Allıklar

Allık

Makyaj, pek çok kişinin hayatında önemli bir yere sahip. Günlük hayatta, bulunulacak ortamın amacına göre birçok farklı makyaj malzemesi kullanılıyor. Allık da bunlardan biri. Makyaj malzemelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan allık, pürüzsüz görünümü tamamlamada yardımcı olup yüze canlılık ve renk katıyor. Kadınların yüzlerindeki renk eşitsizliğini gidermek için kullanmaya başladıkları allık, yanaklara pembelik ya da kırmızılık katarak yüze daha doğal bir görünüm kazandırıyor. Bu nedenle allık, makyaj malzemeleri arasında oldukça popülerdir. Dozunda ve düzgün uygulanan allık ile solgun yüzler daha canlı görünür. Ayrıca allık, yüz şekillendirme ve boyutlandırma aşamasında da kullanılır. Doğru uygulandığında hem yüz tipinizi değiştirebilir hem de doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Allıkların kullanımı kadınların dilediği gibi bir görünüme kavuşma isteği ile ortaya çıkmıştır. Çok uzun yıllardır kullanılan bir makyaj malzemesi olan allık, yüze kattığı kızarıklık ve pembelik ile kişinin daha sağlıklı bir görüntü elde etmesini sağlar. Her makyaj malzemesinin birden fazla çeşidi olduğu gibi allıkların da farklı çeşitleri vardır. Kişinin yüzünde yapay bir görünüm oluşmaması için allıkların uygulanma aşaması da fazlasıyla önemlidir. Her yüz tipine göre değişen allık uygulaması, kişinin ten rengine göre seçeceği allık çeşidiyle doğru olarak yapılmalıdır. Jel allık, krem allık, likit allık ve toz allık olmak üzere farklı çeşitlerde kullanıma sunulan bu makyaj malzemesi, doğru şekilde uygulanarak makyajı tamamlamada önemli bir rol oynar. Makyajınızın tamamlayıcı unsuru allık kullanımı hakkında en önemli detaylardan biri de allık fırçasıdır. Yüz tipinize ve ten renginize uygun allığı seçtikten sonra doğru fırçayla işleme başlanmalıdır.

Allık Nasıl Kullanılmalıdır?

Allık fırçası toz allıklarda kullanılır ve doğru fırça seçilmediğinde bu makyaj malzemesi etkisini pek göstermez. İlk defa allık kullanıyorsanız daha doğal görünüm için her ten rengine uygun şeftali allık tonlarını tercih edebilirsiniz. Öncelikle büyük başlı fırçalar yerine daha küçük başlı, yuvarlak yerine dikdörtgen karışımından oluşan fırçaları tercih ederek başlayabilirsiniz. Bu sayede hem allık kullanımına alışmış olacak hem de taşırmadan doğru uygulama yöntemini öğrenmiş olacaksınız. Başlangıç için kendinize uygun allık modellerini inceleyerek, kendi kutusunda küçük allık fırçası içeren toz allıklardan size uygun olan ürünü temin ederek başlayabilirsiniz. Her allık çeşidinin farklı uygulama yöntemi vardır. Bu şekilde fazla olan ürün fırçadan gidip sürülmeye uygun olan kısım kalır. Toz allıklar için yuvarlak uçlu, kılları yumuşak olan fırçalar tercih edilmeli ve tam elmacık kemiklerinin olduğu bölgeye doğru yumuşak hareketlerle daireler çizerek uygulanmalıdır. Allık kullanımında pek çok püf nokta vardır. Bunlardan biri de uygulama yaparken gülümsemek. Hangi çeşit allığı kullanırsanız kullanın, ürünü gülümsediğinizde daha belirgin hale gelen elmacık kemiklerinize sürdüğünüzde doğru yere uygulamış olacaksınız.

Uygulama, yanaklardan elmacık kemikleri ve alın bölgesine doğru ileri-geri hareketlerle daire çizilerek yapılmalıdır. Dümdüz ve doğal olmayan bir görüntüyle karşılaşmamak için fırçayı daire şeklinde hareket ettirmek önemlidir. Toz allıklar haricinde jel ve krem allık kullanımında da önemli detaylar vardır. Krem ve jel allıkları yüze renk vermek dışında yüzü boyutlandırmak için de kullanabilirsiniz. Krem ve jel allıklar daha parlak bir yapıya sahiptir ve ciltle bütünleşerek doğal ve canlı bir görünüm kazandırır. Tıpkı toz allıklarda olduğu gibi elmacık kemiklerinin olduğu bölgele uygulanarak parmaklar ile alın bölgesine doğru dairesel hareketler çizilerek uygulanır. Likit allık ise krem ve jel allıklarda olduğu gibi hem yüze renk verme hem de yüz boyutlandırma için kullanılabilir. Son dönemlerin öne çıkan makyaj trendlerinden olan kontür uygulaması için likit allıkları kullanabilirsiniz. Yüz renklendirme için elmacık kemiklerinden alın bölgesine doğru kısa ve kalın bir çizgi çekerek parmaklarınız yardımıyla dairesel hareketlerle sürebilirsiniz. Yüz boyutlandırma ve kontür işlemi için ise, ten renginizden bir ton koyu olan bir allık tonu tercih edebilirsiniz. Yüz boyutlandırma için uygulama biraz daha farklı olmalıdır. Burada ürünü elmacık kemiklerinizin altına, yanaklardan kulak hizasının yukarısına doğru daha uzun ve ince biz çizgi çekilmelidir. Yine parmaklarınız yardımıyla ürünü bulunduğu bölgeye yayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Allık Çeşitleri

