Televizyonların gelişmesiyle birlikte izleyici standartları önemli ölçüde arttı. Yükselen çıtanın ses ve ses teknolojilerini etkilememesi elbette ki beklenemez. Evde sinema keyfi yaşamak, yüksek ses kalitesini yakalamak isteyenlerin bir numaralı tercihleri soundbar'lardır. Son yıllarda hayatımıza giren soundbar'lar, şık tasarımları, ses kaliteleri ve kolay kullanımları sayesinde geleneksel ses sistemlerini tahtlarından etmeye aday. Geniş bir ürün portföyüne sahip soundbar'lar arasından ihtiyacınıza en uygun olanını seçebilir; müzik, belgesel, spor, dizi ve film keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Soundbar Modelleri

Birçok farklı marka, kullanıcı taleplerini göz önünde bulundurarak farklı modellerde soundbar'lar üretir. Soundbar'lar ilk olarak subwoofer'ın varlığına göre, subwoofer destekli olanlar ve olmayanlar şeklinde ikiye ayrılırlar. Subwoofer, soundbar hoparlörlerinden ayrı harici bir hoparlör sistemidir. Bu harici hoparlörler, soundbar'lardan farklı olarak bass seslerinde daha iyi performans sunarlar. Subwoofer'lar, kendi içlerinde aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayrılır. Aktif subwoofer'larda ses çıkış seviyesi ve ses gücü, subwoofer'ın dahili donanımı sayesinde ayarlanır. Bu modellerde ses çıkış seviyesini, televizyon ya da bilgisayar gibi ses kaynaklarına ek olarak, subwoofer üzerinden de artırıp azaltmanız mümkündür. Pasif subwoofer'larda ise böyle bir özellik bulunmaz. Bu modellerde, ses çıkışını kontrol edecek dahili bir donanım bulunmadığı için ses seviyesi sadece kaynak üzerinden ayarlanabilir. Yüksek sesle müzik dinlemek isteyenlerin, aktif subwoofer özelliğine sahip soundbar'ları tercih etmelerinde fayda vardır. Pasif soundbar'lar, yüksek ve karışık seslerin bulunduğu müziklerde yeterli ses kalitesini yakalayamayabilir.

Soundbar'lar arasındaki model farkı, ürünün ses kaynağına bağlanma şekillerinden de kaynaklanabilir. Bir soundbar, ses kaynağına kablo, bluetooth ve Wi-Fi olmak üzere üç farklı yöntemle bağlanabilir.

Kablolu soundbar'larda bağlantı elemanı olarak çoğunlukla HDMI kablosu kullanılır. Bu modeller, kablosuz bağlantı özelliğine sahip modellerden daha ucuz olsa da, bazı dezavantajlara da sahiptir. Her şeyden önce, bağlantı için kullanılan kablo yığını çok dekoratif bir görünüm sunmaz. Aynı zamanda bu ürünleri, istediğiniz sayıda cihaza bağlayamayabilirsiniz. Bazı kablolu soundbar modelleri birden fazla kablo girişine sahip olsa da modellerin birçoğunda sadece tek bir ses kaynağıyla bağlantı yapabilirsiniz. Bununla birlikte kullanım mesafeniz de kablonun uzunluğuyla sınırlıdır.

Soundbar Fiyatları

Bluetooth bağlantı özelliğine sahip soundbar'larda kablolu modellerdeki sorunlarla karşılaşmazsınız. Bu ürünler ses kaynağıyla bağlantı için herhangi bir ara elemana ihtiyaç duymazlar. Aynı zamanda bluetooth özelliğine sahip birden fazla cihazla bağlantı sağlamak da mümkündür. Wi-Fi özelliğine sahip soundbar'lar en yeni teknolojiyle üretilmiş olanlardır. Bluetooth modellere göre en büyük avantajları çekim menzilinin çok daha fazla olmasıdır. Birçok dizüstü bilgisayarın bluetooth özelliği olmaması, Wi-Fi soundbar'ların son yıllarda popülaritesinin artmasına neden olmaktadır.

Ürünün ve subwooferin bağlantı şekli, soundbar fiyatları üzerindeki belirleyici etmenler arasında yer alır. Subwoofer ve soundbar arasındaki bağlantıyı bluetooth veya Wi-Fi ile sağlayan modellerin fiyatları, kablolu modellere göre genellikle daha yüksektir.

Fiyat üzerinde belirleyici olan etmenlerden birisi de amplifikatördeki kanal sayısıdır. Amplifikatör, ses kaynağından alınan sinyalin kalitesini ve gücünü yükselterek hoparlörlere aktaran entegre bir cihazdır. Kanal sayısına göre tekli ve çoklu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tek kanallı amplifikatör bulunduran soundbar'ların fiyatları daha uygundur; buna karşın çoklu amplifikatörlerin hem ses kalitesi hem de fiyatları daha yüksektir.

Çevresel, diğer bir ifadeyle surround seslere daha iyi tepki veren soundbar'ların fiyatları da görece yüksektir. Surround ses kalitesi, soundbar'ın 3 boyutlu ses verme özelliğiyle ilgilidir. Bu özellikleri gelişmiş olan ses sistemleri, birçok sesin aynı anda çıkış yaptığı aksiyon filmlerini izlerken yüksek ses çözünürlüğü sunarlar.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Soundbar

Konumseçilmedi
Marka
Toplam 24 / 123 ürün
DSACategoryId/2147483638/17201/152492/60008218