Antenler / Kablolar

Modem, uzak bir bilgisayara ya da genel ağa bağlanmayı sağlayan bir araçtır. Modemlerin çalışma mantığı; sayısal verileri ses sinyallerine çevirerek taşımak ve ses sinyallerini de sayısal verilere dönüştürerek iletmek üzerine kurulmuştur. Günümüzde sıklıkla, bilgisayar ile kablo bağlantısı olmaksızın iletişim kuran kablosuz modemler tercih edilmektedir. Kablosuz modemler için de erişim alanını artıran modem anteni son derece önemli bir aygıttır.

Modem Anteni

Anten, havadaki elektrik sinyallerini elektromanyetik dalgalara çevirerek ileten ya da elektromanyetik dalgaları elektrik sinyallerine çevirerek yayan bir cihazdır. Modem Anteni ise kablosuz modemlerin kapsama alanını artırmak için kullanılan bir araçtır. Kablosuz teknolojilerin çekim gücü dbi olarak adlandırılan bir ölçü birimi ile ölçülmektedir. Kullanılacak olan antenin dbi sayısı yükseldikçe çekim alanı da artmaktadır. Burada önemli olan kullanıcının ihtiyaçlarına uygun bir antenin seçilmesidir.

Modem antenleri; yönlü antenler ve yönsüz antenler olmak üzere iki ayrı kategoride toplanmaktadır. Yönlü antenler, verileri belirli bir noktaya daha fazla yayabilen, her yöne eşit olarak veri iletimi yapamayan antenlerdir. Yönsüz Antenler ise verileri tüm noktalara eşit olarak yayabilen antenlerdir. Antenler, ayaklı antenler ve ayaksız antenler olarak da sınıflandırılmaktadır. Ayaklı antenler, masaüstünde de kullanılabilen ya da kabloyla modemden çok daha uzak bir yere konumlandırılabilen antenlerdir. Ayaksız antenler ise genellikle modemin üzerine takılarak kullanılmaktadır. Ayaklı antenler için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; anteni modeme bağlayacak olan anten kablosunun uzunluğudur. Anten kablosunun çok uzun olması halinde sinyal kalitesinde düşme yaşanabilmesi ihtimali bulunmaktadır. Kablonun boyunun bu husus göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerekmektedir.

Modem Anteni Fiyatları

Modem Anteni Fiyatları; öncelikle antenin çekim gücüne göre değişmektedir. Antenin çekim gücü bir başka deyişle dbi oranı ne kadar yüksek ise anten fiyatı da o kadar yükselmektedir. Tüketici bu konuda karar vermeden önce ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemelidir. Anten tercihi sırasında başka bir önemli konu da cihazın kullanıcının hem bilgisayarına hem de modemine uyumlu olması gerektiğidir.

Fiyatları belirleyen bir başka husus ise antenin yönlü ya da yönsüz bir anten olmasıdır. Yönlü antenler, belirli bir noktaya daha fazla yayın yapabildiği ve kurulum sırasında manuel olarak o noktaya çevrilmesi gerektiği için, fiyat olarak daha uygundur. Yönsüz antenler ise her yöne eşit sinyal gönderdiği ve kurulum sırasında herhangi bir yöne çevrilmesi gerekmediği için fiyat olarak daha yüksektir. Fiyatı belirleyen bir diğer unsur ise antenin ayaklı ya da ayaksız oluşudur. Ayaklı antenler masaüstü kullanılabildiği ya da başka bir odadan kullanıma imkân sağladığı için fiyat olarak daha yüksektir. Ayaksız antenler ise genelde modemin üzerinde kullanıldığından fiyatları daha düşüktür.

Modem Anteni Kullanmanın Sağladığı Avantajlar

Modem anteni kullanmanın sağladığı avantajların başında erişim alanını artırmak gelmektedir. Antenler, özellikle erişim problemi yaşayan kişiler için avantajlar sunmaktadır. Bu cihazlar sayesinde modemden uzakta olan alanlara da erişim sağlamak mümkün olmaktadır. Kullanıcının tercihlerine göre modemlerin sağlayacağı avantajlar da değişecektir. Belirli bir yöne gönderilen sinyalin kalitesini artırmak isteyen bir tüketici için yönlü antenler kullanıcıya avantaj sağlayacaktır. Modemin merkezde bulunduğu bir alanda tüm alanlara eşit sinyal göndermek isteyen bir kişi için ise yönsüz anten kullanmak çok daha avantajlı olacaktır.

Modem anten kabloları da kullanıcıya bir takım avantajlar sağlamaktadır. Kablo kullanılması halinde anten, modemden farklı bir odaya da konulabilmektedir. Bu sayede ev ya da ofisin tamamının çekim alanı içerisine girmesi sağlanabilmektedir. Modem antenler kablolar kullanıcının interneti tam çekim gücüyle ve sorunsuz bir şekilde kullanması açısından büyük öneme sahiplerdir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Modem Antenleri ve Kablolar

1412 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 26 / 1412 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?