Kadınların en çok kullandığı makyaj malzemelerinden olan allıklar; toz, likit, krem ve jel olmak üzere farklı çeşitlere sahiptir. Her yüz tüpüne ve ten rengine uygun ürün bulunmaktadır. Daha sade bir görünüm istiyorsanız her ten rengine uygun şeftali tonu allıkları tercih edebilirsiniz. Daha belirgin yanaklar ve elmacık kemikler için ise pembe allık tonlarına da bakabilirsiniz. Toz allıklar pudra gibi sıkıştırılmış bir halde kutuya yerleştirilmiş olan ve fırça yardımıyla sürülen bir allık çeşididir. Cilde mat bir görünüm kazandırır. Eğer yüz boyutlandırma veya gölge yapmak için de kullanmak istiyorsanız ten renginizden 1 ton koyu bir renk seçimi yapabilirsiniz. Likit allıklar ise tıpkı oje gibidir. Bu ürün, küçük bir şişe ve kapağındaki küçük fırçadan oluşur. Fırça yardımıyla şişeden bir miktar alınır ve noktalar halinde yüze uygulanır. Makyaj süngeriyle veya parmaklarınızla ürünü elmacık kemiklerinize dağıtarak uygulayabilirsiniz. Krem allık ise yapısı daha katı olan bir allık çeşididir. Krem gibi rahatlıkla uygulanır fakat kremden daha katıdır. Krem allıklar, hafif nemli ve ıslak bir görünüme sahiptir bu nedenle yüzü renklendirirken parlaklık da katar. Kapalı küçük kutularda veya tüplerde satılır.

Allık seçiminde hangi tür ürün alacağınıza karar verdikten sonra renk seçimini de yapmalısınız. Ten renginize uygun doğru ürünü seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha doğal ve sade bir görünüm kazanmak istiyorsanız yumuşak tonlardaki allık çeşitlerine bakarak hafif şeftali tonlarında bir ürün tercih edebilirsiniz. Eğer ten renginiz için pembe allık daha uygunsa yüz şekliniz için uygun olan fırçayı da seçerek kullanıma başlayabilirsiniz. Organik ürün kullanımını tercih ediyorsanız organik allık çeşitlerinde de bakabilirsiniz. Mineral açısından zengin olan organik allıklar, cilde ışıltılı bir görünüm kazandırır. Özel pigmentler içeren bu ürün, cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. İçinde yoğun kırmızılık olan kırmızı allık ise yüzde daha belirgin bir renk yaratır. Sade bir makyaj yaptıysanız, yüzünüzde daha canlı bir renk olması için kırmızı allıkları kullanabilirsiniz. Eğer makyajınızla daha doğal bir görünüm kazanmak, fazla belirgin olmayan tonlarda renkler kullanmak istiyorsanız gül kurusu allık tonlarını kullanabilirsiniz. Esmer tenlerde daha doğal bir görüntü oluşturan bu gül kurusu allık, beyaz tenliler için de uygun tonda seçildiğinde canlı bir görünüm verir.

Kalıcı Allık Nedir?

