Aydınlatıcılar

Aydınlatıcı

Makyaj yapmanın eski tarihlerden günümüze kadar gelmesi ve günümüzde de önemini koruması güzelliğe verilen önemin geçmişten bugüne değerli olmasından kaynaklanıyor. Makyaj yapmak tanım olarak ciltteki sivilce gibi lekelerin sebep olduğu kusurları örtmek, yüz hatlarını daha belirgin hale getirmek ve genel anlamda güzel görünmek amacı ile yapılıyor. Gün geçtikte özellikle 20. yüzyılın başlarından itibaren makyaja verilen önem artmış ve makyaj malzemelerinin çeşitliliği de giderek artıyor. Her cilt tipi için özel üretilen, renk renk ve çeşit çeşit malzemeler artık kolayca bulunabiliyor. Makyaj genellikle ruj, göz ve kaş kalemi, far, allık, yüz ve göz altı kapatıcıları, makyaj bazı, dudak kalemi ve highlighter gibi malzemeler ile yapılıyor.

Özellikle günümüzde makyaj modalarından olan aydınlatıcı ya da parlatıcılar fazlasıyla tercih ediliyor. Bu moda ile birlikte highlighter ürünleri günlük makyaj için de vazgeçilmez hale gelmiştir. Bu ürünler genellikle yanak gibi yüzün bazı bölgelerine uygulanıyor ve yüzü aydınlatarak hatları belirginleştirmeye yardımcı oluyor. Tabii ki aydınlatıcı tipleri kullanılacak cilde ya da isteğe göre değişebiliyor. Yine de dikkatli kullanmak gerekiyor. Çünkü fazla kullanıldığında yağlı bir cilt gibi istenmeyen görünümlere sebep olabiliyor. Bu sebeple özellikle cilt tipi ve rengine göre de aydınlatıcı tipleri değişiyor. Aynı zamanda highlighter fiyat açısından da çeşitlilik gösteriyor ve her bütçeye uygun bir ürün bulunabiliyor.

Highlighter Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Günümüzde makyaj malzemeleri arasından en çok kullanılan highlighter kadınların gözdesi haline gelmiştir. Bunun en önemli sebeplerinin ise kolay kullanımı ve yarattığı mükemmel sonuçlar olduğu söylenebilir. Diğer adı aydınlatıcı ya da parlatıcı olan bu ürünler genellikle yüzün belirli bölgelerine uygulanıyor ve parlatmak, aydınlık bir görünüm vermek ve uygulanan bölge ve etrafını öne çıkarmak için kullanılıyor. Aydınlatıcının kullanımı arttıkça ve kadınlar arasında vazgeçilmez hale geldikçe farklı tipleri ve cilt rengine uygun farklı modelleri de üretilmeye başlandı. Likit, pudra ve krem gibi birçok formu bulunuyor ve her cilt tipi için ayrı bir formunun aynı zamanda her cilt rengi için de ayrı bir renginin kullanılması öneriliyor. Bu sayede doğru highlighter kullanımı ile makyaj yaparak kolayca güzel bir görünüm elde edilebiliyor. Cilt rengine uygun olan aydınlatıcı tonunun bir altını kullanmak istenilen parlaklığı elde etmeme gibi sonuçlara yol açarken daha koyusunu kullanmak da yine istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor.

