Akım Koruyucular

Akım Koruyucu Priz Fiyatları 

Fiş ve priz çeşitleri arasında yer alan akım koruyucu priz kendine bağlı olan cihazları şebekeden gelen yüksek gerilimli elektrik ve yüksek voltajdan korumaktadır. Yüksek elektrik gerilimini dengeleyerek yalıtmasından ötürü akım koruyucu prizlere akım dengeleyici priz ya da voltaj korumalı priz de denmektedir. Kesintisiz sabit bir elektrik akışı cihazların hasar görmeden çalışmasına engel olmazken ani kesinti ve dalgalanmalar prize takılı cihazların hasar görmesine ve bozulmasına sebep olur. 

Akım koruyucu prizler bu tür problemlerin önüne geçmek üzere üretilmişlerdir. Bu tür prizlere bağlı olan cihazlar voltaj dalgalanmalarından hiçbir şekilde etkilenmez ve bozulma sorunları ile karşı karşıya gelmez. Grup akım korumalı priz modelleri ile birden fazla cihazın akım korumalı bir şekilde bağlanması sağlanabilir. 

Birçok elektronik ve elektrikli cihazın çalışması için ihtiyaç duyulan akım koruyucu priz fiyatları marka ve ürün türüne göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca, soket sayısı ve joul değeri de fiyatları doğrudan etkiliyor. Siyah akım korumalı prizler beyaz olanlara oranla daha yüksek fiyatlı olabilir. Ancak dönemsel olarak uygulanan kampanya ve indirim fırsatlarından yararlanılarak uygun fiyatlarla satın almak mümkün olabilir. 

Akım Korumalı Priz Modelleri 

Akım korumalı priz modelleri kullanıcılara farklı seçenekleri sunuyor. O yüzden, ihtiyaca yönelik olarak uygun priz seçimi yapılabilir. Gereksinimlere göre tekli, grup, joule anahtarlı, duvar tipi ve kablolu gibi türlerden istenilen model seçilebilir. Elektronik cihaz konumuna, kablo uzunluğuna, fiş sayısına ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak priz tercih edilebilir. 

Kontrolün tamamıyla kullanıcıda olduğu joule anahtarlı priz ya da güç anahtarlı tasarımlar da güvenli bir kullanım sağlamaları nedeniyle en fazla tercih edilen modeller arasında yer alır. Özellikle de evinde küçük çocuk veya bebekleri olan aileler için çocuk kilitli usb akım korumalı 3’lü priz seçeneğini kullanmak çok daha güvenli ve doğru bir yol olabilir. Bu sayede, gönül rahatlığıyla bir kullanım elde edilebilir. 

Üzerinde birbirinden farklı USB soket sayılarını içeren ve şarj esnasında son derece güvenli kullanım imkanı sağlayan akım ayarlayıcı prizler çoklu kullanım olanakları ile sıklıkla tercih edilmekte ve güvenli olduklarından dolayı kullanan sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de yaklaşık olarak 16 ampere kadar destek sağlayan F ve C tipi fiş girişi tercih edildiği için bu soketlerin tipi standarttır. 

Zengin seçenekler sunan akım korumalı prizler farklı kablo uzunluklarında satışa sunulduğu için herkesin ihtiyacına yönelik boyutları içeriyor. Kablolu ya da kablosuz priz alternatifleri ile ev ya da ofislerin farklı alanlarında rahat bir kullanım olanağı tanıyan akım koruyucu prizler 1’den 8’e kadar soket içerebilir. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak ihtiyaca yönelik priz seçimi yapılabilir. 

Akım Korumalı Priz Özellikleri 

Yıldırım düşmesi, ani elektrik kesilmesi veya voltaj düşüklüğü gibi durumlarda yaşanan olaylar nedeniyle bilgisayar, televizyon, buzdolabı ya da şarja bağlı cep telefonu gibi cihazlarda ciddi hasarlar meydana geliyor. Bu tür sorunlarının yaşanmasını hiç kimse istemez ve bunların yaşanmaması adına akım koruyucu prizler üretilmiştir. 

Bu tür prizleri kullanarak cihazları korumak mümkündür. Markalarına ve tasarımlarına göre özellikleri değişse de akım korumalı prizlerin genel görevleri elektriksel gürültü, dalgalanma, pik ve surge korumasını sağlamaktır. Tüm elektrikli cihazları yüksek voltaja karşı koruma altına alan bu gereçler dalgalanmaların düzenlenmesini sağlayarak hasar ve bozulmaların önüne geçilmesini sağlıyor. Bu da büyük maddi zararlardan kurtulmak anlamına da gelir. 