Makyaj malzemesi seçimi oldukça önemlidir. Kadınların makyaj malzemesi seçiminde dikkate aldığı birçok unsur vardır. Makyaj malzemesinin kalitesi, markası ve ürünün kalıcılığı gibi özellikler makyaj malzemesi seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Günümüzde ortaya çıkan yeni makyaj trendleriyle birlikte makyajın yüzde kalıcı olması en dikkat edilen unsurlardan biri haline geldi. Kalıcı maskara, ruj gibi makyaj malzemelerinin dışında kalıcı allık çeşitleri de oldukça popülerdir. Özellikle yaz mevsiminde makyajın kalıcı olması daha büyük önem taşıyor. Çünkü yaz aylarında sıcağa dayanmayan makyaj fazla kalıcı olmayabilir. Bu nedenle kalıcı makyaj malzemeleri yaz aylarında kurtarıcınız olacaktır. Uyguladığınız allığın gün boyunca yüzünüzde kalmasını istiyorsanız kalıcı allık ürün çeşitlerine göz atabilirsiniz. Kalıcı allık ile gün boyu doğallığınızı koruyabilirsiniz. Yoğun ve sıcak yaz günlerinde makyajınız bozulmadan gün boyu ışıltınızı koruyabilirsiniz. Cilt renginize ve yüz tipinize göre seçeceğiniz doğru kalıcı allık ürünüyle görünümünüzü saatlerce koruyabilirsiniz. Kalıcı allık da diğer allık çeşitleri gibi uygulanır. Öncelikle ten renginize en uygun renk tonunu belirlemelisiniz. Ürününüzü seçtikten sonra uygulamaya önce cilt temizliği ile başlamalısınız. Allığın temiz cilde uygulanması gün boyu süren kalıcılığını artıracaktır. Uygulama öncesi makyaj bazı kullanmak da kalıcı allığın yüzünüzde daha doğal ve ışıltılı görünmesini sağlayacaktır.

Kalıcı allık seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise ürünün yapısıdır. Toz allıkların yanı sıra likit allıklar daha uzun kalıcılık sağlar. Makyajınızın suda çıkmayan veya sıcak havalarda dağılmayan bir yapısı olsun istiyorsanız doğru ürün seçiminin yanı sıra uygulama şekline dikkat edilmesi de önemlidir. Kalıcı allığı tüm makyajınız bittikten sonra en son uygulamalısınız. Eğer ürünü doğru uygulayamazsanız allığınız dilediğiniz gibi kalıcı olmayabilir. Toz kalıcı allıklarda doğru fırça seçimiyle birlikte yüz şekline göre doğru şekilde uygulanmalıdır. Böylelikle istediğiniz kalıcılığı elde edebilirsiniz. Likit kalıcı allıkları ise fırça yerine yüzünüze parmağınız yardımıyla uygulayabilirsiniz. En doğal ve ışıltılı görünüm için elmacık kemiklerinden biraz yukarı noktaya uygulama yapabilirsiniz. Kalıcı allıklarla diğer allıkların en önemli farkı kalıcı allıkların suda ve sıcak havalarda bile çıkmıyor olması. Kalıcı allıkları, suya dayanıklı makyaj temizleyiciler yardımıyla kolayca çıkarabilirsiniz. Işıltılı görünümünüzü kaybetmeden gün boyu sağlıklı ve doğal bir görünüm kazanmak istiyorsanız kalıcı allık ürünlerini deneyebilirsiniz. Kolay uygulanan yapısıyla makyajınız en zor zamanlarda bile daima kalıcı olacak. Sürekli makyaj tazelemek istemiyorsanız siz de kalıcı allık modellerine bakabilirsiniz.

Doğru Allık Nasıl Seçilmelidir?

Allık seçimi ten rengi, yüz tipi ve saç rengi gibi etmenlere göre değişiklik göstermektedir. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce hangi allık çeşidini alacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu allık önerileri ve yorumlarını inceleyerek sizin için en uygun ürünü bulabilirsiniz. Toz, jel ya da likit allık çeşitlerinden birini seçebilirsiniz. Çünkü aynı renk bir allık farklı ürün çeşitlerinde farklılık gösterebilir. Cildinizi soluk gösteren renk tonlarını seçmekten kaçınmalısınız. Allık seçiminde özellikle saç rengi seçiminde de olduğu gibi cilt alt tonu rengi önem taşımaktadır. Eğer beyaz tenliyseniz sıcak bir renk olan şeftali ve pembe renk tonları cildiniz için uygun seçim olacaktır. Turuncu allık tonlarına da bakabilir ve ten renginize uyum sağlarsa kullanabilirsiniz. Buğday ve orta esmer bir ten rengine sahipseniz kırmızı ya da turuncu renk allıklar sizin için uygun olabilir. Yine sarı alt tonu buğday bir teniniz var özellikle turuncu allık en uygun seçimdir. Bunun yanı sıra buğday tenli olanlar cilt tonundan biraz daha koyu bir rengi olan bronz allık ürünlerini de kullanabilirler. Pembe alt tonlu buğday bir tene sahipseniz ise gül kurusu, mürdüm ve koyu pembe tonları da sizin için oldukça uygun olacaktır.