Highlighter kullanımı için öncelikle cilt tipinizi ve renginizi doğru şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede hem doğru makyaj malzemesini almış hem de doğru makyajı yapmış olursunuz ve istediğiniz görünüme daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yazımızın bir sonraki başlığında cilt tipine göre ve cilt rengine göre highlighter seçimi ile ilgili tavsiyelere değinilecek. Ondan önce aydınlatıcı ürünlerin genel olarak nasıl kullanıldığını anlatmakta fayda vardır. Highlighter genellikle yüzde kullanılıyor ve T bölge ile yanaklara uygulanıyor. T bölgesi makyaj dilinde alın, burun ve çeneden oluşan bir arada düşünüldüğünde T şeklini oluşturan bölgeden oluşuyor. Özellikle bu bölgede aydınlatıcı kullanımı canlı ve taze bir görünüm elde etmeye yarıyor. Aynı zamanda yanaklarda da kullanmak bu görünümü destekliyor. Highlighter doğru kullanım için tüm yanak bölgesine değil yalnızca elmacık kemiklerinin olduğu bölgeye uygulanmalıdır. Bu sayede o bölge aydınlatılarak öne çıkarılır ve hatlar belirginleştirilerek güzel bir görünüm elde edilir. Çeneye uygulanmasının yanı sıra özellikle hatlarını belirginleştirerek dudakları daha dolgun göstermek için dudak kenarlarına da uygulanıyor. Ruj sürdükten sonra dudağın üstüne uygulanan highlighter ise dudakları daha parlak ve aynı zamanda yine daha dolgun göstermeye yarıyor. Kaşları kalkık göstermek de aydınlatıcının sağladığı en güzel sonuçlardan biri. Bu sonucu elde etmek için kaşların altına, kaş kemiği denen bölgeye sürülüyor. Burun bölgesine uygulandığında ise daha ince ve kalkık bir burun görünümü veriyor. Doğru kullanım ve iyi bir sonuç için yalnızca burun ucundan kaşların orta kısmına kadar uzanan çizgiye sürülmesi öneriliyor.

Highlighter Çeşitleri Arasından Hangisi Seçilmeli?

Makyaj malzemelerinin kullanımı kadar seçimi de makyajın kusursuz olmasında büyük önem taşır. Doğru makyaj için doğru malzemeler seçilmelidir. Seçim için daha önce de bahsettiğimiz gibi ilk olarak cilt tipini belirlemek gerekir. Genellikle highlighter krem, pudra/toz ve likit şeklinde üretilmektedir. Yağlı, kuru ya da karma ciltler için ayrı ayrı formda malzemeler üretilmektedir. Bu sebeple cildinizi iyi tanımanız ve ona uygun ürünü kullanmanız önerilir. Karma ciltlerde özellikle yüzün bazı bölgeleri kuru bazı bölgeleri ise yağlı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yüzün farklı bölgelerine farklı ürünler kullanmak her zaman daha iyi sonuçlar verir. Cilt tipini belirledikten sonra ürün seçimi için önemli olan diğer bir nokta cilt renginin belirlenmesidir. Yine makyaj malzemeleri her cilt rengine göre farklı tonlarda üretilmektedir. İstenilen rengin yanı sıra doğru tonları kullanmak iyi bir sonuç sağlar. Cilt renkleri makyaj malzemesi seçimi açısından üçe ayrılır bunlar; esmer, buğday ve beyaz tenlerdir. Günümüzde hem cilt tipinize hem de cilt renginize uygun highlighter makyaj malzemelerinin çeşitliliği ile kolayca seçilebilir.

Yağlı cilt tipinde özellikle pudra ve toz highlighter kullanımı önerilir. Bu highlighter çeşidi parlaklık vermesinin yanı sıra pürüzsüzlük sağlayarak cildinize ipeksi bir görünüm kazandırır. Yağlı ciltler için seçim yaparken highlighter pudra serilerini kullanabilirsiniz. Bu sayede farklı tonların deneyimini bir arada yaşayabilirsiniz. Karma ciltler için de yine pudra ve toz aydınlatıcılar önerilir. Aynı zamanda toz ve pudra aydınlatıcılar diğerlerine göre daha az bir parlaklık verir ve bu sebeple günlük kullanım için daha çok tercih edilir. Kuru cilt tipi için ise highlighter sıvı formda seçilmelidir. Likit şeklinde üretilen bu aydınlatıcılar parmak uçları ile kolayca sürülebilir. Kolay kullanımının yanı sıra iddialı bir görünüm sunar. Yine likit şeklinde üretilen su bazlı ıslak highlighter çeşitleri de bulunur. Özellikle su bazlı olmasından dolayı aydınlatma işlevinin yanında cilde ıslak bir görünüm kazandırır. Bu sebeple yağlı ciltlerde de kolaylıkla kullanılabilir. Kuru ciltler için highlighter önerileri arasında stick aydınlatıcılar da bulunur. Kremsi yapısı ile bu formdaki highlighter sürme açısından oldukça pratiktir. Stick aydınlatıcıların özellikle elmacık kemikleri için kullanılması tavsiye edilir. Stick sayesinde özellikli bölgeye net bir kullanım ile hatlarınızı belirgin hale getirebilirsiniz.

