Mısır Patlatma Makineleri

Günümüzde teknolojinin faydalarıyla birlikte en güncel film ve diziler birkaç saniye içinde televizyon ekranlarına gelirken, ışıkların kapatılarak doğru ambiyansın yaratılmasıyla birlikte evinizi sinema salonu gibi yapabilirsiniz. Hatta sinema salonlarının olmazsa olmazı haline gelen patlamış mısırı da kolaylıkla yapabilirsiniz. 

Günümüzde mısır patlatmak eskiden olduğu gibi külfetli ve yorucu bir iş değil, aksine çok eğlenceli ve kısa bir süre içerisinde leziz patlamış mısırlar elde edebileceğiniz bir süreç haline geldi. Eskiden tencerelerde ve tavalarda hem gürültülü hem de meşakkatli bir şekilde yapılan mısır patlatma süreci hem boyut olarak küçülen hem de uygun fiyatlı mısır patlatma makineleri ile kolaylıkla yapılabiliyor. Patlamış mısır makinesi satın almak isteyenler için günümüzde birçok seçenek bulunuyor. 

Mısır Patlatma Makinesi Markaları

Birçok marka bu yönde bir tüketici ilgisinin olduğunu tespit ederek kısa bir süre içerisinde ürün çeşitliliğini artırdı. Elbette eskiden sinema salonlarında görülen kırmızı ve beyaz şeritli dev boyutlardaki patlamış mısır makinesini kimse evine sığdıramaz ama markalar daha ergonomik boyutlarda üretilen ve verimli mısır patlatma makinelerini tüketicinin beğenisine sundu. 

Günümüzde Arçelik mısır patlatma makinesi, Sinbo mısır patlatma makinesi, Arnica mısır patlatma makinesi, Arzum mısır patlatma makinesi, Beko mısır patlatma makinesi ve Goldmaster mısır patlatma makinesi dikkat çeken markalar arasında yer alıyor. 

Fakat bu kadar çok markanın ve modelin piyasada olması tüketiciye avantaj sağlıyor. Zira bu kadar çok seçenek ve alternatif olunca birçok marka fiyatlarını düşürmeye ve rekabet etmeye çalışıyor. Günümüzde mısır patlatma makinesi fiyatları oldukça değişkenlik göstermektedir. Fakat 3 bin TL ile 179 TL arasında her eve ve her ihtiyaca uygun mısır patlatma makinesi bulmak ve güvenilir bir şekilde satın almak mümkündür. Daha pahalı olan patlamış mısır makinelerinin tasarımlarının ön plana çıktığı ve bunların sinema salonlarında ve lunaparklarda kullanılan patlamış mısır makinelerine benzediği ve benzer fonksiyonla çalıştıklarını da hatırlatmak gerekir. Zira ev kullanımı için son tüketici adına geliştirilen patlamış mısır makineleri boyut olarak bu versiyonlara göre daha küçüktür ve dolaplarda saklanabilir.

Sağlıklı Mısır Patlatma Makineleri

Film ya da dizi maratonu yaparken en leziz atıştırmalıklardan biri olan patlamış mısırlar da özellikle sağlık avantajlarıyla diğer besinlerin önüne geçiyor. Her ne kadar patlamış mısırın sebze olduğuna dair bir inanış olsa da patlamış mısır özü itibariyle tahıldır. Binlerce yıldır tüketilen patlamış mısır, ısıtılarak temelde yapısının içindeki suyun buharlaşarak genleşmesi ve patlamasından yapılır. Bu sebeple adına mısır patlağı ya da patlamış mısır denir. 

Eskiden daha sanayi tipine sahip olan ve sinema salonlarında ya da lunaparklarda kullanılan patlamış mısır makineleri artık evlerimizin dolaplarına ya da tezgahlarına girmeye başladı. Bu tür makinelerin daha büyük modellere göre daha taşınabilir olmasının yanı sıra daha az yağ kullanılması, sağlıklı atıştırmalık isteyenler için büyük bir artı olarak dikkat çekiyor. Daha önceki modellerde olduğu gibi yüzde 45’lik bir yağ oranının yerine yüzde 5’lik bir yağ oranına sahip olduğu açıklandı. Günümüzde kullanılan patlamış mısır makinelerinin ilki de böylelikle o dönemde kullanılmaya başlandı.

Patlamış mısır makinelerinin evladiyelik ve uzun ömürlü olması büyük bir avantaj olarak dikkat çekiyor. Düzenli bakımı ve temizliği yapılırsa patlamış mısır makinelerini uzun yıllar boyunca hiçbir sorun yaşamadan kullanmak mümkün. Birçok marka ve şirket ayrıca uzun yıllara dayanan garantilerle tüketicilerini korumayı bir görev biliyor.

