Çay & Kahve Demleme

Çaydanlık ve cezveler mutfağın en önemli parçalarındandır. Çay, günün neredeyse her saati keyifle içilir. Çaydanlığınız yemek sonrası veya kahvaltıda çay keyfi yapmanız için, hem gözünüze hem de damağınıza hitap eden çaylar demlemenizi sağlar. Cezveler ile de kırk yıl hatırı olan Türk kahvesini sevdiklerinize pişirebilirsiniz. Korkmaz, Schafer, Aryıldız gibi markaların birbirinden güzel tasarımlarıyla siz de mutfağınızı şenlendirebilirsiniz.

Çaydanlık ve Cezve Modelleri

Çaydanlık ve cezveler, tasarımları, kullanıldıkları malzeme, renk ve fiyat bakımından birbirinden farklılık gösterir. Her zevke, her keseye uygun çaydanlık ve cezve modelleri beğeninize sunulur.

Çelik çaydanlık ve cezveler mutfağınıza ve sofranıza geleneksel bir hava verirken, cam çaydanlık ve cezveler ise modern bir esinti oluşturur. Kırmızı, siyah, yeşil, mavi, gri renkleri bulunan modellerin ayrıca çiçekli, puantiyeli desenleri seçenekler arasındadır. Farklı ve eğlenceli tasarımlar ise sofralarınızı her daim genç tutmanıza imkan verir. Porselen demlikler ise, mutfağa ve sofralarınıza şık ve zarif bir görüntü katar.

Farklı boy alternatifleri ihtiyacınız kadar çay demlemenizi, Türk kahvesi hazırlamanızı, süt ısıtmanızı sağlar. Çelik alt modellerin, porselen üst modellerle kombinlenmesi sofralara farklı ve hoş bir hava verir.

Termoslar ve çay setleri ise, çaydanlık ve cezve modellerini seçerken uyumlu ve zarif bir takım oluşturmanıza yardımcı olur. Çaydanlık modelleri arasında, sadece çay demlemek için değil, bitki çaylarınızı rahatlıkla sevdiklerinize sunmanızı sağlayan özel süzgeçli demlikler de mevcuttur.

Mutfağınızın ihtiyaçlarını en avantajlı şekilde karşılamanız önemlidir. Bu yüzden ikili, üçlü ve dörtlü cezve seti seçme imkanı bulunur. Cezve setleri, çelik ve camdan oluşan farklı renk seçenekleri ve modelleriyle mutfağınıza şık bir görüntü katacaktır. Askılı cezve setleri ise, mutfağınızda fazla yer kaplamadığından pratik ve avantajlıdır. Ürünlere göre farklı fiyat skalasında değişen fiyatlar, kesenize, zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir tercih yapma olanağı verir.

Çaydanlık ve Cezve Temizliği

Mutfaktaki hijyen, sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için büyük önem taşır. Tüm besinlerin ve mutfak gereçlerinin bekletilmeden temizlenmesi gerekir. Aksi halde bakterilerin üremesi engellenemez.

Çaydanlık ve cezve temizliği, ürünlerin uzun süre ilk günkü gibi kullanılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir konudur. İçerisinde su kaynayan çaydanlıklar, bir süre sonra kireçlenmeye maruz kalır. Çaydanlık ve cezvelerin ilk günkü gibi parlak kalması ve lezzetli çaylar demlemesi için, kireçlenmeye ve diğer hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir.

Çaydanlık ve Cezve Temizlik Püf Noktaları

Çaydanlık ve cezve temizliğinde en sık karşılaşılan sorunlar, çay lekeleri, yanan çaydanlığın temizlenmesi, kireçlenmeler ve demliklerin dış parlaklığını kaybetmeleridir.

Çaydanlıklardaki kolayca çıkmayan çay lekelerinden kurtulmanın çeşitli ve pratik yolları mevcuttur.

Öncelikle çay lekelerinden kurtulmak için soda, sirke ve karbonat tercih edilmelidir. Temizliği karbonat ile sağlamak için, karbonat ve sirkeyi çaydanlığın içine döktükten sonra, kaynamış su ilave etmeniz gerekir. Daha sonra çaydanlığı bulaşık makinesinde yıkamanız, tertemiz olmasını sağlayacaktır.

