Akım Koruyucular

Şehir şebeke elektriğinde zaman zaman bakım, onarım, arıza ya da yıldırım düşmesi gibi durumlardan dolayı gerilim değişimleri yaşanabilir. Bu değişimler ise elektrikli cihazların arızalanmasına, hatta kullanılmayacak hale gelmelerine neden olabilir. Özellikle TV, bilgisayar, telefon gibi maddi değerleri yüksek elektronik aletlerin, böylesi olumsuz etkilerden korunmaları için akım koruyucu prizler kullanılması yerinde olacaktır.

Akım Koruyucu Priz

Akım koruma prizi seçiminde, ürünün kullanılacağı yer dikkate alınmalıdır. Bu cihazlar doğrudan priz üzerinde ya da bir uzatma kablosu görevi görerek prizden uzakta kullanılabilecek şekilde iki çeşittir. Priz tercihinde önemli olan diğer bir nokta da prizin enerji değeridir. Düşük enerji değerindeki ürünlere yüksek akım çeken elektrikli aletler bağlandığında, prizler yüksek enerji değerinden dolayı akım geçmesine izin vermezler. Bu nedenle, cihazın kullanılacağı yerin yanında ne tür elektrikli aletlerle kullanılacağı da dikkate alınmalı ve genel kullanım için 200-400 Joule aralığındaki modeller tercih edilmelidir.

Koruma prizleri gelen elektrik akımına çok kısa sürede reaksiyon gösterirler. Ancak milisaniyelerle ifade edilen bu değer, ne kadar düşük ise cihazlar da o kadar daha güvenli olur. Özellikle çok hassas elektrikli aletlerle birlikte kullanılmak üzere, tepki süresi düşük ürünlere öncelik verilmelidir. Bazı modeller ise uydu, telefon ve modem bağlantılarının kendileri üzerinden yapılmasına imkan sağlayarak, bu elektronik aletlerin çok daha etkili korunmalarını sağlarlar. Bunların yanında enerjilerini USB üzerinden alan araçların da etkili şekilde korunmaları için USB girişine sahip olan ürün modelleri tercih edilebilir.

Akım Koruyucu Priz Farkı Nedir?

Akım koruyucu prizler, elektrik hattında meydana gelen voltaj değişikliklerinden elektronik cihazların etkilenmemesi için üretilmiş olan araçlardır. Bu cihazlar temel olarak normal prizlerde olduğu gibi, kendilerine bağlanan cihazlara elektrik enerjisi sağlarlar. Ancak normal prizler, cihazlara elektrik enerjisi sağlarken, verdikleri elektriğin niteliği ile ilgili herhangi bir değişiklik yapamazlar. Bunun yanında şebeke elektriğinin, elektrikli cihazlara zarar verebilecek özelliklere sahip olması durumunda da bu prizler voltaj dengeleme ya da elektrik akımını kesme gibi görevleri yerine getiremezler. Ancak akım koruma özelliğine sahip priz modelleri, prize gelen elektrik enerji değeri kullanılan modelin enerji aralığında olduğu sürece, şebekede yaşanan bu tür voltaj problemlerini dengeleyebilecek devre elemanları ile donatılmıştır.

Akım koruyucu priz modelleri herhangi bir problemden dolayı şebekede meydana fazla gerilimi genellikle topraklama hattına aktarır ve fazla gerilim bu sayede elektronik cihazlara ulaşamaz. Bazı modellerde ise bu koruyucu etki için çeşitli sigortalar, soy gazlar ya da enerji depolanmaya yarayan farklı teknolojiler de kullanılabilir. Görünümleri normal prizlere oldukça benzeyen akım koruma prizleri genellikle normal prizlere göre daha geniş ve daha büyüktür. Bu prizler, normal prizlerin kullanıldığı her yerde rahatlıkla kullanılabilirler.

Akım Koruyucu Prizin Sağladığı Avantajlar

Akım koruyucu priz modelleri elektronik alet çeşitlerini ani voltaj değişikliklerinden, şebeke geriliminde yaşanan dalgalanmalardan ve elektrik kesintilerinin olumsuz etkilerinden korurlar. Özellikle yıldırım düşmesi ya da herhangi bir elektrikli aletin çalışmasından kaynaklanan ve şebekede çok yüksek voltaj ve enerji değerlerine ulaşabilen elektriksel darbe, şebekeye bağlı elektronik cihazlara ciddi zararlar verebilir. Elektriksek darbeler değişik şiddette olabilirler ancak etkileri çok anidir. Bu yüzden, önceden bir uyarı olmadığı ve elektrik sigortaları kapalı tutulmadığı sürece bu duruma karşı, olay anında bir önlem alınması mümkün değildir. Ancak akım koruma prizleri kullanıldığında, bu prizlere bağlı olan elektronik cihazlar bu olumsuz etkilerden korunarak hasar görmezler.

Elektrikle çalışan tüm aletler, elektrik hatları üzerinde çeşitli seviyelerde parazitler yaratırlar. Elektriksel gürültü adı verilen bu parazitler ise şiddetlerine göre kısa ya da uzun vadede, elektrik hattında bulunan diğer cihazlara değişen seviyelerde zarar verebilirler ya da bu cihazların sağlıklı şekilde çalışmalarına engel olabilirler. Elektrikli aletlerin bu olumsuz etkilerden korunabilmeleri için kullanılabilecek araçlar ise yine akım koruma prizleridir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akım Koruyucu Priz Fiyatları

114 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 114 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80571082/13003206/100565