Kesme Tahtası

Farklı boylarda hazırlanarak servis yapmanızı ve özellikle sert besinleri doğramanızı sağlayan kesme tahtası çeşitleri polietilen, bambu, ahşap, cam, tahta, plastik gibi malzemelerden elde edilir. Amacınız doğrultusunda ürünlerin içeriklerine dikkat ederek farklı fiyatlar üzerinden alımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bütçenize uygunluk gösteren bu farklılıklar aradığınız modelleri bulmanız konusunda yardımcı olur. Mutfak dekoruna uygun olarak tasarlanan modelleri askı kısımlarından farklı noktalara yerleştirebilirsiniz. Tek yüzeye sahip tasarımların kullanımında sadece belirli besinlerin doğranmasını sağlamanız sağlık açısından dikkat edilmesi gereken noktalardandır. İyi bir hijyen sağlandığı durumlarda bir başka besine geçerek doğramaya devam edilmesi uygundur. Tahtalar tezgahlar üzerinde mermerlerin çizilmesini ve kötü görünümler oluşmasını önler. Yiyecekleri istediğiniz boyutlarda rahatlıkla kesebilir, farklı şekiller oluşturabilirsiniz. Özellikle çocukların sebze tüketimi açısından geometrik şekillerle oluşturulması besinleri ilgi çekici bir hale getirir. Pratik çözümler sunan kesme tahtası bu şekillerin en rahat biçimde oluşturulabilmesine imkan tanır. Çekmece rafları bulunan modellerde çöpleri koyabilmek için ayrı bir yer aramanıza gerek yoktur. Besinlerin içerisinde kullanamayacağınız kısımları bu yerlerde saklayarak iş bitiminden sonra çöpe dökebilirsiniz. Hazneli ürünler doğradığınız gıdaların içine yerleştirilmesini kolaylaştırır. Bu sayede tahta üzerinde birikerek etrafa dökülme olasılığı ortadan kalkar. Kullanım aşamasından hemen sonra üzerinde kalıntılar kurumadan ve mikroplar üremeye başlamadan doğal yollarla temizleyebilir, bir sonraki aşamaya hazır olarak bırakabilirsiniz. Ebatlarındaki farklılıkların her mutfağın kullanım amacına göre değişiklik göstermesi normaldir. Tezgahta çok fazla yer yoksa daha minimal çalışmanız gereken durumlar olabilir. Bu tür alanlar için katlanabilir özelliği bulunan tahtalardan faydalanabilirsiniz. İhtiyaca göre değişiklik gösteren boylar üzerindeki desenleri ile karar verme aşamanızı kolaylaştırır. Renkli malzemeler dar alanlarda hareketlilik ve canlılık oluşturur. Antibakteriyel özellikli tüm çeşitleri inceleyerek mutfağınızda yer verebilirsiniz.

Kesme Tahtası Çeşitleri

İhtiyaca göre farklı tarzlarda üretilen bambu kesme tahtası şık sunumlar oluşturabilmeye yardımcı olan mutfak eşyalarının başında gelir. Yemek davetlerinde ana menü öncesi aperatif birşeyler sunmayı tercih ettiğinizde ya da beş çayı diye tabir edilen oturmalar esnasında, alışılagelmiş yemek takımlarının dışında sunumlarla ikramlıkları öne çıkarabilirsiniz. Özel ve akışkan olmayan sebzeleri, sıvı şekilde sunum gerçekleştirmeyeceğiniz gıdaları, tüm ana yemek çeşitlerini yuvarlak ve kare kesme tahtası üzerinde hazırlayabilirsiniz. Ana yemek öncesi damak açıcı tüm lezzetleri ürün üzerine yerleştirebilirsiniz. Kullanım alışkanlığına göre çeşitli malzemelerden elde edilen ürünleri tercih edebilirsiniz. Daha çok makinede yıkamayı uygun görüyorsanız cam kesme tahtası çeşitlerine göz gezdirebilirsiniz. Kırılgan bir yapıya sahip olması sebebiyle cam tahtalar, kalabalık kişilere hizmet eden mutfaklardan ziyade özel evlerde bulundurulması uygun olan tasarımlar arasındadır. Üzerlerinde desen işlemelerinin en çok öne çıktığı ve görsel açıdan tüm zevklere hitap edilecek çizimlerin yer aldığı cam tasarımlar dekoratif amaçlı olarak da kullanıma uygundur. Servis tabağı olarak tüm çeşitleri tercih edebilir, pratik doğrama tekniklerini dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Pratiklik açısından düşünüldüğünde ayaklı, çekmeceli haznesi bulunan birçok model karşınıza çıkar. Hafif ağırlıkları bulunan ve taşınması kolay plastik kesme tahtası da en çok tercih edilen modeller arasında yerini alır. Renk seçeneklerinin bulunması ve temizliğinin kolay bir şekilde yapılması bakteri oluşumunu önlediğinden dolayı kullanışlı bir üründür. Üst kısımlarında yer alan asma aparatları duvarlara ve kör noktalara asılabilme avantajını sunar. Böylelikle farklı bölümlerde ve çekmecelerde yer kaplamadan duvarlarda dekore edilebilir. Kampanya dönemlerini takip ederek istediğiniz ürünleri indirimli fiyatlar üzerinden temin edebilirsiniz. Kesme tahtası modellerini inceleyerek sizin için en doğru modele karar verebilirsiniz.

