Arka Görüş Kameraları

Arka Görüş Kamerası

Geri görüş kamerası olarak da bilinen araç arka görüş kamerası, en basit tanımıyla sürücülere kolaylık sağlayan kamera sistemidir. Arka görüş kameraları pek çok arabada standart veya opsiyonel olarak kullanılır. Aracınızın orijinal tasarımında kamera yer almıyorsa bile daha sonradan entegre ettirme şansınız mevcuttur. Aracın arkasında yer alan kısmı sürücünün net bir şekilde görmesini sağlayan sisteme arka görüş kamerası adı verilir. Bu sistem sürücülere büyük kolaylık sağlar. Arka görüş kameraları üç ana parçadan oluşan basit bir sistemle çalışır. Aracın arka kısmına yerleştirilen kamera, kameranın çektiği görüntüyü sürücünün izlemesini sağlayan araç içi ekran ve kamerayla ekranın bağlantısını sağlayan sinyal aktarıcısından oluşur. Bu sistem sürücülerin araçlarını rahat park etmesine yardımcı olur. Park etme kolaylığı sağlayan bir sistem daha bulunur. Bu sisteme sinyal sistemi adı verilir. Sinyal sistemi ile arka görüş kamerası sistemi kimi zaman birbirinin yerine tercih edilse de iki sistem bariz bir farklılığa sahiptir.

Park sinyal sistemi sensörleri, araç park edilirken arkasında bulunan cisim veya duvara olan mesafenin korunabilmesi için tasarlanmıştır. Araç ile cisim arasındaki mesafe azaldıkça sensörler ötmeye başlar ve sürücüyü dikkatli olması için uyarır. Arka görüş kameraları sürücüye ikazda bulunmak gibi bir amaç gütmez. Arka görüş kameralarının amacı sürücünün görüş açısını olabildiğince genişletir ve zenginleştirir. Özellikle kör noktalarda araç park ediliyorsa sürücüler, araçlarına veya arkalarında bulunabilen herhangi bir cisme veya mülke zarar vermemek adına araba için arka görüş kamerası sistemlerine ihtiyaç duyar. Arka görüş kameraları sürücüler için büyük kolaylık sağlar ve yoğun talep görür. Ne kadar profesyonel sürücü olunursa olunsun veya uzun yıllardır araba kullanılırsa kullanılsın dar alanlarda ve kör noktalarda park etmek her zaman sıkıntılı durumlar oluşur. Piyasaya yeni sürülen araç modelleri, arka görüş kamerası sistemi ve park sinyal sistemi dahil olarak üretilir. Aracınızda bu sistemler bulunmuyorsa da çözümü olmayan bir sorun değildir. Dilediğiniz zaman aracınıza arka görüş kamerası sistemi kurdurma şansınız mevcuttur. Kamera sistemlerinin tek faydası aracın ve aracın arkasında bulunabilen cismin zarar görmesini önlemek değildir. Arka görüş kamerası sistemleri yaygınlaştıkça trafik kazalarına bağlı ölüm ve yaralanma oranları da düşmüştür. Araç park edilirken aracın arkasında bir insan veya hayvan bulunuyorsa özellikle de çocuk varsa o kişinin sürücüler tarafından fark edilmesi pek kolay olmaz. Kamera sistemleri bu sorunun da dermanı olarak güvenli park hizmeti sunar.

Arka Görüş Kameraları Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arka görüş kameraları, araçların park edilmesi sırasında oluşabilecek riskli durumları ortadan kaldırarak can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi amaçlar. Bu sistemler aynı zamanda sürücülere hızlı, güvenli ve pratik park etme imkânı sağlamak için tasarlanmıştır. Sistemler, üç parçadan oluşan basit mekânizmalardır. Kamera, ekran ve sinyal aktarıcısı, arka görüş sistemlerini oluşturan parçalardır. Kameralar araçların arka kısımlarına yerleştirilir ve anlık olarak görüntüyü kaydetmeyi sağlar. Ekranlar, kameralardaki anlık görüntüyü sürücülerin izlemesine yarar ve park etme kolaylığı sunar. Sinyal aktarıcısı ise kamera ile ekranın senkronize bir şekilde çalışmasına yarar. Sürücülerin park etmesini kolaylaştıran ve olası tehlikeleri ortadan kaldıran sistemlerdir. Arka görüş sistemleri sayesinde sürücünün görüş alanı genişler ve aracın kendisi ile birlikte aracın arkasında bulunabilen her türlü cismin, yapının ve kişinin maddi manevi zarar görmesini engeller. Arka görüş sistemlerinde kullanılan kameranın olabildiğince küçük boyutta ve araçla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Büyük boyuttaki kameraların olası durumlarda tahrip olma ihtimali artar. Kameranın boyutu önemli değildir. Asıl nokta, kameranın araçla uyumlu olduğundan emin olunmasıdır. Ayrıca tercih edilen kameranın her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olması gerekir.

