Makyaj, kadınların günlük hayatında büyük bir yere sahiptir. Makyajın da ilk adımı başarılı bir cilt makyajıdır. Kadının tüm güzelliğini ortaya çıkaran, tertemiz ve pırıl pırıl parlayan bir cilt için, cilt yapısına göre doğru ürünler ve doğru tonlar kullanılmalıdır.

Yüz makyaj ürünleri

Cilt makyajı belki dışarıdan çok kolay görünse de, dikkat ve zaman isteyen bir işlemdir. En sık kullanılan yüz makyaj ürünlerinin arasında fondöten, pudra ve kapatıcı gibi ürünler olmakla birlikte, makyaj bazları, aydınlatıcılar, fırçalar da bulunmaktadır.

Fondöten kullanımından önce, fondötenin daha iyi cilde nüfuz etmesi ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için makyaj bazı kullanılması tavsiye edilmektedir. Makyaj bazı, cildi nemlendirir, gözeneklerin rahatsız edici görünümünü ortadan kaldırır ve makyajın bozulmasını önleyerek kalıcılığını artırır.

Ciltteki farklı tonları düzgünleştirerek, aydınlanmış bir cilt görünümü verir ve cildi makyaja hazırlar. Kusursuz bir makyajın ilk adımı olan makyaj bazı kullanımı sağlıklı bir hava katar.

Ardından yüz makyaj ürünlerinin neredeyse kraliçesi olan fondöten kullanımı gelir. İpeksi bir görünüm elde edilmesini sağlayan fondötenler, içeriğine göre farklı özelliklere ve farklı etkilere sahip olmaktadır. Yaşlanma karşıtı fondötenler, tüm cilt tiplerine uygun fondötenler, akneli, hassas veya karma cilt tiplerine özel fondöten seçenekleri bulunmaktadır. En doğru fondöteni seçmek için öncelikle cildin neye ihtiyacının olduğunun bilinmesi ve seçimin ona göre yapılması gerekmektedir. Ardından doğru renk tonunda seçim yapılmalı ve doğru teknikler ile cilde uygulanmalıdır. Yanlış tonda seçilen bir fondöten tüm makyajın abartılı ve maske gibi görünmesine neden olacaktır.

Uzun saatler kalıcı olan fondötenler, günlük ve gece kullanımda, sizi sürekli makyaj tazeleme derdinden kurtarır ve rötuşsuz olarak aynı güzelliği taşımanızı sağlar. Size de, sevdikleriniz ile yaşadığınız güzel anların tadını çıkarmak kalır.

En önemli adımlardan biri de ürünleri doğru teknikler ile uygulamaktır. Yüze fazla ürün sürülmesi sanılanın aksine daha etkili değildir. Doğal ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için fondöteni ince bir tabaka halinde, cildin merkezinden dışarıya doğru sürmek ve cildin ürünü iyice emmesini sağlamak gerekmektedir. Fondötenin, yüze uygulandıktan sonra boyuna da sürülmesi sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadır.

Yüze uygulanan makyaj ürünleri arasında, büyük kurtarıcı olma özelliği taşıyan ürünlerden biri de kapatıcılardır. Göz altlarındaki mor halkalardan kurtulmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan fondöten tonundan birkaç ton açık bir kapatıcı uygulanmalıdır.

Makyajın yüzde uzun süre kalmasını isteyen kullanıcılar için üretilen sabitleyici spreyler, makyajı bitirdikten sonra tene uygulanır. Cilde uzaktan sıktıktan sonra tüm gün makyajınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Cilde, yaz aylarının bronzluk etkisini vermek ve canlı göstermek isteyen kullanıcılar ise bronz pudraları kullanmaktadır. Yüz makyaj ürünleri arasında iyi bir alternatif olan bronzlaştırıcı pudralar yüzü gölgelendirmek için başarılı bir ürün olma niteliği taşımaktadır.

Yüz Makyaj Ürünleri Faydaları Nelerdir?