Cilt Rengine Göre Highlighter Aydınlatıcı Tonları

Aydınlatıcı seçiminde cilt tipinden sonra bir diğer önemli etken cilt rengidir. Yağlı, kuru ya da karma bir cildiniz olduğuna karar verdikten sonra esmer, buğday ya da beyaz ten renklerinden hangisine sahip olduğunuza karar vermelisiniz. Bu sayede renk tonlarından hangilerini seçeceğinize karar verebilir, doğru ton seçimi ile daha görünür bir makyaj yaparak istediğiniz sonuçları kolayca elde edebilirsiniz. Aydınlatıcı renk çeşitleri çok fazladır bu sebeple ten renginizden dolayı yalnızca tek bir ton değil birden çok ton kullanabilirsiniz. Yine de her zaman genellikle ten renginden bir ya da iki ton açık bir highlighter tavsiye edilir. Farklı renklerde de olsa yine bu önerilen tonlara yakın aydınlatıcılar her zaman doğru sonuçlar verir.

Beyaz bir ten rengi için highlighter renkleri genellikle çok açık tonlarda olmalıdır. Bu sayede ışıltılı bir görünüm elde edilir. Renk seçiminde pembemsi tonlar ya da krem renkleri kullanmak en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olur. Metalik görünüm veren tonlar da özellikle gece makyajları için vazgeçilmezdir. Esmer bir cilt için ise tam tersi, koyu renkler önerilmektedir. Açık ton kullanımı bu cilt renginde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple cildin maksimum iki ton açığı renklere yoğunlaşmak daha iyi olacaktır. Bu tonlar ise daha çok bronz ve kahve ya da bakır renklerde olmalıdır. Doğru renk kullanımı esmer tene hem istenilen parlaklığı verir hem de doğal bir görünüm sağlar. Esmer ciltler için ideal olan highlighter bronze serisinde rengin dört farklı tonu ile tercih edilebilir. Buğday tenlilere ise yine beyazda olduğu gibi açık tonlar önerilmektedir. Özellikle pembe olmak üzere pembemsi olan tüm renkler buğday tenlerin vazgeçilmezidir. Pembemsi tonlar bu cilt renginde canlı bir görünüm sunar. Bunun yanında highlighter pastel renklerde de kullanılabilir. Özellikle turuncu tonlarda renkler de kullanılmakta ve güzel sonuçlar vermektedir. Bazı highlighter türleri parlak değil mat şekilde olmaktadır. Bu kullanım özellikle tüm makyajda ışıltı değil matlık tercih edenler içindir. Mat görünüm veren ürünler genellikle kapatıcı özelliği bulunan aydınlatıcılarda görülür. Özellikle mat bir aydınlatıcı seçilecekse tüm makyaj malzemelerinin de mat tonlarda seçilmesi önerilir. Bu sayede makyajda uyum sağlanarak istenilen sonuç elde edilebilir.

