Fondöten nedir sorusu, makyaj öncesi bilinmesi gereken başlıca sorudur. Kadınlar; cilt üzerinde görünen renk eşitsizliklerini, güneş lekelerini ve kızarıklıkları kapatmak isterler. Bu lekeleri kapatmak için kullanılan kremler, uzun vadede etki gösterir. Özel günlerde iyi ve kusursuz bir görünüme sahip olmak için renk eşitsizliğini anında gideren fondötenlerin kullanımı oldukça yaygındır. Fondöten; kadınların sıklıkla kullandıkları makyaj malzemeleri arasında yer alır. Cilt üzerine doğrudan uygulanan fondötenler, makyajın temelini oluşturur. Cilt yapısına göre farklı fondöten çeşitleri seçmek mümkündür. Makyajın ilk basamağında uygulanan fondötenler, cilt renk tonunu eşitleyecek bir katman oluşturur. Diğer cilt makyaj ürünleri fondöten kullanımı sonrası uygulandığında daha iyi bir görünüm ortaya çıkar. Fondöten nerede satılır sorusu, kullanıcıların merak ettikleri konular arasında yer alır. Cilt tipinize ve cilt renk tonunuza uygun fondötene, Hepsiburada konforuyla kolaylıkla erişebilirsiniz.

Fondöten Çeşitleri

Makyajın ilk aşaması olarak cilde doğrudan uygulanan fondötenler, yüzdeki kızarıklıkları ve renk eşitsizliklerini kapatır. Fondötenler; cilt yapısına ve renk tonuna bağlı olarak farklı formlarda üretilir. Fondöten çeşitleri arasından bir seçim yapmadan önce cilt yapısını ve ton rengini biliyor olmak gerekir. Fondöten çeşitleri, cilt yapısı ve cilt renginin yanında kullanım şekline göre de çeşitlendirilebilir. Fondötenler, malzeme yapılarına ve alışkanlıklarına göre tüplü ya da pompalı olarak üretilir. Akışkan kıvama sahip olan fondöten çeşitleri daha kolay uygulanabilmesi için pompalı şişelerde tasarlanır. Kullanıcılar için fondötenlerin pompalı şişelerde kullanımı hem daha kolay hem de daha temiz bir uygulama sunar. Bunun yanında koyu kıvama sahip olan fondötenler, tüp şişeler ile kullanıcılara sunulur. Bu tasarımların yanında oval kutularda tasarlanan toz fondötenler de bulunur.

Profesyonel uygulamalarda kullanılan köpük fondötenler de sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer alır. Kullanıcıların uygulama alışkanlıkları da fondöten seçiminde belirleyicidir. Ten makyaj genellikle özel günlerde ve şık davetlerde yapılıyor olmanın yanı sıra gündelik olarak da kullanılabilir. Günlük ve özel gün makyajı arasında kullanılan malzemelerin çeşitleri ve yoğunluklarına bağlı olarak farklar bulunur. Uygulanan fondötenin çeşidi, yoğunluğu ve miktarı makyajın ağırlığını belirleyen özellikler arasında yer alır. Günlük makyaj için hafif yoğunluğa sahip fondöten çeşitleri arasından bir tercih yapmak daha taze bir görünüme kavuşmanıza olanak tanır.

Günlük fondöten çeşitleri genellikle akışkan bir yapıya sahiptir. Günlük makyajda kullanılan fondötenlerin, ince bir katman halinde uygulanması ve cilde nefes aldırması oldukça önemlidir. Gün içinde sürekli yüzde bulunan fondötenler cildin nefes almasını önlerse cilt hasarları meydana gelebilir. Bu sebeple ince fondöten çeşitleri, cildin nefes almasına olanak sağladığı için günlük makyajda rahatlıkla kullanılabilir. Fondöten çeşitlerinin yanında, renk eşitleyici özelliğe sahip olan krem çeşitleri de günlük makyajlar için oldukça idealdir. Günlük yüz makyajı için bb, cc krem, kompakt, sprey tüp fondöten çeşitleri kullanılabilir. Fondöten ve bb ya da cc krem çeşitleri ince katmanlarıyla cilde pürüzsüz ve taze bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda cildin nefes almasını sağlayarak doğal görünümünü koruma noktasında etkilidir.

