Mengeneler

Mengene 

Mengene nedir? Biri sabit ve diğeri ise vidayla hareket eden iki çeneden meydana gelen alettir. Bu ürünler, üretimle ilgili hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Genellikle imalathanelere özel olarak kullanılan ekipmanlar olsa da hobiler için de işlevselliği nedeniyle tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda onarma, işleme, rötuş yapma gibi işlemler için de mengeneler tutucu ve sabitleyen bir rol üstlenmektedir. Kullanım yapılarına göre profesyonel ve amatör olarak farklı tip tasarımlara sahiptir. 

Mengenelerin görünümleri, modellerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak çalışma sistemleri hemen hemen aynıdır ve değişmez. Sıkma aparatları aynı ve hareketleri de sabit iki çene şeklindedir. Mengeneler, vidalı bir sisteme sabitlenmiş olan sıkma kolu ve bu kol çevrildiğinde de birbirine yanaşan çenelerden oluşur. Böylece nesnelerin sıkıca sabitlenebilmesi mümkün olmaktadır. Bu ürünlerin kullanım alanları da oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Mobilya, seramikler, ayakkabı, takı gibi ürünlerde imalat esnasında mengeneler kullanılmaktadır.

Taşınabilir Mengene Modelleri 

Mengene çeşitleri arasında yer alan taşınabilir modeller, oldukça işlevsel özelliklere sahiptir. Bu ürünler, masa ya da tezgah gibi eşyalara bağlanabilmektedir. Set ya da tekli olarak müşterilerin hizmetine sunulan ekipmanlardır. Her mengenenin farklı çene kapasitesi bulunmaktadır. Seyyar mengeneler, kendi içinde, işkence modelleri, büyük ve küçük boy olarak ya da 2’li, 3’lü setler şeklinde seçeneklere ayrılmaktadır. 

Seyyar mengene modelleri arasında kelebek el mengenesi de yer alır. Kelebek somun ile her ürün pratik bir şekilde sıkılır. Çünkü bu modeller, çenesinin gücüyle objeleri harika bir tutuşla kavrayabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca tek el yardımıyla taşınabilen ürünler arasındadır. Seri kullanım sağlayabileceğiniz mandal tip mengeneler de kelebek modellerle entegreli olarak çalışabilmektedir. 

İşlevsel mengene modelleri arasında; alet tutucu, işkence, 5 eksen mengene gibi seçenekler de yer almaktadır. Masaya ya da tezgahlara tutturulan mengeneler ise 360 derecelik dönme özelliğine sahiptir. Ayrıca elle taşınabilen ikili köpek çene mengeneler ise çok yönlü ve pratik kullanımlara sahiptir. Bunun yanı sıra, ergonomik bir çene tasarımına sahip olduğu için güvenle kullanılmaktadır. Mengene modelleri, farklı çene açıklıklarına sahiptir. Üretimleri ise katı dökme demirden yapılır. Bu ekipmanlar, CNC tezgahları ve iş masalarına da kalıcı şekilde sabitlenmektedir. Yani her ihtiyaca uygun olarak portatif kullanımlı modeller seçenekler arasındadır. 

Değiştirilebilen Çene Yastıkları

Üretimi alüminyum kullanılarak yapılan çok açılı mengeneler, hızlı çene hareketlerine sahiptir. Farklı açılar ile sabitlenme ve kafalarının değişimi sağlanan çene yastıkları bulunmaktadır. Bu yastıklar ise mengenelerin özgürce çalışmasına yardımcı olmaktadır. Mengeneler, örslü, mini, pratik, hobi şekilde isimlendirilen modeller olarak ev ortamında da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Her modelin çalışma prensibi farklı olduğu için mengene fiyatları da değişkenlik gösterir. 

Örslü mengeneler yardımıyla küçük çaplı ezme ve dövme eylemleri yapılır. Çene kapasiteleri için alternatif modeller olan tesviyeci mengeneler, güçlü sıkma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu modeller ise ağır metal işlerinin yanı sıra farklı tip imalat işlemi yapan atölyelerde de kullanılmaktadır. Sabit olan mengeneler ise çene kapasitesi değişen ürünlerdir. Bu nedenle, hassas frezelenmiş kızaklarıyla hızlı çalışma kapasitesine sahiptirler. Yani çıkarılabilir çeneleri sayesinde kolayca değiştirilmektedir. Matkap mengene modelleri ise döner kafaya sahip olarak, dökme demirler ile imal edilmektedir. Ayrıca freze, masa, matkap gibi zeminlere de sabitlenmektedir. 

