Oto Ses Ve Görüntü Sistemleri

Araç ses sistemleri, otomobil içerisinde eğlence ve bilgilendirme sağlamak amacıyla tasarlanan ve kullanılan, araç içerisinde belirli bölgelere monte edilebilen ekipmanlar olarak tanımlanıyor. AM, FM, kaset ve CD çalar, DVD oynatıcı, Blu-Ray oynatıcı, navigasyon sistemleri, Bluetooth entegrasyonlu sistemler, CarPlay gibi akıllı telefon denetleyicileri gibi gelişen teknolojiyle birlikte çeşitlenen farklı oto ses sistemi türleri bulunuyor. Gösterge panelinden birkaç düğme yardımıyla kontrol edilebilmelerinin yanı sıra direksiyon üzerinden veya sesli komut ile işlev görebiliyor. Başlangıçta müzik ve radyo dinlemek amacıyla kullanılan oto ses sistemleri zamanla telekomünikasyon, navigasyon ve uzaktan teşhis sistemlerinin bir parçası haline gelerek hemen hemen tüm otomobillerinden vazgeçilmez ekipmanlarından biri haline geliyor. Hoparlör sistemleri aynı zamanda aktif gürültü kontrolü özelliği sayesinde yol ve motor gürültüsünü de minimum seviyede tutabiliyor. Aktif gürültü kontrolü bulunan otomobil ses sistemleri sürücü ve yolcular için hem motor hem yol gürültüsünü azaltan aktif bir ses kontrolü sunuyor. Aracın çeşitli yerlerinden özellikle motor bölmesinden, alt kısımlarından ve egzoz borularından ses almak için bir veya daha fazla mikrofon kullanılmasının yanı sıra bu sinyaller bir dijital sinyal işlemcisi tarafından işleniyor. İşlenen sinyal hoparlöre gönderilerek aracın içinde duyulan dış gürültüyü azaltıyor veya tamamen ortadan kaldırıyor. Aktif gürültü kontrolü sahip oto ses sistemleri arabanın daha az ses kesici malzeme kullanılarak denge mili olmadan dahi hafif olabilmesini sağlıyor. Denge şaftının çıkarılması aynı zamanda yakıt verimliliğini de attırıyor. Aynı sistem motor sesini sentezlemek veya yükseltmek için de kullanılabiliyor.

Oto Ses Sistemi Ekipmanları

Araç içi ses sistemleri müzik meraklılarını ve araç kullanıcılarını tatmin edecek kalitede sesle, sürüş deneyimini geliştirmek amacıyla aracın iç kısmına yayılmış, alt woofer sistemi dahil olmak üzere birden fazla hoparlörle birlikte üretiliyor. Geleneksel olarak müzik ve radyo çalmak için kullanılan günümüzdeki oto ses sistemleri arasında araç telematiği, eCall, navigasyon, telekomünikasyon hizmetleri, amplifikatörler, görüntüleme sistemleri, sensörler, NFC, güç transistörleri ve modülleri, tristörler ve AC anahtarı, transmitter gibi birçok ekipman türü bulunuyor.

Araç telematikleri otomobil endüstrisinde kablosuz ağlar aracılığıyla araçlara akan ve araçlardan üretilen bilgilere dayanan bir iletişim teknolojisi olarak biliniyor. Oto ses ve iletişim ekipmanlarını bilgi çağına taşıyan bu teknoloji kablosuz iletişimin, konum teknolojisinin ve araç içi elektroniklerin birleşmesinden meydana geliyor. Araç içi iletişimin ve konumun haritalanması, hücresel kuleler ve uygu sistemlerinden oluşan bir ağ aracılığıyla gerçekleşiyor. Araç telematikleri güvenlik, navigasyon, araç sağlık raporları, internet bağlantısı gibi birçok özellik sunuyor. Ecall sistemi mevcut acildurum arama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bu sistem sayesinde acil müdahale sürelerinde gerekli haberleşme sağlanabiliyor. Otomobillerde kullanılan navigasyon sistemleri oto kontrol ekipmanlarının arasında yer alıyor. Otomobil kullanımı sırasında yön bulmak için kullanılan bir üçüncü taraf eklentisi olan navigasyon sistemleri, bir sonraki yolda konumla ilişkilendirilen konum verilerini almak için uydu ile bağlantı kuruyor. Sesli komut özelliği ellerin kullanılmadan otomobil içerisinde komut oluşturabilme özelliği olarak biliniyor. Kablosuz teknoloji olarak Bluetooth kullanan bu sistemler arama başlatmak için bir akıllı telefon veya bir diğer cihaza ihtiyaç duyuyor. Bluetooth kullanım seçenekleri arasında aracın stereo sisteminin bir parçası olarak farklı ses üniteleri de bulunuyor. Diğer ses üniteleri telefon görüşmesinde arayanın sesini iletmek amacıyla direksiyon simidine yerleşik olarak konumlanan bir mikrofonu veya hoparlör sistemini kullanabiliyor.

