Sinema başta olmak üzere birçok keyifli anda tüketilen ve lezzetli bir atıştırmalık olan patlamış mısır, mısır patlatma makineleri ile kısa sürede ve pratik bir şekilde hazırlanabilir.

Mısırları yakmadan patlatan bu makineler ile 2-4 kişilik patlamış mısırın hazırlanma süresi ise yalnızca 5 dakikadır. Bu cihazlar, çeşitli patlatma seçenekleri ile damakları şenlendirmelerinin yanında, özel tasarım bazı nostaljik modelleri ile de sinema keyfini bir ritüele çevirebilirler.

Mısır Patlatma Makinesi Fiyatları

Mısır patlatma makinelerinin fiyatları, bu ürünlerin sahip oldukları özelliklere ve kullanılan malzemenin kalitesine göre farklılık gösterir. Bu ürünlerin tercihinde öncelikle cihazda kullanılan patlatma teknolojisi dikkate alınmalıdır. Hava üflemeli makineler mısırı yağsız ve tuzsuz şekilde patlatır. Bu cihazlar yağ kullanmadıkları için sağlıklıdır. Isı plakalı makineler ise mısır patlatmak için yağ ve tuz kullanımına da izin verirken isteğe bağlı olarak yağsız patlatma da tercih edilebilir. Patlamış mısırda tercih edilen lezzet öğelerine göre, ürün seçiminde öncelikle bu iki farklı teknolojiye karar verilmelidir.

Mısır patlatma makinesi seçiminde dikkat edilecek diğer bir nokta da, tercih edilecek ürünün bazı pratik özelliklere sahip olup olmadığıdır. Örneğin bazı ürünlerin patlatma haznesi kapakları, aynı zamanda patlamış mısır kasesi olarak da kullanılabildiğinden, ekstra bulaşık çıkmamış olur. Yine bazı ürünlerin kapaklarında bulunan ölçekler de, patlatma sırasında kullanılacak mısır miktarının daha doğru ölçülebilmesine olanak verir. Bu noktalara dikkat ederek sizin için en uygun ve kullanışlı ürünü bulabilirsiniz. Arzum, Arnica ve Essenso gibi markalara ait mısır patlatma makinelerini inceleyerek karar verebilirsiniz.

Mısır Patlatma Makinesi Nasıl Çalışır?

Mısır patlatma makineleri, mısır tanelerini ısıtarak patlatırlar. Bunun için bu makinelerde iki yöntem kullanılır. Bu yöntemlerden birisinde makineden sıcak hava üflenir ve bu hava mısır tanelerini ısıtır. Üflenen havanın kuvveti ve tüm mısırların hazne içerisinde sürekli dönmesi ile de homojen bir ısıtma sağlanır. Patlayan mısırlar, hazneyi terk ederek, tahliye bölümündeki kaba aktarılır.

Diğer yöntem ise, mısır tanelerinin elektrikli bir rezistans üzerine yerleştirilen ısı plakası aracılığıyla ısıtılmasıdır. Bu sistemde mısırlar, alttan ısıtılır ve yanmaması için bir karıştırma çubuğu ile sürekli karıştırılır. Yeterince ısınan mısır taneleri patlar ve tencerede patlatmada olduğu gibi hazne içinde birikirler.

Mısır Patlatma Makinesi Nasıl Kullanılır?

Mısır patlatma makinelerinin kullanımları son derece basittir. Bu cihazlar aracılığı ile mısır patlatabilmek için, öncelikle patlatma makinesinin mısırları hangi yöntemle patlattığına dikkat edilmelidir.

Sıcak hava üfleyen makinelerde, patlatma haznesine sadece mısır ilave edilir. Makineye koyulacak mısırın miktarı içinse öncelikle kullanım kılavuzundaki öneriler dikkate alınmalıdır. Bunun yanında yarım su bardağı kadar mısır 2 kişi için genellikle yeterli olur. Mısırlar koyulduktan sonra ise makinenin kapağı kapatılır ve açma-kapama düğmesine basılır. Çalışan makine mısır haznesine sıcak hava üfleyerek mısırları ısıtır ve patlatır. Kapaktaki tahliye bölümünün altına uygun genişlikte bir kap yerleştirilerek, patlatılan mısırların bu kapta toplanması sağlanmalıdır.

Isı plakalı mısır patlatma makinesinde ise tane mısırlar düz bir ısıtma tablası üzerine koyulur. Mısır miktarı için kılavuzda aksi belirtilmediyse, 2 kişi için yarım bardak yeterlidir. Bu tip makinelerde ayrıca sıvı yağ ve tuz da kullanılabilir. Yarım bardak mısır için makineye 1 yemek kaşığı sıvı yağ koyulur. İsteğe göre tuz veya toz şeker ilavesi de yapıldıktan sonra, kapağı kapatılan makine çalıştırılır. Isıtma tablasında ısınan mısır taneleri, haznede sürekli dönen çift taraflı bir karıştırma çubuğu sayesinde sürekli karıştırılır ve yeterli sıcaklığa ulaşan mısır taneleri sırasıyla patlar. Patlayan mısırlar, hazne kapağı ile birlikte alınarak, bu kap içinde tüketilebilir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Mısır Patlatma Makinesi Fiyatları

9 ürün var
 1. Markalar
  1. Arnica
  2. Bykitchen
  3. Goldmaster
  4. Cookplus
  5. Cucinox
  6. Kiwi
  7. Premier
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Renk
 5. Yağlı Kullanım
 6. Güç (W)
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22001/22056
Başa dön