Uygun Fiyatlı Sporcu Mineralleri

İnsanların, günlük olarak ihtiyaç duydukları vitamin ve minerallerin tamamını sadece gıda tüketerek almaları oldukça zordur. Yoğun olarak spor yapanlar ise vücutlarında sürekli devam eden bir yıkım-yapım süreci olduğu için bu tarz içeriklere daha fazla ihtiyaç duyar. Söz konusu mineraller besinlerden karşılanamadığı için mineralleri hazır şekilde sunan gıda takviyelerinden yardım alınır. Mineraller uzun süre alınmadığında vücutta bir takım işlev sorunlarının başlaması kaçınılmazdır. Ancak kullanıcıların kendi vücudunun ihtiyaçlarına göre mineral takviyesi alması gerekir. Başka bir ifadeyle her içerik gibi minerallerin de yanlış ve fazla kullanımı sorunlara yol açar. Bu sebeple mutlaka bir uzmana danışarak alınması önerilen mineral gıda takviyeleri, doğru ve düzenli kullanıldığında vücut sistemlerinin düzgün çalışmasına katkı sağlar.

İnorganik maddeler olarak tanımlanan, başka bir ifadeyle vücutta üretilmediği için dışarıdan alınması gereken mineraller, hormonal sistemlerden sinir sistemine kadar oldukça geniş bir alana etki eder. Bu sebeple özellikle normalden fazla fiziksel aktivitede bulunan sporcuların söz konusu aktivitelere devam edebilmeleri için, hücre yenilenme sürecinin ilerlemesi ve kas gelişimi için yeteri kadar mineral almaları gerekir. Kas yoğunluğunu artırmak için çalışmalar yapan sporcuların da sıkça başvurduğu mineraller, metabolik ve fiziksel faaliyetlerin düzenli bir şekilde sürdürülebilmesi için tek başlarına yeterli değildir. Alınan minerallerden yeteri kadar fayda sağlanabilmesi için kullanıcının düzenli beslenme ve düzenli uykuya da ihtiyacı vardır.

Sporcu Mineralleri ve Özellikleri

Magnezyumdan kalsiyuma, potasyumdan fosfora kadar pek çok çeşidi bulunan minerallerin her birinin farklı görevleri vardır. Sporcular için üretilen gıda takviyelerinde en çok yer verilen mineraller ve faydaları şu şekildedir:

  • Magnezyum: Hücre yenilenmesine katkı sağlayan magnezyum, iyileşme sürecinin devamlılığı için gerekli bir mineraldir. Özellikle kas yoğunluğunu artırmak için çalışan sporcuların vücutlarının ihtiyaç duyduğu miktarda mutlaka alması tavsiye edilen magnezyum, hücresel metabolizmanın düzgün olarak çalışabilmesi, sinir iletiminin devamlılığı ve kasların onarımı için büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple fiziksel performans söz konusu olduğunda eksikliği birtakım sorunlara yol açabilir.
  • Sodyum: Fazla tuz tüketiminin sağlık açısından sorunlara yol açabileceği bilinen bir gerçektir. Ancak yeteri kadar tuz tüketmemek başka bir ifadeyle vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda sodyum almamak da sorunlara yol açabilmektedir. Vücudun sıvı dengesini korumaya yardımcı olan sodyum, kaslardaki sıvı emiliminde etkilidir. Eksikliği kas kramplarına neden olabilen sodyum, özellikle aktif olarak spor yapanların performans kaybına uğramamaları için yeteri kadar almaları gereken mineraller arasındadır.
  • Potasyum: Meyve, sebze, et ve balık gibi neredeyse tüm gıdaların içinde yer alan potasyum, tıpkı sodyum gibi vücuttaki sıvıların dengesini sağlama ve kan basıncının ayarlanmasına yardımcı olur. Eksikliği ise kas, kemik ve kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir.
  • Demir: Solunan havadaki oksijenin akciğerlerden vücudun geri kalanına taşınmasında yardımcı olan demir, kasların sağlıklı olarak çalışmayı sürdürebilmesi için gerekli mineraller arasında yer alır. Bu sebeple özellikle sporcuların ağır antrenmanlarda zarar görmemeleri ve fiziksel aktivitelere devam edebilmeleri için oldukça önemlidir.
  • Kalsiyum: Ağırlık kaldırma bazlı antrenmanların vücudun iskelet yapısını güçlendirmesine yardımcı olan kalsiyum, kemiklerin yanı sıra kas sistemi için de önemlidir. Kas kasılmalarının düzenlenmesinde etkili olan kalsiyum minerali, kalbin çalışması, hücre iletimi ve kemik yaralanmalarının iyileşmesine yardımcı olur.
  • Fosfor: B vitamini ile birlikte çalıştığında etkili olan ve yaygın inanışın aksine vitamin olmayan fosfor, kalp, böbrekler ve sinir sistemi için önemli bir mineraldir. Dokuların tamirine, protein sentezine, yağ ve karbonhidrat gibi besin maddelerinin vücuttaki işlenişine destek olur.
  • Çinko: Özellikle erkek sporcuların mutlaka düzenli alması önerilen çinko minerali, doğal testosteron üretimine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin düzenli olarak çalışmasına destek olmasının yanı sıra büyüme sürecine de katkısı olduğu bilinen çinko, kas kütlesini artırmaya çalışan sporcular için gerekli mineraller arasındadır.