Şık Tasarımlı Kesme Tahtası Modelleri

Sert ve kaygan cisimlerin tezgaha herhangi bir zarar vermeden kesilebilmesini kolaylaştıran desenli kesme tahtası mutfakların renk ve tasarımlarına uygun şekilde hazırlanır. Modellere karar verirken tüm aparatları ile beraber bütünlük sağlaması bakımından renklerine dikkat edebilir, desen seçimlerinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Diğer kullandığınız ürünlerin renklerine göre desenli kesme tahtaları arasından seçim yapabilirsiniz. Kullanım amacına ve zevkinize göre değişiklik gösteren modeller masa üzerlerinde tezgahlarda ve yer zeminlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Et, tavuk, balık gibi besinleri rahatlıkla doğrayabilmeniz için ergonomik bir yapısı olmasına da dikkat edebilirsiniz. Doğrama aşamasına pratik çözümler sunan ayaklı kesme tahtası yer zeminlerinde de kullanıma uygundur. Üzerinde belirli bir ölçüye kadar hamur açabilir, makarna ve hazırlamak üzere kesme işlemlerini yapabilirsiniz. Ayaklı olduğu için yerden yüksekte duran ve kollarınızın rahat bir şekilde destek alarak durmasını sağlayan bu ürünler kesim aşamalarını kolaylaştırır. Ayaksız ve bambu malzemelerden elde edilenler masaların şıklık derecesini artırır. Kişiye özel sunumlarınızı yemek tabakları yerine bu tarz ürünler üzerinde yapmanız ortamın havasını değiştirerek doğal görünümler sunar. Sabah kahvaltılarında peynir sunumlarını bambularla yaparak da sofranızı daha geniş ve zengin gösterebilirsiniz. Üzerinde türlü sebze meyve ve geometrik desenlerin yer aldığı modeller çocukların ve misafirlerinizin beğenisini kazanır. Dikkat çekici bu tasarımlar ile çocukların beslenme saatlerini daha etkili bir hale getirebilir, onların yemeğe olan ilgilerini bu sayede artırabilirsiniz. Domates, salatalık, peynir, çay ve süt gibi ürünleri su damlası ve yuvarlak kesme tahtası üzerinde sergileyebilirsiniz. Özellikle pizza ve börek dilimleri için özel olarak tasarlanan yuvarlak modeller sunumlarınızla öne çıkmanıza yardımcı olur. Modellerin çeşitliliği farklı özellikteki besinlerin doğrama tekniklerinden kaynaklı olarak fazladır. Her türlü tekniği kullanarak zevkinize ve kullanım amacınıza uygun modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