Varistör adlı parça prizde normal şartlarda aktif değilken ani voltaj değişimlerinde derhal devreye girerek düzenleyici görev görürler. Voltaj koruyucu akım koruyucu priz olarak adlandırılan prizler devrelerin yanmasına müsaade etmediği için cihazların herhangi bir zarar görmesi de engellenmiş olur. Özelliklerine bakarak akım koruyucu priz satın alarak eşyaların zarar görmesi engellenmiş olabilir. En iyi akım korumalı priz Joule değerleri en yüksek olan prizlerdir. Daha güvenilir ve uzun süreli bir koruma sağlayan bu prizler güç değerini aşan cihazlarca kullanılmamalıdır. 

Akım Korumalı Prizleri Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Akım korumalı prizleri satın alırken en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında akım korumalı prizin özelliklerine bakmak geliyor. Prizlere kendi güç değerlerini aşan bir cihaz takılması durumunda güçte kesinti yaşanır. Bu açıdan, satın alırken en fazla dikkat edilecek nokta güç değerlerine bakmaktır. 

Joule değerlerine de bakarak da satın alınmalıdır. Joule değeri ne kadar yüksek olursa koruma da o kadar yüksek olacaktır. Akım korumalı prizleri satın alırken dikkat edilecek bir diğer husus da prizin dış kasasının dayanıklı olmasıdır. Hele bir de çoklu prizlerde bu çok daha önemli bir hal alıyor çünkü birden fazla soketin çalışması durumunda kendisine bağlı birçok cihaz olacağından dış kasasının çok sağlam ve dayanıklı olması gerekiyor. 

Yani sonuç olarak pik gerilimi ne kadar yüksekse akım korumalı prizin kalitesi de o oranda yüksek olur. Akım korumalı prizler günümüzde tamamıyla bir ihtiyaç haline geldiği için cihazların uzun ömürlü kullanımında büyük payı vardır. Toprak hattına ihtiyaç duymayan bu ürünler hemen hemen her yerde kullanılabilmektedir. 

Akım korumalı grup ve tekli prizleri doğrudan şebeke hattının bulunduğu duvardaki soketlere bağlamak yeterlidir. Golyat ya da uzatma kullanılması halinde akım korumalı prizlerin dengeleyici özelliği ortadan kalkmış olur. Kimi akım korumalı prizlerin ise sigorta butonu bulunur. Ani bir yüklenme meydana gelmesi halinde sigorta tuşu kapanır ve kullanmak için yeniden yüklemek gerekir. 

Akım Korumalı Priz Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Akım koruyucu priz kablo ile çalışma sistemine sahip elektronik cihazları koruma amacı ile kullanılırlar. Uzatma kablolu, kablosuz, tekli ya da çoklu modelleri bulunan akım korumalı prizler estetik olarak da son derece tasarım harikasıdır. Bu tür prizlerin üzerinde, genellikle, bir anahtar düğmesi mevcuttur. Bağımsız akımlı anahtarlı grup priz modelleri ihtiyaçlar ışığında farklı biçim, renk ve desenlerde üretilerek beğeniye sunulmuştur. 

Evdeki tüm elektronik cihazların zarar görmemesi adına tüm prizlerin akım korumalı prizlerle değiştirilmesi tavsiye edilir. Günlük yaşamı daha kolay hale getiren bu yöntem ile elektronik cihazları daha uzun ömürlü kullanma imkânı elde edilebilir. Özellikle bilgisayar, tablet, buzdolabı, bulaşık makinesi ya da televizyon gibi sık kullanılan ve maddi değeri yüksek olan elektrikli cihazları akım korumalı prizlerle kullanmak gerekir. 

Akım koruyucu prizler içinde yer alan alternatif devre yüksek voltaj ve dalgalanmalarını algılayabilecek özelliklere sahiptir. Böylece, evlerde ve özellikle de büyük işletmelerde büyük zararların önüne geçilmiş olur. Cihazlardan kaynaklı yangınların çıkmasını da önleyen bu prizler birçok riski de önlemektedir. Uzun süren ve sorun teşkil edecek tamir süreçlerinden de kurtulmayı sağlayarak konforlu bir kullanım alanı yaratır. 

Notebook Ve Bilgisayarlar İçin Akım Koruması

Son yıllarda elektrik kontağından kaynaklanan yangınların sayısında artış bir hayli artmıştır. Bunun en temel sebeplerinden biri de elektrik tesisatlarındaki aşırı gerilim dalgalanmaları ve bu gerilim sonrasında sönümleme yapmayan bir alt yapıya sahip olmasıdır. 