Doğru seçilen, kaliteli ürünler cildi korur, yeniler ve kusurları bir yandan örterken bir yandan da tedavi eder. Uzun yıllardır makyajın cildi bozduğu düşünülmesine karşı, yeni nesil üretilen makyaj ürünleri, ciltteki kusurları ortadan kaldırarak yenilenmesini sağlar.

Bazı fondötenler tüm cilt tiplerine uygun iken bazı fondötenler farklı cilt tiplerine özel olarak üretilmiştir. Yağlı ve akneli cilt tiplerine özel olarak üretilen fondötenler, ciltteki fazla yağı emerek cildin parlamasına engel olur. Gözenekleri arıtarak, tıkanmasını engeller ve cildin yeni akne problemleri yaşamasına engel olur, aynı zamanda akneler ile savaşır.

Mineral fondötenler de, akne sorunu yaşayan cilt tipleri için birebirdir. İçeriğinde bulunan mineraller cildi besler ve tazeler.

Yüz makyaj ürünlerinden bir diğeri de, pudradır. Cildin parlamasını önlemek, yağlı görünümü ortadan kaldırmak ve fondöteni sabitlemek için pudra kullanımı önemli bir yere sahiptir. Sünger veya uygun bir pudra fırçası ile uygulamalar yapılabilir. Pudralar da, yaratılması istenen etkiye göre çeşitlilik gösterir. Mineral pudralar, toz pudralar veya kompakt pudralardan tercihe göre uygun renk tonu belirlenerek kullanılabilir.

Makyaj ürünlerinden en iyi şekilde faydalanmaya devam edebilmek için cildi her gün temizlemek, ölü derilerden arındırmak ve makyaj ürünlerine iyi bakmak gerekmektedir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Yüz Makyajı Ürünleri