Kesme Tahtası Temizleme Yöntemleri

Kullanım amacına göre farklı malzeme ve tasarımlarda elde edilen kesme tahtası önerileri arasında iyi bir şekilde temizlenmesi yer alır. Sağlık açısından oldukça önemli olan bu konu farklı tekniklerin uygulanması ile yapılır. Özel yüzey temizleyiciler ve deterjanlarla yapılabildiği gibi ev ortamında hazırlanan doğal temizleyicilerle de yapılması mümkündür. Her kullanımdan hemen sonra su ve deterjan karışımı ile yıkanması ve kurutulması gerekir. Özellikle zeytin ağacı kesme tahtası doğal ağaçlardan elde edildiği için gözeneklerinde mikroplar üreyebilir. Kullanımdan hemen sonra yıkayarak kuru bir bez ve peçete yardımı ile kurutulması, güneşli bir ortam varsa tamamen neminden arındırılması en uygun temizleme yöntemlerindendir. Sulu kalan ahşap kısımlar bakterilerin üremesine ve orada yaşamlarına devam edebilmesine bir ortam hazırlar. Akrilik, cam, plastik malzemeden üretilen tahtaları makinede yıkayarak sıcak su ile buluşmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle çiğ et doğrama işleminden sonra bakterilerin yüzeyden tamamen arındırılması gerekir. Ancak sıcak su ile yıkama ve temizleme işlemi yapıldıktan sonra bir başka ürün için aynı bölüm kullanılabilir. Bu aşamada iki tarafı kullanılabilen kesme tahtası satın alarak da sağlık açısından avantajlı bir kullanım elde edebilirsiniz. Bakterilerden arandığından emin olamadığınız durumlarda su karışımının içerisine çok az bir miktar çamaşır suyu ilavesi ile temizleme yapabilirsiniz. Çamaşır sularının sadece temizleme özelliği öne çıkar, bunun yanı sıra parfüm ve esans gibi maddelerin kullanılmadığı ürünlerden olmasına dikkat etmeniz sağlık açısından bir başka önem gerektiren detaydır. Gıda zehirlenmesi yaşamamak ve çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmamak için temizlik aşaması önemlidir. Hijyeniklik açısından renk kodları bulunan ürünleri de inceleyebilirsiniz. Ürünleri alırken ham maddelerini gözden geçirerek temizliği kolay bir şekilde yapılabilen ve pratik kullanım sağlayan modellerden tercih edebilirsiniz.

Kesme Tahtası Kullanmanın Yararları

Mutfakların yardımcı malzemeleri arasında yer alan kesme tahtaları büyük kolaylık sağlar. Farklı malzemelerden elde edilmiş olması kullanım alanını genişletir. Kolay ve pratik şekilde tüm doğrama işlemlerini kısa süre içerisinde yapabilir, herhangi bir kaza riski ile karşılaşmadan yemek aşamalarınızı tamamlayabilirsiniz. Kaygan gıdaların elde doğranması oldukça zordur. Özellikle deniz ürünleri hazırlanış aşamasında herhangi bir yerden desteklenmediğinde tutuşu mümkün olmaz. Balıkların pullarının ayıklanması ve filetolarının çıkarılması, derilerinin yüzülmesi, kılçıklarının ayıklanması gibi aşamalarda bir tahta üzerine yerleştirilmesi gerekir. Aynı şekilde tavuk derilerinin ayıklanması ve sote haline getirilebilmesi için küp küp doğrama işleminin sert bir zemin üzerinde yapılması uygun olur. Etler yumuşak dokuya sahip olmalarından dolayı avuç içerisinde tutulması zordur. Cam bir kesme tahtası üzerinde sağlıklı bir doğrama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Doğrama ve parçalama işlemlerinin yanı sıra bambu özellikte olanlar sunum yapmanızı da kolaylaştırır. Özel misafirlerinizi ağırlarken et sunumlarınızı dekoratif kesme tahtası üzerinde hazırlayabilir, özel soslarınıza yine aynı aparat üzerinde yer verebilirsiniz. Sert sebzelerin avuç içerisinde kesilmesi bir taraftan bıçak ile baskı uygulanması gerektiği için kaza riskleri oluşturur. Yanlış hamleler ve farkında olmadan gerçekleşen güç baskısı nedeniyle parmaklarda kesilmelerin oluşmasını tahtalar engeller. Ahşap ve polietilen malzemeden elde edilen tahtalarda dilediğiniz gibi güç baskısı uygulayabilir, pratik bir kesme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sebzelerin ve meyvelerin özenli bir şekilde hazırlanması misafirlerinize verdiğiniz önemi gösterir.

