Vida

Vida Çivi Dübel

Vida, çivi ve dübeller inşaat sahasında, ev yapımında ve pek çok alanda kullanılan en önemli ekipmanlar arasında yer alır. Kendileri küçük ancak işlevleri oldukça büyük olan bu ekipmanlar farklı malzemeleri birbirine tutturmak amacıyla kullanılır. Dilediğiniz her an her yerden online bir şekilde erişim sağlayarak temin edebileceğinizi vidalar, çiviler ve dübeller hakkında doğru bilgiye sahip olmak ve nerede hangi çeşidinin kullanılacağını bilmek önemlidir. 

Vida Nedir?

Kullanım açısından birçok çeşidi bulunan vidaların, başı silindir ucu ise üçgen dikdörtgen şeklindedir. Kanal açmak ve sonrasında içerisine yerleştirmek amacıyla kullanılırlar. Yüksek kısımları mevcuttur ve bu bölümler her alanda günlük şekilde kullanıma uygundur. Bir şey asmak ya da çiftli profilleri birbirine tutturmak amacıyla vida kullanımına yer verilir. En çok kullanılan vida çeşitleri arasında üçgen vidalar, trapez vidalar, kare vidalar, testere vidaları ve yuvarlak vidalar yer almaktadır. Tüm özellikleri dikkate alındığında akdeniz matkap uçlu vida çeşidi matkabın ucuna geçirilerek kullanılır. Uç kısmı matkap ile uyumlu olduğundan tek başına kullanıma uygun değildir. Çok fazla İnsan gücü gerektiren bu vidalar için aynı zamanda yapışkanlı vida tapası kullanılır. Akdeniz sunta vidası ise sultan malzemeleri birleştirmek için en ideal çeşitleridir. 

Vida Çeşitleri Nelerdir?

Daha detaylı bir şekilde anlatılması gerekirse vida çeşitleri üçgen, trapez, kare, testere ve yuvarlak olmak üzere 5 farklı kategoride incelenmektedir. Özellikle de suntaları birbirine tutturmak amacıyla ihtiyaç duyulan vidalar arasında meridyen sunta vidası 4x50 yer alır. Meridyen sunta vidası 4x50 en yüksek tutuculuğa sahip olan modeldir. Fiyatları açısından incelendiğinde ise meridyen sunta vidası fiyatları en ideal seviyede karşınıza çıkar. Genel olarak sunta vida fiyatları bütçenizi aşmadan temin edebileceğiniz seviyededir. En büyük vidalardan bir tık küçük vida kullanımına ihtiyaç duyduğunuzda meridyen sunta vidası 3.5x50 türünü tercih edebilirsiniz. 3.5x25 sivri uçlu alçıpan vidası ise sivri ucu sayesinde zorlu alanlara ve profillere daha kolay şekilde monte edilir. 

Üçgen Vidalar

Adından da anlaşılacağı üzere üçgen vidalar profili üçgen şeklinde olan vidalardır. Dişlerini meydana getiren üçgen kısımlarda açılar büyük, helis açılarda ise küçük olarak karşımıza çıkar. Helis açılar küçük olduğu zaman helis adımlar ve diş yükseklikleri de küçük olur. 

Trapez Vidalar

Trapez vidaların diş biçimi ise kesik üçgen şeklindedir. Hayli güçlü bir sıkma kuvveti sağlayan trapez vidalar hareket iletimini kolaylaştırır ve aynı zamanda söküp yeniden takmak istediğinizde kolaylıkla çözülebilir. Bu özelliği sayesinde trapez vidalar daha çok sık sık bağlanması ve çözülmesi gereken profillerde tercih edilirler. Trapez vidaların ise helis açıları büyük, uç açıları küçük olarak karşımıza çıkar. Hem açı özelliği hem de sık sık bağlanma ve çözülme özelliği sayesinde trapez vidaların herhangi bir hareket sorunu meydana gelmez. Bu nedenle bağlantı vidası olarak kullanılması mümkün değildir. 

Kare Vidalar

Kare vida çeşitleri ise sadece hareket vidası olarak kullanılmaya müsaittir. Bunun en önemli nedeni ise vidaların kendi eksenine dik konumda yerleştirilmiş olmasıdır. Kare vidalar daha çok hareket vidası olarak tercih edildiğinden kullanıldığı alana bağlı olarak ya da profile bu ana olarak tek ağızlı ve çok ağızlı şekilde yapılabilir. Testere vidaları ve yuvarlak videolar ise tamamen özel sahalarda kullanım için tasarlanmaktadır. Bu nedenle günlük kullanıma uygun değillerdir. 

Çivi Nedir?

