Ege Seti

Ege, köşegen bir metal çubuk üzerinde uzanan, eşit aralıklarla yerleştirilmiş, paralel satırlardaki çıkıntılara sahip, törpüleme yapan bir el aletidir. Çeşitli malzemelerle çalışırken kesme veya zımparalama aşamaları arasında genellikle ege kullanılır. Pürüzlü kenarları düzeltmek veya metal, ahşap, seramik, cam, cam elyafı, ‌epoksi ve herhangi bir malzemeyi daha iyi şekillendirmek için kullanılabilirler.

Ege Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli ege modelleri arasından seçim yaparken, birlikte çalıştığınız malzemeyi ve ihtiyacınız olan törpü ya da şekillendirme miktarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Egeler, yüzey boyunca sırtlar oluşturan paralel ya da çapraz dişli sıralarına sahiptir. Ege modeline göre kenarların her biri törpülemek için tırtıklı bir yüzeye sahip olabileceği gibi sadece tek bir kenara kesim uygulanmış olabilir. Tek kesimli egeler, tek bir diş setine sahiptir. Pürüzsüz bir yüzey elde etmek veya bıçaklarda, makaslarda veya testerelerde keskin bir kenar oluşturmak için tercih edilir. Çalışırken hafif baskı uygulanarak kullanılır. Çift kesimli egeler, ters yönde kesilmiş ikinci bir diş setine sahiptir ve daha agresif bir ege işlemi için kullanılır. En yaygın kullanım alanları paslı metalleri temizlemek ve ahşap yüzeyleri pürüzsüzleştirmektir. Tek kesimli ege modellerine kıyasla çalışırken daha fazla baskı uygulanarak kullanılır. Kavisli kesilmiş ege modelleri,  gövde panellerini yumuşatmak gibi çeşitli otomotiv ve metal uygulamaları için kullanılır. Ayrıca cam elyafıyla yapılan çalışmalarda da tercih edilebilir.

Ahşap ve Metal Ege Modelleri Nelerdir?

Tahta egelerinde genelde alet üzerindeki çıkıntılar ahşap işleme projeleri için daha kabadır.  Ahşabı kestikten sonra pürüzlü kenarları ortadan kaldırmak  veya çıkıntıları düzeltmek için ege kullanılabilir. Ahşap egeleri çeşitli şekil ve boyutlarda gelir. Genellikle 20- 25 cm’lik ege modelleri  ahşap projelerinde çalışmak için iyi bir boyut olarak kabul edilir. Metal kesme, kenarları düzleştirme ve birleştirme işlemlerini düzeltmek için ege kullanılabilir. Metal üzerinde kullanılması amaçlanan eğeler ve törpüler genellikle ahşap araçlardan daha pürüzlüdür. Projenin boyutuna ve malzemenin türüne uygun olarak farklı diş tasarımına sahip ege modelleri bulabilirsiniz.  Daha küçük egeler genellikle daha hassas projeler için elverişlidir. Daha büyük ve daha kaba çıkıntılara sahip olan egeler ise daha büyük yüzeyler için kullanılır.

Seramik ve Cam Ege Modelleri Nelerdir?

Cam veya seramik üzerinde kullanılan ege modelleri, genellikle ahşap veya metal üzerinde kullanılanlara göre daha ince dişli ve daha küçük el aletleridir. Cam ve seramik gibi malzemelerin hassas doğası nedeniyle, yavaş ve pürüzsüz törpüleme işlemi, genellikle daha küçük el aletleri ile yapılır. Seramik eğeleri, malzemenin fırınlama aşamasından sonra fazla parçaları çıkarmak için ve yüzeyleri düzleştirmek için kullanılabilir. Cam ve seramik egeleri hassas çalışma için genellikle 10-15 cm arasındaki uzunluklarda üretilir. Alet üzerinde tam kontrol sahibi olmak için özen gösterilmesi gerekir ve bu yüzden bir çatal üzerinde çalışılması zorunludur.   

Ege Nasıl Kullanılır?

Ege işlemi endüstriyel bir sanat olarak kabul edilir. Her vuruş, oyuklar veya aşınma izleri olmadan düz ve pürüzsüz bir yüzey elde etmek için farklı tekniklerle hareket ettirilir. Düz eğeleme tekniğinde,  ege bir parçanın üzerinde düz veya hafif çapraz bir pozisyonda uzunlamasına olacak şekilde kullanılır. Yüzeyin en iyi şekilde aşındırılmasını veya düzgün bir bitiş elde etmeyi sağlar. Bazen, malzemenin şekli düz eğelemeyi imkansız hale getirilebilir. Bu gibi durumlarda torna egesi işlevsel bir uygulamadır. Ege, tornada dönen bir iş parçası üzerinde kullanılabilir. Tüm döner aletlerde olduğu gibi, tornalama işlemlerinde ege ile çalışırken çok fazla dikkat ve özen göstermeniz gerekebilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ege Seti Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 5049 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003176