Aynı sorun için bir diğer alternatif de soda ile yapacağınız temizliktir. Soda ve sirke ile çaydanlığı ovduğunuzda, lekelerin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Demlik ve çaydanlıklarda kireç oluşması da sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Kireç temizliği için çaydanlığın içerisinde bir miktar sirkeyi 15-20 dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır.

İçi yanmış çaydanlık ve cezvelerin eski haline gelmesi için, limon tuzu ya da sirke ve karbonat koyulması gerekir. Eğer çaydanlığın veya cezvenin dışı yanmış ise, aynı malzemeler ayrı bir tencereye koyulmalı, çaydanlık/cezve tencerenin içerisinde bekletilmelidir. Bu işlemden sonra çaydanlık ve cezvelerin pırıl pırıl parladığını fark edebilirsiniz.

Çaydanlık

Mutfakların en önemli gereçlerinden biri çaydanlıklardır. Çaydanlık tasarımları renk, malzeme, dizayn ve özellik bakımından farklı türlerde dizayn edilir. Bu farklılıklar çaydanlıkların çeşitlerinin çok fazla olmasını sağlar. Evler için her zaman vazgeçilmez olan bu ürünler aynı zamanda ev dışı kullanım için de uygundur. Ev dışında ofisler, kafeterya ve yemekhane gibi mekanlar da çaydanlık kullanımı oldukça yaygındır. Pratik kullanıma sahip olmaları ile çok fazla insan için vazgeçilmez bir gereçtir.

En Güzel Çaydanlık Çeşitleri

Çaydanlık çeşitleri boyut ve yapımında kullanılan malzemeler göre çeşitlere ayrılır. Bu çeşitlilik içerisinden ihtiyacınıza uygun ürünü hızlı ve basit şekilde bulabilirsiniz. Çaydanlık modelleri seçiminde en önemli kriter kişinin zevkine hitap etmesidir. Örneğin porselen çaydanlıklar görüntüyü ön planda tutan kişiler için en doğru seçimdir. Genellikle görsellik düşünülerek dizayn edilir. Porselen çaydanlıklar sabah kahvaltıları için daha uygun bir tercih olur. Görsellik açısından standart çaydanlıklara göre daha büyük bir alt hazneye sahiptir. Bu bölüm aynı zamanda desensiz düz bir renk ile dizayn edilir. Ayrıca metal malzemeler kullanılarak oluşturulmuştur. Üst kısmı ise daha standart boyutlu ve porselendir. Bu kısımda farklı desen tasarımları göze çarpar. Üst kısmın rengi alt kısımda hakim olan renk ile aynıdır. Demlik kısmının ve sap kısmının tasarımı sıklıkla değişikliğe uğrar.

Çay keyfinizde en büyük yardımcınız olan çaydanlıklar oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Desenli, düz, büyük, küçük, metal, porselen ve bunun gibi binlerce ürün bulabilirsiniz. İhtiyacınıza uygun, tarzınızı yansıtan ürünleri bu alternatifler arasından seçebilirsiniz. Bu çeşitler arasında en çok dikkat edilen özellik uzun ömürlü olmalıdır. Çaydanlık çeşitleri üretimlerinde kullanılan malzemelerin kaliteli olmaları sayesinde uzun yıllar kullanılabilir. Bunun yanında çaydanlıklar mutfak ortamında bulundukları ve zarar görebilecekleri düşünülerek darbelere karşı dayanıklı şekilde üretilir. Bu özellikleri nedeniyle beğendiğiniz modeli gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Tüm bunların dışında çaydanlık çeşitlerini sadece siyah çay için değil bitki çayları ve kahve çeşitleri gibi içeceklerin yapımında da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çaydanlıkların demlik kısımlarının çayı dışarı vermemesi için özel süzgeçlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazı demlikler ise üretimleri sırasında süzgeçli olarak üretilir. Bu ürünler kullanım bakımından oldukça pratiktir. Çaydanlık çeşitlerinin önemli bir bölümü de sap kısımlarıdır. Bu kısımların da çaydanlığın sahip olduğu gibi ısıya dayanıklı özellikte olması gerekir. Çaydanlıklar üretilirken bu detaya özellikle dikkat edilir. Ayrıca tutma işlemi sırasında ısınmamasını ya da daha az ısınmasını sağlamak için de uygun materyaller ile tasarlanır. Çaydanlık çeşitlerinin içinde bulunduğu büyük setler bulmak da mümkündür. İçeriğinde bulunan parça sayısının fazla olması ile bu setler maddi açıdan daha uygun bir fiyata sahiptir. Setlerin içeriğine bakıldığında tencere, cezve, bardak takımları gibi farklı mutfak gereçleri görmek mümkündür. Çaydanlık çeşitleri arasında en fazla tercih edilen ürünler ise çelik ürünlerdir.

