Çay Süzgeci

Çay Süzgeci Ne İşe Yarar?

Sıcak içecekler arasında çay ülkemizde en çok tüketilenlerdendir. Çay demleme, gün içerisinde ister yalnızca bir kez ister daha fazla olsun, hemen her evde günlük olarak yapılan bir şeydir. Bunun sonucunda çay demleme ve çay keyfini kolaylaştıracak birçok yan ürün bulunmaktadır. Bunlar arasında en popülerlerden biri olan çay süzgeçleri özellikle sunduğu temizleme kolaylığı sebebiyle sıklıkla tercih edilen bir üründür. Eğer geleneksel Türk çayını demlerken toz çay tercih ediyorsanız veya yeşil ve bitki çaylarına merakınız varsa bir çay süzgeci edinmeniz hayatınızı değiştirebilir.

Hangi çeşidini kullanırsanız kullanın, çay süzgeçleri size çok daha berrak, temiz ve çöpsüz çay yudumları sunacaktır. Üstelik tüm çay tozunu veya yapraklarını tek bir yerde toplayacağından demlik ve bardaklarınızı yıkamak da çok daha kolaylaşacaktır.

Çay Süzgeci Çeşitleri Nelerdir?

Çay süzgecinin birçok farklı çeşidi vardır; bunlardan bazıları direkt demlik içine yerleştirilmek için tasarlanmışken diğerleri kupalara sığacak boyutlarda, daha küçük olarak üretilmişlerdir. Çay süzgeçleri arasında en yaygın modellerden biri makas veya bas-bırak süzgeç olarak bilinen modeldir. İki yarım daire süzgecin birbirinden makasa benzer bir mekanizmayla ayrılmasından ibaret olan bu model genellikle tek içimlik yeşil ve bitki çayları için kullanılmaktadır.

Klasik anlamda bildiğimiz çay süzgeçleri ise toz çayı demliğe direkt olarak koymaktan hoşlananlar için idealdir. Tek bir yarım ay şeklinde olan bu süzgeçler bardakların üzerine yerleştirilir ve çay demlikten bardağa akıtılırken herhangi bir toz veya yaprağın bardağa düşmesini engeller.

Bunun yanında, demliklerinizin içini temiz tutmak ve yıkanmalarını kolaylaştırmak için bir çay süzgeci istiyorsanız daha büyük kapasiteli, demliklerin içine yerleştirilmek için özel olarak tasarlanmış silindir çay süzgeci modelleri tam size göre olabilir. Demlik içi çay süzgeci olarak da bilinen bu süzgeçler, çelik veya sağlığa zararlı olmayan plastikten olmak üzere farklı materyallerden üretilebilir. Çay tozu veya yapraklarını üzerinde delikler olan silindir bölüme yerleştirdikten sonra kapağını iyi bir şekilde kapattığınızdan emin olarak süzgeci demliğin üst bölümüne yerleştirip çayınızı güvenle demleyebilirsiniz.

Tek kişilik çaylar için popüler olan bir başka model ise zincir çay süzgeçleridir. İki yarım dairenin oluşturduğu bir süzgeç topuna bağlı olan zincir sayesinde süzgeç kolayca kupa veya bardakların içine yerleştirilip çıkartılabilir.

Birçok farklı çay süzgeci çeşidi olduğu kadar farklı tasarım ve renkler de bulunmaktadır. Klasik görünümde bir çelik çay süzgeci veya capcanlı renklerle donatılmış mutfağınıza renk katacak bir çay süzgeci ürününü talebinize göre tercih edebilirsiniz.

Çay Süzgeci Nasıl Temizlenir?

Çay süzgecini temizlemek son derece kolaydır. Özellikle çelik bir çay süzgeci kullanıyorsanız kullanımdan hemen sonra temizlemek yerine soğuması için biraz zaman vermek en iyisidir, böylece temizleme sırasında elinizi yakmazsınız. Bir sonraki adım çay süzgeci içindeki çay tozu veya yapraklarını çıkartmaktır ki; bu işlem son derece kolaydır. Kullandığınız çay süzgeci çeşidine göre çay süzgecini açıp içindekileri çöpe boşaltabilirsiniz. Zaten süzgeç içindeki çay tozu veya yaprakları birbirlerine yapışmış olacaklarından bu işlem kolayca gerçekleştirilebilir. Daha sonra çay süzgeci içindeki kalıntılardan kurtulmak için su altına tutabilir ve ister süngerle ovalayarak ister de (eğer kullandığınız süzgeç makinede yıkamaya uygunsa) bulaşık makinesine yerleştirerek çay süzgecinizi temizleyebilirsiniz. Çay süzgecini her kullanımdan sonra mutlaka yıkamak gerekmektedir. Bu sayede hem olası bakteri oluşumunu engellemiş hem de çay süzgeciniz üzerinde çay lekesi kalmadığından emin olmuş olursunuz.

Kategoride sunulan birçok farklı çeşit ve tasarımdaki çay süzgeçlerini inceleyebilir, size ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanını tek tıkla sepetinize ekleyebilirsiniz!

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çay Süzgeci

892 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 892 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/22530/80167025