Nalburiye ve hırdavat araç ve gereçleri söz konusu olduğunda en çok ihtiyaç duyulan ürünler çoğunlukla çiviler, vidalar ve dübeller olur. İster gardırop, ister oturma grubu isterseniz de mutfak dolaplarını monte etmek isteyin. Evinizde herhangi bir mobilya parçasını bir araya getirmek istiyorsanız başvurmanız gereken en önemli parçalar çiviler, vidalar ve dübellerdir. Çiviler genel yapıları itibarıyla parçaları bir araya getiren bağlantı elemanlarıdır, çekiç gibi aletler yardımıyla yüzeye çakılabilirler. Çiviler ve vidalar ev tadilatlarında, hobi işlerinde ve inşaat sektöründe sıklıkla kullanılırlar. Kullanım alanınıza ve iş yapacağınız yüzeye uygun malzeme seçimi oldukça önemlidir. Herhangi bir sorunun yaşanmaması için çalışılan yüzeye uygun ürünler seçilmeli ve belirtilen talimatlar doğrultusunda kullanılmalıdır.

Vida ve Çivilerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Genelde vidalar ve çiviler arasında net bir karar kılmak oldukça zordur. Vidalar ve çiviler kullanım alanlarında neredeyse aynı işi gerçekleştiriyor olsalar da belirli farkları vardır. Öncelikle çiviler, vidalara oranla kırılganlığı daha az olan ürünlerdir, bu nedenle çiviler daha fazla dayanım gösterirler. Çiviler yüksek baskı altında yamulabilirler ancak kırılmaları oldukça zor ve nadirdir. Vidalar ise çivilere oranla daha kırılgan olsalar da dişli yapıları sayesinde belirli malzeme yüzeylerinde çok daha iyi bir tutunum sağlamaktadır. Vidalar dişli yapıları sayesinde özellikle ahşap yapıları çok daha başarılı bir şekilde bağlarlar ve bağlantı gücü çivilere oranla oldukça yüksektir. Çivilerin yüzeyi pürüzsüz olduğundan şiddetli baskı altında tahtaların içerisinde kayma gibi sorunlar yaşayabilirler ancak vidalar dişli yapılarıyla tahta yüzeylere sıkıca tutunduğundan şiddetli baskı altında dahi kayma gibi sorunlar yaşamamaktadır. Çiviler her ne kadar günlük hayatta duvara tablo, saat ve benzeri ürünleri asmak için kullanılsa da bundan çok daha spesifik bir kullanım alanına sahiptir. Çiviler dayanıklı yapıları sebebiyle çatı inşaatlarında, yapı işlerinde, ev kaplamalarında yani kısaca inşaat sektöründe sıklıkla kullanılırlar. Siz de kullanım amacınıza uygun, üst düzey kalitede malzemelerden imal edilmiş çivi ve vidaları Hepsiburada’da bulabilirsiniz.

Dübel Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Dübel sıklıkla çiviler ve vidalar ile kullanılan bir bağlantı elemanıdır. Dübeller, yapı duvarlarında gerçekleştirilen işlemlerde vidaların ve çivilerin çalışma yüzeyine sağlam bir şekilde tutunabilmesi için kullanılır. Dübeller genel olarak betonda, tuğlada, çatlaksız zeminlerde, yapı malzemelerinde, alçıpanlarda ve ahşapta kullanılırlar. Dübeller matkap yardımıyla açılan deliğe yüzeyden taşmayacak şekilde yerleştirilir, dübelin sağlıklı bir şekilde yerleştirilebilmesi için matkap ucu ve dübel büyüklüklerinin eşit olması gerekir. Dübel için açılan delikler mutlaka fırça yardımıyla ya da deliğin içerisinde hava akımı sağlayarak temizlenmelidir. Ayrıca vida ve çivilerin de dübellerin boyutlarına uygun olması gerekir. Bu gibi hususlara dikkat edildiği taktirde dübelleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. İlgili dübele uyumlu vida ve çivilerin hangi çap ve uzunlukta olması gerektiği genellikle dübel paketlerinde yer alıyor. Dübeller, mukavemetlerin ve kullanım yerlerine göre çeşitlilik gösterir. En çok kullanılan dübel çeşitleri plastik dübel, asma tavan dübeli, ağır yük dübeli, klipsli dübel ve çakmalı dübeldir.

Vida ve Çivi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vida, çivi ve dübeller kullanılacakları yüzeylere ve malzemelere uygun olarak seçilmelidir. Vidalar, çiviler ve dübeller ile gerçekleştirilebilecek işler epey çeşitli olduğundan, üreticiler bu ürünlerin her türlü iş sahasına ve yüzeyine uygun modellerini üretirler. Örnek vermek gerekirse, betonlarda kullanılan çivi ve vidaların kendilerine has özellikleri bulunmaktadır. Beton ve benzeri malzemelerin üzerine yapılacak montaj işlemleri için dişli yapısı biraz daha sıkı, dayanıklılığının artması açısından çinko kaplamalı ve yeterli uzunluk ölçülerine sahip beton vidaları kullanılmalıdır. Bu ve bunun gibi hususlara dikkat ederek kullanım amacınıza ve işlem yüzeyine en uygun çivi ve vida çeşitlerini Hepsiburada’da kolaylıkla bulabilirsiniz.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Vida-Çivi-Dübel

.