Birbirinden Güzel Çaydanlıklar ile Çayın Keyfini Çıkarın

Çaydanlık çeşitleri sürekli olarak değişim ve gelişim halindedir. Renk seçenekleri artırılır, desen farklılıkları yaratılır, yapısı değiştirilir ve sizler ile buluşturulur. Set olan ürünlerde değişim setin içeriğinde bulunan diğer ürünlere de yansır. Çaydanlık çeşitleri hem alt kısım hem de demlik kısmında kapak olacak şekilde dizayn edilir. Bu durum alt kısmın ya da üst kısmın ayrı ayrı da başka amaçla kullanılabilmesini sağlar. Çaydanlıklar gün için bulunduğunuz tüm ortamlarda kullandığınız ürünlerdir. Ev, iş ya da başka mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanıcı sayısını göz önünde bulundurarak çaydanlığın boyutunu belirleyebilirsiniz. Ürünler kullanımlarına bağlı olarak büyük, orta ve küçük boyutlarda üretilir. Bunlar arasından ihtiyacınıza uygun olanı seçip alabilirsiniz.

Farklı çaydanlık markaları geliştirdiği ürünleri kullanıcıları ile buluşturur. Markaların ürünleri de birbirlerinden oldukça farklı modellere sahiptir. Tasarımları, renkleri, tarzları farklı olan binlerce ürün bulmak mümkündür. Markaların geliştirdiği ürünlerde son moda tasarımların ve teknolojik gelişmelerin etkisi görülür. Tüm bu marka ve modeller içerisinden istediğiniz ürünü bulmak oldukça kolay. Ürünler tek çaydanlık halinde bulunduğu gibi set şeklinde de bulunabilir. Bu alternatifleri ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz. Evinde sadece çaydanlık eksiği olan biri tek ürün olarak tercih ederken çeyiz hazırlığı yapan biri için set almak çok daha mantıklı bir tercih olur. Çaydanlık setleri de farklı parçalar içerir. Bazen cezve ve farklı boyutlarda çaydanlıklar eklenerek oluşturulan setler bazen ise tencere gibi kaplar ilave edilerek de oluşturulabilir.

Çaydanlıklar açısından kritik olan bir parça da süzgeç kısmıdır. Süzgeçsiz olarak demlenen çayın posası bardağın içine girer ve sizi yapmak istediğiniz keyiften alıkoyar. Bunun için farklı kullanım şekline sahip olan süzgeçler bulunur. Çaydanlığın iç kısmına yerleştirilen, çayı bir kafes şeklinde içinde tutan ve çaydanlığın uç kısmına konulabilen türde süzgeçler bulmak mümkündür. Bunun dışında son dönemde popüler olan bir süzgeç türü de zincirli top şeklinde olan ürünlerdir. Kafes ya da top şeklinde olan ürünlerin ayrı bir avantajı da oldukça kolay şekilde temizlenmesidir. Bu ürünler çayın bardağa geçmesini tamamen engelleyerek çayı tüm zevkiyle içmenize olanak sağlar.

En Çok Tercih Edilen Çaydanlık Modelleri

Çaydanlıklar farklı malzemeler kullanılarak tasarlanırlar. Bu malzemelerin başında çelik, porselen, emaye ve cam gelir. Çaydanlıklar eski alışkanlıklar dolayısıyla her zaman siyah çay demlemek için tasarlanmış gibi düşünülür. Ancak yeşil çay ya da kahve demlemek için de sıkça tercih edilen çaydanlık ürünleri mevcuttur. Yeşil çay ve kahve için sadece üst ya da sadece alt kısmı da kullanılabilir. Alt kısmın da kapağa sahip olması dolayısıyla iki bölüm de istendiği şekilde kullanılabilir tarzda dizayn edilmiştir. Ürünler büyük oranda ısıya dayanıklı malzemelerden yapıldıkları için semaver ile de kullanılabilir. Ancak ürünü kullanmadan önce yine de ne kadar ısıya dayanıklı olduklarının incelenmesi önerilir.