Bünyesinde yoğun lif barındırdığı için patlamış mısır çok kalorili olmamasına rağmen tokluk hissi yaratır ve uzun süre içerisinde başka bir besin tüketilmesi gerekliliğini ortadan kaldırır. 

Dolayısıyla günümüzde daha sağlıklı ve fit bir görünüşe sahip olmak isteyenlere diyetisyenler ve uzmanlar sık sık patlamış mısır tüketmelerini önermektedir. Yağsız olarak elde edilen patlamış mısırlar çok fazla baharat ve tuz kullanılmadığı zamanlarda sağlıklı birer atıştırmalıklara dönüşebiliyor. Özellikle tokluk hissi yarattığı ve sindirim sistemine iyi gelen yüksek lif oranı sayesinde patlamış mısır günümüzdeki en sağlıklı atıştırmalıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Mısır Patlatma Makinelerinin Avantajları Neler?

Birçok patlamış mısır makinesinin fiyatı yaklaşık 180 TL’den başlarken bunlar özellikle depolama alanı yeterli olmayan evler için ideal boyutlara sahiptir. Bir patlamış mısır makinesi satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. 

Öncelikle patlamış mısır makinesinin yapışmaz bir yüzeyi olup olmadığını öğrenmek gerekiyor. Zira bu tür yapışmaz bir yüzeye sahip olan patlamış mısır makinelerinin daha kolay temizlendiği ve daha az bakım gerektirdiğini bilmek gerek. 

Patlamış mısır makineleri genellikle cam ya da plastik kaplı ve içerisinde bir ısıtıcının olduğu ev aletleridir. Haznesine yağ konulduğu takdirde yüksek ısı artışı ile birlikte patlamış mısır bir kabın içinde patlamaya başlar. Bu sırada pat-pat-pat diye sesler geldiği için Türkçe’de patlamış mısır olarak bilinen patlamış mısır İngilizce’de de benzer bir şekilde popcorn olarak adlandırılıyor. 

Kullanım Kolaylığı Önemli

Patlamış mısır makinesinin estetik görüntüsü bir yana kullanım kolaylığı ve temizlenmesi çok kritik bir öneme sahiptir. Eğer patlamış mısır makinesini temizlerken zorlanıyorsanız bu ürünü çok sık kullanmayı tercih etmezsiniz. İşte bu gibi durumlar için makinenizin kullanım kolaylığının yanı sıra temizlenmesinin de kolay olmasına dikkat etmelisiniz. Bu özelliğinin yanı sıra patlamış mısır makinesinin yapışmayan yüzeylere de sahip olması bir artı değer olarak tüketicinin karşısına çıkar. Yapışmayan bir yüzeye sahip olan patlamış mısır makinelerinin temizliği birkaç saniye içinde tamamlanır.

Patlamış mısır makinelerinin bir diğer önemli detayı da bu tür cihazlarda yer alan karıştırma mekanizmasıdır. Mısırların ısı kaynağı üzerinde yerini değiştirerek hepsinin ısınmasını sağlayan ve böylelikle patlamamış mısırların da ısınmasını sağlayarak leziz birer atıştırmalığa dönüşmesine imkan tanıyan bu sistem çok kritik bir öneme sahiptir. Bu tür bir mekanizma günümüzde birçok patlamış mısır makinesi de bulunmaktadır. 

Patlamış mısır makinelerinin boyutları ve hazneleri büyük öneme sahiptir. Patlamış mısır makineleri genelde 100 ile 250 gramlık mısır haznesine sahiptir ve gelişmiş teknoloji sayesinde bu ölçüdeki mısırlar yaklaşık 5-10 dakika içerisinde hazır olur. Ayrıca bir porsiyondan fazla patlamış mısır yapmak istiyorsanız, makineyi kısa bir dinlenme sürecinin ardından tekrar ve tekrar çalıştırabilirsiniz. 

Mısır Patlatma Makinesi Modelleri

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte patlamış mısır makinelerinin de özellikleri gelişti. Eskiden tereyağı ya da sıvı yağı kullanılarak yapılan patlamış mısırlar artık hiçbir ekstra yağ kullanılmadan hazırlanabiliyor. Günümüzde tüketicinin sağlıklı beslenmeye de önem vermesiyle birlikte markalar hava üfleyerek ısıyı yayan ve böylelikle ekstra bir yağa ihtiyaç duymayan makinelere ağırlık vermeye başladı. 

Türkiye’de piyasada genelde iki tür mısır patlatma makinesi bulunuyor. Bunlardan birincisi ısı geçirgenliği yüksek bir metal yüzey üzerine mısırların konduğu ve mısır tanelerinin bir karıştırıcı vasıtasıyla sürekli olarak dağıtıldığı bir modeldir. Bu modellerde yağ kullanılması önerilir. 

