Ethernet kartları, farklı bilgisayarlar arasında iletişim transferi yapan ve mac adresi üzerinden internet ağına ulaşılmasını sağlayan bilgisayar ekipmanlarıdır. Ağ kartı olarak da bilinen ethernet kartı, kişisel kullanıma açık ağlar üzerinden farklı bilgisayarları birbirine bağlar. Ağ kartları, telefon portuna bağlanarak bilgisayar üzerinden internet ağına erişim olanağı da sunarlar.

Ethernet Kartı

Ethernet kartları, uzak veri bağlantısına ulaşabilmek için bilgisayarların en önemli parçalarıdır. Bu parçalar yeni nesil bilgisayarlarda ana kart üzerine monte edilmiştir. Bu nedenle ekstra bir ağ kartına ihtiyaç duyulmayabilir. Ana kart üstünde ethernet kartı bulunmayan bilgisayar modellerindeyse bu kartlar, ağ soketi üzerine bağlanarak kullanılır. Ethernet kartı, bilgisayarda Pci yuvaları olarak bilinen alana yerleştirilir. Ana kart chipset alanında ağ kartı girişi yoksa harici ethernet kartları bağlanır. Ayrıca, usb port özelliği olan ürünler ile de ağ bağlantısı sağlanabilir.

İnternet ve ağ üzerinden veri transfer hızını artırabilmek için koaksiyel ya da fiber kablo teknolojisi kullanılır. Koaksiyel kablolar günümüzde de sıkça kullanılan bakır tel üzerine plastik veya kauçuk sarılı ince kablolardır. Fiber kablo teknolojisi ise, veri transferinin daha hızlı gerçekleşmesini sağlayan fiber borucuklara sahiptir. Bağlantı noktaları üzerinde fiber kablolar bulunan ağ kartları, 1000 mega bit gibi yüksek hızlara ulaşabildiği için koaksiyel kablolara göre daha verimli çalışırlar.

Ethernet Kartı Fiyatları

Ethernet kartı fiyatları; ağ kartının sürümüne, türüne, hızına ve çoklu bağlantı seçenekleri gibi özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Kartın bağlanacağı cihazın teknik özelliklerinin, ağ kartının sahip olduğu teknoloji ve yazılımlarla uyumlu olması da son derece önemlidir. Bilgisayar kasası içinde bulunan, çevresinde ses ve ekran kartının da bulunduğu slot alanlarına metal çerçeveye sahip ağ kartı monte edilir. Ardından ağ kartı; soketli bağlantı kablosu ile güç ünitesine veya ana karta bağlanarak aktif hale getirilir.

İki çeşit ethernet kartı vardır. Birincisi, Bnc konnektörlü kartlar ikincisi ise Rj-45 konnektörlü kartlardır. Bnc konnektöre sahip kartlar, kablo çıkış noktalarına Bnc konnektör ilave edilerek güçlendirilen bağlantı ekipmanlarıdır. Genellikle masa üstü bilgisayar kasalarına ana karttan bağımsız olarak monte edilir. 10 Mbit civarında veri hızına sahiptir.

Rj-45 konnektör ile çalışan ağ kartları ise günümüz internet veri hızına uyumlu cihazlardır. 10/100/1000 Mbit aralığında veri hızına sahip ethernet kartları üretilmektedir. Pci ağ adaptörü ve combo kart Sata - IDE özelliklerine sahip ürünler içinden tercih yapılabilir.

Ethernet Kartı Ne İşe Yarar?

Ethernet kartı, temel olarak iki bilgisayar arasında iletişim ve data transferi işlemini yerine getiren parçadır. Ağ kartları icat edilmeden önce veri transferi, disk vasıtası ile gerçekleştiriliyordu. Ağ kurma fonksiyonunu sorunsuz bir şekilde gerçekleştiren ethernet kartı aracılığıyla bilgisayarlar arasında bilgi alışverişi de pratikleştirilmiştir.

Farklı ağlara ulaşabilmek için her ethernet kartı üzerinde sabit mac numarası bulunur. Bu teknoloji ile saniyede 10 ile 1000 Mbit hız aralığında veri aktarımı sağlanabilir. Ses, video ve data bilgilerini başka bilgisayarlara veya ağ bağlantısı içinde yer alan serverlara ulaştırmak ağ kartlarının görevidir.

Ana kart üstündeki ethernet çipleri istenilen düzeyde hızlı veri paylaşımı yapmaya müsait olmayabilir veya kesintisiz olarak veri aktarımı yapılamayabilir. Bu tarz durumlarda ağ soketi üzerine yerleştirilen ethernet kartı ile hızlı ve sorunsuz bir internet bağlantısına kavuşabilirsiniz. Ağ kartı bilgisayara bağlandığında sistem, ethernet donanımını otomatik olarak tanır. Ayrıca, ağ kartının daha sorunsuz çalışması için, driver CD'si ile manuel güncelleme de yapabilirsiniz. Kategori içinden, bilgisayarınız ile uyumlu olan Logilink ve TP-link gibi markalara ait ethernet kartlarını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ethernet Kartı Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 181 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013122/119