Gündelik makyajın yanı sıra özel davetlerde tercih edilebilecek fondöten çeşitleri de bulunur. Makyajın kullanılacağı alan, makyaj malzemelerinin kullanım yoğunluğunu etkiler. Özel günlerde cilde yoğun fondöten uygulaması yapılabilir. Profesyonel fondöten çeşitleri, oldukça yoğun bir yapıya sahiptir. Doğru uygulamayla cilt üzerindeki hasar ve kusurları kapatarak makyajınızın kusursuz görünmesini sağlar. Kuru, yağlı ve karma cilt tiplerine uygun sayısız fondöten çeşidi kullanıcılara sunulur. Kusursuz bir görünüme kavuşmak için hemen cilt tipinize uygun bir fondöten seçimi yapabilirsiniz.

Günlük Fondöten Çeşitlerinin Kullanım Alanları

Kusursuz bir makyaja olanak sağlayan fondötenler, günlük yaşamda ve şık davetlerde eşsiz bir görünüme kavuşmanıza imkan tanır. Fondötenler farklı yapılarda ve renk tonlarında tasarlanır. Kullanıcılar, cilt yapılarına ve tonlarına göre cilt lekelerini kapatacak ve renk tonlarını eşitleyecek fontöten çeşitleri arasından seçim yapabilirler. Günlük kullanımda, özel günlere kıyasla daha sade ve doğal bir görünümü tercih edebilirsiniz. Bu sebeple günlük makyajda cilt renginin değişmesini istemeyen kullanıcılar; renksiz fondöten tercih edebilirler. Renksiz fondötenler, cilt renk tonunu eşitlemenin yanında renginde de bir değişiklik meydana getirmez. Bu sebeple doğal ve kusursuz bir görünüme kavuşmanıza olanak sağlar. Hemen her durumda kullanmaya uygun, farklı renk tonlarına sahip fondötenler mevcuttur. Alıştığınız ve cilt tipinize uygun fondöteni kolaylıkla bulabilirsiniz.

Makyajın kusursuz görünmesini sağlayan fondöten çeşitleri arasından seçim yaparken, kullanım alanını ve süresini göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir. Fondötenler gün boyu yüzünüz ile temas ettiğinde ve uzun süre kullanımda cildi olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple uzun saatler cildinizde kalacaksa, daha hafif yapılı bir fondöten, bb ve cc krem tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda seçtiğiniz kıyafet de fondöten seçiminde belirleyici rol oynar. Şık davetler için seçtiğiniz ağır kıyafetlerle, yoğun kapatıcılığa sahip fondöten seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Kullanım alanınıza en uygun fondöten seçeneklerini bir arada değerlendirerek, kendiniz için en uygun olan çeşidi tercih edebilirsiniz.

Fondötenin kullanılacağı mevsim de fondöten seçimi yaparken oldukça önemlidir. Sıcak yaz günlerinde kullanmak üzere tercih edilecek fondötenler, ince bir yapıya sahip olmalıdır. Sıcak havanın etkisi ile terleyen yüz, yoğun fondöteni kusarak makyajın kusursuz görüntüsünün önüne geçer. Soğuk kış günlerinde yoğun kıvamlı ve yüksek kapatıcılığa sahip fondötenler tercih edilebilir. Hayatın hemen her alanında kullanılabilen fondötenlerin, uzun süreli dayanıklılığa sahip olması için uygun saklama koşullarında bulundurulması gerekir. Fondötenler, kendileri için özel olarak tasarlanan kutularında ve yüksek derecede ısı, ışığa maruz kalmayacakları alanlarda saklanmalıdır. Aynı zamanda fondötenlerin de son kullanma tarihleri bulunur. Fondöten kullanmadan önce son kullanma tarihine bakarak uygulama yapılmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş fondötenlerin yapısı bozulur. Bu sebeple ciltte istenilen kusursuz bir görünümün önüne geçilir. Bunun yanında yapısındaki bozukluk sebebi ile çeşitli cilt hasarlarına ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Kuru, Karma ve Yağlı Ciltlere Uygun Fondöten

