TENS yani transkutanöz elektriksel sinir stimisyanonu, kelime anlamı olarak; deri yoluyla elektriksel sinir uyarımı anlamına gelir. Tens Cihazları, hissedilen ağrıya karşı, vücudun doğal savunma mekanizmasını uyarmayı amaçlar. Son derece güvenli cihazlardır, yan etkileri yoktur. Uygulama deriye yapıştırılmış elektrotlar vasıtası ile cilt yüzeyine yakın sinir dokusunun çok düşük şiddetli elektrik akımları ile uyarılmasıdır. Genelde taşınabilir, pille veya elektrikle çalışan, küçük cihazlardır.

Tens cihazları, pek çok ağrı çeşidinin tedavisinde kullanılabilir. Uzun süren fibromiyaljik ağrılar, boyun fıtığı ile cerrahi sonrasında gelişen geçici ağrılarda kullanıldığı gibi kaslardan veya eklemlerden kaynaklanan yaralanma ağrılarının tedavisinde de uygulanabilir.

Tens Cihazları

Normal şartlar altında vücutta beyin, kalp, kas ve sinir sistemi aracılığı ile yayılan ve "biyoelektrik" adı verilen, çok düşük voltajlı bir elektrik akımı bulunur. Bazen araba kapısı veya metal bir eşyayı tutarken oluşan hafif elektrik çarpması, vücutta dolaşan biyoelektrikten kaynaklanır. Bir kaza veya sakatlık anında vücut, elektrik üretimine devam eder. Bunun anlamı; vücut sistemi, ürettiği biyoelektrikle yara veya ağrıyı tedavi etmeye çalışıyor demektir.

Eğer dışarıdan vücuda elektrik akımı uygulanırsa, buna karşı vücut iyi yönde reaksiyon gösterir. Vücuda uygulanan bu elektrik akımları vasıtası ile yapılan tedavi tipi; Tens'tir. Tens cihazları yapıştırıldıkları deri aracılığıyla vücutta iki tip etki yaratırlar; ağrı kapısını kapatma ve endorfin salgılama. Bu cihazların yolladığı hafif elektrik akımı, vücutta dokunma ve sıcaklık sinyallerini taşıyan duyu sinirlerini uyararak, çok daha güçlü hale getirir. Bu sinirler, güçlü sinyalleri ile omurilikten beyne giden ağrı sinyallerini engellerler. Bu "ağrı kapısını kapatma"dır ve cihaz çalıştığı anda etkisi başlar, kapatıldığında ise sona erer.

Cihaz aynı zamanda uygulama yapılan bölgedeki kaslarda, belli aralıklarla kasılma ve gerilme yaratır. Beyin ise bunu egzersiz olarak algılar ve doğal ağrı kesici hormon olan endorfin salgılamaya başlar. Bu etki cihaz çalışmaya başladıktan yaklaşık 40 dakika sonra ortaya çıkar. Ancak cihaz kapandıktan sonra da etkisi saatler sürebilir.

Sonuç olarak, Tens cihazları sayesinde sinir sistemi, vücudun kendine ait ağrılarını hafifletir ve ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını engeller. Aynı zamanda kasları güçlendirir ve fazla yağların yakılmasını sağlar. Pasif jimnastikte ve fizik tedavide yoğun olarak kullanılabileceği gibi, evde de rahatlıkla uygulanabilir.

Tens Cihazı Nedir?

Doğru akımda kısa süreli uyaranlar üreten Tens yani deri üstünden elektrikli kas sinir uyarımı cihazları ilk kez 1919 yılında ağrı tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bugün geleneksel tens cihazları en yaygın kullanılan tiptir. Yüksek frekanslı, kısa akım geçiş süreli ve düşük amplitüdlü uyarı verirler. Frekansları genellikle 1-120 mHz, dalga genişliği 200 msn’ye kadar, çıkış akımı ise hissedilebilir derecede ancak aşırı rahatsızlık hissi vermeden, karıncalanma oluşturacak şiddette, 1-180 mA arasındadır. Pille çalışan modelleri daha düşük akım verirken, elektrikle çalışanlar daha profesyonel kullanım içindir. Kalp pili taşıyanların Tens cihazlarını kullanması kesinlikle sakıncalıdır. Tens cihazlarının fiyatları, verdiği akımın şiddetine ve ped sayısına göre değişir. Piyasada bulunan modeller genelde 4 veya 8 pedlidir. Cihazın etkisi, omurilikte tek bir omura giden sinirlerle bağlantılıdır. İşe yaraması için omuriliğe giden duyusal sinirleri, ağrıyı ileten sinirlerden çok daha fazla şiddette uyarmak gerekir. Bu nedenle elektrik akımını ileten elektrotlar, önce ağrının en çok hissedildiği yere yerleştirilir. Kendiniz için en uygun pozisyonu belirlerken elektrotları kısa aralıklarla hareket ettirmek faydalı olabilir. Ağrınız çok şiddetli ise, yüksek akım üreten Tens cihazları kullanmak, size tedavide daha çok fayda sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tens Cihazı Ürünleri

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 335 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012170/26012171