Print Server

Print Server 

Print server, günümüzde çok sık kullanılan ve yazıcılar için imal edilmiş cihazlardan birisidir. Yazıcılar için birçok kolaylığı da beraberinde getirirler. Farklı cihazlar ile iletişim kurması, birçok avantaj sağlar. Yazıcı ile iletişim halinde olmaya yardımcı olan print serverler sayesinde, bilgisayarınız kapalı olsa bile çıktı alma şansına sahipsiniz. Meydana getirilen ortak ağ ile bütün cihazlar ile iletişim halinde olabilmeniz de mümkündür. Bunun yanı sıra, birden fazla cihaza bağlanabildiğiniz gibi kurulum ve kullanımı da bir hayli kolaydır. Çıktı ile fazla işiniz olsa bile print server ile zaman kaybı yaşamadan çıktı alabilirsiniz. 

Son yıllarda teknolojinin gelişimiyle birlikte, farklı yazı işleri ve belge hazırlama bilgisayar üzerinde yapılmaya başlanmıştır. Bir takım dosyaların çıkarılması gerektiğinde, yazıcıların kullanılması gerekir. Yazıcılar ile bilgisayar üzerindeki belge, yazı ve benzeri girdiler, kâğıt üzerine çıkarılır. Genellikle, ofis, okul, devlet kurumları gibi yerlerde yazıcılar kullanılsa da ev ortamında da kullanıma uygun yazıcılar vardır. Bilgisayara bağlı olarak çalışan yazıcıların özellikleri ise birbirinden farklıdır. Örnek verilecek olursa; acil durumlarda çıktı almak istendiğinde, çıktı işlemi uzun sürebilmektedir. Ancak print server yazıcılar sayesinde, bilgisayarınızı açmaya gerek kalmadan çıktınızı alabilirsiniz. Print server yazıcılar, ağ üstünden birden fazla kişiyle paylaşım yapmanıza da yardımcı olur. Böylelikle, tek bir ürünü birden fazla kişinin de kullanabilmesi mümkün olur. Tek ürün ile pek çok kişinin çıktı işlemi hızlanacaktır. 

Print Server Özellikleri 

Print server çeşitleri ve tasarımlarına bağlı olarak, farklı özelliklere sahip olan cihazlardır. Eş zamanlı olarak yazıcıları kullanabilmek için tasarlanan bu cihazlar, son derece işlevseldir. Örneğin, kalabalık bilgisayar kullanımı bulunan bir iş yerinde tek bir yazıcıdan işlem yapmak oldukça zordur. Bütün bilgisayarların bağlı olduğu bir cihaza ihtiyaç vardır. Bu nedenle, print server yazıcılar, çoklu çalışma ortamlarında, kullanıcılara büyük kolaylık sağlar. Print server sayesinde, aynı ağdan bağlanan bütün bilgisayarları tek bir yazıcı ile eşleştirebilmek mümkün olur. Çünkü bu yazıcıların çoklu erişim özelliği vardır. Bu özellik, pratik ve hızlı bir şekilde çıktı almanıza yardımcı olur. Yazdırma sunucusu olarak da bilinen print server yazıcılar, birden fazla kişinin çıktı işini kolaylaştırır. 

Kablosuz yazıcıların yer aldığı bir dönemde ağ ile bağlanılan yazıcılara tek bir bilgisayar yerine birden çok bilgisayarın bağlı kalabilmesi mümkün olur. Bu işlemi sağlamaya yardımcı olan print server yazıcılar, işlemleri sıraya koymadan aynı anda yapar. Cihazların ortak ağı ile tek bir yazıcıdan aynı anda çıktı alabilmesi böylelikle mümkün olur. Bu yazıcıların kurulumunu ise kolayca gerçekleştirebileceğiniz gibi dilediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. Seçenekler arasında yer alan USB print server yazıcılar, kablosuz ağ adaptörü ile çalışarak çıktınızı almaya yardımcı olur. Bu adaptör ile çalışan kablosuz print server yazıcılar, birden fazla kişiye paylaşım yapabilme imkanı sağlar. Genellikle, USB yazıcılar, bir ağ yazıcısına çevrilir. Bu özellik ise yazıcıları çoklu olarak kullanmanıza yardımcı olur. 

Kırtasiye gibi işletmelerde yazıcıları kullanmak yerine tek bir yazıcı ile farklı bilgisayarlara bağlanma işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu durum, işletmede oluşabilecek kalabalığın da önüne geçer. Print server yazıcılar sayesinde, her bilgisayar tek bir yazıcıya bağlanabilecektir. 

