Moka Pot Nedir?

Kahve kültürünün Avrupa’daki temsilcisi İtalyan icadı moka pot, Türk çayı demlemek için kullanılan demliklerin minyatür bir haline benzemektedir. Bir filtre bölümü ile birleşen alt ve üst olarak iki farklı bölümden oluşan moka potlar görünüş itibariyle klasik olarak sekizgen bir tasarıma sahiptirler. Uzun yıllardır dünyanın pek çok bölgesinde kahve demlemek için kullanılan moka potlar son yıllarda ülkemizde de giderek popülerleşmeye başlamıştır. Özel olarak espresso yapımında kullanılan moka potlar hem kullanım kolaylığı hem de yüksek kalite ve yoğunlukta kahve üretmeleri nedeniyle kahve demleme araçları arasında en önemlilerden kabul edilir. İtalya’da küçük büyük hemen her evde bulabileceğiniz moka potlar geleneksel olarak bir ocak veya ısı kaynağı üzerine yerleştirilirek kullanılırlar. Ancak günümüzde her şeyin olduğu gibi moka potların da elektrikli modelleri piyasadaki yerini almıştır. Tercihinizi ister geleneksel, ister son moda elektrikli modelden yana kullanın, moka pot ile bir kez kahve demledikten sonra sunduğu yoğun ve zengin kahve deneyiminden bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Moka Pot Nasıl Kullanılır?

Eğer daha önce hiç moka pot kullanmadıysanız ve bir tane satın almayı düşünüyorsanız gözünüz korkmasın, moka potların kullanımı son derece kolaydır. Moka potlar üst ve alt olmak üzere iki bölümden oluşurlar ve bu bölümlerin ortasında da bir filtre bölümü bulunmaktadır. İlk kez moka pot kullanıyorsanız kahvenin nereye koyulacağını anlamamanız doğal, çünkü kahve tam da bu ortadaki filtre bölümüne doldurulmaktadır. Kahveyi doldururken çok fazla koyup filtre bölümünü sıkıştırmamaya dikkat etmelisiniz, ancak filtrenin ağzına kadar dolu olduğundan da emin olmalısınız. Kahveyi doldurduktan sonra ikinci adım alt hazneyi temiz, içilebilir su ile doldurmaktır. Kullandığınız suyun kalitesi de kahvenin kalitesi kadar önemlidir, bu nedenle musluk suyu yerine temiz içme suyu tercih etmelisiniz. Kahve ile doldurduğunuz filtre bölümünü alt haznenin üzerine koyduktan sonra üst bölümü de yerleştirerek moka potun sıkıca bir araya geldiğinden emin olmalısınız. Bir sonraki adım, eğer moka potunuz geleneksel bir modelse ocak veya herhangi bir ısı kaynağının üzerine yerleştirmek, elektirikli bir modelse de çalışma düğmesine basmaktır. Moka potun alt haznesine doldurduğumuz su kaynamaya başlayınca yukarı doğru çıkacak, filtre içindeki kahveyi demleyerek üst hazneye dolacaktır. Üst bölüm tamamen dolup birkaç dakika kaynadıktan sonra moka potunuzu ısı kaynağından alarak üst bölümdeki taze demlenmiş espressonuzu bir bardağa doldurabilir ve bu eşsiz tadın keyfini çıkarabilirsiniz. Yalnızca birkaç dakika içerisinde profesyonel kalitede bir espressoyu bu kadar kolay hazırlayabilirsiniz.

Hangi Kahve Moka Pot İçin Uygundur?

Moka pot denilince akla gelen sorulardan ilki hangi tür kahve kullanılacağıdır. Birçok farklı ayarda çekilmiş ve kavrulmuş çok sayıda kahve çeşidi bulunmaktadır. Moka pot ile kahve demlemek için dikkat etmeniz gereken tek unsur kullanacağınız kahvenin ince ayarda çekilmiş olmasıdır. Moka potun filtre bölümü tamamen kahve ile doldurulduğundan bu demleme yöntemi için en iyi kahve ince çekilmiş olandır. Pek çok farklı kahve markası ince ayarda çekilmiş paketli kahveler sunmaktadır. Ancak özellikle kullanmak istediğiniz markanın ince çekilmiş paketli kahvesi yoksa bir değirmen yardımıyla kendi kahvenizi evinizde kendiniz çekebilir veya aldığınız kahve çekirdeklerini bir kahveciye götürerek istediğiniz ayarda çektirebilirsiniz. Kahvelerin kavrulma ve harmanlanma ayarları ve özellikleri moka potta kullanımları için bir farklılık göstermemektedir. Yani dilediğiniz kahveyi, ince çekilmiş olması şartı ile moka potunuzda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Evinizin konforunda profesyonel kahve keyfi yaşamak için kategoride sunulan moka pot modellerine göz atabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Moka Pot

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 271 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/22530/80167023