Uydu sinyallerini almaya ve aynı şekilde göndermeye yarayan çanak antenler, sistemsel ihtiyaçlara ve çeşitli standartlara göre farklı boy ve özelliklerde üretiliyorlar. Genel olarak piyasada bulunan çanak anten çeşitleri arasında parabol, multifocus, flat, delikli anten ve ofset çanak anten şeklinde modeller bulunuyor. Bu çanak anten çeşitlerinin özellikleri ve kullanım alanlarıyla ilgili bilgi edinerek size en uygun çanak anten modelini kolayca seçebilirsiniz. 

Parabol Çanak Anten

Parabol çanak anten modeli, uyduya diğer modellere göre çok daha geniş bir açıyla bakıyor. Parabol çanak antenlerin çok daha yuvarlak ve merkezdeki bombesi daha fazla olan bir yapısı bulunuyor. Ofset olan çanak anten modelleri ise bundan farklı olarak ufuk açısına daha çok bakıyor ve elips şeklinde, daha ince bombeli yapıda oluyor. Parabolik adıyla da geçen parabol çanak antenlerde hüzmeler çanağa dik bir doğrultuda bulunuyor. Yani parabol anteni almak istediğiniz uyduya doğru tutmalısınız. Ancak uydunun yer aldığı doğrultu ağırlıklı olarak 20 derece ile 40 derece arasında yere açılı biçimde olduğu için çanak antenin de eğimli biçimde durması ve yatay anlamda geniş bir yer işgal etmesi gerekiyor. Parabol çanak antenler, uzaydan gelen ve birbirine paralel olan ışınları tek bir noktada odaklıyor. 

Ofset Çanak Anten

Ofset çanaklar ise parabolun merkezi değil yan kenarı kesit alınarak elde ediliyorlar. Bu yüzden hüzmeleri de antene dik bir şekilde değil, eğimli şekilde oluyor. Bu eğimi siz de istediğiniz şekilde ayarlayarak monte edebilirsiniz. Üstelik ofset çanak antenlerin yansıtıcı yüzeylerinin hepsi etkili bir şekilde kullanılabiliyor. Yapılarından dolayı ofset çanak antenler, oldukça fazla sinyali toplayabiliyorlar. Ayrıca ofset çanak antenler, kış aylarında diğer modellere göre çok daha az miktarda kar tutuyorlar. Bu yüzden eğer kış ayları çok fazla kar yağışlı geçen bir bölgede yaşıyorsanız bu modele yönelebilirsiniz. Ofset antenlere uyumlu şekilde bağlanabilen motorlarla anten hareketi otomatik bir şekilde sağlanabiliyor. Tabii, motorun maksimum yük taşıma kapasitesine uygun ise parabol antenlerde de bu motor takma işlemi uygulanabiliyor.

Multifocus Çanak Anten

Multifocus çana antenler, birden fazla uydudan gelen sinyali alabilecek potansiyele sahip oluyor. Mantık olarak ise uydudan gönderilen sinyal, çanak anten üzerinde toplanıyor; çanak anten odak noktasındaki lnb’ye yansıtılıyor. Çanak anteninizi 42 derece doğu uydusunda yer alan Türksat 4A uydusuna doğru ayarladığınızı düşünün. Çanak anten 42 derece doğru yörüngesine dönük haldeyken Türksat 4A uydusunun solunda ve sağında yer alan tüm uydulardan sinyal almak da mümkün oluyor. Diğer çanak antenler için bu gelen sinyaller farklı odak noktalarında olduğu için lnb’ye yeteri kadar güçlü biçimde ulaşamıyor. Ancak çoklu anten olarak da geçen multifocus antenlerde çoklu odaklar bulunduğu için ana uydunun sağındaki ya da solundaki diğer uydulardan gönderilen sinyaller de başarılı bir şekilde toplanabiliyor ve her uydu odak noktasına konulan lnb ile bu farklı uydular da kaliteli bir şekilde izlenebiliyor. 

Delikli Çanak Anten

Mesh anten, elek anten ya da delikli çanak anten adı ile bilinen bu antenler yağışın çok yoğun olarak gerçekleştiği, bir hayli fazla rüzgâr alan bölgelerde büyük avantajlar sağlıyor. Bu yüzden bulunduğunuz iklim koşulları bu şartlara sahipse mutlaka delikli çanak antenleri tercih etmelisiniz. Delikli bir yapısı olduğu için fazla rüzgarlı ya da fırtınalı olan dönemlerde rüzgar şiddetini çok daha az bir şekilde hissediyor ve kolayca yön kaybı yaşamıyor. Delikli çanak antenler aynı zamanda fazla kar yağışının olduğu havalarda da karı üstlerinde çok az miktarda tutuyor. Bu yüzden sert iklimler için tavsiye edilen çanak antenler arasında delikli çanak anten modeli mutlaka yer alıyor. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çanak Anten Fiyatları

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Toplam 24 / 247 ürün
DSACategoryId/2147483638/17201/155056/157192