Uygun Fiyatlı Sporcu Mineralleri

Mineraller, insan vücudunun metabolik ve fizyolojik gelişimi açısından etkin rol üstlenen inorganik maddelerdir. Hormonal sistemlerin etkin ve verimli çalışması açısından gerekli olan bu maddeler, sporcuların performansı açısından da oldukça önem taşır. Pek çok gıda maddesinde doğal olarak bulunan mineraller dengeli beslenme sonucu vücuda alınırken, diyet dönemleri ve beslenme düzensizlikleri nedeniyle karşılanamadığı takdirde, mineral takviyelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Sporcu Mineralleri

Mineraller sağlıklı bir vücut gelişimi için büyük öne taşırken, normalin üstünde fiziksel performans sarf eden sporcular bu maddelere daha fazla ihtiyaç duyarlar. Özellikle yoğun antrenman temposuna sahip ya da kas ve hacim açısından yoğunluğunu arttırmak isteyen sporcuların, mineral düzeyin istenen seviyede tutmak için, beslenme ve uyku düzenine daha fazla dikkat etmeleri gerekir.

Spor sırasında harcanan efor ve fiziksel aktiviteler minerallerin daha aktif kullanımını gerektirir. Özellikle ağırlık kaldırma vb. yoğun kas gücü gerektiren aktivitelerde, vücudun bu maddeleri kullanma hızı daha da artar. Yanı sıra, bu süreçte ortaya çıkan idrar ve terleme yoluyla da aşırı mineral kaybı söz konusu olur. Bu nedenle, düzenli spor yapan kişilerin tam performans alabilmeleri için, mineral depolarının yeterli seviyede olması gerekir.

Sporcular ya da fiziksel açıdan aktif bir yaşam süren kişilerin yeterli mineral almaları için dengeli beslenmeleri gerekse de, çoğu zaman beslenme ve uyku düzensizlikleri buna imkân vermez. Bu doğrultuda, sağlık sorunları ve performansın düşmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Beraberinde istenen kilo kaybı, kilo kontrolü ya da kas gelişimi sağlanamaz. Aksine, yaşanan kas kaybı ve vücudun aşırı yorgunluk durumu, sporun faydalarını zarar dönüştürebilir.

Sporcu mineralleri, yaşam tarzı ve beslenme düzenine göre vücudun alamadığı minerali karşılamak amacıyla geliştirilmiş ürünlerdir. Sporculara yönelik bu takviyeler, içeriğinde yer alan bileşimlerle mineral depolarının yeterli seviye ulaşmasını sağlayarak, beklenen performansa ve daha dinç bir bünyeye kavuşmaya yardımcı olurlar.

Sporcu Minerali Faydaları

Mineraller, sporcular ve yoğun fiziksel aktive içerisinde olan kişilerde, sinir iletimi, kas gelişimi ve hareketleri, dokulara oksijen taşınması gibi pek çok işlevi gerçekleştirmede görevlidir. Bu noktada, kalp ve iskelet sağlığı başta olmak üzere, enzim aktivasyonu, bağışıklık sistemi, antioksidan faaliyetleri ve kanın asit-baz dengesinin düzenlenmesi açısından vücudun mineral depolarının dolu olması gerekir.

Sporcu minerali faydaları arasında sayılan bir diğer durumda fiziksel performansın yeterliliği ve kalitesidir. Mineraller vücudun genel fonksiyonlarının yanı sıra, aktivite düzeylerinin belirlenmesini de yöneten maddeler arasında yer alır. Performans düşüklüğü, konsantrasyon eksikliği ve aşırı yorgunluk durumlarında mineral eksikliğinden bahsedilir. Bu doğrultuda, sporcu mineralleri bu problemleri azaltmaya yönelik destek sağlarlar.

Vücutta depolanan kalsiyumun %99’u iskelet sisteminde, %1’lik bölümü ise kas sisteminde depolanır. Bu açıdan, özellikle kas gücü yoğun fiziksel aktivitelerde kalsiyum eksikliği varsa bu ihtiyaç iskelet sisteminden karşılanmaya başladığından, kemik erimesi, diş problemleri gibi sorunları beraberinde getirir. Özellikle kadın sporcularda daha sık görülen bu durum nedeniyle, kalsiyum mineral takviyeleri sağlık açısından gerekli hale gelir. Yine spor performansı açısından oldukça önemli bir rolü olan demir mineralinin eksikliği, kas performansını bozar. Bu açıdan, hedefine ulaşmakta zorlanan ve aşırı yorgunluk problemi olan sporcular, demir minerali desteğine ihtiyaç duyarlar.

Vücutta kas gelişimini ve buna bağlı protein sentezini gerçekleştirmede büyük rol oynayan magnezyum, yorucu egzersizler sonucu aşırı terleme sonucu vücuttan atılır Bu durumda azalan magnezyum seviyesi, egzersiz performansının düşmesine ve kas gelişimini istenen seviyeye çıkamamasına neden olur. Benzer şekilde kaslarda enerji üretimi ve protein sentezi görevini üstlenen çinko, eksikliğinde kilo kaybı ve aşırı yorgunluk problemlerine neden olduğundan takviyelerle düzenlenmesi tavsiye edilir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Mineraller

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 228 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/354020/80058000/80058004