Fondöten
Pudra
Kapatıcı
Makyaj Bazları
Aydınlatıcılar
Allıklar
BB Kremler
CC Kremler
DD Kremler
Toplam 24 / 6244 ürün
Yüz Makyaj Ürünleri Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
BB Krem BB krem, ilk olarak Almanya'daki dermatolojistler tarafından birçok ürünün işlevini yapabilecek tek bir ürün fikrine odaklanılarak geliştirilmiştir. Açılımı, blemish/beauty balm olan BB krem, cildinizdeki kusurları örtmekle kalmaz; aynı zamanda güzellik katar. 3 in 1 fondöten olarak piyasaya çıkan bu krem içeriğinde, fondöten, primer ve nemlendirici barındırır. Birçok özelliğin bir araya getirilmesi ile oluşan ürün, cildi nemlendirirken onarır. Ayrıca lazer tedavisi gibi operasyonlardan sonra da cildinizi koruyarak hasar görmesini engeller. Fondöten gibi kapatıcı işlev gören bu ürün, yapısal olarak fondötenden hafiftir ve günlük makyajında sadeliği tercih edenler için birebirdir.  BB Krem Nasıl Kullanılır? Öncelikle cildinizi tonik ile temizledikten sonra elinize az bir miktar BB krem sürün. Bu aşamada gereğinden fazla sürmemeniz gerekir. Çünkü yüzünüzde kalın bir tabaka oluşturmak istemezsiniz. Fırçanızı, elinizdeki kreme dokundurun ve yüzünüze noktalar halinde uygulayın. Burun, alın, çene gibi önemli bölgelerin tamamına uyguladığınızdan emin olun. Bu sayede kremi yüzünüze eşit olarak uygulayabilirsiniz. Fırçanızla dairesel hareketler yaparak noktaları yaymaya başlayın. Çene kısmına geldiğinizde çizgiler oluşmaması için güzelce yaydığınızdan emin olun. Uygulama işlemi bittikten sonra birkaç dakika bekleyin ve herhangi bir kısımda sorun varsa birkaç nokta daha koyarak aynı işlemi uygulayın. İşte bu kadar, artık ışıldayabilirsiniz! BB Krem Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler BB kreminizi seçmeden önce cilt analizi testlerine başvurarak cildinizin kuru, karma, yağlı grubundan hangi kategoriye girdiğini öğrenin. BB kremlerin kutusunda size uyan cilt tipine bakın. Fondötenler gibi BB kremlerin de renk tonları vardır. Çok açık, açık, orta, koyu şeklinde sıralanan bu tonlardan cildinize uygun olanı seçin. Güneş koruması istiyorsanız üzerinde SPF değeri yazılı olan BB kremleri seçmeye özen gösterin.
Highlighter Geçmişten günümüze makyaj trendlerinde yaşanan olumlu değişimler, beraberinde pek çok farklı ürünü de ortaya çıkarmıştır. Özellikle son zamanlarda kendinden sıkça söz ettiren highlighterlar, cildinize parlak bir görünüm kazandırırken pürüzsüz bir cildin de anahtarıdır. Peki adından sıkça söz ettiren highlighter nedir, nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilmelidir? Highlighter Nedir? Cildinize parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandıran, ön plana çıkarmak istediğiniz bölgeleri belirginleştiren bir aydınlatıcıdır. Özellikle yüzün T-bölgesi için uygulanan highlighter, doğru ve etkili bir kullanımda cildinizde taze ve ışıltılı bir görünüm elde etmenizi sağlar. Highlighterları, T-bölgeniz dışında ayrıca elmacık kemiklerinize, göz çevrenize, kaşınızın alt bölgesine, çene ve dudak kenarlarınıza da uygulayabilirsiniz. Highlighter Çeşitleri Nelerdir? Highlighter, kendi içerisinde farklı renklere, sürme biçimlerine ve pigmentlerine göre farklılık gösterse de temelde 3 çeşit highlighter bulunur. Stik Highlighter: Tüm yüz bölgesinde kullanıma uygun olan stik highlighter elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için ideal bir makyaj malzemesidir. Stikler, yüz hatlarınızı netleştirerek yüzünüzde kemikli bir cilt yapısı elde etmenizi sağlar. Bu aydınlatıcıyı kullanırken uygulanış biçimine dikkat etmelisiniz. Parmak uçlarınızla elmacık kemiklerinizin üst bölgesine sürerek cildinize uygulayabilirsiniz. Likit Highlighter: Çok küçük bir damlayla bile ciltte ışıltılı ve ıslak bir görüntü sağlayan likit highlighterı özellikle özel günlerde ve gece makyajlarınızda