Makyaj yaparken temel amaç, yüzdeki solgun görüntüyü almak, daha canlı bir ifade vermek, kusurları geri plana itebilmek, yüzdeki güzel unsurlara dikkat çekmektir. Yüz hatlarını vurgulamak için allıklar ideal malzemelerdir. Hiç makyaj yapmayan bir kadının bile allığı vardır. Allık seçimi yapılırken, adı hiç bilinmeyen, nerede üretildiği belli olmayan ürünlerden kaçınmak çok önemlidir. Yüze sürülen ve tüm gün kalan allıkların, cilde zarar vermemesi için, büyük firmaların güvenle ürettiği çeşitlerinden seçilmesi gerekir.

Allık Fiyatları

Allıklar temel olarak benzer içeriklerden oluşsa da, paketleme, marka, içerikte kullanılmış olabilecek özel girdiler gibi pek çok sebeple farklı fiyat skalalarında yer alabilirler. Ucuz bir allık pahalı bir allıktan daha iyidir veya daha kötüdür diye bir şey söylenemez. Ancak içerikleri karşılaştırılarak bir fikir yürütülebilir.

Allık gramajları da allık fiyatlarını belirlemekte bir etkendirler. Eğer tek bir allık kullanılması tercih edilmiyorsa, çok büyük gramaja sahip ürünleri almamakta fayda vardır. Daha normal boyutlarda, bir kaç renk allık alınması, değişik makyajlara renk uyumu göstermesi açısından daha kullanışlı olur.

Bronzlaştırıcı allıklar, klasik allık skalasının dışında, daha büyük gramajlarla üretilirler. Sadece yüz için değil, kollar ve bacaklar için de kullanılabildiğinden, bu ürünlerin de allıklar gibi boyutlandırılması ve fiyatlandırılması gerektiği düşünülmemelidir.

Piyasada bulunabilen allık paletleri, allıkları tek tek satın almaktan hem daha ekonomik, hem de renk çeşitliliği barındıran bir alternatif olarak göze çarparlar. Bu paletlerin içerisinde aydınlatıcılar ve bronzlaştırıcı pudralar da olduğundan, ten makyajında kullanılacak ürünlerin büyük bir kısmını bir arada bulmak mümkündür.

Allık seçerken fiyatı ilk kriter olmamalıdır. İlk aranacak kriter, yüksek kalite olmalıdır. Tüm gün yüzde kalacak, hemen her gün kullanılacak bir ürünün, mümkün olduğunca cildi koruyacak içeriklerden oluşması, uzun vadede cilt bakımı için avantaj sağlayacaktır. Makyaj ürünleri çok sık biten ürünler olmadığından, uzun süre kullanılabilecek iyi bir allığa ödenecek ücret, uzun vadede kendini amorti edecektir.

Allık Nedir?

Allık aslında, cilde sürülmesi güvenli olan bir boya çeşididir. İçine çeşitli renk pigmentleri eklenir, bu pigmentler çok kuvvetli olduklarından yüzde leke halinde kalmamasını ve iyi dağıtılmasını sağlamak için talk veya stearic asit eklenir. Mica, çinko oksit, titanyum oksit gibi içerikler de koruyucu, güneş koruma ürünü gibi fonksiyonları sebebiyle ilave edilebilir. Bunlar aslında temel malzemelerdir, kalıcılık, dağılma, renk gibi girdiler için değişik birçok içerik daha eklenebilir.

Allıklar günümüzde çok farklı formlarda bulunabilirler. Sıkıştırılmış pudradan mineral toza, jelden kreme her çeşidi raflarda görmek mümkündür. Cilt tipinize göre seçeceğiniz allıkla canlı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Sıkıştırılmış pudra türündeki allık çeşitlerini her cilt kullanabilir, seçerken dikkat edeceğiniz şey tebeşir gibi tekdüze ve aşırı mat olmamasıdır. Krem allıklar normal ve kuru ciltlerde daha uzun kalıcılık verir, yağlı ciltlerde uzun ömürlü olmayabilir. Kalıcılığı artırmak için üzerine aynı tonda sıkıştırılmış toz allık sürebilirsiniz. Kremden pudraya dönen allıklar, yağlı ciltlerin de rahatça kullanabilmesi için tasarlanmış allıklardır. Cilde sürülünce pudraya dönüşür, daha iyi yayılıp daha iyi tutunurlar. Jel allıklar, daha taze ve genç, yarı şeffaf bir görünüm verirler. Doğal bir görünümleri vardır ama çok kalıcı değillerdir. Mineral allıklar, toz formdadırlar, uygulandıktan sonra cilt ısısıyla hafif renk değişimi yapabilirler. Tüpte krem allıklar, normal krem allıklara benzer ama yapısı daha likittir, kolay yayılır, kalıcılıkları yüksektir. Köpük allıklar, güzel dağılırlar ama kuru ciltlerde daha da kuru görünüp çizgileri belirginleştirme riskleri vardır. Likit allıklar, uygulamasında hızlı olunması gereken hafif yapılı ürünlerdir. Rengi yoğun olmadığından kat kat uygulama gerektirebilir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Allık Fiyatları

712 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Loreal Paris
  2. Max Factor
  3. Maybelline
  4. Golden Rose
  5. Flormar
  6. Rimmel London
  7. Clinique
  8. Estee Lauder
  9. Lancome
  10. Inglot
  11. Pastel
  12. Farmasi
  13. Jane Iredale
  14. Note
  15. Clarins
  16. MISSHA
  17. Cecile
  18. PUPA
  19. YOUNGBLOOD
  20. Gabrini
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Renk A-Z
 6. Türü
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001547/2147483603/341425/32010964/32010980
Başa dön