Sporculara Özel Mineral Gıda Takviyeleri

Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından üretilen mineral içerikli gıda takviyeleri, farklı mineral, vitamin, protein ve amino asit kombinasyonlarından oluşabileceği gibi sadece mineral de içerebilir. Bu tür içerikler, hali hazırda tüketilen sebze, meyve, et, balık gibi besin kaynaklarında bulunan ancak sadece gıda tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda alınması zor olan maddelerdir. Bu sebeple vücudun ihtiyaçlarına uygun miktarda dışarıdan alınması önerilir. Herkesin fiziksel durumu ve günlük ihtiyacı farklı olabileceği için ilk kullanım öncesinde bir uzmana danışmak ve gerekli testler yapıldıktan sonra uygun ürünü tercih etmek gerekir. Gıda takviyeleri ilaç olmasa da metabolik olayları etkilediği için gelişi güzel kullanılması önerilmemektedir.

Spor antrenmanları sırasında harcanan efor, vücudun daha fazla minerale ihtiyaç duymasına neden olur. Dolayısıyla aktif spor hayatı olmayan kullanıcılar bazı mineral eksikliklerini tolere edebilseler de sporcular için böyle bir avantaj söz konusu değildir. Yeterli miktarda mineral almayan sporcular kas krampları, kalp ritim bozuklukları, kilo kaybı, kas kaybı, kasılma problemleri, dehidrasyon, aşırı yorgunluk, kemik erimesi, iyileşme sürecinde yavaşlama ve fiziksel aktivite performansında düşüş gibi sorunlar ile karşılaşabilir. Öte yandan antrenmanlar sebebiyle yoğun terleme ve sık su tüketiminin neden olduğu normalden fazla idrara çıkma, ekstra mineral kaybına yol açar. Bu da sporcuların normal insanlardan çok daha fazla minerale ihtiyaç durmasının sebepleri arasındadır. Gelişen teknoloji ve yapılan çalışmalar sonucunda ihtiyaç duyulabilecek tüm faydalı içerikler, meyve ve çikolata gibi aromalar ile lezzetli bir hale getirilerek kapsül, efervesan, tablet, flakon ve içecek olarak kullanıcıların beğenisine sunulur. Mineral gıda takviyelerinin büyük bir kısmı çeşitli vitaminleri, bitki ekstraktlarını da içerdiği için vücudun ihtiyaç duyabileceği pek çok faydalı içeriği bir arada sunar.

Mineral Gıda Takviyesi Fiyatları

İlaç şirketleri ve gıda takviyesi üreticileri tarafından geliştirilen mineraller, tek başına magnezyum kapsülü, çinko ve bakır kapsülü, magnezyum ve C vitamini tableti gibi farklı ürün seçenekleri ile sunulur. Markadan markaya değişen mineral gıda takviyesi fiyatları, içerik türü ve kapsül/tablet/flakon sayısına göre de farklılık gösterir. Genel olarak ulaşılabilir ve uygun fiyat seçenekleri ile herkese hitap eden söz konusu ürünler, sporcuların aktif spor hayatlarına devam edebilmeleri ve sağlık sorunları yaşamamaları için kullanması tavsiye edilen ürünler arasındadır. Tıpkı vitaminler, bitki ve meyve ekstraktları gibi farklı aromalar ile lezzetlendirilerek kolay tüketilmesi sağlanan mineral gıda takviyeleri, günlük olarak ihtiyaç duyulan minerallere ulaşmanın en kolay yolu olarak kabul edilir.

Mineraller, günlük diyete eklenen sebzeler, süt ürünleri, balık, tahıllar, meyveler ve et ürünleri sayesinde dışarıdan alınabilen içeriklerdir. Ancak yoğun fiziksel aktivite ve metabolizma hızının yüksek olduğu sporcuların günlük sadece gıda tüketerek yeterli miktarda mineral alması oldukça zordur. Bu noktada devreye giren mineral gıda takviyeleri sayesinde hangi minerallere ihtiyaç duyuluyorsa hazır olarak almak mümkündür. Siz de yoğun olarak spor yapıyor ve yeteri kadar mineral alamıyorsanız Hepsiburada’nın yerli ve yabancı markaların orijinal ürünlerinden oluşan zengin ürün yelpazesi sayesinde mineral içerikli gıda takviyelerine ulaşabilir, ürünler ve içerikleri hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek size uygun olan mineral gıda takviyesi için hemen sipariş oluşturabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mineraller

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 425 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26000865/80058004