Yakıt Katkısı

Yakıt Katkısı

Motorlu taşıtlar için düzenli olarak kullanımına yer verilmesi gereken yakıt katkısı çeşitleri her geçen gün kullanıcı sayısında artış yaşanan bakım ürünleridir. Çeşitli markalar tarafından farklı boyut ve özelliklerde sunulan yakıt katkıları, motorların daha aktif ve verimli bir şekilde çalışmasına olanak sağlar. En çok merak edilen sorular arasında “yakıt katkılarının kullanılma zorunluluğu olup olmadığı” ya da “motora ne gibi faydaları olduğu” yer almaktadır. Enjektör temizleyici, dizel düzenleyici, karbüratör temizleyici ya da benzin düzenleyici gibi farklı isimlerle de anılmakta olan bu katkılar yakıt sisteminin performansını arttırmak amacıyla kullanılır. 

Yakıt Katkısı Ne İşe Yarar?

Düzenli olarak kullanımına devam edildiği takdirde dizel yakıt katkıları ya da diğer tüm çeşitler yakıt sisteminin ve motorun temizlenmesinde önemli bir rol oynar. Arabalarınızın daha iyi görünmesi, daha uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi ve ihmal etmeden motorunun güçlü tutulması için yakıt katkılarının kullanılması çok ideal olacaktır. Motorda sık sık toz birikimi, karbon birikimi ve kurum birikimi gibi sorunlar meydana gelir. Benzin ve dizel fark etmeksizin motor düzenli olarak yakıt katkısı ile temizlenmediği takdirde motor aksamlarında verimsizlik meydana gelmeye başlar. Motorların mutlaka düzenli olarak temizlenmesi ve yağlanması gerekir. Aksi takdirde motor giderek toz ve küf kaplamaya başlar ve değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Hangi motor tipi için hangi yakıt katkısının kullanılması gerektiğini bilmek de önemlidir. Doğru tercihi yaparak motora en doğru şekilde bakım yapmış olursunuz. Motorlar düzenli olarak temizlenmediğinde korozyon oluşumu da giderek hızlanır. Daha fazla yakıt harcaması başlar ve ekonomik açıdan da fiziksel açıdan da araç zarara uğrar. Motorda tıkanmalar meydana gelir. Motorun hem iç hem dış yüzeylerinde pas birikimi meydana gelir. Motordan düzensiz ve rahatsız edici sesler gelmeye başlar. Aracın gücü azalır. Araç yüksek hızlara çıkamaz ve çekmez. Bu tür sorunlar yaşandıkça aracın diğer aksamları da beraberinde bozulma göstermeye başlayabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak ve motorunuzun verimini de yeniliğini de korumak için yakıt katkılarını düzenli olarak kullanmaya devam etmelisiniz. Amacı motor yakıt sisteminde var olan tüm akşamların sıkışmış yağlarını temizlemek, toz zerrelerini ve pasları arındırmaktır. Böylece motorlar hemen eskimeyecek ve performansı daima iyi düzeyde kalacaktır. Eski ve bakımsız motorları da bu katkılar sayesinde ilk günkü gibi yeni hale çevirebilirsiniz. 

Yakıt Katkısı Çeşitleri

Araçların benzin çeşidine ve modeline göre ayrılan yakıt katkısı benzin, dizel ya da LPG olarak karşınıza çıkar. LPG yakıt katkısı, tüplü olan araçların motor temizliğinde tercih edilir. Benzinli yakıt katkısı ise benzin yakan araçların emülsiyonlarını temizlemek için idealdir. Kullandığınız Benzin yakıt katkısı ile neredeyse zararsız hale gelie. Bu ürünler temin edilirken hangi tür motor olduğuna ve nasıl benzin çeşidi kullanıldığına dikkat edilmelidir. 

Benzin Enjektör Temizleyici

Yeni nesil olarak üretilen benzin enjektör temizleyici yakıt katkıları 300 ml gibi ideal boyutlara sahiptir. Özellikle de enjeksiyonlu benzinli motorların temizliği için tercih edilir. Mekanik ve elektronik açıdan meydana gelen arızalar sonucunda benzinli motorlarda pas, karbon, is ve kurum gibi artıklar birikir. Bu birikimler motorun verimsiz çalışmasına neden olur. Çeşitli arızaları da beraberinde getirir. Arızalar ile karşı karşıya kalmamak ve aracın hiçbir aksamında bozulmaya yer vermemek adına benzin enjektör temizleyici çeşitlere göz atabilirsiniz. Üstelik uç kısmında yer alan dökme bölümü sayesinde katkıyı motora rahatlıkla aktarabilirsiniz. Kaliteli ve tasarruflu bir şekilde benzininizi de yakmaya devam edersiniz. 

