Kabinetler

Kabinet 

Kabinet bilgisayarların etkin bir şekilde kullanıldığı iş yeri ve ev iletişim ağı merkezi gibi yerlerde sistem güvenliği ve düzenini sağlar. Genel sistem güvenliği ve düzeni sağlamak amacıyla kabinet kullanımına ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda kabinetler, sistem odalarında da kullanılabilmektedir. Bu aşamada, fiziksel ve donanımsal olarak kullanıcılara büyük avantajlar sağlar. Teknoloji ve tasarım yönüyle de en bütçe dostu çözümü sunan ürün alternatifleri vardır. Örnek verilecek olursa; rack kabinet modelleri en uygun fiyatlı kabinetler arasındadır. Rack kabinetler, özellikle bilişim sektöründe çok sık kullanılır. Temel olarak kabinet sistemleri, dikili ve duvar tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Bu anlamda, hangi modelin kullanılacağı size bırakılmış bir durumdur. Kullanım amacı ve kabinet boyutu gibi özellikleri, kendi ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra cihazın çalışma performansı ve düzenini de kullanım amacı doğrultusunda belirleyebilmeniz mümkündür. 

Cihaz performansı ve düzenini desteklemek için kabinet içi aksesuarları da satın almalısınız. Bu aksesuarları seçerken, ürünün içine koyulan cihazların özelliğine bakabilirsiniz. Çünkü aksesuar belirleme unsuru, ürün içine yerleştirilecek cihaz özelliğine bağlı bir durumdur. Duvar tipi olarak tasarlanan kabinetler, 450-560 mm aralığında derinlikte tasarlanmıştır. Yükseklikleri ise 7u kabinet modelleriyle başlayan ve 9, 12, 15, 18 ve 20U ölçülerinde olabilen seçenekler vardır. Kilitlenebilen ve açılabilen yan kapakları sayesinde, bu ürünleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Kabinet modellerini, kullanacağınız cihaza bağlı olarak istediğiniz seviyede ayarlayabilmeniz de mümkündür. Tavan kısmında yer alan özel bölmeler aracılığıyla ek fan montajına olanak sağlayan modeller, bunun yanı sıra üst ve alt şasede bulunan kablo girişleriyle çoklu kablo kullanımı da mümkün olur. 

Kabinet Modelleri

Kabinet ölçüleri gereği farklı modellere ayrılabilen cihazlardır. Aynı zamanda, işlev ve özellik bakımından da değişiklik gösteren ürünler vardır. Örnek verilecek olursa; dikili tip kabinetler, 600-800 mm genişliğinde üretilmiştir. Yükseklik seçenekleri ise 16U ve 47U aralığında değişiklik gösterir. Bu modeller, tamamen kitlenebilen ve sökülebilen bir yapıdadır. Yan ve arka kapak tasarımları da bu ürünlerde görebileceğiniz özelliklerdir. Kurulum anlamında ise son derece pratik olan dikili kabinet tasarımları vardır. En az 800-1000 kg taşıma kapasitesiyle çalışan kabinetler de seçenekler arasındadır. Bu ürünleri, büyük ölçekli ağ ve haberleşme sistemleri, çağrı merkezleri ve havaalanlarında sıklıkla görebilmeniz mümkündür. Seçenekler arasında yer alan plastik kabinet modelleri de tercih edebileceğiniz ürünler arasında başı çekecektir.

Genel olarak, kabinet modelleri arasında; sistem verimliliğini destekleyen tasarımlar dikkat çeker. Sistem verimliliğini destekleyen kabinet aksesuarları bu modellere örnek olarak verilebilir. Kabinet içi aksesuarlar, fan modülü, raflar, kablo düzenleyici ve prizler olarak kategorize edilebilir. Raflar, 19 inch büyüklüğünden daha büyük boyutlara kadar değişiklik gösteren seçeneklere ayrılır. Farklı boyutlarda cihazların yerleştirilmesine olanak sağlayan ürünler de seçenekler arasındadır. İhtiyaç duyacağınız yerleşime bağlı olarak, hareketli ya da sabit şekilde bulunan ürünler arasından seçim yapabilirsiniz. Fan modülleri ise 2’li, 4’lü ve 6’lı olarak alternatifler halinde karşınıza çıkar. Bu modeller, sistem içindeki cihazların aşınarak zarar görmesinin önüne geçer. Kabinet kablo düzenleyici ise cihazlara ait kabloları tek bir yerde toplar. Aynı zamanda, kabinet içindeki düzeni sağlar. Sistem içindeki cihazları besleyecek güç ise prizler tarafından sağlanır. 

Rack Kabinet Nedir?

