Aydınlatıcılar, özellikle son yılların makyaj uygulamalarının ve trendlerinin favori ürünleri arasında yer alıyor. Cilde sağlıklı bir ışıltı katan, yüzü boyutlandırmaya yardımcı olan ve en basit makyaj uygulamalarını bile daha profesyonel bir görünüme kavuşturan aydınlatıcılar, farklı cilt tiplerine uygunlukları ve sahip oldukları tonlar açısından birçok çeşide ayrılıyor. Siz de size en uygun aydınlatıcıyı kolaylıkla seçebilir, makyaj çantanıza yepyeni ve farklı bir makyaj malzemesi ekleyebilirsiniz!

Aydınlatıcı Nedir?

Aydınlatıcı, yüze ışıltı katmayı sağlayan ve farklı formlar ya da tonlar kullanılarak hazırlanan kişisel bakım kozmetik ürünlerinin genel ismidir. Aydınlatıcılar makyaj severlerin cilt tiplerine ve renklerine göre farklı seçeneklere ayrılıyor. Her ürünün sahip olduğu ışıltı bir diğerinden farklı olabildiği için, aydınlatıcılar arasında her makyaj tarzına uygun ürünlere rastlayabilirsiniz.

Aydınlatıcı Çeşitleri Nelerdir?

Aydınlatıcı ürünler, her makyaj tutkununa kullanım kolaylığı sağlamak adına likit, toz ve krem formlarda üretiliyor. Birden fazla aydınlatıcı tonuna tek bir üründe sahip olmak isteyenler için, toz ve krem aydınlatıcıların farklı renklerinin bir araya getirildiği aydınlatıcı paletleri de bulunuyor. Aydınlatıcı seçiminde en önemli nokta, kişilerin cilt tonlarına göre tercih yapmaları. Ciltte doğal ve güzel bir ışıltı yakalamak adına, cilt tonuyla uyumlu renklerin tercih edilmesi önem taşıyor. Işıltılı makyajdan vazgeçemeyenlerin tercihi direkt olarak aydınlatıcı ürünlerden yana olurken, yüzünde daha az parıltı kullanmak isteyenler aydınlatıcı pudralardan yana seçim yapıyor. 

Aydınlatıcı Ne İşe Yarar?

 • Aydınlatıcılar daha aydınlık, enerjik ve canlı bir cilt görünümüne kavuşmak için kullanılıyor. 
 • Aydınlatıcıyı yüzünde direkt olarak kullanmak istemeyen makyaj severler, likit ve krem aydınlatıcıları fondöten, BB krem veya nemlendiricilerine karıştırarak da kullanabiliyor. 
 • Kontür makyaj ve strobing makyaj gibi uygulamaların da baş rol oyuncusu olan aydınlatıcılar, yüzü boyutlandırmak ve ön plana çıkarılmak istenen bölgeleri vurgulamak için de kullanılıyor.
 • Göz pınarları ya da burun ucu gibi lokal bölgelere aydınlatıcı uygulamak, ışık oyunları yardımıyla ilgili bölgeyi daha farklı bir görünüme kavuşturmayı sağlıyor. Örneğin göz pınarlarına uygulanan aydınlatıcı daha ayrık görünen gözlere, burun ucuna uygulanan aydınlatıcı ise daha kalkık görünen bir buruna kavuşmayı sağlıyor. 
 • Likit aydınlatıcıların büyük çoğunluğu damlalıklı ya da kendinden fırçalı küçük tüpler kullanılarak hazırlanıyor. Bu damlalık ya da fırça sayesinde ürünü direkt olarak yüze uygulamak ve ışıltı dozunu ayarlamak mümkün oluyor.
 • Aydınlatıcılar kimi zaman allık ve kontür paletlerinin içinde de bulunabiliyor. Özellikle yüzünü boyutlandırmak amacıyla aydınlatıcı kullanmayı seçen makyaj severler için bu paletler oldukça pratik bir seçenek.

Aydınlatıcı Nasıl Kullanılır?

Likit ürünlerin dağıtılarak daha doğal bir görünüme kavuşturulması için nemli bir makyaj süngeri kullanmak gerekiyor. Dilerseniz ürünü parmağınız yardımıyla da cildinize yedirebilirsiniz. Stick formdaki krem aydınlatıcıları direkt olarak yüze uygulamak ve dağıtmak mümkün. Doğal bir görünümden yana olan makyaj severler, çoğunlukla direkt uygulanan ürünleri de bir makyaj süngeri ya da fırçasıyla dağıtmayı tercih ediyor. Toz aydınlatıcıları uygulamanın en pratik yolu ise, özel olarak üretilen aydınlatıcı fırçalarını kullanmaktan geçiyor. Strobing makyaj gibi yoğun ışıltı gerektiren makyaj uygulamalarında yuvarlak aydınlatıcı fırçaları daha etkili olurken, günlük makyajlarda yelpaze biçimindeki fırçalar daha pratik bir kullanım sunabiliyor.

Aydınlatıcı Nasıl Sürülür?

Aydınlatıcı kullanımının püf noktası, yüzün ön plana çıkarılmak istenen bölgelerini belirlemekten geçiyor. Her makyaj severin yüz şekli ve makyaj tarzı birbirinden farklı olduğu için, aydınlatıcı kullanımında kesin kurallar yok. Ancak yaygın kullanıma bakıldığında kadınların büyük çoğunluğunun elmacık kemiklerini, burun kemiğini ve ucunu, çene ucunu ve dudak üstünü aydınlatmayı tercih ettiği görülüyor. Siz de cilt tonunuza ve makyaj tarzınıza en uygun aydınlatıcıyı seçerek yüzünüzde vurgulamak istediğiniz bölgeleri belirleyebilir, birbirinden etkileyici makyaj uygulamalarına imza atabilirsiniz. 


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Aydınlatıcı

425 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Loreal Paris Aydınlatıcılar
  2. Max Factor Aydınlatıcılar
  3. Maybelline Aydınlatıcılar
  4. Golden Rose Aydınlatıcılar
  5. Flormar Aydınlatıcılar
  6. Rimmel London Aydınlatıcılar
  7. Inglot Aydınlatıcılar
  8. Gabrini Aydınlatıcılar
  9. Estella Aydınlatıcılar
  10. Farmasi Aydınlatıcılar
  11. Pastel Aydınlatıcılar
  12. Avon Aydınlatıcılar
  13. Quiz Aydınlatıcılar
  14. Essence Aydınlatıcılar
  15. Nancie Aydınlatıcılar
  16. Oriflame Aydınlatıcılar
  17. Lisabella Aydınlatıcılar
  18. Newmacy Aydınlatıcılar
  19. Newwell Aydınlatıcılar
  20. Revolution Aydınlatıcılar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Renk A-Z
 6. Türü
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001547/2147483603/341425/32010964/32010982
Başa dön