Tornavida

Tornavida, çeşitli tipteki vidaları saat yönünde veya saat yönünün tersine çevirmek için kullanılan, en yaygın el aletlerinden biridir. Tornavida uçları, farklı vida tipleriyle çalışmak üzere farklı tasarımlara sahiptir. Standart bir tornavida; tutamak bölümünü takip eden ve vida başına uygun miktarda tork sağlayan ucu yivli metal bir çubuktan oluşur. Tornavida ucunu oluşturan yivli kısım, farklı vida türlerine oturacak şekilde kesilir. Düz tornavida en çok kullanılan tornavida modeli olsa da farklı amaçlar için farklı uç tiplerine sahip tornavidalar bulunabilir.

Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavidalar uç tipinden bağımsız olarak sabit ya da değiştirilebilir uç mekanizmasına sahip olabilir. Değiştirilebilir uçlu tornavidalar genellikle set halinde satılır ve en çok kullanılan uç takımlarıyla beraber gelir. Değiştirme mekanizması mekanik ya da manyetik olabilir. Sabit uçlu tornavidalarda uç değişimi yapılamaz. Sabit uçlu tornavidalar sınırlı kullanım sağlar. Çok yönlü ve pratik bir tornavida istiyorsanız uçlarını değiştirebileceğiniz bir tornavida satın alabilirsiniz. Uç çeşitleri bakımından, neredeyse her vida tasarımı kadar farklı tornavida türü bulabilirsiniz. Bazı tornavidalar tek tip vida başlıkları ile kullanılabilirken, bazıları birden fazla türde vidayı açmak ya da sökmek için kullanılabilir. En yaygın kullanılan tornavidalar düz, yıldız, kare, alyan, torx ve pozidriv tornavidalardır.

Düz Tornavida Nedir?

15. yüzyılda icat edilen en eski tornavida türüdür. Adından da anlaşılacağı gibi, sadece düz oluklu vida başına oturacak şekilde düz bir çizgiye (-) benzeyen bir uca sahiptir. Çoğu vidada olduğu gibi, sıkma işlemi saat yönünde döndürülerek yapılır. Standart düz tornavidalar çeşitli şekillerdeki bağlantı elemanları ile uyumludur. Tornavidanın boyutu genellikle uç genişliği ve şaft uzunluğu olmak üzere iki ölçümü gösteri. Bununla birlikte, uç kalınlığı genellikle gösterilmez. Düz uçlu tornavidalar, çok farklı uygulamalarda kullanılabildiklerinden, çok yönlü tornavidalardan bazılarıdır. Bununla birlikte, vidanın yüzeyine uygulanan tork belirli bir limiti aştığında veya tornavida ucu vidanın merkezine doğru şekilde yerleştirilmediğinde, tornavidanın ucu vida kafasının yüzeyinden kayma kayabilir. Bu durum vida başına veya tornavida ucuna zarar verebilir.

Yıldız Tornavida Nedir?

Yıldız tornavida, kullanıldığında daha fazla tork üretmesine izin veren ‘’ +’’ biçimli bir uca sahiptir. Yıldız tornavidayı düz tornavidadan ayıran en önemli özelliği, tornavida ucunun vida üzerinde kendi kendine merkezlenmesi ve daha sıkı bir oturmasıdır. Bu özelliği, yıldız tornavidanın otomatik montaj sistemlerinde son derece kullanışlı olmasını sağlar. Tüketici uygulamalarından, endüstriyel endüstriyel uygulamalara kadar en çok kullanılan tornavida türlerinden biridir.

Kare (Robertson) Tornavida Nedir?

Kare uçlu tornavida, düz uçlu tornavidanın neden olduğu bazı sorunların üstesinden gelmek için 1908 yılında icat edilmiştir. Düz tornavidadan farklı olarak, tornavida ucu kare şeklindedir. Yıldız tornavidaya benzer şekilde, vida başına sıkı bir şekilde oturan ve kendiliğinden merkezlenen bir tornavidadır. Farklı boyutlardaki uyumlu bağlantı elemanlarına uyacak şekilde, beş farklı boyutta satışa sunulur.

Torx Tornavida Nedir?

Yaygın olarak yıldız alyan olarak bilinir. tornavida, Bu tornavidalar, T1 (en küçük) ile T100 arasında etiketlenmiş 100 farklı ebatta üretilir. Birkaç farklı torx tipi tornavida vardır. En popüler olanları altı köşeli yıldız ve kendi kendini merkeze oturtan orijinal torx tasarımıdır. Orijinalinden biraz farklı olan torx plus, tornavida ile bağlantı elemanı arasında daha fazla temas sağlar. Böylece orijinal tornavidadan daha fazla torka dayanabilir.

Mini Alyan Anahtarı Nedir?

Altıgen anahtar olarak da adlandırılan alyan anahtarı, altıgen şekilli bir ucu olan, L şeklinde tasarlanmış bir anahtardır. Bisiklet, motosiklet ve mobilyalarda bulunan altıgen bağlantı ekipmanlarında sıklıkla kullanılır. Uygun fiyatı ve kolay üretilebilmesi nedeniyle, çoğu zaman demonte mobilyaların montajının kolay bir şekilde yapılabilmesi için kutuya edilir. Farklı boyutlarda (çaplarda) üretilen küçük alyan anahtarları arasında en popüler üç boyut 5/32 inç, 3/16 inç ve 1/4 inç’tir.

Pozidriv Tornavida Nedir?

Pozidriv tornavidalar, yıldız tornavidalara çok benzediği için sıklıkla karıştırılır. Bununla birlikte, pozidriv tornavidanın ucu, yıldız tornavidayanın ‘ +’ şeklinde tasarlanmış ucuna ek olarak ‘x’ şeklinde sıralanmış daha sığ yivlere sahiptir. Merkeze tam olarak oturduğu için, vida yıpranması olmadan daha fazla tork elde edilebilir.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Tornavida Fiyatları

2.623 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. İzeltaş Tornavidalar
  2. Bosch Tornavidalar
  3. Stanley Tornavidalar
  4. Ceta Form Tornavidalar
  5. Pro's Kit Tornavidalar
  6. Proskit Tornavidalar
  7. Sgs Tornavidalar
  8. Jakemy Tornavidalar
  9. Beta Tools Tornavidalar
  10. Elta Tornavidalar
  11. PRO-SCR Tornavidalar
  12. Rico Tornavidalar
  13. Heyco Tornavidalar
  14. Retta Tornavidalar
  15. WERT Tornavidalar
  16. Brio Tornavidalar
  17. Vip-tec Tornavidalar
  18. Toptancı Kapında Tornavidalar
  19. CER-PA NORM Tornavidalar
  20. Padre Tornavidalar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Türü
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003168
Başa dön