İyi bir makyajın temelini oluşturan fondöten için seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli kriterler bulunur. Fondöten seçiminden önce cilt yapısının ve tonunun biliniyor olması gerekir. Cilt yapıları; kuru, karma ve yağlı olarak üçe ayrılır. Farklı cilt yapılarına sahip kullanıcıların tercih edecekleri fondötenler de birbirinden farklı özelliklere sahip olmalıdır. Kuru bir cilt yapısına sahip olanların yüzündeki nem oranı oldukça azdır. Bu sebeple ciltte deri atıkları ve soyulmalar bulunur. Kuru bir cilde uygulanan pudralı fondöten, pürüzlü bir görünüme yol açar. Bu sebeple kuru ciltler için su bazlı ve nemlendirici özellikli fondötenlerin tercih edilmesi daha iyi sonuçlar elde etmek açısından önemlidir. Kuru ciltler için; su bazlı, mineral, su geçirmez, yağlı mineral bazlı fondöten çeşitleri tercih edilebilir. Bu kategorideki fondötenler, su ve mineral bazlı olması sebebi ile cildin optimal nem dengesine kavuşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besleyici özelliğe de sahiptir. Nemlendiricili fondöten, kuru ciltlere sahip kullanıcılar tarafından günlük olarak uygulanabilir. Nemlendirici özelliğe sahip olan fondötenler, ciltteki pürüzleri de gidererek kusursuz bir makyaja ve doğal bir görünüme olanak sağlar.

Karma cilt yapısına sahip kullanıcıların, yüzlerindeki belli bölgeler yağlı ve belli bölgeler ise kurudur. Bu sebeple kusursuz bir makyaj için fondöten seçimi özenle yapılmalıdır. Kuru, karma cilt fondöten seçimi; nemlendirici özelliğe sahip su bazlı çeşitler arasından seçilebilir. Yağlı cilde sahip kullanıcılar ise yüzdeki parlamanın önüne geçecek fondöten seçimi yapabilirler. Yağlı cilde sahip olanlar, renk eşitleme ve yüz lekelerini kapatmanın yanında; yüzdeki yağ ve nem oranını dengeleyici fondötenler seçmelidir. Stick, pudra, likit, toz fondöten, yağlı cilde sahip kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Pudralı fondötenler, ciltteki parlamanın önüne geçerek kusursuz bir makyaja olanak sağlar. Seçilen fondötenle yüze kusursuz ve tek renk bir görünüm oluşturularak diğer makyaj malzemeleri keyifle uygulanabilir. Bu sebeple tüm makyajın görünümünü etkileyecek olan fondöten seçimi özenle yapılmalıdır.

Fondöten seçiminde cilt tonu ve rengi dikkate alınmalıdır. Sahip olduğunuz cilt rengine yakın bir fondöten rengi tercih etmek, vücudunuzun diğer bölgeleri ile makyajın bütün görünmesine olanak sağlar. Fondöten seçimi yaparken renk tonu için boyun bölgesi dikkate alınmalıdır. Cilt tonundan daha açık veya daha koyu olarak tercih edilen ürünler, boyun bölgesindeki cilt rengi ile ayrı durarak şıklığınıza gölge düşürebilir. Fondöten renkleri, hemen her cilt renk tonuna uygun olarak tasarlanır. Bu renkler numaralandırılarak farklı cilt renk tonlarına sahip kullanıcılar için bir araya getirilir. Cilt renk tonlarına göre belirlenen fondöten numaraları, seçim yaparken kullanıcılara önemli ölçüde kolaylık sağlar. Fondöten renk tonu seçimi, cildin alt tonu baz alınarak da yapılabilir. Esmer ve buğday ten rengine sahip kullanıcılar sıcak renk tonlarına sahipken, beyaz ten rengine sahip kullanıcılar soğuk alt renge sahiptir. Farklı cilt alt tonlarına sahip kullanıcılar; krem, bej rengi, turuncu, açık toz bronz fondöten çeşitlerini deneyimleyerek tercih edebilirler.

Fondöten Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlar, günlük yaşamda ve özel günlerde kusursuz bir görünüme sahip olmak isterler. Yüzde bulunan cilt renk tonu eşitsizlikleri, güneş lekeleri ve çiller; zaman zaman bu kusursuz görünümün önüne geçebilir. Bu sebeple fondöten kullanımı oldukça yaygındır. Yüz lekelerini kapatan ve cilt renk tonunu eşitleyen fondötenlerin kusursuz bir görünüme sahip olması için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle fondöteni cilde uygulamadan önce, cildin yeterli nem seviyesine sahip olması gerekir. Fondöteni uygulamadan önce cildi nemlendirmek ve makyaj bazı kullanmak, pürüzsüz bir ten görünümüne olanak tanır. Daha sonra fondöten kullanımı yaparken, fondötenin yapısına uygun uygulama şekli tercih edilmelidir. Likit fondötenler için makyaj süngeri kullanarak fondöteni yüze eşit olarak dağıtmak pürüzsüz bir görünüm oluşturur. Koyu kıvamlı likit fondötenler için makyaj fırçası da tercih edilebilir.