Highlighter Fırça Kullanımı

Makyaj esnasında kullanılan highlighter kalem ya da stick şeklinde olabilir. Fakat özellikle doğru aydınlatma ve belirli bölgelere homojen şekilde yayma için fırça kullanımı önerilir. Hem kullanılacak bölge için hem de likit, stick ve pudra ya da toz aydınlatıcılar için farklı farklı fırçalar önerilmektedir. Likit formunda ürünler için genellikle uzun fırçalar önerilir. Seçilecek fırçanın oval olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle oval fondöten fırçaları kullanılabilecek seçenekler arasındadır. Bu fırça kullanımında aydınlatıcı pürüzsüz bir şekilde dağılmaktadır. Stick kullanımlarında ise genellikle parmak ucu ile cilde dağıtma ve yedirme önerilir. Bunun sebebi stick highlighter kullanımında parmak ile yedirmenin daha doğal bir görünüm sağlamasıdır. Toz ve pudralar için ise özellikle pudra fırçası kullanılmalıdır. Bunun sebebi bu formdaki ürünlerin topaklanmaya daha müsait olmasıdır. Pudra fırçaları uzun kılları ile toz ürünleri iyice tutar ve geniş geniş yapısı ile kolayca dağıtmayı sağlar. Pudralar için özel üretilen bu fırçalar sayesinde hem aydınlatıcı güzelce cilde yedirilir hem de topaklanma önlenir. 

Highlighter için üretilen özel kontür fırçaları da bulunmaktadır. Bu fırçalar daha çok elmacık kemikleri için kullanıma uygundur. Aynı zamanda hızlı bir makyaj deneyimi yaşatır. Fırçaların yanında makyaj süngerleri de fazlasıyla tercih edilmektedir. Makyaj süngerleri genellikle fondöten kullanımında tercih edilse de aydınlatıcıların özellikle burun ucu ve elmacık kemiklerine homojen bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Makyaj süngeri ve tüm bu makyaj fırçaları haricinde özellikle aydınlatıcı uygulaması için kullanılan ve en çok tercih edilen fırça çeşidi aydınlatıcı fırçasıdır. Bu fırçalar ince ve orta boydadır, kılları ise yelpaze şeklindedir. Uzun ve kısa boyutta olanları da vardır fakat bunlar genellikle farklı makyaj ürünlerinde ve farklı amaçlarla kullanılır. Fakat büyük boyu da tüm vücuda kullanılacak aydınlatıcı için kolaylık ve pratiklik sağlar. Aydınlatıcı fırçası ayrıca yelpaze ya da fan fırçası olarak da bilinmektedir. Fırçanın en rahat kullanım alanları elmacık kemikleri ve dudak bölgesidir. Yelpazeye benzeyen kıl yapısı sayesinde özellikle elmacık kemiklerine çok rahat bir şekilde uygulanabilir. Bu fırçanın kullanım alanı başta aydınlatıcı olsa da fazla pudrayı ciltten arındırmak, allık ve highlighter kullanımında hafif bir görünüm sağlamak ve kullanılan rengi homojen şekilde dağıtmak ve cilde şeffaf pudra uygulamak için de kullanılabilir. Tüm makyaj süngeri ve fırçaları, kullanım performansı ve uzun ömürlü olması için, özellikle de sağlık için düzenli aralıklarla temizlenmelidir.