2 şeyi birbirine tutturmak ya da bir profili duvara ve benzeri alanlara asmak için kullanılan malzemeler çivi olarak adlandırılır. Çiviler genellikle ucu sivri, madenden ya da ağaçtan yapılmış ince çubuklar olarak tanımlanır. Eski dönemlerden bu yana kullanımlarına hayli fazlaca yer verilen çiviler kullanılacağı alana ve büyüklüğüne göre çeşitli isimlere sahiptirler. Eski zamanlarda çiviler tek tek elle yapılırken, demirciler kızgın şekilde çekiçle döverek çivileri yaparken günümüzde artık makineler vasıtasıyla çiviler üretilmektedir. Alınan hammaddeler çekiçle vurularak ya da tel çekme makinelerinde tel haline getirilerek ucu sivri ve başı büyük şekilde makineden çıkarılır. Çivilerin baş kısmına tabla ismi de verilir ve bu kısım özellikle yassı şekilde yapılır. Yassı şekilde tasarlanmasının en önemli nedeni ise çekiçle ya da başka bir sert cisimle vururken ele vurmamayı ve çivinin uygulanacağı zemine rahat bir şekilde geçmesini sağlamakktır. Başlıca çivi çeşitleri arasında ağaç çiviler, kabaralı çiviler, korniş çiviler, nal çivileri, nalın çivileri, camcı çivileri, bakır çiviler ve burgulu çiviler yer almaktadır. 

Çivi Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına ve şekillerine göre değişen çiviler arasında aynı zamanda delik başlı çiviler, ince çivile,r köşeli çiviler, Sandal çivileri ve döşemeli çivileri de yer almaktadır. Hangi çizgi çeşidi olursa olsun kullanım esnasında oldukça dikkatli davranılmalıdır. 

Ağaç Çiviler

Ağaç hammaddeler kullanılarak tasarlanan bu çiviler genellikle kunduracılar tarafından kullanılır. Ayakkabıların taban köselelerini birbirine tutturmak için kullanırlar. Gövdeleri dört köşe şeklinde tasarlanan bu çivilerin ucu diğer tüm çiviler gibi sivridir. 

Kabaralı Çiviler

Kabaralı çiviler ise ismi çok nadiren duyulan ancak sık sık kullanılan çivi çeşitleri arasında yer alır. Boyları diğer çivi türlerine oranla daha kısadır. Kabacalı çivilerin baş kısımları ise yuvarlak ve kubbeli şekilde tasarlanır. Daha çok kalın ve kaba altlı ayakkabıların altına çakılır. Bunun nedeni ise hem dekoratif bir kullanım sunmak hem de ayakkabıları daha güçlü hale getirmektir. 

Korniş Çiviler

Korniş çivileri ise kıvrık çiviler olarak bilinir. Baş kısımları dik gelecek şekilde kıvrılır. Bu özelliği sayesinde en çok korniş asmak ya da çerçeve gibi malzemeleri duvara asmak amacıyla kullanılır. Kıvrımlı kısmı tabelaların mahfillerin ve kornişlerin daha sağlam durmasına olanak sunar. 

Maşalı Çiviler

Gövde kısmı üst üste 2 parçadan meydana gelen maşalı çiviler bir yere çakıldıktan sonra 2 yana kol ayrımı yapar. Üst üste 2 parçadan meydana gelmesi kullanıcıları şaşırtmamalı ya da endişelendirmemelidir çünkü 2 yana açılan kollar çakıldığı yerden kolayca çıkmasına engel olmaktadır. 

Nal Çivileri

Nal çivileri ise adı sık sık duyulan ve en çok ihtiyaç duyulan çiviler arasında yer alır. Gövdeleri köşelidir. Baş kısmı köşelidir. Baş kısmında aynı zamanda topuz halde bir özellik bulunur. Yumuşak bir çivi olduğundan hayvanların tırnaklarını çakmak amacıyla kullanılır. Hayvanların tırnakları uzayıp dışarıya çıktığı zaman bu kısımlar kesici bir aletle kesilir ve ardından tırnağın zarar görmemesi için çivi uçları buraya çakılır. Aynı zamanda nal çivileri çakıldıktan sonra tırnağın üzerinden çıkmaması, hayvana zarar vermemesi ve takılıp düşürmemesi amacıyla eğelenmektedir. 

Nalın Çivileri

Nalın çivileri ise gövdeleri kısa başındaki tabloları yuvarlak olan ve en geniş çaplı çivilerdir.

Camcı Çivileri

Cam sektöründe sık sık ihtiyaç duyulan camcı çivileri ince ve uzun bir gövdeye sahiptir. Gövde kısmından yukarıya doğru silindir bir özelliği bulunur. Başı tamamen silindir şeklindedir ve geniştir. Pencerelerdeki camları tutturmak ya da camları çerçevelere tutturmak amacıyla kullanılır. Cam çivileri tutturmak amacıyla kullanıldıktan sonra çerçeve boyunca cam macunu çekilir. Böylece hem çiviler hem de diğer malzemeler macunu altında kalır ve estetik olmayan görünüm ortadan kalkar. 