Arka görüş sistemleri yılın her mevsiminde ve her türlü zorlu hava koşulunda aktif olarak kullanılır. Arka görüş kamerasının, aracın doğru bölümüne monte edildiğinden de emin olmak gerekir. Yanlış yere veya yanlış şekilde yerleştirilen kameralar görevlerini yerine getiremez. Arka görüş sistemi için tercih edilen kamera ve ekranın birbirine uyum sağlaması önemlidir. Ekran seçimi yaparken, ekranın son teknolojiye uygun şekilde üretildiğine emin olunmalıdır. Çoğu ekran modeli; hizalamayı sağlayan orta çizgi ve mesafeyi ayarlayan renkli çizgilerle sürücüyü yönlendirir. Arka görüş kameraları, sürücülerin görüş alanını genişletmek amacıyla tasarlanmıştır. Ne kadar geniş açılı kamera kullanırsanız park etmeniz o kadar hızlı, kolay ve güvenli bir hal alacaktır. Kameraların açıları 190 dereceye kadar genişler. Eğer trafikte çok fazla zaman geçiriyorsanız bu modellerden birisi sizler için uygun olabilir.

Arka Görüş Kameralarının Çeşitleri Nelerdir?

Arka görüş kameraları, araçların park edilmesi sırasında ortaya çıkabilecek olası tehlikeleri önlemek için tasarlanmış sistemlerdir. Sürücünün görüş açısını genişleterek dar alanlarda ve kör noktalarda kolaylık sağlar. Arka görüş kamera sistemleri sayesinde can ve mal kayıpları büyük ölçüde azalmıştır. Arka görüş kamerası fiyatları kameranın özellikleri sebebiyle farklılık sunabilir. Geri görüş kamerası alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bazı kriterleri dikkate alarak isabetli seçim yapabilirsiniz. Sistemler kamera, ekran ve sensör kiti şeklinde paketler halinde satılır. Ancak bu parçaları tek tek alma seçeneği de mevcut. Aracınızda bu sistem için tercih ettiğiniz ekran ise oldukça önemli. Bu ekrana bakarak doğru, pratik ve risksiz bir şekilde aracınızı park edeceksiniz. Sürücüler için çeşitli ekran modelleri üretilir. Bu modellerden ilki olan standart ekran, sürücüler tarafından tek başına satın alınamaz ve aracın orijinal tasarımında mevcuttur. Araçla birlikte üretilen standart ekranlardan yararlanmak için kamera almanız gerekir. Kimi arabalarda bu kamera da mevcutken kimi arabalarda bu özellik bulunmaz. Aracınızın modeline uygun kameralar arasından tercihinizi yaparak sistemi tamamlayabilirsiniz. Ekran çeşitlerinin bir diğeri ise ekranlı multimedya sistemleridir. Bu sistemler genel olarak orijinal üretiminde kamera sistemi bulunmayan baz donanımlı eski araçlarda tercih edilir. Ekranlı multimedya sistemi sayesinde hem kamera sistemine hem de multimedya hizmetlerine sahip olabilirsiniz fakat satın almadan önce bu sistemin arka görüş kameraları desteklediğinden emin olmanız gerekir. Bir uzmandan yardım alarak tercih edebileceğiniz ve kurulumunu sağlayabileceğiniz ekranlı multimedya sistemleri arasında bluetooth arka görüş kamerası modelleri sık sık tercih edilir. Ekran çeşitlerinin sonuncusu olan ekranlı aynalar ve harici monitörler de sürücüler tarafından tercih edilir. Piyasada sıklıkla rastlanan bu modeller arka görüş kamerası dikiz aynası tasarımlarıyla özellikle taksilerde tercih edilir. Bu modeller sayesinde dikiz aynanızı monitör olarak kullanarak yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Dilerseniz dikiz aynasından yararlanmak yerine aracınızın konsoluna küçük bir monitör takılmasını da sağlayabilirsiniz. Çoğu navigasyon cihazı da arka görüş kamerasını destekler.

