Dünyada ve ülkemizde yaşam süresinin uzamasıyla birlikte eklem hasarlarına ve eklemlerimizin üzerini örterek korunmalarını sağlayan kıkırdak dokusunun hasarlarına sık olarak rastlanılır. Kıkırdak eklemlere binen yükün dengeli dağılımını sağlayan bir yapıdır. Yaşlanma, travmalar, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilolu olma, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, spor sakatlanmaları, genetik yatkınlık gibi pek çok sebebe bağlı olarak eklem hasarı ve kıkırdak kaybı şekillenir. Kıkırdakta yaşlanmayla birlikte en sık görülen rahatsızlık kalsifikasyondur (kireçlenme). Kireçlenme nedeniyle esnek bir doku olan kıkırdak bu özelliğini kaybetmeye başlar, kireçlenme ilerledikçe hareketlerin kısıtlanması, ağrı ve yaşam kalitesinde azalma da görülür. Sağlıklı beslenme ve spor eklem sağlığımızı olumlu yönde etkilemekle birlikte özellikle yukarıda bahsedilen faktörlere bağlı olarak eklem ve kıkırdak sağlığını desteklemek gerektiğinde glukozamin içeren gıda takviyeleri yaygın olarak tercih edilir.

Glukozamin çeşitli beslenme destek ürünlerinin içerisinde tek başına veya eklem kıkırdağının yapısına katılan diğer maddelerle kombinasyon halinde bulunabilir.

Glukozamin ve Eklem Kıkırdağının Yapısına Katılan Diğer Maddeler 

Kıkırdak hücreleri "kondrosit" olarak bilinir. Basitçe özetleyecek olursak kıkırdağın yapısında kondrositler, glukozamin, ekleme dayanıklılık sağlayan kondroitin (proteoglikan), kollajen lifler, hyalüronik asit, MSM (metil sülfonil metan) gibi sülfürlü bileşikler, inorganik tuzlar ve su bulunur. Kıkırdak dokusu eklem yüzeylerini örterek kayganlık sağlar, yani kıkırdak yüzeyinin sürtünme katsayısı yapısal olarak düşüktür, böylelikle kıkırdak doku ve altındaki dokular hasarlardan korunur. 

Glukozamin, kıkırdak ve kemik üretiminde görev alan, vücudumuzun sentezleyebildiği, kıkırdak ve kemik sağlığı için gerekli olan bir bileşiktir. Adından da anlaşılacağı üzere glukoz (şeker) ve amin (protein) yapısındadır. Kollajen sentezinin desteklenmesinde ve mevcut kollajenlerin yıkımının azaltılmasında görev alarak eklemlerin normal fonksiyonunu sürdürmesine yardım eder. Bir diğer önemli görevi de kıkırdak yüzeyinin kaygan olmasını sağlayan bileşiklerin yapısına katılmaktır. 

Kondroitin şeker zinciri yapısındadır, kollajen üretimine ve kıkırdağın beslenmesine yardımcı olur, hasar verici enzimlere karşı kıkırdağı korur ve glukozamin gibi eklem yüzeyinin kaygan tutulmasında görevlidir. Kollajen kıkırdak dokuya bükülebilme ve esneklik sağlar ve kemik dokunun da temel bileşenlerindendir.

MSM (Metil Sülfonil Metan) ise tüm canlılarda pek çok dokuda bulunan sülfür bazlı bir bileşiktir. Sülfür eklemler de dahil olmak üzere vücudumuzda pek çok metabolik faaliyetin devam ettirilmesi için gerekli bir elementtir. MSM' nin çeşitli kıkırdak ve kemik hasarlarında ağrı kesici olarak etki gösterdiği de bilinir.

Kıkırdak dokunun bütünlüğünün ve kıkırdak yüzeylerinin kayganlığını koruması için glukozamin ve kondroitin vücudumuzda sürekli olarak üretilirler. Kıkırdak hücrelerinin düzenli olarak üretilip fizyolojik fonksiyonların devamının sağlanması için yeterli miktarda Glukozamin ve kıkırdak yapısına katılan diğer maddelerin alınmasına ihtiyaç vardır. Kıkırdak ve kemik kayıplarında bu ihtiyaç artış gösterir.

Neden Dışarıdan Takviye Gereklidir?

Ürün içeriğinde olan maddeler vücudumuzda sentezlenebilmekte veya gıdalarla alınır. Glukozaminin gıda kaynakları mısır, buğday gibi bitkilerdir. Kondroitin pişirilmiş hayvan kıkırdaklarında doğal olarak bulunmakta, MSM ise inek sütü, domates, mısır ve tahıllarda bulunur.

Ancak yaşlanmaya ve kireçlenme ve diğer eklem rahatsızlıklarına, travmalara bağlı kıkırdak veya kemik yıkımı arttığında bu maddelerin sentezi yeteri kadar yapılamaz ve gıdalarla alınan miktarları ihtiyacı karşılamaz. Kimi zaman da beslenme yetersizlikleri buna neden olur. Böyle durumlarda glukozamin, kondroitin ve MSM dışarıdan gıda takviyesi olarak alınarak kıkırdağın fizyolojik fonksiyonları ve kıkırdak üretimi desteklenebilir.

İhtiyacınıza göre sadece glukozamin içeren ürün tercih edebileceğiniz gibi iki, üç veya daha fazla maddeyi içeren ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Kategori altında tablet, kapsül veya jel formunda ürünler satışa sunulmaktadır. Yine ihtiyacınıza uygun olarak tamamen bitkisel kaynaklardan elde edilmiş ürünleri tercih edebilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Glukozamin Fiyatları

182 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Solgar Glukozamin
  2. Hardline Nutrition Glukozamin
  3. Bigjoy Sports Glukozamin
  4. Herbalife Glukozamin
  5. Zade Vital Glukozamin
  6. Ocean Glukozamin
  7. Balen Glukozamin
  8. Nutraxin Glukozamin
  9. Ncs Glukozamin
  10. FLX Glukozamin
  11. Dr. Quicks Glukozamin
  12. Nbl Glukozamin
  13. Biomet Glukozamin
  14. Chondurax Glukozamin
  15. Mefa Naturals Glukozamin
  16. Nevfix Glukozamin
  17. Shiffa Home Glukozamin
  18. The LifeCo Glukozamin
  19. Afk Glukozamin
  20. Biowell Glukozamin
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001546/2147483635/354020/80058000/378589
Başa dön