Birden fazla bilgisayarın birbirleriyle haberleşerek sahip oldukları bilgi, belge, yazılım ve donanım imkanlarını paylaştığı yapılara "network" denilmektedir. Bilgisayarların bir network'e bağlanarak veri alışverişi yapabilmeleri için öncelikle fiziksel kablo bağlantılarından ya da kablosuz bağlantılardan oluşan bir devre sistemine ihtiyaç vardır. Network literatüründe en yaygın kullanılan devre ya da bağlantı sistemine "Ethernet teknolojisi" denilmektedir. Ethernet teknolojileri, 10 Mbps, 100 Mbps ve 1 Gbps hızları desteklemektedir. Bu hızlardan 100 Mbps ve 1 Gbps hızları için özel bir adlandırma yapılmış ve sırasıyla "Fast Ethernet" ve "Gigabit Ethernet" olarak adlandırılmıştır. Bilgisayarlar, sunucular, IP kameralar ya da IP telefonlar üzerindeki Ethernet bağlantı arayüzleri sayesinde kablolar vasıtasıyla cihazlar arası bağlantı sağlanmaktadır. Bir network'ün ana yapı taşları olan ağ kartları(NIC), modem, anahtar cihazı (switch), yönlendirici (router) ve güvenlik duvarı (firewall) gibi cihazlardan oluşmaktadır. Bu cihazlar yanında network aksesuarları olarak da adlandırılan ortam dönüştürücüler ya da medya dönüştürücüler; PoE ürünler, GBIC modüller, SFP modüller ve network kablolama ürünleri de ağ bileşenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde bilgisayar ağı ya da network'ü üzerindeki kablo bağlantıları, "bakır kablo" ve "fiber optik kablo" olmak üzere iki tip kablo tipi ile yapılmaktadır. Fiber optik kablolar, verileri ışık olarak kodlayıp ileten yüksek teknolojili kablo ortamıdır. Fiber optik kablolar; hızlı, yüksek kapasiteli ve güvenli iletişim sağlaması yanında bakır kabloların sinyal gücünün yetmediği uzak noktalara da iletim sağlarlar. Fiber optik medya dönüştürücü seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterler sıralanacak olursa Ethernet (Cat6 bakır kablo) üzerindeki hız; Fiber optik kablo ile ulaşmak istenilen mesafe ve Fiber optik kablo tipi sayılabilir. Medya dönüştürücüler, Fast Ethernet (100Base-T) ya da Gigabit Ethernet (1000Base-T) hızlarını desteklemektedir. Eğer 550 m.’ye kadar bağlantı yapacaksanız 1000BASE-SX portu ve çoklu modlu fiber optik kabloyu destekleyen medya dönüştürücü seçmelisiniz. Daha uzak menzile ulaşmak istiyorsanız 1000Base-LX/LH portu ve tek modlu fiber kabloyu destekleyen ürün seçilmelidir. Ayrıca, tek fiber kablonuz var ise ya da kablo tasarrufu yapmak istiyorsanız WDM teknolojisine sahip medya dönüştürücüsü seçmelisiniz. SFP modül desteği olan medya dönüştürücüler sayesinde farklı network uygulamaları da yapabilirsiniz.

Gigabit Arayüz Dönüştürücü (Gigabit Interface Converter), kısaca GBIC modüller ağ anahtar cihazı ya da yönlendirici cihazlar üzerine takılan medya dönüştürücüleridir. GBIC modüller, klasik medya dönüştürücülerden farklı olarak ayrı elektrik kaynağına gerek duymamakta; modül tüm elektrik ihtiyacını üzerine takıldığı network cihazından almaktadır. GBIC modüllere bakır ya da fiber kablo takılabilmektedir.

Küçük Form Faktörlü Takılabilir Modül (Small Form-Factor Pluggable) SFP modüller de GBIC modüllerle aynı işlevi görmektedir. GBIC’lerden farklı olarak SFP modüller fiziksel olarak daha küçük yapıdadır. SFP teknolojisi GBIC teknolojisinden daha sonra gelmesine rağmen daha yaygındır. Eğer network cihazlarınızın modül desteği var ise GBIC ya da SFP modül takarak network cihazlarınızın sinyal mesafesini uzatabilirsiniz.

Ethernet üzerinden enerji (Power over Ethernet) kısaca PoE, bakır Cat6 kablo üzerinden veri yanında elektrik gücünün de taşındığı teknolojidir. PoE sayesinde network cihazlarına ikinci bir elektrik kablosu ya da priz gerekmeden veri kablosu üzerinden elektrik de aktarılmış olmaktadır. PoE kullanan cihazlar; IP telefonlar, kablosuz erişim noktaları, hublar ve webcamler olarak sıralanabilir. PoE ürünler arasında PoE splitter ve PoE enjektör ön plana çıkmaktadır. PoE splitter, hem veri hem de elektrik taşıyan Cat6 kablonun içindeki iki sinyali ayıran network aksesuarıdır. Elektrik kablosu veya prizi olmayan lokasyonlar için 12 V, 9V veya 5V doğru akım sağlar. PoE enjektör ise PoE splitter’ın tersi işlem yaparak elektrik sinyali ile veriyi tek bir çıkış ya da bakır arayüz üzerinden veren cihazdır. Böylece PoE desteği olan IP kamera, erişim noktası ya da IP telefonlar adaptörsüz çalıştırılabilir.

Network altyapısının kolayca yönetimi ve estetik görüntünün sağlanması amacıyla rack kabinlerinde yoğun miktarda network kablolama ürünleri kullanılmaktadır. Bu ürünler arasında patch panel, 1U organizer ve sigorta grup prizleri yer almaktadır.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Network Aksesuarları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 410 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013122/60001671