 Navigasyon arka görüş kamerası modelleri arasından da seçiminizi yapabilirsiniz. Doğru arka görüş kamerası için tek kriter ekran modeli değildir. Geri görüş kameralarının olmazsa olmaz iki niteliği bulunur. Bunlardan ilki kameranın boyutudur. Kameranızı olabildiğince küçük seçmenizde fayda var. Boyutu büyüdükçe kameranın zarar görme riski artar. Ayrıca büyük olması, küçük olmasından daha avantajlı değildir, ikisi de aynı görevi görür; önemli olan kameranın aracınızla uyum sağlayacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bir diğer olmazsa olmaz özellik ise kameranızın her türlü hava şartına uyum sağlayabiliyor olmasıdır. En ufak yağmurda, aşırı soğukta veya güneşte, aşırı sıcakta işlevini yitiren kameralar tercih etmemelisiniz. Piyasada pek çok kaliteli ve dayanıklı arka görüş kamerası kablosuz olarak mevcuttur. Arka görüş kamerası satın almadan önce ön plana alabileceğiniz diğer kriter ise sensör modelidir. Sensör özelliği, kameranın kaydettiği görüntünün ekrana yansıyan şeklini belirler. İki çeşit sensör üretimi mevcuttur. CMOS yani dijital sensörler minimum seviyede enerji harcarken karanlık ortamlarda da yüksek performans sergiler. CCD yani analog sensörler ise ışık seviyesinin ve koşullarının ani değişikliklerini stabil tutarak performansınızın olabildiğince az etkilenmesini sağlar. Aracınızın modeline göre bu iki seçenek arasından tercihinizi yapabilirsiniz. Bu sistemlerin pek çok modern ekran modelinde park etmenizi oldukça kolaylaştırıp hızlandıran çizgiler ve yönergeler bulunur. Nizami park etmenizi sağlayan orta çizgi sayesinde aracınızın düzgün olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca ekranda yeşil renkte bulunan çizgiler; herhangi bir cisme, yapıya veya canlıya yaklaştığınızda sarı, gereğinden fazla yaklaşarak tehlike oluşturduğunuzda ise kırmızı rengini alır ve sürücüyü uyarır. Kimi ekranlarda kırmızı ışık yandığı zaman ikaz edici bir ses de çıkarılarak risk tamamen ortadan kaldırılmaya çalışılır.

En Doğru Arka Görüş Kamerası Seçimi Nasıl Yapılır?

Araç ön arka görüş kamerası çeşitleri arasından seçim yaparken en doğru modeli tercih etmek oldukça önemlidir. Arka görüş sisteminin en önemli parçalarından biri kameradır. Olabildiğince küçük boyutta kameralar tercih ederek olası durumlarda kameranızın minimum hasarı almasını veya hiç hasar almamasını sağlayabilirsiniz. Tercih edeceğiniz kameranın tüm hava koşullarına dayanıklı olduğundan da emin olmanız gerekir. Arka görüş sistemi tüm mevsimlerde ve zorlu hava koşullarında aktif şekilde kullanılır. Sürücülerin görüş alanının genişlemesini hedefler. Görüş alanı ne kadar geniş kamera seçerseniz park ederken o kadar rahatlık yaşarsınız. Gelişen teknolojiyle birlikte kameraların görüş açısı 190 dereceye kadar çıkar. Kameranızın aracın doğru yerine yerleştirilmesi de büyük önem arz eder. Kameranın monte edileceği yer aracın modeline göre farklılık gösterebileceği için öncelikle bir uzmana danışmak veya araştırma yapmak yararınıza olacaktır. Son teknoloji üretime sahip pek çok geri görüş kamerası Lux değerini özellikle belirtir. Bir kameranın Lux değeri ne kadar düşükse kamera karanlıkta o kadar iyi performans sergiler.

Arka görüş sistemlerinin bir diğer parçası, sürücünün rahat görebileceği şekilde araç içine yerleştirilen ekranlardır. Kimi araçların kendi tasarımında ve orijinal üretiminde bulunan monitörlere standart ekran adı verilir ve aracınızda bu imkân mevcutsa geriye yalnızca uyumlu bir kamera satın almak kalır. Ekranlı multimedya sistemleri ise bir diğer monitör tasarımıdır. Bu modeller sayesinde aracınızda hem arka görüş sistemine hem de multimedya servislerine sahip olabilirsiniz. Son tasarım olarak da ekranlı aynaları veya harici monitörleri tercih edebilirsiniz. Ekranlı ayna modelleri genellikle aracın dikiz aynasına uygulanır ve yer tasarrufu sağlar. Harici monitörler ise aracın konsol kısmına yerleştirilen ekranlardır. Gelişen teknolojiyle birlikte pek çok navigasyon cihazı da arka görüş sistemleri kameralarıyla uyumlu şekilde üretilir.