Cilt yapınıza ve cilt renk tonunuza uygun fondöten seti tercih ederek uygulama ürünlerine de sahip olabilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz görünüme uygun; mat, parlak, simli, saten fondöten çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Yüksek kapatıcı fondöten sınıfında olan bu ürünler, doğru uygulama yöntemi kullanıldığında kusursuz bir makyajın temelini oluşturur. Aynı zamanda mat bitişli fondötenler, yağlı cilt yapısına sahip kullanıcıların yüzlerindeki parlamanın önüne geçerek makyajı daha iyi bir görünüme kavuşturur. Fondöten kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, cildin fondöteni absorbe ettiğinden emin olmaktır. Fondöten, ciltte bütün bir görünüm oluşturduğunda doğal bir yapıya sahip olur. Böylelikle üzerine uygulanacak diğer makyaj malzemelerinin de daha iyi görünmesini sağlar. Cilt yapınıza göre fondöten seçimi yaparak doğru uygulama stilini uyguladığınızda cilt fondöteni emer ve pürüzsüz bir görünüm oluşur.

Günlük hayatta tercih edilecek fondötenlerin ince bir katman halinde uygulanması oldukça önemlidir. Tüm gün yüzünüzde kalacak makyaj için bitkisel, organik fondöten çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bitkisel içeriğe sahip ürünler aynı zamanda cilde besleyicilik de sağlar. Vegan fondöten çeşitleri de hayvansal içeriğe sahip olmaması sebebi ile günlük kullanıma uygundur. Doğal içerikli ürünlerin kullanımında cilt nefes alarak gün boyu taze bir görünüme kavuşabilir. Fondötenler, doğrudan cilde uygulanan makyaj malzemeleri arasında yer alır. Bu sebeple en kaliteli fondöten çeşitlerini tercih etmek oldukça önemlidir. Kaliteli ve doğal içeriğe sahip fondötenler, cilt tarafından emilerek kusursuz bir görünüm oluşturur. Aynı zamanda doğal içeriğe sahip olması sebebi ile fondötenin, ciltten temizlenmesinin ardından kızarıklık ya da pullanma gibi olumsuz durumların önüne geçilir. Doğal ve kaliteli üretim malzemelerine sahip olmayan fondötenler, uzun süre yüzde kalması sebebi ile cilde nüfuz ederek çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Aynı zamanda kaliteli üretim malzemesine sahip olmayan fondötenler, uygulamanın ardından ciltte pütürlü bir görünüm oluşturarak görünümü bozar ve makyajın kusursuz görüntüsünün önüne geçer. Fondöten tavsiye ederken, ciltte hasar bırakmaması ve kusursuz bir görünüm yakalanması için özenli davranmak gerekir.

Birbirinden farklı özelliklere sahip fondöten çeşitlerine göz atabilir, sevdikleriniz veya kendinizi için alışveriş sepetinize ekleyerek hızlı ve pratik bir şekilde fondöten satın alma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Fondöten Nasıl Uygulanır?

Fondötenin cilde doğru uygulama şekli ile uygulanması, kusursuz bir makyaj için en önemli faktörler arasında yer alır. Fondöten uygulaması öncesi cildin temiz, kuru ve yeterli nem seviyesinde olması gerekir. Daha sonra fondötenin yapısına göre bir uygulama şekli belirlenir. Likit fondötenler, makyaj süngeri ve makyaj fırçası ile cilde eşit olarak dağıtılarak uygulanır. Böylelikle cilt fondöteni emer ve pürüzsüz bir görünüm oluşur. Toz yapıdaki fondötenler ise genellikle yağlı cilt yapısına sahip kullanıcılar için tavsiye edilir. Toz ve pudralı fondötenler, kendi süngerleri ile eşit olarak dağıtılarak uygulanır. Köpük fondötenler genellikle sıkıştırılmış ve yoğun yapıdadır. Köpük fondöten çeşitler ise makyaj süngeri ile kolaylıkla cilde uygulanabilir.