Araç İçi Kullanım İçin Subwoofer

Subwoofer olarak da bilinen bas ve alt bas hoparlörler, düşük perdeli ses frekanslarını yeniden üretmek amacıyla tasarlanıyor. Tek bir subwoofer için belirlenen frekans aralığı genel kullanımlar için 20-200 Hz, profesyonel sesler için 100 Hz’nin altı olarak belirleniyor. Hoparlörler tek başına kullanıldıklarında düşük frekanslı hoparlör aralıkları sağlıyor. Subwoofer sistemleri hoparlör sürücüsünü ifade etmesinin yanı sıra yerleşik amplifikatörlerin adlandırılmasında da kullanılıyor. Çoğunlukla ahşaptan yapılan bu sistemler deformasyona direnirsen hava basıncına

dayanabilen bir veya daha fazla woofer bulunuyor. Subwoofer muhafazaları bas refleksi, radyatör hoparlörü, kılavuz korna, iletim hattı gibi çeşitli malzemelerden üretiliyor. Bu malzemeler modelin frekans aralığı, kabin boyutu, maliyeti gibi özelliklerini belirliyor. Subwooferlar güç kaynakları bakımından temelde iki türe ayrılıyor. Pasi subwoofer harici bir amplifikatörden güç alırken aktif subwoofer yerleşik bir amplifikatör içeriyor.

Subwooferlar genellikle 20 ila 53 cm arasında hoparlör sürücüleriyle kullanılıyor. Genellikle bir veya daha fazla woofer’a ort yoğunluğa sahip bir lif levha, şerit levha, kontrplak, fiberglas, alüminyum ve diğer sert malzemelerden oluşan bir kabin monte edilerek oluşturuluyor. Kabin içerisinde üretilen yüksek hav basıncı nedeniyle subwoofer muhafazalarında ortaya çıkan kuvvetleri dağıtmak için dahili destek gerekebiliyor. Subwoofer oto ses sistemleri bir dizi muhafaza stili kullanılarak tasarlanıyor. Bas , radyatör hoparlörü, akustik süspansiyon gibi sistemleri içeren muhafaza stili ile verimlilik artışı, kabin boyutu, maliyet gibi ürün özellikleri

belirleniyor. En küçük boyutları masaüstü multimedya sistemleri için tasarlanırken büyük boyuttaki modeller konser ve müzik etkinliklerinde tercih ediliyor. Subwoofer çıkış seviyesi koni yüzey alanını artırarak ve koni gezinimini yükselterek artırılabiliyor. Kabin içerisinde kendi özel amplifikatörlerini içeren subwooferlar belirli frekanslarda arttırılmış veya azaltılmış çıktıya izin veren ve kullanıcı tarafından ayarlanabilen ayrıntılı hoparlör ayarları içerir. İyi bir amplifikatör ve kafa ünitesiyle eşleştirildiğinde kaliteli bir subwoofer oto ses sistemi için birtakım faydalar sunuyor. Subwooferlar müzik çalarken hoparlörlerin tek başına üretemeyeceği sesleri ortaya çıkarmak için bas tepkisini genişletiyor. Bu sırada araba stereo hoparlörlerinin çoğu 50 Hz civarında düşmeye başlıyor ancak kaliteli bir subwoofer 20 Hz veya altına kadar olan düşük frekansları yeniden üretebiliyor. Böylelikle başların tam derinliği ve netliği sağlanırken düşük notalar dahi net şekilde çıkarılmış oluyor. Kaliteli subwooferlar bası net bir şekilde üretmek için yeterli hıza ve geçici tepkiye sahip oluyor. Bu sayede hızlı bas notaları dahi net ve keskin duyuluyor. Düşük kalite subwooferlar birçok müzik türünde bulunan vokallerde ve enstrümantallerde hızlı başlatma ve durdurmaları kaldıramayabiliyor. Bunun sonucunda akustik fakat net olmayan sese sahip müzikler ortaya çıkıyor. Subwooferlar diğer hoparlörlerdeki akustik frekansı azaltarak distorsiyon oluşumunu önlüyor. Tam aralığa sahip bir hoparlör düşük frekanslı bas ürettiğinde hoparlörlerdeki büyük koni ve diyafram distorsiyonu meydana getirebiliyor. Yüksek ses seviyesindeki müziklerde hoparlörlerdeki wooferlar ört sürücülere