Mengene Kullanımı 

Mengene modelleri, farklı tip kullanım özelliklerine sahiptir. Örneğin, köşeli parçalara özel olarak imal edilen modeller, elle taşınabilen ürünlerdir. Minimal boyutları ve ağırlığıyla serbest dolaşımlı ve hızlı kullanımlı olarak müşterilere sunulmaktadır. Farklı çene boyutlarıyla imal edilen boru, zincirli kılıç testeresi gibi modeller oval formlu ürünler için kullanılmaktadır. Zaman zaman mengene ne işe yarar? Sorusu yönlendirilmektedir. Ancak mengene kullanımları bu ürünlerin modeline bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Vidasız olarak üretilen hassas mengene ve sinüs modelleri de stabil olarak tutma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda, dayanıklılığının yükseltilmesi için temperleme yapılmaktadır. Böylece yüksek hassasiyet gerektiren imalatlarda kullanımı oldukça kolaydır. Döner tabla ve kauçuk çeneli modeller olan vakumlu kuyumcu mengeneleri, yüksek kalitede dövme çeliklerden imal edilmektedir. Dolayısıyla bu modellerin de kullanım şekli diğer ürünlerden farklıdır. 

İmalat Sektöründe Kullanılan Mengeneler

Çeşitli imalat işlemleri yapılırken, sık sık kullanılan özel mengene modelleri bulunmaktadır. Sport mengeneler ve mikro special sabit sport mengeneler X ve Y eksenli hareket tezgahı olan modelledir. Hareket alanlarının değişimiyle kullanılan bu modeller, farklı taşıma ağırlık kapasitelerine sahiptir. Bu nedenle, alternatif kullanımlara olanak sağlayan modeller arasındadır. 

Ayaklı zincir sehpalar, çift kıskaç kumpaslar, hassas yönlendirme kılavuzları, kalıp kilidi, merdiven ve benzeri elemanlar için mengene kullanımı yapılmaktadır. Ayrıca imalat üzerine çalışan bütün sektörler, mengene kullanımına ihtiyaç duymaktadır. Çünkü her ihtiyaca ve imalata yanıt veren ekipmanlardır. 

Mengene Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mengene kullanımını yapmadan önce, yapısal bütünlüğünü göz önüne almalısınız. Kullandığınız modelin gövdesi ve çenelerinin çatlak, kırık ya da deforme olmaması gerekir. Mengenedeki küçük bir hata ya da sorun, büyük problemlere neden olacaktır. Vida ya da kol gibi çene kısmına hareket veren parçaların doğru bir sistemde çalışması gerekir. Bu kısımları inceleyerek, sıkıştırma kaybının olup olmamasına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra, mengenelerin çene kısımlarının üstündeki pürüzlü bölümün düzleşmesi gerekir. Böylece çeneler kapanırken denge kaybı oluşmaz ve iş parçasının sabit kalması önlenir. 

Mengene Çeşitleri

Mengene ne demek? Gibi sorulara, ürün çeşitliliğinden bahsetmek doğru olur. Çünkü pek çok farklı sektörde ve alanda mengenelere ihtiyaç duyulmaktadır. Seçenekler arasında, farklı üretim malzemelerine sahip olan birçok model bulunmaktadır. Örneğin, ahşap mengeneler, yumuşak ve ahşap malzemeleri işlemeye yardımcı olur. Bu modellerin kurulumu oldukça kolay ve maliyeti uygundur. 

Mengene çeşitleri arasında ayaklı modeller de vardır. İş yeri dışındaki çalışma alanları için sık sık tercih edilen ekipmanlardır. İnşaat sektöründe kullanımı fazla olan bir modeldir. Çok amaçlı mengeneler ise farklı amaçlarla kullanabileceğiniz ürünlerdir. Mengenelerin diğer çeşitleri arasında ise CNC, freze, çelik, mekanik gibi birçok seçenek bulunmaktadır. 

Mengene Kaç Parçadan Oluşur?

Mengeneler, imalat yapısı olarak üç parçadan oluşur. Birinci kısım gövde, mengenenin sabit parçasıdır. Üstüne vida yuvası ve sıkıştırma yapılacak maddeyi tutan yüzey bulunmaktadır. İkinci bölüm ise vidalı kısımdır. Sabit gövde üstünde vida deliğine uygun sıkıştırılacak eşyayı tutar. Üçüncü bölüm ise vida kolu ya da sıkıştırma kolunun yer aldığı kısımdır. Vidayı döndürmeye yardımcı olan parçadır. 

İşkence Mengene Nedir?

İşlenecek parçayı sıkıştırmaya yardımcı olan ve üstü vidalı sıkma düzenli modeldir. İşkence mengeneler ise marangoz, doğramacı ve mobilyacıların en fazla kullandığı aletler arasındadır. Bu model vida esaslı olarak çalışmaktadır. 

Mengene Ne İşe Yarar?

İşleme, tamirat, onarma, düzeltme gibi işlemlerin yapılacağı parçayı sıkıştıran ve istenildiği gibi sabitleyen alettir. Sabitleme yaparken, tutturma işlemini de mengeneler üstlenir. Sıkıştırıcı pres olarak da isimlendirilen mengeneler, bir ürünün suyunu çıkaracak güçte ekipmanlardır. Sıkmaç olarak da bilinen bu ekipmanlar, farklı modellere ve üretim yapılarına sahiptir. Çünkü farklı sektörlerde kullanılan bir model olarak üretilmektedir. Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mengene Fiyatları ve Modelleri

1607 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 1607 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?