Dengeli ve aynı boyda kesimi sağlanan meyve salataları sunumlarınızın şık görünmesine katkı sağlar. Salatalar için kullanacağınız sebzelerin avuç içerisinde sıkılmadan ve vitaminini kaybetmeden sofralara taşınabilmesi için rahat bir kesim yapılması gerekir. Rahat ve esnek bir tutuşla çekmeceli kesme tahtası

üzerine marul, maydanoz, dereotu, roka, tere gibi yeşil yapraklı sebzeleri yerleştirerek sağlıklı bir doğrama yapabilirsiniz.

Kesme Tahtası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürünleri doğrama esnasında pratik bir kullanım avantajı sunan ahşap kesme tahtası çeşitli özelliklerde hazırlanır. Mutfaklarda en çok ihtiyaç duyulan aparatlar arasında yerini alan ürün model ve desen bakımından farklılık gösterir. İşlevsellik bakımından pek çok doğrama tekniğini deneyebilmenize imkan tanıyan kesme aparatları içerikleri konusunda da çeşitlidir. Mutfakta kullanılacak ürünün seçim esnasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Gıdalarla temas edeceği için üretim esnasında kullanılan ham madde sağlık açısından önemlidir.
  • Ahşapların doğal görünümünden yararlanmak istiyorsanız üzerinde cila gibi bir yöntemle gözeneklerin kapatıldığı ve mikropların üremesinin önlendiği yüzeylere sahip tasarımlar arasından tercihte bulunmanız doğru olur.
  • Ebat seçimine dikkat etmek doğru ürünlerle karşılaşılması bakımından ve kullanım amacınıza uygunluk göstermesi açısından önemlidir. Büyük kesme tahtası mutfaklarınızda geniş alanlar varsa ve kalabalık bir kitleye hazırlama işlemi gerçekleştiriliyorsa en uygun modellerdendir.
  • Gıda güvenliği açısından cam ve plastik modelleri inceleyerek karar verebilirsiniz.
  • Normal ev mutfakları ve profesyonel mutfaklarda kullanılacak malzemeler farklıdır. Bu sebeple bu durumu göz önünde bulundurarak doğru parçalar ile karşılaşabilirsiniz.
  • Bulaş riskini azaltmak için çift taraflı kesme özelliğine sahip tasarımlardan yararlanmak önemlidir. Sağlık açısından çiğ et ve sebzelerin aynı yönde doğranması uygun olmayabilir.
  • Bulaşık makinesinde yıkamayı düşündüğünüz tahtaların cam özellikte olmasını dikkat edebilirsiniz.
  • Renk kodları bulunan setler doğrama işlemlerini ve farklı kullanım tekniklerini kolaylaştırması bakımından evlerde yer verilmesi gereken ürünlerdendir.
  • Etler için kırmızı, deniz ürünleri için mavi, kümes hayvanları için sarı, süt ürünleri ve unlu mamüller için beyaz, sebze ve meyveler için yeşil, pişmiş ürünler için kahverengi tonlarından oluşan tahtaları alabilirsiniz.
  • Dar mutfaklar için küçük ve katlanabilir kesme tahtası rahat çalışabilmeniz açısından avantaj sağlarken belirli bölümlere yerleştirebilmenizi de kolaylaştırır.
Her Bütçeye Uygun Kesme Tahtası Fiyatları