Fondöten Ne Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Daha güzel ve özenli bir görünüme sahip olmak isteyen kadınlar, günlük hayatlarında fondöten kullanımına yer verirler. Fondötenlerin kullanım sıklığı kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Günlük makyaj için her gün uygulanacak fondötenler, cilde zarar vermemesi adına ince ve cildin nefes almasına olanak sağlayan bir yapıda olmalıdır. Yoğun kıvamlı fondötenlerin, cildin herhangi bir hasar almaması adına her gün uygulanması tavsiye edilmez. Günlük kullanımda doğal görünüm için bb ve cc krem kullanımı tercih edilebilir. Aynı zamanda sık uygulama yapılacak ürünlerde oksitlenmeyen, iz bırakmayan fondöten tercih edilebilir.

Cilt Tipine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir?

Makyajın iyi görünmesi için cilt tipine ve tonuna uygun fondöten seçimi yapmak oldukça önemlidir. Cilt tipine uygun fondöten seçimi yaparken, bütünlük sağlaması amacıyla boyundaki renk tonunu baz almak gerekir. Fondöten tonları, beyaz, buğday ve esmer ten renklerine sahip kullanıcılara hitap etmek için oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Cilt tipine uygun doğru fondöteni bulmak için cilt yapısını da biliyor olmak gerekir. Kuru cilde sahip kullanıcılar yağlı, mineralli ve su bazlı ürünler arasından seçim yapabilir. Yağlı ciltlere sahip kullanıcıların ise toz yapıdaki ve pudralı fondötenleri tercih etmesi, yüzlerindeki parlamanın önüne geçerek kusursuz bir görünüme ulaşmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda yağlı ciltlere sahip kullanıcılar, likit ve mat bitişli fondötenleri tercih edebilirler. Siz de fondöten çeşitlerini inceleyerek cilt yapınıza en uygun ürünü bulabilir ve kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fondoten Fiyatları

Kozmetik Kişisel Bakım
Kozmetik Kişisel Bakım
Kozmetik
Kozmetik
Makyaj Ürünleri
Makyaj Ürünleri
Yüz
Yüz
Fondöten
Fondöten
Pudra
Pudra
Krem
Krem
Likit
Likit
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 3310 ürün
Fondötenler Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Fondöten Fondöten; cildi olduğundan daha güzel, daha kusursuz göstermek amacıyla tercih edilen, likit ya da pudra gibi farklı formları bulunan ve kapatıcı etkisi nedeniyle yaygın olarak kullanılan en popüler makyaj ürünlerinden biridir. Pek çok çeşidi bulunan fondötenler yalnızca kapatıcı etki değil, aynı zamanda nemlendirici, güneşten koruma gibi özellikler ya da köpük, "cushion" ve "stick" gibi yaratıcı formlar da içerir.  Cilt kusurlarını örtmek amacıyla geliştirilen ve kullanılan fondötenler, makyajın temel taşlarından birini oluşturur ve günümüzde yalnızca kusur örtmek için değil; cildi daha canlı, daha parlak ya da daha nemli göstermek için de kullanılır. Bu nedenle fondötenler, farklı kapatıcılık seviyelerine sahiptirler.  Fondöten Nasıl Uygulanır? Fondöteni cildinizi temizleyip nemlendirdikten sonra eliniz, makyaj süngeri veya fırçasıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Daha doğal bir görünüm için likit fondötenleri elinizle uygulayabileceğiniz gibi eşit dağılım için makyaj süngerlerinden de yararlanabilirsiniz. Pudra formundaki fondötenleri de yine elinizle veya ambalaj içindeki aplikatör ya da makyaj fırçası ile uygulayabilirsiniz.  Bu popüler makyaj ürünü, makyajın olmazsa olmazlarından biri sayıldığı için günlük hayatta yapabileceğiniz basit makyajlardan özel davetlerde uygulayabileceğiniz iddialı makyajlara kadar tüm makyajlarınızda kullanmanız gereken ürünler arasında yer alır.  Fondöteni günün her saati uygulayabilir ve gün içinde yenileyebilirsiniz. Fondötenlerin farklı kalıcılık süreleri bulunur. Özellikle suya dayanıklı olmayan veya hafif bir formüle sahip olan fondöten çeşitlerini, kolayca silinebildiği için gün boyunca bir veya birkaç kez yenilenmeniz gerekir. Fondötenleri, günlük makyaj yapanlardan sadece belirli noktalardaki kusurlarını kapatmak isteyenlere, özel günlerde daha iddialı görünmek isteyenlerden genel olarak cilt tonunu eşitlemek isteyenlere kadar herkes kullanabilir. Siz de makyajınızın zeminini oluşturan fondöteni, günlük ya da özel tüm makyajlarınızda kullanabilirsiniz.
DSACategoryId/60001547/2147483603/341425/32010964/32010995