Erişim noktası sağlayıcı olarak ifade edebileceğimiz access pointler, birkaç bilgisayarın birbiri ile olan bağlantısını ve bu cihazların internete erişimlerini sağlar. En önemli özellikleri ise modemler vasıtası ile yayılan ağ sinyallerini toplayarak güçlendirir diğer bağlantılara daha güçlü ve kaliteli sinyaller iletir.

Access Point Nedir?

Access Pointler kablolu ağları kablosuz ağa çevirmekte kullanılır. Ethernet kablosu ile sağlanan bağlantı kabloludan kablosuz ağa dönüştürülür. Access point ürünü ile router ismi verilen cihazlar genellikle birbiri ile karıştırılır. Router, aldığı sinyali birden fazla bilgisayara ethernet kablosu aracılığıyla aktarır. Aynı özellik access point denilen cihazlarda da mevcut olabilir. Access point cihazların asıl görevleri sinyal güçlendirmek, erişim noktası oluşturmak ve sinyalleri kablosuz olarak iletmektir. Access pointlerde bulunan router özelliği ile dilerseniz kablolu olarak başka bilgisayarlara da internet bağlantısı veya ağ bağlantısı sağlayabilirsiniz.

Değişik teknik özellikleri ve tasarımları olan access point aracılığıyla misafir ağlar oluşturabilir, dilerseniz oluşturduğunuz bu misafir ağlar için oturum süresi de belirleyebilirsiniz. Bu misafir ağlar sayesinde kişisel bilgilerinize erişim olanağını tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

Access Point Kurulumu

Access Point kurulumu her marka ve modele göre değişiklik gösterebilir ancak genel kurulum yönergeleri doğrultusunda standart kurulum bilgileri vardır. access point ethernet kablosu ile bilgisayara bağlanır ve ara yüze erişim sağlanarak kolay bir şekilde kurulum yapılabilir. Access pointler kolay kurulum ekranında ki yönergeleri takip ederek sorunsuz bir şekilde kurulum yapmanızı sağlar. Kurulum yapmadan önce kullanım kılavuzunun içerisinde yer alan kurulum talimatlarını dikkatlice okuyarak kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kurulum talimatları her marka ve modelin kullanım kılavuzunda değişik şekillerde anlatılabilir. Kurulum talimatları kılavuzlarda resimler ve görsellerle anlatıldığı için kolayca anlaşılabilir.

Kurulum aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında kablosuz ağ kısmında kolay tahmin edilemeyen bir şifre belirlenmesi gelir. Belirleyeceğiniz şifre rakam, harf ve işaret kombinasyonlarından oluşması ağınızın güvenliği için önemlidir. Şifre koymanız ağınıza başka kişilerin erişimini engelleyeceği gibi ağınızdaki verilerinde korunmasını sağlayacaktır. Kurulum işlemi sonunda cihazınızın otomatik olarak IP alıp almadığını kontrol etmelisiniz aksi takdirde bağlanmak isterken IP adresinizi manuel olarak girmek durumunda kalırsınız. Ağınıza bir isim vermeyi de unutmayınız.

Eğer ağınızı bir süreliğine başka kişilerle paylaşmak isterseniz yine access point ara yüzüne erişerek misafir ağlar oluşturabilirsiniz. Bu misafir ağların ne kadar süre ağınızı kullanacağını belirleyen oturum süresini de tayin edebilirsiniz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra kablosuz ağlar kısmından verdiğiniz isimdeki ağa belirlediğiniz şifre ile erişim sağlayabilirsiniz. Kurulum aşamasında sorun yaşarsanız cihazınızın üretici firmasına ait resmi web sitesinde de bulunan kurulum aşamalarını inceleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Access Point Fiyatları

Access point fiyatları; marka, model, teknik özellik ve tasarımlarına göre değişiklik gösterebilir. Router özelliği, Mbps gücü, fiber desteği, ethernet WAN özelliği ve modem olarak kullanılabilir olması gibi teknik özellikler acces point fiyatlarında belirleyicidir. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra ne amaçla kullanacağınıza göre bir access point satın alabilirsiniz.

Access pointlerin anten gücü de önemlidir. Genellikle standart olarak üretilen access pointler modellerindede anten gücü 2 dBi olur ancak bundan daha yüksek anten gücüne sahip access pointler de mevcuttur. Sadece ihtiyacınız olan özelliklere sahip cihazları tercih etmeniz fiyat açısından avantajlı olabilir. Daha gelişmiş özelliklerde bir access point almanız da ileride doğabilecek ihtiyaçlarınız için gerekli olabilir. Asus, TP-Link, Dark ve daha pek çok saygın markanın access point ürünlerinden fiyat ve performans açısından size en uygun gelen modeli tercih edebilirsiniz.

Access Point Fiyatları

158 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. TP-LINK
  2. LigoWave
  3. Asus
  4. Ubiquiti
  5. Zyxel
  6. Dark
  7. Tenda
  8. Everest
  9. D-Link
  10. Ubıquıtı (Ubnt)
  11. Ruckus
  12. Cnet
  13. Engenıus
  14. Airties
  15. Draytek
  16. Edimax
  17. LogiLink
  18. Netgear
  19. Xentino
  20. Inca
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013122/410
BAŞA DÖN