Rack kabinet nedir? Rack kabinetler, server odalarında büyük ölçekli şekilde veri merkezlerinde cihazların montajlandığı düzgün bir şekilde istif yapıldığı yapılardır. Dikili ve duvar tipi olmak üzere ikiye ayrılan rack kabinetler farklı özelliklere sahiptir. Duvar tipi olarak tasarlanan kabinetler, sunucu barındırma, güvenlik sistemleri barındırma gibi network ürünleri için kullanılır. Küresel ölçüde geçerliliği olan bütün cihazlar için duvar tipi kabinetler kullanılmaktadır. Sistem odaları, ofis gibi yerlerde özel olarak tasarlanan ve belli standartlar dahilinde üretilen duvar tipi kabinetler vardır. Rack kabinetler arasında en çok kullanılan ise 19” olandır. 

Rack kabinet (server rafı/ sunucu) olarak da bilinir. Bu ürün sayesinde, donanımlarınız tam korunmalı olarak kalır. Nem kontrolü ve hava dolaşımı kontrolü de sağlanır. Özel kilitleme sistemi sayesinde, erişim kısıtlanır. Bu durum ise donanımlarınızın ömrünün uzun olmasına yardımcı olur. Rack kabinetler, iki sebepten dolayı kullanılmaktadır. Hırsızlık olayları ve kazalara karşı kullanıldığı için son derece korunaklıdırlar. Bunun yanı sıra hava dolaşımı ve estetik görünüm için de kullanılırlar. Rack kabinetler, aktif network cihazları ve sunucuların yanında patch panel gibi sistemlerin kurulumunun barındırılmasına olanak sağlar. Yapısal kablolama sistemlerinin de düzgün kurulumu rack kabinet sistemleriyle mümkün olur. 

Kabinet Fiyatları

Kabinet fiyatları satış değeri oranları açsından birbirinden ayrılır. Fiyat aralıklarını etkileyen birçok unsur vardır. Kabinetler, farklı boyutlar ve özelliklerde tasarlanmıştır. Bu şekilde üretilseler de 19 inç rack kabinetler en işlevsel kabul edilen ürünler arasındadır. 19 inç boyutundaki cihazlar ile uyum sağlayan bu cihaz, ergonomik bir tasarım ile üretilmiştir. Ergonomik yapıları sayesinde, farklı ölçülere sahip cihazlar için de güvenlik sağlar. Güvenliğin yanı sıra, cihaz düzenlemesi açısından da önemli bir yere sahiptir. Kabinet içinde bulunan network sistemler, bütün bileşenlerin birbiriyle entegre bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu anlamda ise video, veri, ses görüntülerinin bütünü, yapısal kablolama özelliğine bağlı olarak tek bir kablo ile bütün cihazlara aktarılır. Kabinelerin genel olarak, boyutları, hareketli iç raflarıyla server, yazıcı, modem, santral, klavye, monitör gibi cihazların kolaylıkla konumlandırılmasına yardımcı olarak, alan tasarrufu sağladığı da söylenebilir. Bunun yanı sıra şifreli kilit özelliği sunmakta olan bu ürünler sayesinde, sistem yabancı olan kişilerin erişimine izin vermez.

Veri noktalarında yapılacak yer değiştirme ve yetkilendirme işlemleri, kabinetler sayesinde kolayca yapılır. Sistem içindeki olası arızalanmaların tespiti de kolaylaşır. 9u kabinet ve farklı büyüklükteki alternatifler ise fiyatların değişkenlik göstermesine neden olur. Kabinetlerin görünüm anlamında yapısal kablolama sistemleri sayesinde düzenli bir kullanıma olanak sağladığı da söylenebilir. Farklı ölçülerde cihazların tek bir kabinde toplanması, kullanıcılara maksimum düzeyde güvenlik sağlar. Bununla birlikte, düzenleme de vadeden kabinetler, fiyat performans olarak satışa sunulur. Kabinet fiyatları, ürünün içinde bulunacak cihazların derinliği ve yüksekliğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bununla birlikte, sistem gereksinimleri anlamında da tercih edilecek kabinet içi aksesuarların varlığı da fiyatları etkiler. 

Kabinet Çeşitleri

4u kabinet gibi farklı boyutları destekleyen ürün grupları vardır. Çeşitler arasında kendi ihtiyaçlarınıza en uygun fonksiyondaki ürünü bulabilmeniz mümkündür. Bu kasalar, network sistemin güvenliği ve düzenini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle, duvar tipi ve dikili modeller kullanıcılara farklı alternatifler şeklinde sunulur. Standart ölçülere sahip olan modellerin yanı sıra, ihtiyaçlarınıza yön verecek boyutlarda kabinetler de tasarlanmıştır. Projeleriniz için uygun ölçü ve kullanım tipindeki ürünü tercih edebilmeniz mümkündür. Kabinet içinde yer alan bütün sistemler kendi bağlantı noktaları ve kablolarıyla düzenli ve uyumlu şekilde çalışmasına olanak sağlar. Sağlıklı bağlantı kurmalarına yardımcı olan cihazlar, kabinet sayesinde uyumlu bir şekilde çalışır. Sistem odasında kullanılan kabinet modelleri için güvenlik odası sağlanır. Sistem odası olmayan alanlar için ise şifreli kabinet tasarımları yapılmıştır. Kabinet rafı tasarımlarıyla sistem odası bulunmayan küçük alanlarda veya ev ortamında küçük çaplı cihazların düzenini sağlayabilirsiniz. Dilediğiniz alana montajlayarak kullanabileceğiniz kabinet raf modelleri seçenekler arasındadır. 

