Kaliteli Server - Sunucular Sadece Hepsiburada.com'da.

Server terimi Türkçede sunucu anlamına gelir. Bilgi teknolojileri sektöründe kullanılan server cihazları, sunucu istemci modelinde bilgileri üzerinde toplayan, hesaplayan ve sunan tarafı temsil eder. Dosya paylaşımı için kullanılan FTP server’lar, temel bilgilerin kaydedildiği veri tabanı sunucuları, internet sitesi yayını için kullanılan Web server’lar veya elektronik posta hizmeti amacıyla kullanılan Mail server’lar gibi çok farklı sunucu tipleri vardır. Donanım içeriği olarak masaüstü bilgisayarlara benzeyen server cihazlarının, istemcilerden gelen çok sayıda talebe aynı anda ve kesintisiz bir şekilde cevap verebilmesi için çok daha güçlü olması gerekir. Bundan dolayı server çeşitleri, daha geniş depolama alanına ve yüksek performans sergileyen işlem birimlerine sahip olmalıdırlar.

Depolama Aygıtları ve Arayüz Çeşitleri

Server’larda kullanılacak depolama aygıtları desteklediği arayüze ve uygulama ihtiyaçlarına göre seçilir. Hard disk çeşitleri okuma yazma biçimine göre döner başlıklı diskler ve SSD diskler olarak ikiye ayrılır. Döner başlıklı disklerin performansı temelde RPM değeri ile ölçülür. 7200 RPM hızındaki bir disk 5400 RPM’e göre daha performanslı çalışır. SSD diskler ise tamamen entegre devrelerden oluşur ve çok daha yüksek hızda okuma yazma oranına sahiplerdir.

Klasik hard diskler ve SSD cihazlar SATA ya da ondan daha hızlı olan PCIe gibi ara yüzler aracılığıyla server ana kartına takılırlar. Son teknoloji SSD disklerde daha az yer kaplayan M.2 slotu da bulunabilir. Bu slotun PCIe ya da SATA ara yüzlerine uyum sağlayan çeşitleri vardır. SAS (Serial Attached SCSI ) ara yüzü ise geçmişte sunucularda kullanılan SCSI ara yüzünün geliştirilmiş halidir. Giriş seviyesi server’larda maliyetin düşük tutulması amacıyla SATA diskler tercih edilse de yüksek performans gerektiren server uygulamalarında SAS ya da SSD depolama aygıtları tercih edilmelidir.

Server Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Server’lar kabine yerleştirilmek için tasarlanan Rack tipinde ya da masaüstü görünümünde olan Tower tipinde olabilirler. Dolayısıyla konumlandırılacağı yere göre server tipi seçilmelidir. Server alırken kullanım amacının ve ihtiyaçların iyi tespit edilmesi gerekir. Bazı sunucular üzerinde Windows Server 2016 Standard, Windows Server 2016 Essential veya Windows Server 2012 gibi çeşitli işletimlerinde biri kurulu olarak gelir. İşletim sistemi kurulu olmayan server’larda ise buna benzer yazılımlar sonradan tedarik edilip kurulabilir. Dolayısıyla üzerinde işletim sistemi kurulu olan bir server tercih edilecekse bu yazılımın ihtiyacı karşılayıp karşılamayacağı kontrol edilmelidir. Örneğin; bir e-posta sunucusu hazırlanacaksa server üzerinde e-posta hizmeti için bir yazılım gerekir.

Server cihazlarında yazılım dışında normal bilgisayarlar da olduğu gibi bazı donanımlar da bulunur. Bu donanımların işlem birimi için gereken bellek, işlemci, ekran kartı veya depolama aygıtı gibi çeşitleri vardır. İşlem birimi için gereken donanımlar server’ın gücünü direkt olarak etkilerken depolama aygıtının sayısı, yedekleme sistemi veya disk türü okuma yazma hızını ve aynı zamanda depolama kapasitesini etkiler. İşlem biriminin en önemli parçası işlemcidir. İşlemcilerin çekirdek sayısı, maksimum çalışma frekansı ve ön bellek kapasitesi hız seviyesini belirleyen unsurlardandır. RAM şeklinde de adlandırılan belleklerin kapasite ve frekans değerleri ise işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlar.

Enerji kesintilerinde veri kaybının önüne geçilmesi için çift güç kaynaklı server’lar tercih edilebilir. Böylece bozulan ya da yanan güç kaynağı olduğunda diğeri aktif olduğu için kesinti engellenmiş olur. Bilgisayar ve bilgi teknolojileri ürün çeşitliliğiyle dikkatleri üzerinde toplayan Hepsiburada.com vasıtasıyla server seçeneklerini inceleyebilir ya da farklı özelliklerdeki depolama aygıtları arasından ihtiyacınıza uygun olanı satın alabilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Server Modelleri ve Fiyatları

Toplam 24 / 164 ürün
DSACategoryId/2147483646/3000500/758