Et ürünlerinin, sebze ve meyvelerin doğranmasını pratik bir hale getiren kesme tahtası seti farklı ölçülerde hazırlanır. Mutfak dolaplarında rahatlıkla konumlandırılabilen tasarımlar dekoratif amaçlı olarak da kullanılır. Mutfakların raf kısımlarında, çekmecelerinde ve dolap kısımlarında boşluk olma durumuna göre küçük veya büyük ebatlı olanlardan tercihte bulunabilirsiniz. İş yerlerinde kalabalık gruplara yemekler hazırlandığı için büyük ebatlı olanlar ideal olur. Küçük ev mutfaklarında ise rahatlıkla yerleştirilebilmesi ve saklanabilmesi açısından orta ve küçük boylar doğru bir seçim olur. Ebat farklılıkları incelendiğinde setlerin çeşitli fiyat seçenekleri karşınıza çıkar. Ürünler her marka tarafından farklı malzemelerde imal edildiği için farklı fiyatların oluşması normaldir. Kullanım alanları ve özelliklerine göre kesme tahtası fiyatları değişiklik gösterir. Kampanya dönemlerini takip ederek iş yerleriniz ve evleriniz için zevkinize uygun tasarımlar arasından tercihte bulunabilirsiniz. En kaliteli modellerden seçimde bulunarak uygun fiyatlara alımını gerçekleştirebilir ve uzun yıllar kullanım sağlayabilirsiniz. Kesme tahtası sadece tahta malzemelerden imal edilmemekle birlikte cam, silikon, plastik, bambu ham maddelerinden hazırlanan ürünler kesme tahtası kategorisinde yer alır. Çift taraflı olarak kullanılabilme özelliği farklı ürünlerin doğranmasını sağlayabilmeniz açısından avantaj sunar. Bir kısmını proteinlere ayırabilir diğer kısmınını sebze ve meyvelerin doğranmasına ayırabilirsiniz. Her bütçeye uygun şekilde hazırlanan modeller arasından kendinize uygun tasarımlar bulabilir, dekoratif amaçlı kullanımlara da yer verebilirsiniz. Geniş fiyat aralığına sahip modeller arasından ihtiyacınıza ve kullanım amacınıza göre farklı seçenekleri değerlendirebilir, bütçenize uygun ürünlerin alımını gerçekleştirebilirsiniz. Hazneli ve ayaklı modeller rahat bir kullanım sağlar. Tahtaların üzerinde kesim yapmanızı kolaylaştıran bıçak setleri modellerine de göz gezdirerek ergonomik tutuşu destekleyen tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz. Kullanışlı kesme tahtası ve bıçak seti çeşitlerini Hepsiburada üzerinden satın alabilirsiniz.

Kesme Tahtası Ne İşe Yarar?

Kişiye özel kahvaltı hazırlamanızı kolaylaştıran, peynir gibi ürünlerin sunumunu rahatlıkla gerçekleştirebilmenizi sağlayan kesme tahtaları pek çok işleve sahiptir. Kesme tahtası modellerinin bir kısmı sadece üzerinde bir şeyler kesilmeye uygundur. Sunum yapabilmeniz için dekoratif amaçlı olarak özel dizayn edilen tasarımlardan yararlanabilirsiniz. Kesme tahtası elde doğramanın zorluğunu önleyerek pratik bir dilimleme avantajı sağlar.

Kesme Tahtaları Nasıl Kullanır?

El yapınıza ve vücudunuzun doğru pozisyonda olduğuna dikkat ederek farklı kesme tahtalarının kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Yer zeminlerinde, masa üstlerinde kullanabildiğiniz gibi tezgah üstü kesme tahtası olarak da kullanım sağlayabilirsiniz. Kullanım amacınıza göre değişiklik gösteren tahtaları ayaklı yada ayaksız biçimde tercih ederek yerde ya da yüzeye tamamen oturan bir yapıda kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Kesme Tahtası Hangi Malzemelerden Üretilir?

Evlerde ve yeme içme sektöründe oldukça kolaylık sağlayan mermer kesme tahtası parmaklarınızın kesilme riskini azaltır. Kullanım alanınıza ve doğrama yapacağınız ürünlerin türüne göre farklı özelliklerde üretilir. Malzeme bakımından değerlendirildiğinde plastik, mermer, tahta polietilen, cam, silikon, ahşap, bambu gibi farklı materyallerden elde edilir. Sunum yapılması ve doğrama işlemi için farklı ürünler kullanılır.

Kesme Tahtaları Kullanışlı mı?

Büyük bıçaklar her zaman avuç içerisinde tutulmayabilir. Bıçak kullanmaya alışkın olmayanlar ya da daha rahat bir doğrama şeklini tercih edenler için profesyonel kesme tahtası oldukça kullanışlıdır. Parmakların kesilme riski ortadan kalkarak rahat bir yemek hazırlama süreci gelişir. Daha dikkatli olmanızı sağlayan kesme tahtaları pratik bir doğrama imkanını sizlere sağlar. İkramlarınızın sunumunu üzerinde de yapabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kesme Tahtası Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Malzeme
Toplam 46 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?