Çaydanlıklar sadece kendiniz için değil sevdiklerinize hediye olarak da satın alabileceğiniz ürünlerdir. Modellerinin fazla olması hediye almayı planladığınız kişinin tarzı ne olursa olsun uygun bir ürün bulabilmenizi sağlar. Bu hediye ev için olabildiği gibi iş yeri için de güzel bir alternatif olabilir. Çaydanlık modelleri arasında hediye olarak en fazla tercih edilen ürünler porselen, cam ve emaye türlerdir. Bunlar görsel açıdan oldukça güzel ürünlerdir. Porselen ve cam ürünler modern görüntüleri ile emayeler ise geleneksel görüntüleri ile en sık tercih edilen hediye çaydanlık çeşitleridir. Çaydanlık çeşitlerinin farklı renklere sahip olmaları da göze çarpan detaylardan biridir. Farklı ortamlara, farklı tarzlara uygun binlerce ürün sahipleri ile buluşmak için bu kategoride yer alır.

Çaydanlık renkleri her model için kendi içinde değişkenlik gösterir. Metal türler denilince ilk akla gelen gri renkli çelik çaydanlık çeşitleri olur. Ancak grinin dışında gold, bakır ya da bronz görünümlü metal çaydanlıklar da bulmak mümkündür. Porselen çaydanlıklarda her zaman canlı renkler egemen olur. Özellikle kırmızı, mor ve siyah renkler porselen ürünlerin en fazla talep gören çeşitleridir. Emaye ürünler çok uzun zamandır sürekli olarak çiçekli desenleri ile kendinden söz ettirir durumdadır. Son zamanlarda ise emaye çaydanlıklar üzerinde kilim desen, mermer desen ya da geometrik desen gibi farklı modeller de yer alır durumdadır. Bu farklılık emaye ürünlerin yeniden canlanarak eski talep gören günlerine geri dönmesini sağlar.

Son dönemin en çok tercih edilen ürünleri arasında kilitli kapak sistemine sahip olan ürünler yer alır. Bunlar istenmeyen kazaları en aza indirmek için tasarlanır. Çayı bardağa boşaltma aşamasında düşme kayma gibi istenmeyen durumlar yaşanmadan işlem tamamlanır. Çaydanlıkların sap kısımları genel olarak çelik ve plastik malzemeler kullanılarak meydana getirilir. Çelik sağlamlık verirken plastik aksamlar da ısının iletimini geciktirir. Elektrikli ürünler de son zamanların favorisi olan ürünler arasındadır. Bunlar da diğer çaydanlık türleri gibi farklı malzemeler kullanılarak üretilirler. Plastik ya da metal malzemeden yapılmış olan onlarca farklı çeşitte elektrikli çaydanlık bulmak mümkündür. Elektrikli ürünlerin tercih edilmesinin en önemli sebebi pratik bir kullanıma sahip olmalarıdır. Bu ürünler suyun sıcaklığını mekanizmaları sayesinde sizin müdahale etmenize gerek kalmadan sürekli olarak sıcak tutar. Su sıcaklık ve kaynamanın etkisiyle bitme durumuna geldiğinde ise çaydanlık kendini kapatır. Güvenlik yönünden oldukça sağlıklı olan bu ürünler teknolojinin etkisi ile de her geçen gün daha yeni özelliklerle karşınıza çıkar.

Şık Çaydanlıklarla Mutfağınızın Havası Değişsin

Mutfağınıza yeni bir hava katmak için değiştirmeniz gereken gereçlerden biri şüphesiz çaydanlıklarınızdır. Çaydanlıklar günün her anında kullanılabilir bir gereç olduğundan değişikliği önemli ölçüde hissedilir. Seçimiz görsel açıdan memnun edici bir tercih olduğunda ise mutfağınızın havası olduğu gibi değişir. Mutfakta farklı bir görsel oluşturmak istediğiniz zaman bakır çaydanlık modellerini tercih edebilirsiniz. Çeşitlilik açısından diğer modeller gibi alternatifleri çok olan bu ürünler oldukça fazla tercih edilen türlerdir. Farklı aksesuarlar ile birleştirilerek de sizlere sunulur.