tercih edebilirsiniz. Likit highlighterı parmaklarınızla cildinize sürebilirsiniz. Burun bölgesinde ise pürüzsüz bir etki yaratmak için highlighter fırçası kullanabilirsiniz. Toz/Pudra Highlighter: Pudra highlighterların aydınlatıcı etkisi diğer highlighter çeşitlerine göre daha azdır. Kolay ve pratik bir kullanım sağladığı için günlük makyajlarınız için elverişlidir. Pudra highlighter, ciltte oluşabilecek fazla parlamayı emerek cildinizde hafif bir görüntü sağlar. Highlighter Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Highlighter seçerken ten ve göz renginize uyumlu tonlar seçmelisiniz. Eğer beyaz bir ten rengine sahipseniz pembe tonlar, şampanya tonları ve gümüşün alt tonları sizin için idealdir. Koyu bir ten rengine sahipseniz altın ve bronz tonlardaki highlighterlar sizin için uygundur. ışıltılı bir görüntü elde etmek için cilt renginizin bir iki ton açığını seçebilirsiniz. Highlighter seçerken cilt tipinize de uygun bir ürün seçmeye özen gösterin. Yağlı, kuru, karma veya normal cilt tiplerinden hangisine sahipseniz seçeceğiniz highlighterın da bu özellikte olmasına dikkat edin. Tüm bunların dışında diğer bir önemli nokta ise seçeceğiniz highlighterın diğer makyaj ürünlerinizle uyumlu olmasıdır. Renk tonları veya yapıları birbirine uymayan malzemelerin cilde uygulanması durumunda istenilen etkiyi alamayabilirsiniz.
CC Krem Renk düzeltici anlamına gelen “Color Corrector” kelimesinin kısaltılması olan CC kremler, hafif kıvamları ile cilt kusurlarını kapatmaya yardımcı olan ancak cildi ağırlaştırmayan kozmetik ürünlerdir. Özellikle yoğun makyaj yapmayı tercih etmeyen pek çok kadın tarafından günlük makyajda kullanılır. Güneş lekeleri ve sivilce izlerini kapatmak için oldukça etkilidir. CC Krem Nedir? Cildinizin nefes almasını engellemeyen CC kremler, içeriğinde cilt renginizi eşitleyen pigmentler ve antioksidan içerir. Daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlamanın yanı sıra cilt bakımına da destek olur. Ayrıca CC krem kullandığınızda tek bir hamle ile cilt kusurlarınızı kapatabilir, cilt tonunuzu eşitleyebilir ve cildinizin kadife bir dokuda olmasını sağlayabilirsiniz. CC Krem Ne İşe Yarar? Hafif formülü ile ön plana çıkan CC krem; siyah nokta, sivilce, sivilce izleri, çil ya da cilt lekelerini kapatmak için kullanılır. Cildi yağlandırmaması nedeni ile özellikle sivilceye meyilli cildi olan kişiler tarafından tercih edilir. Ayrıca içeriğinde yoğun miktarda antioksidan, E ve C vitamini bulunur. Böylece cildinizin ihtiyacı olan vitaminleri sunar ve cilt sorunlarınızın azalmasına yardımcı olarak daha güzel bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Makyaj öncesinde CC krem kullanılması ise makyajın daha kalıcı olmasını sağlar. CC Krem Nasıl Kullanılır? CC krem kullanmadan önce cildinize uygun bir ürün kullanarak cilt temizliği yapmanızda fayda vardır. Ardından cildinizi nemlendirerek hem CC kremi daha kolay uygulayabilir hem de ürünü daha kalıcı kılabilirsiniz. Daha kapatıcı ve yoğun bir uygulama için nemlendirilmiş sünger kullanabilir, hafif ve doğal bir görünüm için ise fondöten fırçası kullanarak CC kremi cildinize yedirebilirsiniz. Sadece CC krem kullanarak bakımlı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Daha kalıcı olması için ise CC krem sonrasında pudra kullanabilirsiniz.