İkinci bir model ise yağ kullanımını şart koşmayan modeldir. Bu modellerde hazneye yerleştirilen mısırlar sıcak hava ile ısıtılır. Patlamanın etkisiyle ve sıcak havanın da yönlendirmesiyle birlikte patlayan mısırlar hazneden dışarı çıkarak başka bir kaba aktarılır. Bu yöntemde yağ ve tuz gibi ekstra malzemeler kullanılması şart koşulmadığı için daha sağlıklı bir alternatif olarak sunulur. Üstelik teknolojinin gelişmesiyle birlikte patlamış mısır makineleri de farklı bütçelere uygun şekilde tüketicinin karşısına çıkabilir. 

Mısır Patlatma Makinesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok marka farklı modellerle her gün yeni bir patlamış mısır makinesi üretiyor. Birçok marka farklı ürünleri ve ekipmanları kullanarak patlamış mısır makineleri geliştirirken marka ve modeller arasında ortaya çıkan fiyat farkı da bu özelliklerle kendini belli ediyor. 

Patlamış mısır makinesi satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay kullanılan malzeme. Günümüzde birçok marka plastik yapıya sahip olan patlamış mısır makinelerini üretmeyi tercih ediyor. Bu ürünler benzerlerine göre hafif olurken daha uygun bir fiyatla tüketicinin karşısına çıkıyor. Öte yandan metal ve demir kullanılarak üretilen patlamış mısır makineleri ise daha dayanıklı ve uzun süre dayanabiliyorlar. 

Patlamış mısır makinesi satın alırken ürünün haznesinin büyüklüğü önemli bir kriter. Bazı modellerde patlamış mısır hazneleri daha küçük olurken bu da kalabalık ev ziyaretlerinde mutfağa birkaç kez gidip gelme anlamına gelebilir. Fakat daha büyük bir hazneye sahip olan makinelerde kalabalık misafir gelse bile tek bir kullanım yeterli olabilmektedir. 

Patlamış mısır makinelerini satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da kullanım ve temizlik kolaylığıdır. Günümüzde birçok patlamış mısır makinesi plastikten üretildiği için hafif nemli bir bezle yıkamadan ya da bulaşık makinesine atmadan silinebiliyor. Özellikle yağ kullanmayan makinelerde temizlik bir hayli kolay oluyor. 

Yağlı patlamış mısır makinelerinde ise özellikle cam hazne kullanılması bir artı olarak tüketicinin karşısına çıkarken bu parçaların bulaşık makinesinde yıkanabilir olması büyük bir artı olarak dikkat çekiyor.

Mısır Patlatma Makineleri İçin En Uygunu Cin Mısır 

Patlamış mısır makinelerini kullanmak bir hayli kolaydır. İsteğinize ya da misafir sayınıza göre belirli oranda mısır kullanarak istediğiniz gibi bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. 

Mısır patlatma makinesinden en iyi verimi almak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi ise hiç kuşkusuz kullandığınız mısır türüdür. Mısır patlatmak için tercih etmeniz gereken tür cin mısırı olmalıdır. Aksi takdirde diğer mısırların yapıları gereği lezzetli olmayan ya da yanmış mısır yiyebilirsiniz. Üstelik cin mısırı da diğerlerine göre daha hesaplı olduğu için daha rahat erişilebilir olur. 

Patlamış mısır yaparken ne kadar mısır kullanacağınız da önemli bir faktör. Bir porsiyon patlamış mısır elde etmek için yaklaşık 1 su bardağı cin mısırı kullanılabilir. Elbette burada satın aldığınız mısır patlatma makinesinin kapasitesine dikkat etmek gerekiyor. Zira hazneden daha fazla mısır koyarsanız, elde edeceğiniz patlamış mısırların tadı istediğiniz kıvamda olmayabilir.

Baharatlı Mısır Yapmak Mümkün

Patlamış mısır makinesi sayesinde hazırlayacağınız mısıra bazı ufak değişikliklerle çok farklı tatlara ulaşabilir ve böylelikle misafirlerinizi de şaşırtabilirsiniz. Patlamış mısırı daha farklı bir şekilde sunmak isterseniz baharatlı patlamış mısır yapabilirsiniz. Bunun için önceden patlamış mısır makinesi ile hazırladığınız atıştırmalıkları derin bir kabın içine alın. Daha sonra ayrı bir kap içinde sıvı yağ ve karabiber, tuz, kekik ve dilediğiniz baharatları kısık ateşte pişirin. 

Çok kısa bir süre piştikten sonra oluşan bu karışımı derin bir kabın içinde bekleyen patlamış mısırın üzerine dökebilir ve bu şekilde servis edebilirsiniz. Fakat burada bir püf noktası var. Mısır patlatma makinesi kullanarak yaptığınız mısırları daha hızlı bir şekilde hazırlamak için acele etmeyin ve baharatları makinenin içerisine koymayın. Zira patlamış mısır makinesinin içine bu şekilde baharat koymak gibi bir düşünceniz varsa bu çok büyük bir hata olabilir. Zira patlamış mısır makinesinin yüksek ısıları sebebiyle kullandığınız baharatların yanma riski bir hayli yüksektir. 