yetişmeyebiliyor. Ancak yüksek kalite subwooferlarda müzik zorlu ve bas dolu olsa dahi bozulma olmadan yüksek sesle çalınmış oluyor. Subwooferlar daha küçük hoparlörlerin aşırı düşük frekansları yeniden üretme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak daha küçük hoparlörler sesi daha rahat bir frekans aralığında yeniden üretebiliyor. Yüksek kalite subwoofer oto ses sistemleri tam kapsamlı hoparlörlerin yükünü hafifletirken genel performanslarını iyileştiriyor. Böylelikle bozulma olmadan kaliteli ses üretebiliyor. İyi bir subwoofer tam spektrumlu hoparlörlerin bir uzantısı gibi ses çıkarıyor. Subwoofera sahip ses sistemleri hoparlörlerin frekans spektrumunda en iyi performanslarını sergilemelerine yardımcı oluyor. Böylece yüksek ve orta frekanslar bile optimum netliğe sahip oluyor.

LCD Araç İçi Monitör Kullanmanın Avantajları

LC monitörler net görüntüler göstermek için LCD teknolojisini kullanan ekipmanlar arasında bulunuyor. Çoğunlukla dizüstü bilgisayarlar ve düz panel monitörlerde kullanılmakla beraber gelişen araç teknolojileri ile birçok otomobil serisinde yaygın olarak yer alıyor. Çeşitli LCD teknolojileri arasında düzlem değiştirme (IPS) panel teknolojisi, Super Plane Line Switching (PLS), dikey hizalama (VA) panel teknolojisi, Twitter Nematic (TN) panel teknolojisi bulunuyor. Tüm bu monitör teknolojilerinin farklı özellikleri ve sağladığı kolaylıklar hakkında bazı ipuçlarına göz atarak ideal ürüne ulaşma şansınızı arttırabilirsiniz.