Çaydanlık ürünleri içinde yer alan, yıllardır gördüğü talep hiç azalmayan bir model de çelik çaydanlıklardır. Çelik ürünleri sağlamlığı ve sağlıklı oluşu ile popüler gereçlerdir. Çaydanlıklar arasında da çelik türlerin yeri büyüktür. Ürünlerin dış kısmının parlak olması öncelikli olarak görsellik açısından ilk avantajıdır. Ayrıca ürünün temizlik aşaması da oldukça basittir. Bazı özel temizlik malzemelerini kullanarak ürünü ovalamadan bile eski parlaklığına döndürebilirsiniz. Paslanmaz çelikten üretilmesi ise insan sağlığına olumsuz hiçbir etkisinin olmadığını gösterir. Ayrıca çelik materyaller darbelere karşı dayanıklı malzemelerdir. Bu nedenle de çelik çaydanlıkların mutfak şartlarında zarar görmesi oldukça zordur. Eğer cam kapaklı bir ürün ise cam kısmı da yine darbelere karşı dirençli olarak üretilir. Kenarına eklenen çelik aksam sayesinde basit şartlarda kırılması imkansızdır.

Mutfaklarda modern bir görüntü oluşturmak isterseniz tercih etmeniz gereken ürünlerin başında elektrikli çay makineleri ya da elektrikli semaverler gelir. Bunlar görünüm olarak modern türler olduğu için modern dekorasyonu olan mutfaklar için vazgeçilmez ürünlerdir. Aynı zamanda çayı sürekli sıcak tutma, suyun bitmesi durumunda otomatik olarak kapanma gibi pratik kullanıma sahip olması her geçen gün kullanım sayısının artmasını sağlar. Bazı ürünlerin demlik kısmında bir hazne bulunur. Süzgeç görevi gören bu hazne demliğin kolayca temizlenmesini sağlar. Bu ürünler metal ya da plastik malzemeler kullanılarak üretilebilirler.

Mutfaklarda çok uzun süre kalmayan, çay ile çok arası olmayanlar için de tasarlanmış çaydanlık modelleri bulunur. Bunlar daha küçük ve daha pratik olan ürünlerdir. Çok kalabalık olmayan aileler ya da çok fazla çay tüketilmeyen evler için ideal olan küçük boyutlu bu ürünler, ergonomik yapıları ile göze çarpar. Bu çeşitler model ya da renk olarak büyük ürünlerdeki kadar çeşitliliğe sahiptir. Genel yapısı küçük olduğu halde ergonomik olması açısından rahat sap detayları ile tasarlanır. Uç kısmı da çayın rahatça bardağa dökülmesini sağlayacak şekilde bir dizayna sahiptir. Eğer siz de küçük bir aileye sahipseniz ya da yalnız yaşıyorsanız bu küçük çaydanlıklar tam size göre olabilir.

Mutfağınızı Güzel Gösteren Ürünler

Mutfaklarda kullanılan her ürün görsellik açısından mekana bir değer katar. Dolaplar içerisinde kalmaya mahkum olmayan eşyalar sürekli olarak kullanıldıkları için kullanım amacının dışında mutfağınızda önemli bir dekoratif üründür. Çaydanlıklar da bu şekilde dekorasyonunuza destek veren gereçlerden biridir. Günün her saati kullanılabilme potansiyeli olduğu için dolaplar içinde tıkılıp kalmaz. Bu çaydanlıklar arasından döküm çaydanlık modelleri dekorasyon açısından da seçilen ürünlerin başında gelir. Ürünün görselliği dışında temizlenmesi de oldukça kolaydır. Ayrıca ürünün oldukça sağlıklı olduğu da uzmanlarca verilen bir bilgidir. Tüm bu avantajlara sahip olan döküm çaydanlık modelleri en çok talep gören ürünler arasında yer alır.