Ani elektrik kesilmesi gibi durumlarda, çalışmakta olan cihazın fişinin çekilmemesi durumunda cihazlar büyük risk altına girer. Kesintinin ardından, yeniden elektrik gelince ani olarak 250-280 voltlara çıkabilen elektrik araç ve cihazların bozulmasına ve büyük zararlara yol açabilir. Notebook enerji akım koruması olarak bilinen Voltage Protector yüksek voltaj veya yüksek gerilim hissetmesi durumunda kendini otomatik olarak kapatır ve voltajın cihazlara ilerlemesini durdurur.

Türkiye’de kullanılan elektronik cihazların voltaj olarak çalışma aralığı 110-220 volttur. Koruyucu üzerinden geçmeye çalışan voltaj 245-250 volt civarında olursa koruyucu devresini kapatıp yüksek voltajın elektronik cihaza geçmesini önler. Yaklaşık olarak, iki yıl kadar garantili olan bu cihazlar sayesinde notebook ve bilgisayarlar koruma altında çalışırlar ve herhangi bir zarar görmezler.

USB Girişli Akım Korumalı Priz 

Kullanılan elektronik cihazların ne kadar enerjiye ihtiyacı olduğunu ve ne şekilde muhafaza edilmesi gerektiğini öğrenmek en verimli şekilde cihazları kullanmak anlamına geliyor. Yüksek akıma ihtiyaç duyulan bir cihazın düşük akımlı bir yere takılması sonucu cihazlarda bozulma meydana gelebilir. Ya da tam tersi yaşanması halinde de cihazlar bozulabilir. 

Isıya dayanıklı modellerde de yıldırım düşmesi benzeri durumlara karşı koruma sağlayabilir. Özellikle şehirlerde yaşanan voltaj dalgalanmaları önüne geçmek amacı ile kullanılan USB girişli akım korumalı priz modelleri uydu, televizyon ve bilgisayar gibi cihazların doğrudan bağlanması ile yüksek voltajlara karşı korumuş olur. 

Oluşan voltaj dalgalanmaları hiç fark edilmese bile içten içe de cihazları bozabilir. Sadece bozulmalara karşı korumaz aynı zamanda da en yüksek verimle çalışmasını sağlar. Her türlü ihtiyaca cevap verebilecek türde akım koruyucu priz bulunuyor. Gerekli avantaj ve dezavantajları değerlendirerek en uygun akım korumalı prizi seçmek mümkündür. 

Isıya karşı dayanıklı 4’lü priz kablo barındıran,ev ve ofis içinde her yere uzatabilme kolaylığı ve farklı ihtiyaçlara yönelik olarak farklı kablo boyutlarına sahip olan modeller son derece fonksiyonel bir kullanım olanağı sağlar. Akım koruyucu prizlerin ömürleri onların kullanım sıklığı ile bağlantılıdır. Akım koruyucu olmalarından dolayı diğer klasik prizlere oranla ömürleri biraz daha kısa sürebilir. Çünkü dalgalanmalar cihaza zarar verdiği için daha fazla performans harcamaktadırlar.

Akım Korumalı Prizler Extra Elektrik Harcıyor mu?

Enerji koruma prizi olarak da bilinen akım korumalı prizler birçok kullanıcıya daha fazla enerji harcayacağı yönünde bir düşünceye sürükler. Ancak şu iyi bilinmelidir ki, akım koruyucu prizler kesinlikle fazla enerji harcamazlar. Akım korumalı prizler üzerinde takılı bir cihaz varsa bağlı oldukları süre boyunca kullanılan enerji dışında fazladan bir enerji harcaması yapmazlar. 

Kapatma tuşu bulunan akım koruyucu prizler ile cihazlar kullanılmadığı zaman kapatılabilir ve böylece bir enerji tasarrufu sağlanabilir. Ayrıca, akım korumalı prizlerle ilgili olarak pahalı elektronik cihazlarınızı her türlü hasar ve zarardan koruduğu için ekstra masraf etmekten de kurtarıyor. Bu açıdan, bu prizlere ödediğiniz tutar büyük maliyetlerden kurtardığı düşünülürse oldukça azdır. 

Enerji harcama konusunda da fazla bir harcama yapmadıkları için almamak için bir neden yoktur. Bu açıdan, birçok kullanıcı akım koruma prizlerini almayı gereksiz görse de büyük maddi hasarların önüne geçmesi görevini üstlenmiş bu prizleri almak zarar değil aksine çok yarar sağlar. Bazen şebekelerden bile kaynaklanan hatalar arızalara ve cihazların bozulmasına sebep olabilir. Yani kullanıcının kullanımı dışında oluşan sebeplerden de cihazlarınız bozulabilir. Tüm bu olumsuz durumların önüne geçmek için alınacak en büyük önlem akım koruyucu prizleri kullanmaktır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akım Koruyucu Priz Fiyatları

505 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Soket
Toplam 36 / 505 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?