Highlighter ile İlgili Püf Noktalar

Cilt tipini belirleme ve buna uygun olarak doğru aydınlatıcı ürünü seçme, doğru fırça kullanımı, mat ya da ışıltılı makyaj seçimi ve highlighter renk seçimi gibi belli başlı noktalar doğru makyaj yapmak için yeterli gibi gözükebilir. Fakat özellikle highlighter kullanımının püf noktaları bilmek ve bunları uygulamak sizi mükemmel sonuca götürecektir. Birkaç tüyo ve püf nokta ile siz de istediğiniz ışıltılı görünüme kolayca kavuşabilirsiniz. Highlighter kullanımında belki de en önemli nokta sürülen miktar olabilir. Tabii ki de istediğiniz ışıltı oranı önemlidir. Fakat bu oranlar için aydınlatıcı tipleri arasında seçim yapmak miktarı arttırmaktan daha olumlu sonuçlar verir. Çünkü fazla doz kullanımı kesinlikle istenmeyen sonuçlar doğurur ve cildinize estetik ve doğal olmayan yağlı bir görünüm kazandırır. Özellikle T bölgesi yağlı cilt tipine sahip olanlar fazla kullanımdan kaçınmalıdır. Makyaj malzemelerinin kullanım sırası da çok önemli bir detaydır. Highlighter genellikle biraz nemlendirici ya da fondötenden sonra kullanılması tavsiye edilir. Highlighter yanağa uygulanırken elmacık kemiklerinin üst bölgesine, sürülen allığın hemen üstüne uygulanmalıdır. Aydınlatıcı elmacık kemiklerine uygulanırken yukarıdan aşağıya değil aşağıdan yukarıya doğru kullanım önerilir. Bunun en büyük sebebi yüzü daha gergin ve canlı yani daha genç gösterecek olmasıdır. Burna uygulanırken de aşağıdan yukarıya uygulamak daha estetik bir görüntü yaratır. Aynı zamanda burun ucuna uygulanan aydınlatıcının oranı ve yayılma derecesi önemlidir.

Burna aydınlatıcı uygularken düz bir çizgide ilerlemek önerilir. Beklenen sonucu almak için burnun her tarafına değil yalnızca üst bölgesine bir çizgi şeklinde de aydınlatıcı sürmek ve doğru bir şekilde dağıtmak gerekir. Kalkık bir kaş elde etmek için de kaşın hemen altına, kaş kemiği denen bölgeye hafif bir şekilde uygulanabilir. Aynı zamanda yine hafif bir şekilde göz pınarlarının olduğu alana uygulanan aydınlatıcı hem ışıl ışıl bir görüntü verir hem de eyeliner ile birleştiğinde daha iri gözler elde edilir. Hayal edilen makyaja en yakın sonuçlar için her bölge ve her highlighter çeşidine uygun olan fırçalar ayrı ayrı kullanılmalıdır. Tek fırça ile en iyi sonucu almak istiyorsanız da aydınlatıcı (fan) fırçası önerilir. Fırçaların temizliği de çok önemlidir. Bakteri oluşmaması için kullanım sıklığına göre düzenli aralıklar ile temizlemek gerekir. Ortalama olarak önerilen temizlik süresi haftada ikidir. Önce su yardımı ile kalıntılardan kurtulup ardından pürüzlü bir yüzeyde sabunlu fırçalar iyice temizlenmelidir. Bunun yanında zeytinyağı ile ovmak fırça kıllarının kurumasını önler. Bronze renkten pembeye, stickten pudraya tüm çeşitleriyle highlighter ve birçok markayı bir arada sunun Hepsiburada ile artık tek tıkla kapında!

Highlighter Nasıl Kullanılır?

İster stick şeklinde olsun ister likit isterseniz de pudra, tüm highlighter çeşitleri parmak uçları, fırça ya da sünger yardımı ile yüzün parlak görünmesini istediğiniz yerlere sürülür ve yayarak dağıtılır.

Highlighter Nasıl Sürülür?

Daha doğal ve pratik kullanım için parmak uçlarınız ile kullandığınız ürüne göre bir miktar highlighterı yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bunun yanında aydınlatıcı fırçası ya da diğer fırçalardan ve arzunuza göre makyaj süngerinden yararlanabilirsiniz.

Highlighter Nereye Uygulanır?

Highlighter genellikle alın, burun ve çeneye yani T bölgesine ve yanaklara uygulanır. Bunun yanında göz pınarları, dudak kenarları ve kaş kemiklerinde de kullanılır.

Highlighter Nasıl Seçilir?

Birçok highlighter renk ve tipi vardır. Öncelikle yağlı, kuru veya karma olarak cilt tipinizi belirledikten sonra ten renginizden bir ya da iki ton açık aydınlatıcıları tercih edebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Aydınlatıcı

863 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 43 / 863 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?