Mutfak görselliği açısından pek çok çaydanlık modeline başvurabilirsiniz. Bu modellerin en göz alıcı olanları renkli çaydanlık modelleri olur. Renklerdeki uyumu yakalayabildiğiniz durumda mutfakta çok güzel bir görüntü yaratabilirsiniz. Farklı türde çaydanlıkların birbirinden farklı renklerini bulmanız mümkündür. Seçim yaparken öncelikli olarak mutfağınızın genel durumunu göz önüne almanız gerekir. Sonrasında ise kendi zevkinize ve tarzınıza hitap eden ürünleri düşünmelisiniz. Bu noktalara dikkat ederek onlarca renk ve model arasından doğru seçimi yapabilirsiniz. En fazla tercih edilen renkler arasında kırmızı, siyah ve mor bulunur. Bunlar genellikle mutfakla uyumlu ve göz alıcı olan renkler olduğu için tercih edilir. Renkli ürünler en fazla emaye ve porselen türdeki çaydanlıklar da görülür.

Çaydanlıklar içinde görsel açıdan önemli bir yer tutan diğer bir ürün ise cam ürünlerdir. Cam ürünler zarif görüntüsü sayesinde dekorasyonunuza büyük bir zenginlik katar. Cam olması dolayısıyla hemen hemen her mutfağa uyum sağlar. Sadece evlerde değil ofislerde de şık bir duruş sergiler. İçerisinde bulunan çayın dışarıdan tüm albenisiyle görüntülenmesi çay içerken aldığınız keyfi iki katına çıkarır. Yeni evlenecek olanlar arasında da cam ürünler oldukça önemli bir talep görür. Zarif ve gösterişli vurması hediye olarak da tercih edilmesini sağlar. Tüm bunların dışında cam ürünlerin tamamen sağlıklı olduğu konusu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Bu da ürünlerin gönül rahatlığı ile kullanılabilmesine büyük bir katkı sağlar.

Çaydanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eviniz ya da ofisiniz için çaydanlık seçimi yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Bunlardan ilki mutfak dekorasyonunuza olan uyumudur. Dekorasyona uygun olmayan ürünler seçmeniz durumunda görsel açıdan istemediğiniz bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Mutfağınızla, eşyalarınızla uyum içinde olmayan bir çaydanlık keyif alamadığınız durumlar doğurur. Ancak tüm detayları ile mutfak gereçleriniz arasında yerini alan bir çaydanlık seçmeniz aldığınız keyfi katlar. Bunu yaparken kendi zevkinize uygun olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Her ne kadar mutfakla uyumlu olsa da sizin tarzınıza uygun olmayan bir ürün ile mutlu olmanız mümkün olmaz.

Çaydanlık seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken diğer bir detay da kolay temizlenebilme konusudur. Eski zamanlara oranla yeni model çaydanlıklar genel manada daha kolay temizlenebilir özelliğe sahiptir. Bunun dışında bazı modeller ise çok daha kolay ve basit şekilde temizlenebilir durumdadır. Bunlar yapıldığı ana malzeme ve yüzeyini oluşturan boya ya da cila kısımlarının malzemesine bağlıdır. Granit çaydanlıklar temizlenme bakımından diğer ürünlerden daha ileri seviyededir. Bu tür çaydanlıklar ile yapılan çaylar lezzet bakımından da oldukça iyidir. Granit ürünler farklı renk seçenekleri ile siz kullanıcıları için bu kategoride yer alır. Çelik çaydanlıklar da temizliği rahat olan ürünler arasındadır. Uygun temizleyici malzemeler ile çok kısa süre içerisinde ilk günkü parlaklığına kavuşur.

Sağlığa uygunluk konusu da çaydanlıklar açısından oldukça önemlidir. Suyun kaynaması gerekliliğinden dolayı sıcaklığa maruz bırakılan çaydanlıkların ısıya dayanıklı olması ve ısı ile temasından sonra insan sağlığına zararlı bir etkisinin ortaya çıkmaması gerekir. Buna özellikle dikkat etmek sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için çok önemlidir. Bundan yola çıkarak en sağlıklı ürünlerin alüminyum, çelik ve granit ürünler olduğu görülür. Diğer malzemeler de sağlıklı ürünler olmasına rağmen alüminyum, çelik ve granitler çok daha yüksek sıcaklıklara dirençli ürünler oldukları için dayanıklılık durumları daha yüksektir. Bu da sağlık açısından herhangi bir handikaba yol açmadıklarını gösterir.

