Güvenlik kamerası sistemleri artık pek çok ev, iş yeri, restoran, AVM, hastane ve okulda kullanılıyor. Güvenlik kamera sistemlerinin tek bir standart özellikte olmak yerine ihtiyaçlara yönelik özelliklerle planlanmış olması gerekiyor. Bu nedenle pek çok çeşidi bulunan güvenlik kameraları arasından hem beklentilerinize hem de bulunduğunuz ortamın ihtiyaçlarına uygun olanları bazı teknik detaylara dikkat ederek kolayca seçebilirsiniz.

Kullanım Alanına Göre Güvenlik Kamerası Seçimi

Güvenlik kamerası seçerken ilk olarak kamerayı nerede kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu noktada kameranın iç ortamda mı yoksa dış ortamda mı kullanılacağı oldukça önemlidir. Çünkü bu detaya göre kamera kasası seçmek gerekiyor. Eğer satın alacağınız güvenlik kamerasını dış ortamda kullanmayı planlıyorsanız etrafının korumalı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kameralar su temasına karşı koruma sağlarken, aynı zamanda toz ve çevresel diğer etkenler bakımından da dayanıklıdırlar.

Çözünürlük, Teknoloji ve Ek Özelliklere Göre Güvenlik Kamerası Seçimi

Güvenlik kamerası alırken ürünün çözünürlüğüne de özen göstermelisiniz. IP CCTV sistemler ile analog CCTV sistemler arasında ciddi bir çözünürlük farkı bulunuyor. Hem büyük boyutlu hem de kaliteli bir görüntü arıyorsanız IP CCTV sistemlere yönelebilirsiniz. Askeri alanlarda da sıkça kullanılan bu tip kameralar, AVM ve halka açık olan diğer alanlarda güvenliğin ihlali gibi durumlarda sorunu net şekilde tespit edebilmek için tercih ediliyor. 

Güvenlik kamerası sistemini kurarken üst yapının yanı sıra kablolama maliyetini azaltacak altyapının da tasarlanması gerekiyor. IP kamera sistemlerinin beslenmesi için PoE teknolojisi tercih edilebiliyor. Böylece elektrik kablosu için ekstra bütçe kullanmaya gerek kalmıyor. 

Bulunduğunuz ortama ve ihtiyaçlarınıza göre seçeceğiniz güvenlik kamerasının mutlaka bazı teknik özelliklere sahip olması gerekiyor. Dolayısıyla beklentilerinize karar verdikten sonra güvenlik kameralarının teknik özellikleri açısından daha seçici davranabilirsiniz. Bu noktada kameranın yerleştirileceği yerdeki ışık yoğunluğu önemli bir kriterler. Örneğin gündüz vakti arka plandan gelecek ışık miktarı fazla olacağı için kamerada görüntülenmesi istenen bölümler net bir şekilde algılanamaz. Bu nedenle güvenlik kamerasında daha berrak bir görüntü elde edebilmek için ışık patlamalarını önleyecek bazı özelliklerin bulunması gerekiyor.

Ayrıca güvenlik kamerasının gece görüşünün de net olmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada da IR LED'li ya da ICR’lı kameralara yönelebilirsiniz. Bu güvenlik kameraları, görüş açısı içinde ihtiyaç duyulan ışık değerini kolay bir şekilde sağlayabiliyor ve geceleri net görüntüler kaydedebiliyorlar. 

İzleme Sistemine Göre Güvenlik Kamerası ve Monitör Seçimi

Güvenlik kamerası satın alırken optimum izleme seçimi de yapmak gerekiyor. Bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise sistemin boyutu ve ihtiyaç miktarıdır. 64 kameralık bir güvenlik kamerası sisteminde bütün görüntüleri 17 inçlik bir monitör aracılığıyla izlemek zordur. Dolayısıyla böyle bir ihtiyaçta 32 inçlik CCTV monitörleri tercih etmek daha doğrudur. Bu nedenle güvenlik kameranızla hem teknik anlamda hem de izleme anlamında uyum sağlayabilecek bir monitörünüz olduğundan emin olmalısınız. 

Eğer sürekli izleme ihtiyacı duyuyorsanız bu amaçla kullanılan monitörler ağırlıklı olarak 42 inçlik monitörler oluyor ve CCTV konsollarına yerleşebilecek biçimde tasarlanıyor. Hatta alarm sırasında vakaya ait görüntünün ekrana düşebilmesi adına güvenlik görevlisinin önüne küçük ebatlı monitör de yerleştirilebiliyor. Bu monitör çeşitlerine ise spot monitör adı veriliyor. Böylece hem veri denetimi ve veri yönetimi hem de hızlı müdahale daha kolay bir hale geliyor. Bu nedenle güvenlik kamerası satın alırken onunla birlikte kullanacağınız monitörü de göz önünde bulundurmalısınız. Böylece güvenlik kameranızı ya da monitörünüzü birbiriyle uyumlu şekilde seçebilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Güvenlik Kamerası Fiyatları

Dome Kameralar
IP (Network) Kameralar
Sahte Caydırıcı Kamera
Box Kameralar
Gece Görüşlü (IR) Kameralar
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 2865 ürün
DSACategoryId/2147483638/17201/161719/161837