Grup Priz Uzatma Kabloları

Hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen elektrik enerjisi üretim santrallerinden ev ve iş yerlerimizin prizlerine kadar gelir. Duvarlarda sıva altı veya sıva üstü şekilde konumlandırılan prizler adet olarak yetersiz kalabiliyorken bazen de konum olarak ihtiyacımızı karşılayamayabilir. Bundan dolayı prizden alınan elektrik enerjisinin başka cihazlara taşınması ya da priz sayısının çoğaltılması gerekir. Çoğaltılmak istenen priz 3 fazlı veya tek fazlı olabilir. 3 fazlı prizler genelde endüstriyel uygulamalarda veya dış ortamda kullanılırken tek fazlı prizler ev ve iş yerlerinde gündelik ihtiyaçlarda kullanılır. Elektrik ve tesisat malzemeleri kategorisinde bulunan grup prizler kullanıcılara uzatma kablosu ile birlikte, kablosuz olarak veya golyat (dâhili fişli) olarak sunulabilir. Beyaz, siyah, kırmızı, gri, turuncu, mavi, pembe, yeşil, gümüş, sarı, lila ve mor gibi çok çeşitli renklerde üretilen grup prizler hemen her yerde kullanılabilir.

Grup Priz için Kullanılan Uzatma Kablolarının Çeşitleri Nelerdir?

Kablolu grup prizlerde kablonun türü ve uzunluğu önemlidir. 1 metreden 50 metre üstüne kadar çeşitli uzunluklarda sunulan kablolu grup prizler kullanım amaçlarına göre dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Örneğin küçük bir odada kullanılacak grup priz için 1 ya da 2 metre gibi kısa kablo uzunluğu tercih edilmelidir. Böylece hem kablo kalabalığından hem de yüksek maliyetten uzaklaşılmış olur. Açık alanda kullanılan çok uzun kablolu grup prizlerde makara sistemi de bulunur. Seyyar çalışmalarda kullanılan tekerlekli ve makaralı grup prizleri, kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlarlar. Ayrıca dış ortamda kullanılan grup prizlerin IP44 gibi suya ve toza karşı korumasının olması gerekir. Grup prizlerinde kullanılan kablonun türü ise kullanılan iletkenin kalınlığına, tel sayısına ve yalıtkan malzemesine göre değişiklik gösterir. 0,75 mm’den 2,50 mm üstüne kadar kademe kademe çıkan kablo kesitleri kullanılacak cihazın çekeceği akıma göre seçilir. Gerilim düşümü olmaması için akım ne kadar yüksek ise kesit de o kadar kalın olmalıdır. Tek telli kablolara göre daha esnek bir yapısı olan çok telli kablolar ise uygulama açısından daha kolay bir kullanıma sahiptirler.

Grup Priz Çeşitleri Nelerdir?

Tek bir prizin çoklanması için sıklıkla kullanılan grup prizler, 1’den 16 adet üstüne kadar priz sayısı ile üretilirler. Toprak koruması olan grup prizler, uygun fişler ile kullanıldığında, çalışan cihazları kaçak akımlara karşı korur. Akım korumalı grup prizler ise kablonun taşıyabileceğinden fazla enerjiye izin vermez. Böylece maksimum akım sınırı sayesinde aşırı yüklenmenin önüne geçilir. Akım koruma özelliği, endüstriyel işlerde veya önemli hassas cihazlarda kullanılan grup prizlerinde kullanıcıların müdahale edebileceği bir konumda olan dâhili bir sigorta sayesinde sağlanır. Aşırı seviyede bir akım oluştuğunda sigorta atar ve akım koruması sağlanmış olur. Bazı grup prizlerde ise ışıklı veya ışıksız şekilde bir buton bulunur. Bu buton, grup prize gelen enerjinin açılması ya da kapanması işlemine yarar. Böylece işi biten grup priz duvardaki prizden çıkarılmaya gerek kalmadan kapatılabilir. Tek fazlı prizlerde 1 faz ve 1 nötr bulunurken topraklı olanlarında bir de toprak koruma iletkeni bulunur. 3 fazlı prizlerde ise 3 adet faz, 1 adet nötr çıkışı ve toprak iletkenleri bulunur. Profesyonel 3 faz uzatma grup prizlerinde dâhili multimetre ekranı bile bulunabilir. Böylece voltaj ve akım değerleri anlık olarak ölçülebilir. Ev ve iş yerlerinde pratik çözümler için kablosuz golyat prizler tercih edilebilir. Golyat grup prizler üzerinde dahili bir fiş bulunur ve duvardaki mevcut prize direkt takılarak kullanılır. Bazı gelişmiş grup prizler üzerinde 5 volt DC çıkış verebilen USB şarj soketleri olabilir. Bu da kullanıcılara telefon şarjı gibi ihtiyaçlarda kolaylık sağlar. Çocukların ulaşma riskinin olduğu mekânlarda ise çocuk korumalı grup prizler tercih edilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Grup Priz Uzatma Kabloları

7333 ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Hırdavat
Yapı Market / Hırdavat
Elektrik & Tesisat Malzemeleri
Elektrik & Tesisat Malzemeleri
Grup Priz & Uzatma Kablosu
Grup Priz & Uzatma Kablosu
Uzatma Kablosu & Grup Priz
Uzatma Kablosu & Grup Priz
Kablosuz Grup Prizler
Kablosuz Grup Prizler
Akım Korumalı Grup Prizler
Akım Korumalı Grup Prizler
Golyat Priz
Golyat Priz
Akım Koruyucular
Akım Koruyucular
Akım Korumalı Priz
Akım Korumalı Priz
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Priz Sayısı
Toplam 24 / 7333 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80571082/13003206