Arka Görüş Kamerası Kullanmanın Sağladığı Artılar

Arka görüş kameraları, sürücülerin araçlarını park etmelerini en kolay hale getiren sistemlerdir. Son dönemlerde çoğu araba modeli, arka görüş kamerası sistemi dahil olarak üretilir veya bu hizmet tercihe bağlı olarak sunulur. Araçlar bu sistem olmadan üretilse dahi araç sahipleri gelişen teknoloji sayesinde dilediği zaman bu sisteme sahip olabilir. Aracın arka kısmının sürücüler tarafından rahatça görülebilmesi normal şartlar altında mümkün değildir. Pek çok alan kör noktada kalır. Bu da sürüş güvenliğini tehlikeye sokabilir. Arka görüş kamera sistemlerinde aracın arka tarafında yerleştirilen bir kamera, sürücünün görebileceği şekilde araç içine yerleştirilen bir ekran ve bir sinyal aktarıcısı bulunur. Aracın arkasına yerleştirilen kamera, özellikle bagaj altı seviyesini ve arka camın çevresini anlık olarak kayıt altına alırdır. Kamera tarafından kaydedilen bu görüntüler, sinyal aktarıcısı aracılığıyla araç içi ekrana aktarılır ve sürücü ekrana bakarak park etme işlemini pratik bir şekilde tamamlama şansı elde eder. Arka görüş kamerası tavsiye etmek için pek çok sebep bulunur. Bu kameralar sürücünün görüş alanını genişletir ve kör noktaların çıkarabileceği sıkıntıları en aza indirger. Kör noktalar ve dar alanlar normal şartlarda, herhangi bir yardımcı sistem olmadığı zaman gerek acemi gerekse de deneyimli sürücüleri zorlayabilir.

Ekranlı arka görüş kamerası sayesinde hem araç arkasında bulunabilen nesne, ağaç, duvar, mülk gibi cisimlerin hem arada duran insan ve hayvanların uğrayabileceği zararlar ve alabileceği darbeler önlenmiş olur. Aracın arkasında tehlike oluşturabilecek veya tehlikeye düşebilecek herhangi bir cisim veya kişi olmadığı zamanlarda da hızlı, pratik ve güvenli park etme hizmeti sunar. Kimi arka görüş kameraları tıpkı park sinyal sisteminde olduğu gibi uyarıcı özelliğe sahiptir ve bir nesneye fazla yaklaşılması halinde sürücüye ikaz sesi verir. Çoğu kamera sisteminde ise sesli uyarı sistemi bulundurmasa da renkli uyarı yönergeleri bulundurur. Kameraya bağlı olan araç içi ekranlar, sürücünün aracı daha kolay ve hızlı park edebilmesi için yönergelere sahiptir. Bu yönergeler arasında aracınızı ortalamanızı ve nizami şekilde park etmenizi sağlayan bir orta hat çizgisi bulunur. Ayrıca araç arkadaki bir cisme veya kişiye yaklaştıkça ekrandaki renk yeşilden sarıya sarıdan da kırmızıya dönerek sürücüyü uyarır. Geri geri yapılan manevralarda hiçbir nesnenin ve hiç kimsenin zarar görmemesini sağlayan arka görüş kameralarını tercih ederek siz de bu imkânlardan yararlanabilirsiniz. Aracınız için en ideal arka görüş kamerasını bulmak için Hepsiburada’yı ziyaret edebilirsiniz.

Arka Görüş Kamerası Nasıl Takılır?

Arka görüş kameraları genellikle aracın tampon bölgesinin alt kısmına veya plaka aydınlatma bölgesine yerleştirilir. Aracın iç kısmına da sürücünün rahatça görebileceği şekilde kamera görüntülerinin yansıtılacağı ekran eklenir. Ardından aracın alt kısmından kamera ile ekran arasında elektrik bağlantısı kurulur. Bu kameraların montajı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Arka Görüş Kamerası Nereye Takılır?

Arka görüş kameraları çoğu aracın plaka aydınlatma ışığının olduğu yere veya araç tamponunun alt kısmına yerleştirilir. Kameranın yerleştirileceği alan genellikle aracın elektrik kablolarına yakın olarak tercih edilir.

Arka Görüş Kamerası Nasıl Kullanılır?

Arka görüş kamera sistemleri arabaya basit şekilde yerleştirilir ve kolaylıkla kullanılır. Sistemin kamerası aracın arka kısmına yerleştirilir ve sinyal aktarıcısı sayesinde araç içindeki ekrana kamera görüntüleri yansıtılır. Araç geri vitese takıldığı anda kamera sistemi devreye girer. Sürücüler bu ekrandan görüntüleri takip ederek rahatlıkla araçlarını park edebilirler.

Arka Görüş Kamerası Ne İşe Yarar?

Arka görüş kameraları sürücülerin kolay park etmelerini sağlayan sistemlerdir. Sürücülerin görüş alanını genişleten kamera sistemleri, dar alanlarda ve kör noktalarda sürücülerin yaşayabileceği sıkıntıları ortadan kaldırır. Arka görüş kameraları sayesinde araca veya aracın arkasında bulunabilen cisimlere, duvarlara, insanlara ve hayvanlara gelebilecek zararlar önlenerek olası tehlikeler engellenir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Arka Görüş Kamerası

401 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Sepette Kampanyalı Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 401 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?