Dizel Araçlarda Kullanmak İçin Emisyon Düşürücü

Çeşitli markalar tarafından üretilmekte olan dizel araçlarda kullanmak için emisyon düşürücüler TSE belgeli olarak satışa sunulur. Kullanımı oldukça gerekli olan bu düşürücü çeşitlerinde arz edilen tüm kimyasallar bulunmaktadır. Tescilli ve belgelendirilmiş bir şekilde dizel araçlarda kullanmak için sunulan emisyon düşürücüler su buharı ve zararsız nitrojene dönüşerek katalitik indirgeme sisteminde kullanılır. SCR’li araçların özellikle kullanması zorunlu olan ürünlerden birisidir. Ticari araçlarda, ağır araçlarda ve motor teknolojisi gelişmiş olan araçlarda kullanımına zorunlu olarak devam edilmektedir. Özellikle de Euro 4 ve Euro 5 dizel araçlar bu ürünü kullanmak zorundadır. 

Dizel Partikül Filtre Temizleyici ve Koruyucu

Dizel araçlar için kullanımı gerekli olan partikül filtre temizleyici ve koruyucu ürünler filtrelerin uzun ömürlü olmasına olanak sağlar. Araçlarınızın filtrelerini daha uzun ömürlü kullanmak için kurum oluşumunun önüne geçer. Aynı zamanda dizel yakıtların da korunmasında büyük bir öneme ve role sahiptir. Birçok dizel araç modelinin filtrelerini ilk günkü kadar temiz bir hale getirir. Katkı depoları da donatılmış şekilde kullanım avantajı sunar. Yakıtın çok daha iyi yakılmasına ve tasarruflu şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda düzenli kullanım sonucunda dizel partikül filtre temizleyici ve koruyucu ürünler kurum oluşumunda azalma sağlar. 

Dizel Sistem Temizleyici Yakıt Katkısı

Dizel sistem temizleyici yakıt katkıları yağlama kısımlarını geliştirme formülü sayesinde kolay bir kullanım avantajı sunar. Özellikle de yüksek basınca ve düşük kükürde sahip olan bu katkılar, egzoz emisyonlarının gelişmesine ve iyileşmesine yardımcı olur. İlk çalışma esnasında koku ve duman çıkışını azaltır. Yakıt sisteminde ve yanma odasında toz ve birikime engel olur. Kir oluşumunu engelleyerek enjektörlerin uzun süre temiz kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda dizel yakıtın setan sayısını arttırarak kolay bir şekilde yanma sağlar. Antioksidan içeriği sayesinde korozyon oluşumunu engelleyerek motorun daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Turbo ve katalitik araçlarda kullanımı da son derece uygundur. Araçlarda herhangi bir soruna ya da zarara yol açmaz. Aynı zamanda enjektör iğnelerinin pas tutmasını, kirlenmesini ve uygunsuz şekilde püskürtme yapmasını önler. 

Motor Yenileyici ve Koruyucu

Motor yenileyici ve koruyucu malzemeler ise yakıtın kalitesinin düzene girmesine yardımcı olur. Motorda başlayan ve yavaş yavaş oluşan tortuların çözünmesine olanak sunar. Tortular bu sayede birikemez ve motora zarar veremez. Benzini ise daha yüksek performansta yakmanıza yardımcı olur. Motorun ömrünü uzatır. 

Katalitik Sistem Temizleyici

Katalitik sistem temizleyici ürünleri benzinli motorlu araçların kullanımı için uygundur. Katalitik konvertöre sahip olan araçlar için özenli bir şekilde koruma sağlar. Yaklaşık 70 litrelik yakıt deposu için 300 ml kullanım önerilir. Etkisi ise 2000 km’ye kadar devam eder. Katalitik sistem temizleyiciler düzenli olarak kullanıldığı takdirde tıkanmaları önler ve kurum oluşumunu azaltır. Aynı zamanda enjeksiyon sistemlerinde ve yanma odalarında daha verimli bir çalışma sahası oluşturur. Zararlı maddelerin anında çözülmesine ve yakıta karışmamasına olanak sunar. 

Yakıt Katkısı Kullanımı Zorunlu mudur?

Yakıt katkılarının kullanımı bazı araçlar için zorunlu olmaktadır. Ancak her araç için kullanım zorunluluğundan söz etmek doğru değildir. Elbette kişiye göre, modele göre ve yakıta göre kullanım avantajı sağlar. 

Yakıt Katkısı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yakıt katkıları kullanmak motorun temizlenmesine, hava filtrelerinin yenilenmesine ve özellikle de yakıtın daha yüksek performansla yanmasına olanak sağlar. 

Yakıt Katkısı Hangi Araçlarda Kullanılmalıdır? 

Yakıt katkıları benzinli, dizel ve LPG’li araçlarda kullanılabilir. Bazı araçlarda kullanım zorunluluğu mevcuttur. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yakıt Katkısı

826 ürün listeleniyor
Liqui Moly
Würth
Motul
Mobil
STP
Tunap
MANNBOR
Protec
Kunzel
444
Skala
Double Up
Spectre
Swanson Works
Jo Moyner
Bell-Add
Berner
Carbon Clean
Divortex
JLM
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 47 / 826 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?