Bakır Çiviler

Bakır çiviler ise adından da anlaşılacağı üzere bakır hammadde kullanılarak tasarlanan çivilerdir. Yumuşak bir özellik taşıyan bakır çiviler sandallarda ya da buna benzer tahtadan deniz araçlarının yapımında kullanılmaktadır. Bakır çivilerin en önemli özelliğinden biri de tuzlu suda yani deniz suyunda hiçbir şekilde paslanmamasıdır. Demir çivilerin aksine bakır çiviler deniz suyunda uzun süre kalabilme dayanıklılığına sahiptir. Aynı zamanda sandal, gemi tekne gibi deniz araç gereçlerinde bu tür çiviler daha dayanıklı bir tutturma olanağı sunar. 

Vidalı / Burgulu Çiviler

Vidalı çiviler ya da burgulu çiviler tahtaya tornavida ile sokulan ve günlük hayatta en fazla kullanılan çivi çeşitleridir. Gerektiği takdirde tornavida ile takılabileceği gibi tekrar tornavida ile geri çıkarılabilir. Yassı yani baş kısımları hangi özelliğe sahip olursa olsun tornavida ile kullanıma uygundur. Hiçbir zorluk çıkarmadan ve fazladan insan gücüne ihtiyaç duyulmadan vidalı ya da burgulu çivileri dilediğiniz her yerde kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çiviler sadece bir yapı malzemesi olarak değil güzel sanatlarda kullanılan bir usta malzemesi olarak da karşımıza çıkar. Elbette inşaat sektörü gibi alanlarda daha fazla kullanılmasına rağmen güzel sanatlarda çivilerin süsleme aracı olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Ustalar tarafından ve özellikle de bu alana gönül vermiş olan kişiler tarafından tahta sandıklar üzerine ya da uygun malzemelerden elde edilen ürünler üzerine çiviler ile süslemeler yapılabilir, yazılar yazılabilir. 

Dübel Nedir?

Herhangi bir aparatı, profili ya da malzemeyi dolaplara panolara raflara asmak istediğinizde asmak istediğiniz alanın direkt vida ve çivi ile kullanıma uygun olmayabilir. Bu durumda devreye dübel girer. Dübeller sert plastikten yapılan ve matkap ucu ile delme derinliği ayarlanan ekipmanlardır. Sürtünme kuvvetiyle dönmesi zorlaşan vida ve çivilerin asmak istediğiniz alana çok daha kolay şekilde asılmasına olanak sağlar. Dübeller üzerinde delikler ve parçalar bulunan ve dilediğiniz kadar genişleme özelliğine sahip olan malzemelerdir. Bu nedenle de tuğlalarda beton alanlarda çatlak zeminlerde levha yapılarında ahşaplarda alçılar da ve duvar gibi yüzeylerde kullanılabilirler. 

Dübel Çeşitleri Nelerdir?

Dübel çeşitleri arasında çakmalı dübel, asma tavan dübeli, ağır yük dübeli, s tipi dübel, klipsli dübel, çekmeli dübel, civatalı ve borulu dübel, gömlekli, dübel kancalı dübel, kasa dübeli, gaz beton dübeli, kanatlı alçıpan dübeli, plastik dübel ve kimyasal dübeller yer alır. 

Hangi Dübel Nerede Kullanılır?

Çakmalı dübeller beton malzemelerin emniyetli bir şekilde tutulması için kullanılır. Asma tavan dübelleri asma tavan yapımında kullanılır. Ağır yük dübeli güvenli bağlantılar ve yüksek dayanıklılar için kullanılır. Ayder plastik duvar dübeli duvarda kullanıma uygundur. Gömlekli dübeller titreşimli alanlarda kullanılır. Kasa dübelleri pencere ve kapıların kasalarında kullanıma uygundur. 

Gaz beton dübelleri adından da anlaşılacağı üzere gaz beton yüzeylerde kullanılmak üzere tasarlanır. Plastik dübeller her türlü ana malzemeye uygundur ve oldukça makul fiyatlıdır. Genel itibariyle vida çivi dübel fiyatı bütçenizi zorlamayacak seviyelerde belirlenir. Kimyasal dübeller ise cam kapsüllerin ya da plastik formaların bulunduğu alanlarda kullanılır. Kanatlı alçıpan dübelleri alçıpanı sabitlemek için kullanılır. Civatalı ve borulu dübeller ise beton kalitesinin düşük olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda dübel çeşitleri içine takılan çivi ve vidaların paslanmasını ve küflenmesini önler. Daha uzun yıllar boyunca dayanıklı bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Dübeller herhangi bir yüzeye takıldıktan sonra dönmez, hareket ya da çekme yapmaz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Vida-Çivi-Dübel

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Hepsiburada Limiti
Toplam 54 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?