Ne esmer ne de beyaz tenli bir cilt tonuna sahipseniz sizin için en doğru seçim mercan rengi olan allıklardır. Mercan rengi pembe ve turuncu karışımından oluşan renktir ve orta tene sahip kadınlarda oldukça doğal görünür. Bu koyu ile açığın arası ten rengine sahip kişiler pembenin ve turuncunun orantılı karışımından oluşan mercan rengini kullandıklarında daha sağlıklı bir görünüm kazanırlar. Ten renginiz açığa yakınsa pembe tonuna daha yakın bir mercan rengi tercih edebilirsiniz. Bunun için allık ürünlerini inceleyebilir ve kendiniz için en uygun ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğer cildiniz buğdaya daha yakınsa mercana biraz da şeftali tonu karıştırarak kullanabilirsiniz. Ancak cilt tonunuzdan pek emin değilseniz yanlış bir seçim yapmamak için yalnızca mercan rengini kullanabilirsiniz. Esmerler için allık seçiminde de farklı renk tonları vardır. Eğer cildiniz koyu renk ise şeftali tonlu allıklar cildinizde kaybolacaktır. Bu nedenle kahve tonlu ya da hafif kırmızı tonlu allıklar ten renginiz için doğru seçim olacaktır. Bunun dışında bronz ve altın tonlarında ışıltılı allık renkleri de esmer tenliler için oldukça uygundur.

Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Uygulaması

Allık uygulamasında yüz tipi büyük önem taşımaktadır. Allık uygulaması öncesinde yanaklar içe çekilerek veya gülümseyerek elmacık kemikleri öne çıkarılır ve uygulama yapılır. Eğer yüz şeklinize göre doğru uygulamayı yaparsanız ürününüzü buna gerek kalmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz. İster likit veya krem ister toz allık kullanın tüm allık çeşitlerinde yüz şekline göre doğru uygulama yapmak gereklidir. Allık, yanakta göz bebeği hizasından başlanarak dışa doğru sürülmelidir. Genelde elmacık kemiklerinden başlanarak üçgen şeklinde gelmelidir. Bu aşamada ilk olarak yapılması gereken yüz tipinin doğru olarak belirlenmesi gerekir. Makyaj uygulamaları için belirli olan dört ana yüz şekli vardır. Bunlar oval, uzun, yuvarlak ve kare yüz tipleridir. Allık uygulaması ise genellikle tüm yüz tiplerini oval yüze yakın ve elmacık kemiklerini belirgin hale getirmek için yapılır. En ideal yüz tipi olan oval için yalnızca elmacık kemiklerine dokunuş yeterli olacaktır.

Uzun yüz için ise, elmacık kemiklerinden kulak bölgesine doğru uzun bir çizgi çekilmeli ve bu çizgi dairesel hareketlerle o bölgeye dağıtılarak uygulanmalıdır. Eğer yüz uzun ve elmacık kemikleri belirgin değilse işlem, yanaktan kulak bölgesine doğru C şekli çizilerek de yapılabilir. Kare yüz için de allık uzun yüz tipinde olduğu gibi elmacık kemiklerinden kulak bölgesine düz bir çizgi çizilerek uygulama yapılmalıdır. Yine kare yüz şeklini daha yumuşak hatlara kavuşturmak için yanakların oyuk kısmına uygulama yapılabilir. Böylelikle yüzde daha yumuşak ve orantılı bir görünüm elde edilebilir. Yuvarlak yüz tipleri içinse yanaklardan şakak kısmına doğru daha uzun bir çizgi çekilmelidir. Yuvarlak yüze sahip olanlar geniş uçlu fırçaları kullanarak bu işlemi daha kolay uygulayabilir. Yuvarlak yüz tiplerinde yüzü daha uzun göstermek amaçlanır bu nedenle uzun şekilde ve doğru uygulama yapılması önemlidir. Oval yüz tipleri için allık uygulaması daha kolaydır. Çünkü bu yüz tipi için tüm makyaj tiplerini uygundur. Oval yüz tiplerinde elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak için pembe ve kırmızı gibi canlı renkler kullanılabilir. Siz de Hepsiburada ürün sayfasını ziyaret ederek allık fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilir ve kendinize en uygun ürünü bulabilirsiniz.

Allık Nereye Sürülür?

Allık elmacık kemikleri ve yanak bölgesine sürülür.

Allık Nasıl Kullanılır?

Allık, ürün çeşidine göre fırça veya makyaj süngeri ile kullanılır.

Allık Nasıl Sürülmeli?

Allık, elmacık kemiklerinden şakak bölgesine doğru dairesel hareketler çizerek uygulanmalıdır.

Allık Nasıl Seçilir?

Allık, cilt tipine ve göre allık yapısına göre seçilir.

Allık Neye Göre Seçilir?

Allık, ten rengine göre seçilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Allık Fiyatları

2024 ürün listeleniyor
Hepsiburada Limiti
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 37 / 2024 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?