Kerpeten

Çivi sökmek, tel kesmek ve elle tutulamayan veya yeterince sıkı tutulamayan bazı cisimleri sıkı bir şekilde tutmak için kullanılan alet tanımı kerpeten nedir sorusuna verilebilecek en net cevaptır. Keskin iki metal ucu bulunur. Bu metal uçlar çapraz şekilde birbirine bağlanır. Bağlama işlemi için pim, vida veya mil kullanılır. Tutulacak cisim iki metal ucun arasına getirilir. Ardından alt kısımda bulunan uzantılar birbirlerine bastırılarak uçların birbirine yaklaşması sağlanır. Uçların arasına cisim sıkışır. Bu adımdan sonra yapılacak işleme göre aksiyon alınır. Cisim kesilecekse daha fazla kuvvet uygulanır. Bu sayede cisim kesilmiş olur. Eğer çivi gibi bir cismi sökmek için kullanılacaksa cisim çekilerek bulunduğu yerden çıkarılır. Kerpetenlerin başlıca kullanım amacı budur. Farklı mesleklere ve amaçlara göre özelleşmiş seçenekler bulunur. Davye olarak adlandırılan kerpeten çeşidi diş hekimleri tarafından kullanılır. Dişi tutup yerinden sökmek için kullanılır. Bu aletin, ağız içine sokulduğu için steril olması gerekir. Steril olmadığı durumlarda çeşitli hastalıklar ile karşılaşılabilir. Ayrıca her kullanımın ardından aletin tekrardan sterile edilmesi önemlidir. Bir hastanın ağzından davyeye çeşitli mikroorganizmalar bulaşabilir. Bu aletin sterile edilmeden başka bir hastada kullanılması yanlıştır. Davyeler genellikle ufak boyutlardadır. Küçük kerpeten olarak da bilinirler. Farklı boyut ve şekillerde davyeler bulunur. Farklı dişler için farklı davyeler kullanılır. Her dişe uygun olarak tasarlanan bir model vardır. Bu sebeple davye kerpeten seti olarak satışa sunulur. Diş hekimleri ise bu set arasından ihtiyacına uygun aleti seçerek tedavi uygular.

Farklı Meslekler İçin Farklı Kerpetenler

Kerpetenler farklı meslekler için özelleşir. Bu aletlerin çalışma mantığı aynı olsa da birkaç farklı özelliğe sahiptir. Betoncu kerpeteni en çok bilinen çeşitlerden biridir. Bu aletler inşaat kerpeteni olarak da bilinir. Diğer modellere göre daha uzundurlar. Bu uzun aletler sayesinde inşaat işlerinde kolaylıkla daha derinlere ulaşılabilir. Bu aletin iki ana amacı vardır. İlk amacı beton çivilerini sökülmesidir. Beton çivileri normal çivilerden farklıdır. Bu çiviler normal çivilere göre daha uzundurlar. Beton çivilerinin düzgün bir şekilde sökülebilmesi için betoncu kerpetenleri kullanılır. Diğer işlevi ise demir örme yapımında kullanımıdır. Kolon ve kiriş gibi yapılar inşa edilmeden önce demir örme işlemi yapılır. Demirler birbirine demir bağı adlı malzeme ile bağlanır. Demirlerin bağlanmasının ardından kesilmesi için de kullanılabilir. Demirci kerpeteni ise demir işleri için özelleşmiş bir türdür. Demirciler tarafından kullanılır. Demir kesme işlemlerinin yanı sıra demir dövülürken de kullanılır. Dövülecek parça kerpeten ile tutulur ve demir çekici ile dövülür. Demir eşyalar bu şekilde şekillendirilir ve üretilir. Demiri şekillendirmek için yüksek ısıda çalışmak gerekir. Bu yüzden ısıya dayanıklı demirci kerpeteni kullanılır. Bu alet demirin eridiği sıcaklıklara dayanıklıdır. Takı kerpeteni takı yapımında kullanılan küçük ebatlı aletlerdir. Küçük parçaları tutmak, bükmek veya kesmek için kullanılırlar. Takı yapımında farklı madenler kullanılır. Altın veya gümüş gibi yumuşak metallere uygun olarak tasarlanırlar. İnce işçilik için kullanıldıkları için bu duruma uygun dizayn edilirler.