Print Server Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Print server USB ya da kablolu olarak tasarlanabilen yazıcı modelleridir. Genel olarak, teknolojik ürün seçimi yaparken, doğru adımlar atmak gerekir. Çalışma alanları, şirketler, okullar ve öğrencilerin bulunduğu her yerde pratiklik sağlamak adına, print serverler kullanılabilmektedir. Aynı zamanda, sağlam bir şekilde iş gören aletler olduğu da söylenebilir. İş görebilirliğinin iyi bilinmesi için ihtiyaçlarınızı göz önüne almanız gerekir. Aynı zamanda, yazıcıların özelliklerinin iyi bilinmesi de son derece önemlidir. Sürekli çıktı almak ile uğraşan ofis personelleri, print server yazıcılara sıklıkla ihtiyaç duyar. Çünkü ofisteki çıktı işlerinizi en fazla kolaylaştıracak olan cihazlar, print server yazıcılardır. Bunun yanı sıra, yazıcı almadan önce tek bir yazıcı ile işlerinizi halletmek için bu yazıcı modellerini tercih edebilirsiniz. 

Son teknolojik seçimler yapmak için wireless print server modellerini gözden geçirebilirsiniz. Print server yazıcı seçimi yaparken ise yazıcı ve bilgisayarlarda kullanılan işletim sisteminizi de iyi bilmeniz gerekir. Bu yazıcılar ile aynı işletim sistemine sahip olan bilgisayarları tercih etmeniz gerekir. Aynı işletim sisteminde olmayan print server ve bilgisayarların ağ paylaşımı işlemi yapması mümkün olmayacaktır. Tercih edeceğiniz print serverler, işletim sisteminin gereksinimini karşılamalıdır. Genel olarak, print server yazıcılar, birden çok işletim sistemini destekleme özelliğiyle üretilmiştir. Piyasa üzerinde ise Mac OS, Netware, Linux ve Windows gibi işletim sistemleriyle sorunsuz bir şekilde çalışabilmektedir. Bu işletim sistemleriyle bağlanacağınız cihaz sayısını bilerek işlem yapabilirsiniz. Bağlanması gereken cihaz sayısını bildiğinizde, bu kapasiteye uygun olan ürünü de satın almış olursunuz. Kullanım alanı da print server seçiminde bir hayli önemlidir. Büyük bir şirket için yazıcı alıyorsanız, güçlü bir print server tercih etmelisiniz. Aynı zamanda, her yere rahat bir şekilde bağlantı sorunu yaşamadan ulaşabilen ürünlere yönelmelisiniz. 

Print Server Kullanım Avantajları

Kablosuz print server ya da kablolu olan modeller arasından seçim yapabiliyorsunuz. Her tasarımın kullanıcı dostu bir yanı olduğu söylenebilir. Print server yazıcılar, geniş bir iş ağına sahiptir. Bağlantı hızını destekleyen cihazlar daha hızlı bir şekilde iş görebilmenize olanak sağlar. Bu sebeple, yapacağınız iş ve bağlanacağınız cihaz sayısını iyi bilmeniz gerekir. USB sistemli olarak tasarlanan yazıcılar için print server kullanımı yapılacaksa cihazların interneti desteklemesi gerekmektedir. Yeni nesil yazıcıların pek çoğu USB’ li olarak tasarlanmıştır. Print server yazıcıları, internet bağlantılı olarak tercih ettiğinizde, daha pratik işlemler yapabilmeniz de mümkün olur. Bu gereksinimleri karşılamak için seçenekler arasında yer alan yazıcıları gözden geçirebilirsiniz. Tasarlanan yazıcılar, paralel ya da seri halindeyse cihazlarla uyum sağlayabilecektir. Print server yazıcıların bağlantı hızları da oldukça yüksektir. İşleriniz yoğun olduğunda, hızlı print serverler bir hayli işinizi görecektir. 

Gelişen teknoloji, yeni nesil yazıcıların kullanımını karmaşık hale getirmiştir. Ancak bazı bireyler bu karmaşayı önlemek için pratik çözümler aramaktadır. Print server sürücüler sayesinde, yalnızca ara yüzünün pratikliğiyle kısa sürede çıktı alabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda, zamandan tasarruf ederek de çıktı alabilirsiniz. Bu cihazlar, pratik ve bütçe dostu özelliklere sahiptir. İşlerinizin yoğun olduğu bir şirkette birden fazla yazıcıyı almak yerine print server alarak, bütçenize dost bir alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle, USB print server modelleri, kablo gerektirmeden kullanabileceğiniz işlevsel tasarımlardan bir tanesidir. Güçlü ve işlemcisinin iyi olduğu print server modelleri sayesinde, işletmelerin ya da okul gibi yerlerin ağ kullanımına yardımcı olunmaktadır. Üstelik print serverler sayesinde yüksek bir performans elde edebilmeniz de mümkündür. Yalnızca ofis ortamında değil, ev gibi konfor alanlarında da pratiklik kazandıracak print server modelleri vardır. Özellikle ev ortamında kablo fazlalığının önlenmesi için fazladan yazıcı alarak bütçe zorlamamak adına print serverleri kullanabilirsiniz. Evinizdeki bütün bilgisayarların yazıcı işlemi bu ürünler sayesinde halledilebilecektir. Hafif ve taşınabilir olan print serverler, istediğiniz her ortama götürebileceğiniz özelliktedir. 