Çaydanlık için seçim yaparken sap kısımlarına da özellikle dikkat etmelisiniz. Sap kısımları çaydanlık modelleri kadar farklı çeşitliliğe sahiptir. Bu farklılıkların kaynağı hem tasarımı hem de kullanılan malzemelerdir. Kullanılan malzemelerin ısıya daha dayanıklı olması gerekir. Ayrıca ısıyı iletim hızının yavaş olması istenen diğer bir özelliktir. Isıyı yavaş iletmesi daha geç ısınmasını ya da ısınmamasını sağlar. Bu durumda çaydanlığın sapına elle dokunma durumunda elinizin yanma olasılığı sıfırlanır. Genellikle bu kısımlar özel plastik malzemeler ya da ahşap gibi ısıyı iletmeyen ya da az ileten ürünler kullanılarak tasarlanır. Aynı zamanda bu kısımların bulaşık makinesinde zarar görmemesi de önemli bir detaydır. Bu noktalara dikkat ederek yaptığınız alışverişlerinizden memnuniyet duyarsınız.

Çaydanlık Fiyatları Ne Kadardır?

Çaydanlık ürünlerini seçerken önem verilen bir nokta da fiyat konusudur. Fiyat konusunda da ürünlerde olduğu gibi skala geniştir. Fiyatlar, ürün çeşitliliği arttıkça değişkenlik gösterir. Bunun en önemli sebebi ürünlerin boyutlarının ve kullanılan malzemelerin farklılığıdır. Farklılık arttıkça fiyatlar da buna bağlı olarak aşağı veya daha yukarı çekilirler. Büyük boyutlu bir ürün ile aynı ürünün küçük boyutlu olanının benzer fiyata sahip olması beklenmez. Malzeme farklılığında ise daha yüksek maliyete sahip materyaller kullanılarak yapılan ürünler diğerlerine göre daha üst seviye fiyatlardan satışa sunulur.

Çaydanlık Alırken Ürün Karşılaştırması Nasıl Yapılmalıdır?

Çaydanlık fiyatlarında dikkat etmeniz gereken nokta hangi fiyata hangi ürünü aldığınız konusudur. Malzemelerini ve boyutlarını göz önüne alarak fiyat karşılaştırması yapmalısınız. Fiyata etki eden bu etmenler farklı iken fiyat karşılaştırması yapmanız çok doğru olmaz. Aynı malzemeler ve boyutlara sahip ürünler arasında yaptığınız karşılaştırma en doğru işlem olur. Küçük bir çaydanlık ile elektrikli bir semaverin fiyat skalasının farklı olması herkesçe beklenen bir durumdur.

Çaydanlık Setleri Neye Göre Seçilir?

Mutfağınız için birden fazla ürüne ihtiyaç duyduğunuz durumda tek çaydanlık yerine set olarak üretilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Set olan ürünleri tek tek almak istediğinizde karşınıza çok daha büyük bir maliyet çıkabilir. Ancak farklı tasarımlara ve parça sayılarına sahip olan set ürünleri tercih etmeniz durumunda bütçenize yarar sağlarsınız. Çünkü toplu ürün alımı kategorisi olduğu için set ürünlerin fiyatı tek ürünlerden çok daha uygun seviyede yer alır. Mutfaktaki ihtiyaçlarınızı belirleyerek bu ihtiyaçlara uygun set ürünler seçebilirsiniz. Setlerin parça sayısı ve içerisinde bulunan ürün çeşitliği değiştiği için her tarza uygun ürünler bulabilmeniz mümkündür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Çaydanlık ve Cezveler

10.000+ ürün listeleniyor
Beyaz Eşya / Mutfak
Beyaz Eşya / Mutfak
Mutfak Gereçleri
Mutfak Gereçleri
Çay & Kahve Demleme
Çay & Kahve Demleme
Çaydanlıklar
Çaydanlıklar
Cezveler
Cezveler
Moka Pot
Moka Pot
French Press
French Press
Çay Süzgeci
Çay Süzgeci
Sifon Kahve
Sifon Kahve
Demlikler
Demlikler
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?