Hem Türkiye’de hem de İngilizce kaynaklarda birçok patlamış mısır tarifi bulunabilir. Özellikle ABD’de yaygın olan şekerli ve karamelli patlamış mısır tarifleri sosyal medyada çok popüler bir hale geldi. Karamelli patlamış mısır yaparken, üzerine karamelize hale gelen ayrı bir sos hazırlayarak patlamış mısırın üzerine dökebilirsiniz.

Mısır Patlatma Makinelerini Uzun Ömürlü Kullanmak Mümkün

Birçok mutfak ve ev aletinde olduğu patlamış mısır makinelerinde de kullanım konusunda dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Satın aldığınız patlamış mısır makinesini kullanmadan önce kullanma kılavuzuna detaylıca bakmak ve olası bir uyarı ya da öneriyi dikkate almak çok büyük bir öneme sahiptir. Kullanma kılavuzunda hangi parçaların elde yıkanacağı ve hangi parçaların sadece hafif nemli bir bezle silinmesi gerektiği detaylıca anlatılıyor. Sonuçta mısır patlatma makinelerinin elektrikli aletler olduğunu unutmamakta ve buna göre hareket etmekte fayda var. 

Zira doğası gereği yüksek sıcaklıklara çıkan patlamış mısır makineleri eğer bilinçsiz ve dikkatsizce kullanılırsa hem tehlike yaratabilir hem de makinenin ömrü oldukça kısalır. Elektrikli mutfak aletlerini dikkatle kullanarak muhafaza etmek için yapabileceğiniz şey mısır patlatma makinelerini kullanmadığınız zaman dolapların içinde ısı, nem ve ışıktan uzak tutmak olacaktır. 

Öte yandan patlamış mısır makinelerinin temizliği ve düzenli bakımı, bu cihazların ömrünü gözle görülür bir şekilde artırıyor. Her kullanımdan sonra yağ ve mısır birikintilerini temizlemek, düzenli olarak cihazları silerek tozunu almak, hem cihazınızın ömrünü artırır hem de yapacağınız patlamış mısırların tadını güzelleştirecektir. Zira elektronik yapıları gereği elektrikli mutfak aletleri bu tür yan etkiler yüzünden bozulabilir. Fakat günümüzde birçok marka 12 aydan 48 aya kadar ürünlerine garanti verebiliyor. 

Mısır Patlatma Makinesi Alırken Hangi Markayı Tercih Etmeliyim?

Her türlü elektronik üründe olduğu gibi mısır patlatma makineleri konusunda da ciddi bir rekabet söz konusu. Arnica, Beko, Goldmaster, Arçelik, Sinbo, Arzum gibi birçok markanın rekabet ettiği bu pazarda ürünler genellikle dayanıklılık, kalite ve özellik alt başlıklarıyla birbirinden ayrılıyor. Rekabet ile birlikte her bütçeye uygun bir mısır patlatma makinesi bulunma ihtimali de artıyor. Bu aşamada ürününe en uzun garanti süresini veren, ürettiği diğer ürünlerde de kalite konusunda repütasyonu güçlü markalara yönelmek sizin için doğru olacaktır. 

Mısır Patlatma Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

150 TL bandından başlayan mısır patlatma makinesi fiyatları 1000 TL’nin üzerine kadar çıkabiliyor. Eğer satın almak istediğiniz ürünü sadece evde kullanma niyetinde iseniz bu fiyat aralığındaki ürünler ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Fakat endüstriyel kullanımlar söz konusu olduğundan fiyatlar 5000 TL bandına kadar uzanabilir. İşletmeniz için bir mısır patlatma makinesi satın alacaksanız günlük ne boyutta bir mısır patlatma işlemi gerçekleşeceğini hesaplamalı ve buna göre kapasite sunan modellere yönelmelisiniz. 

Mısır Patlatma Makinesinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Kirleyenmeye oldukça müsait mısır patlatma makineleri çoğunlukla bulaşık makinesinde yıkanacak şekilde tasarlanır. Eğer satın aldığınız ürün bulaşık makinesinde yıkamaya uygun değilse ıslak bez, bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı yardımıyla ürününüzde biriken artıkları ve yağ tabakalarını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bu aşamada ürünün kullanım talimatlarında yazan kurallara uymanız, satın aldığınız cihazı daha uzun süreler kullanmanız için size yardımcı olacaktır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mısır Patlatma Makinesi Fiyatları

169 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Yağlı Kullanım
Toplam 24 / 169 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?