Print Server Tasarımları

Print server, yer kaplamayan bir yapıya sahiptir. Herhangi bir dolabın çekmecesine koyarak bile saklayabileceğiniz bir üründür. Üstünde yer alan portlar sayesinde, bağlanma işlemi sağlayabilmeniz mümkündür. Sadece internet erişiminin olması bu cihazları kullanmanıza yeterli olur. İnternet erişimi olan bilgisayarlar ve print server ile yazıcıda yapmanız gereken her işi gerçekleştirebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz yazıcının sürücüsünü bilgisayarınıza indirmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda, web ara yüzünden IP adresi ile print servere bağlanabilmeniz mümkündür. Kurulumu ve ayarlanması son derece kolay olan bu cihazlar, rahat bir şekilde bağlantı işlemi gerçekleştireceğiniz özelliktedir. Baskı için ise kullanıcı girişi isteyen print server modelleri, sadece seçtiğiniz ve izin verdiğiniz ürünlerin baskısını gönderecektir. 

Oturum açsanız bile kullanıcının istemesi ve izin vermesi halinde baskı işlemi yapabilirsiniz. Bütün cihazlara dağıtım ise tek seferde gerçekleşir. Tek seferde işlem yapıldığında tek tek bağlanmaya gerek olmayacaktır. 

Kablosuz Print Server Modelleri

Teknolojinin gelişimi ile birlikte, kablosuz olarak tasarlanan print serverler üretilmiştir. Teknolojik birçok aletin enerji kaynağı elektrik olmaktadır. Elektrik kaynağında akımın meydana gelmesi sonrasında enerjinin cihazlara ulaşması sağlanır. Ürünün çalışması ise bu şekilde olur. Böylece ürün elektrikten gelen akımı enerjiye dönüştürür ve ürünün kaynağına enerji aktarır. Bu evreler, print serverin çalışmasına yardımcı olur. Elektrik prizinden çıkan akımının kablo ile ürüne aktarımı sağlanır. Ancak kablosuz olarak bu işlemin sağlanması için kablosuz print server tasarımları yapılmıştır. Bu ürünlerin bataryadan gelen enerjiyi kabul eden bölgeleri enerjiyi yayar. Bu durum ise bir nevi şarj etme işlemidir. Böylece batarya da dolmuş olur. Batarya kısmı ürün enerjisi azalana kadar görevini yerine getirir. 

Kablosuz olarak üretilen print server modeme benzer çalışma sistemine sahiptir. Modem görevi yapması için yalıtkan bir madde ile kaplama yapılarak tasarlanmıştır. Yalıtkan maddeden kasıt ise prizden çıkan akımın kablo ile dolaştırılmasıdır. Ancak kablosuz print serverler de böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. İnsanlara elektrik kaçağı yüzünden zarar gelmesi olası bir durumdur. Dolayısıyla kablosuz print server kullanımı güvenilirlik açısından son derece avantajlıdır. Wifi print server modelleri, bu amaç doğrultusunda kullanılan bir tasarımdır. Elektrik akımı vücuda temas ettiği anda zarar vermektedir. Bu durum, bireylerin çeşitli hastalıklara yakalanmasına da neden olur. Bu sebeple, elektrik akımına bağlı bir ürün ya da aletin mutlaka yalıtımlı olması gerekir. Ürünün elektrik kaçağı gibi sorunlar ile karşılaşmasını önlemek amacıyla çeşitli tedbirler de alınmalıdır. Print server üretici ve tasarımcılarının önermiş olduğu durum ise elektrik akımıyla birlikte enerjiye sahip olduğu esnada ürünle uğraşılmaması gerektiğidir. Aksi halde ürünün vereceği zarar sizde ya da evinizde hasar oluşturur. Print server fiyat aralıkları, tercih edeceğiniz kablolu ya da kablosuz modele bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Print Server Görevi Nedir?

Sanal sunucu aracılığı ile kurulan ve ağ kablosuyla, network ile bağlantısı bulunan cihazların bir arada tutulmasını ve kullanılmasını sağlar. 

Print Server Ne İşe Yarar?

Android ya da İOS cihazlardan herhangi bir belgeyi aynı anda, mevcut tek bir yazıcıya göndermeye ve çıktı almaya yardımcı olan cihazlardır. Bu işlem, farklı markalardaki bilgisayarlar için de geçerlidir. 

Print Server Neden Kurulur?

Bu ürün, cihazların bir arada tutulması için kurulur. Aynı zamanda, birden çok cihazın yapabileceği işlemin tek bir yerden yapılması için kurulan ürünlerdir. Tamamen kullanıcı dostu bir yapıya sahip olan print server, farklı büyüklükteki işletmelerin işini de bir hayli kolaylaştırır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Print Server Fiyatları

6 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
DSACategoryId/2147483646/3013122/390