Saç Fırçası

Saçlarınıza fön yapma işlevi gören bu fırçalar; plastik, karbon, bambu, ahşap gibi malzemelere ayrılırlar. Saça fön verme özelliklerinin yanında, boya için de kullanılan fırçalar vardır. Kullandığınız saç fırçalarının; kılları toplaması, dibinde sprey ve jöle kalıntıları kalması, kir, toz yüzünden zaman içerisinde kirlenmesi ve kötü bir hal alması sebebiyle temizlenmesi gerekir. Kirlenmiş saç fırçasını kullanmak saç diplerinde sivilcelenmeye, yağlanmaya, kaşıntıya ve kepeğe sebep olur. Yapımında kullanılan malzemenin türüne göre saç fırçaları aksatılmadan, haftada en az bir kez, doğru yöntemleri kullanarak fırçalarınızın temizliğini yapmalısınız. Saç fırçalarında seçim yaparken; saçınızın uzunluğa göre yapmanız gerekir. Aksi takdirde, saçınızda istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir

Birçok saç fırçasını sorunsuz bir şekilde sıcak su ve sabun yardımıyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi fırça türüne bağlı olarak yapılmalıdır. Ahşap ve plastik saplı saç fırçaları taraklar sıcak sabunlu suya batırıp çıkararak yıkayabilirsiniz. Fakat ahşap saplı fırçayı uzun süre suda tutmamaya özen göstermelisiniz. Yoksa ahşabı yıpranıp, cilası sökülebilir. Bu gibi durumlarda fırçayı kabın içerisine dik bir şekilde yerleştirebilir veya bir sünger yardımıyla kılları kendiniz temizleyebilirsiniz. Su çekecek şekilde yumuşak bez kaplama sapları olan fırçalar için, bu temizleme yöntemi uygun değildir. Bazı fırçalarında sapında delikler vardır. Bu tür fırçalar da su ile temas etmemelidir. Yoksa içi su dolacaktır.

İlk olarak fırçada biriken saçları elinizle mümkün olduğunca temizlemelisiniz. Büyük dişli taraklarda bu işlem daha kolay gerçekleşir fakat sık kıllı fırçalar için bu daha zordur. Bunun için kürdan benzeri aparatlar kullanarak dipte biriken saç tellerini çıkarabilirsiniz. Ayrı yeten; fön fırçasının üzerinde biriken saçları temizlemekte zorlanıyorsanız uzun dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Düz plastik tarağı fırça kıllarının başladığı yere takıp ileri geri hareketle saçları çıkarabilirsiniz. Plastik tarak ve kürdan gibi aparatlar çözüm üretmiyorsa; saç fırçasındaki kıllar ile biriken saçlar fazlaca dolanmış, sıkı şekilde sarılmış demektir. Böyle durumlarda makas yardımıyla saçları kesebilir, sonrasında elinizle temizleyebilirsiniz.

Fırça plastikse ılık su ve deterjanla hazırladığınız temizleme suyuna bırakabilirsiniz. Suyun içindeyken fırça kıllarını ve fırçanın tabanını elinizle temizleyebilirsiniz. İyice temizlendikten sonra fırçayı bol soğuk su ile durulayıp, sabun kalmamasına özen göstermelisiniz. Kağıt havlu veya temiz bir bez parçasıyla iyice kurulayabilirsiniz.

Su ve sabunla temizlemenin yanı sıra; amonyaklı suyu da tercih edebilirsiniz. Amonyak deterjan ve sabuna göre daha güçlü olduğundan, fırçanın bütün kirlerden arınmasını sağlayacaktır. Temizleme işlemi bittikten sonra bol suyla iyice durulayın ve havlu ile kurulayın.İyice kuruladığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde saç derinize ve saçlarınıza zarar verebilirsiniz.Fırça temizliği için alternatif olarak; sabun yerine suya çeyrek bardak sirke ve karbonat dökebilir, aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.Karbonat ve sirke, fırçanın hijyeni için gerekli temizliği sağlayacaktır.

Bir diğer temizleme yönetimi de; şampuan ve su kullanmaktır. Bir kovaya, fırçanın tarama bölümüne yetecek kadar su soldurup, içine biraz şampuan döktükten sonra; tarağı sapından tutup, kirli bölümünü şampuanlı suyun içinde karıştırıyorsunuz. Şampuan köpürene kadar işlemi devam ettirdikten sonra, fırçayı kovanın içinde bir süre bırakıyorsunuz. Çıkardıktan sonra, kullanmadığınız bir diş fırçası ile tarağın kıllarını hem tek tek temizleyebilir, hem de arasında kalmış saçları rahatça yukarıya taşıyabilirsiniz. Yukarı taşınan saçları elinizle topladıktan sonra, her temizlik sonrası olduğu gibi, yine iyice yıkamalı ve kurumaya bırakmalısınız. Kurumaya bırakırken, fırçanın kılları aşağı gelecek şekilde koyarsanız, daha verimli bir sonuç elde edebilirsiniz.

Tarak Ürünleri

836 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Nascita
  2. Rodeo
  3. Hydra
  4. Vepa
  5. Lionesse
  6. Salon
  7. Tarko
  8. Taktakıştır
  9. Glide'n Style
  10. Pratik
  11. Banat
  12. Avon
  13. Hepsi Dahice
  14. Trina
  15. Wildlebend
  16. EURO STIL
  17. Dvl
  18. Free Style
  19. FDM
  20. Tangle Teezer
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001547/2147483633/26012111/26012131/26012133
BAŞA DÖN