Farklı Boyutlarda Kerpetenler

Mesleklere uygun olarak üretilen çeşitlerin yanı sıra farklı boyutlarda seçenekler de bulunur. Bu farklı boyutlara sahip aletler farklı amaçlar için dizayn edilir. Mini kerpetenler ince işçilik isteyen işlerde tercih edilir. Takı tasarımı, dekoratif ürün tasarımı ve hassas maddelerle çalışılırken mini modeller kullanılır. Bu modeller küçük boyuta sahip olmasının yanı sıra daha az kuvvet uygularlar. Bu sayede hassas maddeler zarar görmez. Bu aletlerin uç kısmı da çeşitlilik gösterir. Bükme ve kesme işlemleri için farklı uçlara sahip aletler kullanılır. Büyük kerpetenler ise daha çok güç gerektiren işlerde kullanılır. Ağır ve dayanıklı metalleri bükmek veya kesmek için kullanılan çeşitleri vardır. Demir örgü yapımında demiri sıkıca tutmak veya bükmek için kullanılır. Bu sayede istenilen şekil elde edilebilir. Ayrıca istenilen boyutta kesim yapmak için de tercih edilebilir. Büyük modellerden biri elmas uçlu kerpetendir. Bu aletin uçlarında elmas kullanılır. Özellikle kesim yapmak için kullanılır. Elmas uçlar sayesinde düzgün şekilde kesim yapılabilir. En çok mermer kesiminde kullanılır. Bir alana mermer kaplama yapılırken mermer parçalarının ufaltılması gerekebilir. Elmas uç pürüzsüz kesim yapılabilmesini sağlar. Bazı kombine aletler de bulunur. Kerpeten pense iki ürünün birleşmesinde oluşur. Hem kerpeten hem pense işlevini aynı anda gerçekleştirebilir. Pense kerpetenden daha çok kullanım alanına sahiptir. Bu alet gibi kombine aletler kullanarak hem maddi olarak hem yer tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kerpeten Fiyatları

Ürünlerin fiyatları farklı etkenlere bağlı olarak değişir. Farklı kerpeten çeşitlerinin farklı fiyatları bulunur. 30 cm uzunluğundaki inşaat modeli ile 10 cm uzunluğundaki takı modeli farklı fiyatlara sahiptir. Fiyat belirlenirken modelin kalitesi de belirleyici bir unsurdur. 160 mm’den 280 mm’ye kadar geniş boyut seçeneği sunulur. Bu seçenekler arasından kullanacağınız işe en uygun modeli seçebilirsiniz. Genellikle 280 mm gibi büyük modeller inşaatlarda kullanılır. Kalın demirleri tutup bükmek için kullanılabilir. Küçük olanlar ise takı yapımı ya da ufak tamirat işlerinde tercih edilebilir. Kerpeten fiyatları ürünün ithal ya da yerli olmasına göre de değişir. Yerli üretim ürünler daha uygun fiyatlarla satın alınabilir. Üretimi yurt içinde yapılan ürünlerin nakliye işlemleri de daha ucuza gerçekleştirilir. Bu sayede uygun fiyatlarla müşterilere sunulur. Bu sebeple kerpeten ne kadar sorusunun net bir cevabı yoktur. Birçok etkene bağlı olarak ürünlerin fiyatları değişir. Fiyatı belirleyen bir diğer unsur ise aletin özellikleridir. Ürünün özellikleri arttıkça fiyatı değişir. Elmas uçlu modeller diğerler modellerden farklı fiyatlarla satışa sunulur. Aletin üretiminde elmas kullanılır. Elmas değerli bir maden olduğu için aletin fiyatı da buna bağlı olarak değişir. Kerpetende yay olması da fiyatı değiştirir. Farklı özelliklere sahip ürünleri değerlendirerek ihtiyacınıza en uygun olanı sipariş verebilirsiniz. Kerpeten fiyat en uygun şekilde satın almak için Hepsiburada’ya göz atabilirsiniz.

Pense Kerpeten Nedir?

Pense, kerpetenlerden daha çok kullanım alanına sahip aletlerdir. Kerpetenler, bir pense çeşidi olarak görülebilir. Penselerin kesici işlevi yoktur. Bazı modeller bu iki modeli tek alette birleştirir. Bu şekilde kesme işlevine sahip penseler üretilir. Bu aletlere pense kerpeten denir.

Yaylı Kerpetenler Ne İşe Yarar?

Yaya sahip olmayan modellerde el ile aletin kollarının açılması gerekir. Bu durum tek seferlik kullanımlarda sorun teşkil etmez. Uzun süreli çalışmalarda ise zaman kaybı yaratabilir. Yay sayesinde geri açılan kollar ile zaman kazanılabilir. Ard arda yapılan kesim işlemlerinde alet kısa sürede yeni kesim yapmaya hazırlanmış olur.

Kerpeten Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken ilk konu yapılacak işe uygun olan modelin tercih edilmesidir. İnşaatlarda kullanılmak için üretilmiş olanlarla takı tasarımı yapmak mümkün değildir. İkinci dikkat edilmesi gereken nokta ise fiyatdır. Bu tip aletler uzun süreli kullanıma sahiptir. Kimi zaman çok ucuz kerpeten satın almak en doğru karar olmayabilir. Hem uygun fiyata sahip hem kaliteli ürünleri tercih ederek uzun zaman verimli biçimde kullanabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kerpeten

453 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 453 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?