  • Araçlar uzun süre güneş altında durduğunda içinde bulunan sıcaklık yükselerek 50 derece veya daha fazlasına ulaşabiliyor. Bu koşullarda normal bir elektronik ekipmanının hasar görmesi veya plastiklerinin yumuşaması gibi olumsuzluklar ortaya çıkabiliyor. Sıcaklık ve benzeri koşulların yaratacağı sorunlar genellikle gözetimsiz araçlarda ortaya çıkıyor, çözüm olarak PC veya LCD monitörün kapatılması tercih ediliyor. Bu nedenle LCD monitörlerin kullanılmadığı zamanlarda da 60 dereceye kadar dayanıklılığının olması daha uzun ömürlü bir ürüne sahip olmanızı sağlıyor. Araç içi sıcaklığın olduğu kadar LCD monitör almadan önce çalışma sıcaklığının da göz önüne alınması öneriliyor. Aracın kullanımı sırasında iç sıcaklığın 50 dereceye kadar yükselmesi çoğu zaman yaşanan bir durum değildir. Bu nedenle araç çalışırken de monitör performansı ve ısısına dikkat edilmesi hem cihazın bakımını hem ömrünü etkiliyor.
  • Araç hareket halindeyken titreşimin yayıldığı birçok otomobil parçası olabilir. Kullanılan araç takılan herhangi bir ekipmanın yüksek düzeyde titreşime veya sarsıntıya tolerans gösterebilmesi gerekiyor. Ofis ve ev ekipmanları titreşim seviyesine karşı daha düşük toleransa sahipken araçlarda kullanılan ekipmanların bu tip durumlara karşı dayanıklılığının daha yüksek olması bekleniyor. Bu nedenle LCD monitörünün ve PC’nin yüksek titreşim veya sarsıntıya karşı dayanıklı olduğundan, cihazın araçta bulunan sisteme uyumlu olduğundan emin olmak doğru ürüne sahip olmanızı mümkün hale getiriyor.
  • Araçlarda bulunan elektrik sistemleri hassas elektronik ekipmanlar için birtakım zorluklara neden olabiliyor. Araçlarda düşük voltajlı bir DC sistemi bulunuyor. Binalarda bulunan şebeke gücünden oldukça farklı olan bu sistemlerde voltaj 12 veya 24 olabileceği gibi daha yüksek de seyredebiliyor. Araç güç sistemlerinde ise yüksek voltaj dalgalanmaları ve düşüşlerine karşı kararsız tepkiler meydana gelebiliyor. Bu kararsızlık genellikle motor çalıştırıldığında meydana geliyor. Monitörün bu tip dalgalanmaları hasar görmeden tolere edebilmesi hem araç hem diğer ekipmanlar için destekleyici bir çalışmak ortamı yaratıyor.
  • Araç içi LCD monitörlerde öne çıkan bir diğer özellik parlaklık oluyor. Araçta kullanılan monitörlerde bulunan ekran parlaklığı gece ve gündüz için farklı seviyelere sahip olabiliyor. Gündüz kullanım için LCD ekranın güneş ışığında okunabilecek şekilde tasarlanması gerekiyor. Bu tasarım ise ekran yansımalarını önleyici kaplamalarla birleştirilebilen yüksek parlaklığa sahip bir LED arka ışık kullanılarak elde ediliyor. Bir diğer alternatif yöntem ise ekran parlaklığını arttırmak için güneş ışığını kullanan transflektif paneller olarak biliniyor. Gece kullanımı için ise kullanıcının gözlerinin dışarıdaki düşük ışık seviyesine uyum sağlamasına yardımcı olarak ekran parlaklığı ayarının monitörde bulunması gerekiyor. LCD monitör seçerken arka ışığın basitçe kapanmadan hemen kısılabileceği minimum seviyeye dikkat etmek bu noktada öne çıkıyor. Bu nedenle monitörlerin düşük parlaklık seviyelerinde dahi sorunsuz şekilde çalıştırılabilselerdi için ekstra geniş bir karartma aralığına sahip olmaları gerekiyor.
  • Monitör boyutu ve fiziksel olarak araca kolay monte edilebilen monitörler ürün seçiminde öne çıkan bir diğer özellik oluyor. Özellikle monitör boyutu söz konusu olduğunda araç ne kadar büyük olursa olsun rahatça sığması ve güvenli bir sürüş sunması bekleniyor. Bu noktada LCD monitörün oto ses sistemi içerisindeki montaj imkanları ön plana çıkıyor. Standart monitör duvar braketleri genellikle araçlarda bulunan titreşime, sarsıntıya ve sıcaklığa dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıyor. Bu nedenle LCD monitörün doğru bölgeye konumlandırılması hem cihazın hareket etmesine yardımcı oluyor hem de olası güvenlik sorunlarının önlenmesini sağlıyor.

Oto ses sistemleri ve çok daha fazlasına HepsiBurada’ının avantajlı ürün sayfaları aracılığıyla ulaşabilir, aracınızın ihtiyacı olan görüntü ve ses sistemine alanında uzman markaların yüksek teknoloji ürünleri ile sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oto Ses Sistemi

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Oto Aksesuar
Oto Aksesuar
Oto Ses Ve Görüntü Sistemleri
Oto Ses Ve Görüntü Sistemleri
Navigasyon Sistemleri
Navigasyon Sistemleri
Araç İçi Multimedya ve Görüntü Sistemleri
Araç İçi Multimedya ve Görüntü Sistemleri
Oto Teyp (Oto Mp3 Çalar)
Oto Teyp (Oto Mp3 Çalar)
Hoparlörler
Hoparlörler
Amfiler
Amfiler
Araç İçi Kameralar
Araç İçi Kameralar
Fm Transmitter (Aktarım) Cihazları
Fm Transmitter (Aktarım) Cihazları
Araç İçi Monitörler
Araç İçi Monitörler
Arka Görüş Kameraları
Arka Görüş Kameraları
Bluetooth Araç Kitleri
Bluetooth Araç Kitleri
Hazır Sistemler
Hazır Sistemler
Teyp Çerçevesi
Teyp Çerçevesi
Navigasyon Harita
Usb-Sd Çevirici Modül
Usb-Sd Çevirici Modül
Marine Ürünleri
Marine Ürünleri
Araç Takip Sistemleri
Araç Takip Sistemleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 32 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?