Standart ölçülere sahip olan 19 inç modelleri, istediğiniz ölçüde tasarlattırabilirsiniz. Duvar tipi ya da dikili tip olan kabinet modelleri arasından ihtiyacınız doğrultusunda ürünü satın alabilirsiniz. Tercih edeceğiniz kabineti, cihaz sayısı, özelliği, iç mekanizmaya bağlı olarak seçmelisiniz. Bu doğrultuda, raylı saflar, havalandırma sistemleri ve tekerlekler gibi ihtiyaçlar da olabilir. Tekerlekli kabinet tasarımları da seçenekler arasında yer aldığı için kablo uzunluğunun yettiği ölçüde hareket etme imkanına sahipsiniz. Tekerlekli kabinetler ile ileride ihtiyacınız olabilecek cihazlar için de yer açabilirsiniz. Hem fonksiyonel hem de işlevsellik sağlayacak kabinetleri ileriye dönük kullanabilmeniz mümkündür. 

Kabinet Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Kabinet özelliklerini gözden geçirerek, iş yeri ya da eviniz için doğru ürünü seçebilirsiniz. Kabinet modelleri içinden tercih yaparken, dikkatli olmanız gereken bir takım unsurlar da vardır. Bu aşamada, en önemli unsur ise kullanım amacınızdır. Çünkü kabineti hangi alanda ve ne amaçla kullanacağınız son derece önemlidir. Bunun yanı sıra kullanacağınız cihaz sayısı ve özellikleri de kabineti belirlerken bakmanız gereken niteliklerdir. Evlerde bir iki donanım cihazı için raf tipi kabinetler çok sık satın alınır. Bu modeller, yerden tasarruf sağlamanıza da yardımcı olur. Bununla birlikte evinizde düzenin sağlanması da mümkün olur. Ofis kullanımı için kabinet arayışınız varsa, öncelikle bir sistem odanızın olması gerekir. Genel olarak, iletişim ağı ve bilişim gücü yüksek olan yerlerde kabinet modelleri sistem odası ismi takılan ve güvenliği kilitli kapı ve kameralarla sağlanan yerlerde saklanır. Fakat bu şekilde bir odaya sahip değilseniz, kilitli kabinetler arasından seçim yapabilirsiniz. 

Bilişim cihazlarının düzenli bilgi alışverişi sağlayarak çalışabilmesi için kabinetlere ihtiyaç duyulur. Bütün bağlantıların toplandığı kabinetler, güvenlik ve düzeni sağladığı için doğru ürünün doğru yerde kullanılması gerekir. İşleyişin kesintiye uğranması da önlendiği için kabinet kullanımı son derece önemlidir. Ancak tercih edeceğiniz kabinetin ihtiyaçlarınızı karşıladığından da emin olmanız önem arz eder. 

Kabinet Ne İşe Yarar?

Kabinet vidası gibi parçalar kullanılarak montajlanabilen ürünlerdir. Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte, bu ürünlere olan ihtiyaçta bir hayli artmıştır. Bilgi iletişimini sağlamak ve bilgi akışını kolaylaştırmak amacıyla elde edilen bilgiler kabinet ile muhafaza edilir. Birden fazla bilişim ve iletişim cihazı ise kabinetlerde birleşir. İş yeri ve evlerde bu cihazların saklanması için sistem odaları yer alabilmektedir. Sistem odaları bilgi iletişimi sağlayan bilişim sistemleri için ise gereklidir. Cihazların muhafaza edilmesi ve sistem güvenliğinin sağlandığı yer sistem odalarıdır. Bu düzenin sağlanması cihaz ve verilerin güvenli tutulması için kabinet sistemleri tercih edebilirsiniz. Bu sistemler, iletişim ağının merkezi sayılır. 

Kabinet U Ne Demek?

Kabinetlerde Rack Mount sunucu sistemlerini görebilirsiniz. 1U, 2U gibi ibareler form faktörü birimi olarak açıklanabilir. Sunucuların montajlandığı rack ve kabinlerde yükseklik bildirilmektedir. İbaredeki U yüksekliği ifade eder. 

Kabinet Kullanım Amacı Nedir?

Ev ve iş yerlerinde kullanılabilen bu cihazlar, iletişim alanında geniş bir kullanım ağına sahiptir. İşlem merkezi ile sistem odalarının, maddi değeri yüksek olan cihazların güvenliği ve düzeni amacıyla kullanılan saklama alanlarıdır. 

Kabinet Kaç U Olmalı?

Kabinet modellerini satın alırken kendi ihtiyaçlarınızı gözetmeniz oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak, maksimum 22 U yüksekliğinde olan kabinetlerin değerini kullanım amacınız doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Dolayısıyla kabinet yüksekliği ihtiyaçlara göre seçilmelidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kabinet

865 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 37 / 865 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?