DD Krem DD kremler baş harflerini "Daily Defense" (Günlük Koruma) kelimelerinden alan, yapısı itibariyle BB ve CC kremlere oldukça benzeyen fakat cildin farklı problemleri için geliştirilmiş olan kapatıcı krem türüdür. DD kremler anti-aging (yaşlanma karşıtı) özelliği ile diğer kapatıcı kremlerden ayrılır. Temel işlevi cilt üzerinde istenmeyen lekeleri kapatmak ve cilt tonunu eşitlemek olan DD kremler aynı zamanda kırışıklıklara ve yılların olumsuz etkilerine meydan okur. Gün boyu cildi olumsuz hava koşullarına karşı korurken yoğun nemlendirici özelliği ile cildi kuruluktan korur. Yaşlanma karşıtı etkisi aynı zamanda ciltte yeni kırışıkların oluşmasını engellemek üzere geliştirilmiştir. Güneşin zararlı etkilerinden de cildi gün boyu koruyarak cilt için tam bir koruma sağlar. DD Krem Hangi Ciltlere Uygundur? DD krem özellikle yaşlanmanın olumsuz etkilerini görmeye başlamış olgun ciltler için uygundur. Cilt sıkılaştırma özelliğine sahip DD kremler içerisinde pek çok antioksidan barındırır. Bu antioksidanlar cildin yenilenmesinde oldukça etkilidir. Bu sayede cilt zararlı etki gösteren maddelerden arınırken, elastik görünümüne yeniden kavuşur. Yoğun nemlendirici etkisiyle kuru ciltlere oldukça uygun bir yapıya sahiptir. DD Krem Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? DD krem seçerken cildin ihtiyaçları gözetilmelidir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için 30 ya da 50 SPF DD kremler tercih edilerek kırışıklıkların bir diğer sebebi olan güneş etkilerini cilt üzerinde yok ederek bu faktörü ortadan kaldırabilir. İçeriğinde zararlı kimyasallara yer vermeyen DD kremler cildi yormadan bakım sağlayarak cildinizin korunmasına yardımcı olur. DD Krem Nasıl Uygulanır? DD krem günlük makyaj rutinin bir parçası hâline gelerek fondöten yerine kullanılabilir. Fırça veya sünger yardımıyla uygulanabilir. Nemlendirici olarak uygulanabildiği gibi makyaj bazı olarak da kullanılabilir. Tek kat sürülen DD krem cildinizin korunması için yeterlidir. Akışkan kremsi formülü ile sürümü kolay ve ciltle hemen uyuşan bir yapıya sahip olan DD krem, günlük makyajda çok daha hafif ve pratik bir makyaj deneyimi sunar.
Fondöten Fondöten; cildi olduğundan daha güzel, daha kusursuz göstermek amacıyla tercih edilen, likit ya da pudra gibi farklı formları bulunan ve kapatıcı etkisi nedeniyle yaygın olarak kullanılan en popüler makyaj ürünlerinden biridir. Pek çok çeşidi bulunan fondötenler yalnızca kapatıcı etki değil, aynı zamanda nemlendirici, güneşten koruma gibi özellikler ya da köpük, "cushion" ve "stick" gibi yaratıcı formlar da içerir.  Cilt kusurlarını örtmek amacıyla geliştirilen ve kullanılan fondötenler, makyajın temel taşlarından birini oluşturur ve günümüzde yalnızca kusur örtmek için değil; cildi daha canlı, daha parlak ya da daha nemli göstermek için de kullanılır. Bu nedenle fondötenler, farklı kapatıcılık seviyelerine sahiptirler.  Fondöten Nasıl Uygulanır? Fondöteni cildinizi temizleyip nemlendirdikten sonra eliniz, makyaj süngeri veya fırçasıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Daha doğal bir görünüm için likit fondötenleri elinizle uygulayabileceğiniz gibi eşit dağılım için makyaj süngerlerinden de yararlanabilirsiniz. Pudra formundaki fondötenleri de yine elinizle veya ambalaj içindeki aplikatör ya da makyaj fırçası ile uygulayabilirsiniz.  Bu popüler makyaj ürünü, makyajın olmazsa olmazlarından biri sayıldığı için günlük hayatta yapabileceğiniz basit makyajlardan özel davetlerde uygulayabileceğiniz iddialı makyajlara kadar tüm makyajlarınızda kullanmanız gereken ürünler arasında yer alır.  Fondöteni günün her saati uygulayabilir ve gün içinde yenileyebilirsiniz. Fondötenlerin farklı kalıcılık süreleri bulunur. Özellikle suya dayanıklı olmayan veya hafif bir formüle sahip olan fondöten çeşitlerini, kolayca silinebildiği için gün boyunca bir veya birkaç kez yenilenmeniz gerekir. Fondötenleri, günlük makyaj yapanlardan sadece belirli noktalardaki kusurlarını kapatmak isteyenlere, özel günlerde daha iddialı görünmek isteyenlerden genel olarak cilt tonunu eşitlemek isteyenlere kadar herkes kullanabilir. Siz de makyajınızın zeminini oluşturan fondöteni, günlük ya da özel tüm makyajlarınızda kullanabilirsiniz.
DSACategoryId/60001547/2147483603/341425/32010964