Adaptör

Adaptör

Günlük hayatımızda farklı amaçlarla kullandığımız çok sayıda elektronik alet bulunmaktadır. Bunların kapasitelerine göre belli bir kullanımdan sonra şarj etmek gerekmektedir. Şarj cihazları yani adaptör ürünleri kullanılarak bu ürünleri şarj etmek gerekir. Bununla birlikte kullanılan adaptör seçeneklerinin doğru akıma sahip olması gerekmektedir. Bu sırada devreye giren adaptörler dalgalı akımı doğru akıma dönüştürürler. Böylece şerit led güvenlik kamera adaptörü ile buna uygun cihazlar çalışmaları için gerek duydukları voltajı elde ederler. Doğrultucu olarak çalışan adaptörler pillerle aynı görevi üstlenir. Elektronik cihazlar için gereken gücü yeteri seviyede sağlayan adaptörler bu sayede cihazları doğru bir şekilde çalıştırır.

Yüksek güce sahip olan cihazlar için uygun modern araç adaptörü tercihleri yapılmadığında yetersiz kalacaktır. Bu yüzden yüksek güce sahip cihazlar için uygun adaptörler kullanılmalıdır. Böylece her cihaz için farklı değerlere sahip adaptörler önemli fonksiyonları sunmaktadır. Günümüzde teknolojik aletlerin hayatımızın her alanında yaygın bir biçimde kullanılması nedeniyle cihazların güç kaynağı olarak adaptörler tercih edilir ve insanlar için vazgeçilmez derecede öneme sahiptir. Bu yüzden şarjlı matkap adaptörü trafolu ve şarj aletleri hayatınızı daha kolay hale getiren cihazlar arasında liste başı olmaktadır ve hayati öneme sahip olurlar.

Düşük ayarlar üzerinden çalışma özelliği bulunan elektronik cihazlar arasında yer alan olan adaptörlerde pille çalışan mekanizmalar da görülebilir. Buna rağmen pil yerine adaptörler vasıtasıyla elektrik kullanmak bu cihazlar için daha hesaplı ve daha ekonomik bir kullanım gerçekleştirir. Günlük hayatta genellikle 12 v AC adaptör yaygın olarak kullanılsa da farklı değerlerde olan adaptör çeşitleri de mevcuttur. Böylece farklı amper adaptör çeşitleri üzerinden elektrik akımını alternatif akıma çevirmek mümkün olmaktadır. Doğru akımı sağlayan adaptörleri tercih etmeniz halinde elektrik yükleri yüksek potansiyeli açığa çıkarır. 

Günlük hayatımızın vazgeçilmez parçalar arasında yer alan cep telefonu ve laptoplar gibi çok sayıda elektronik cihazlar elektrik bağlantısını kullanan bölümleri içermektedir. Bu bölümler aynı zamanda adaptörün bağlanması gereken yeri de işaret eder. Böylece bu kısımlar üzerinden elektrik bağlantısı laptop adaptör 1900 gibi adaptörler vasıtasıyla sağlanır. Ayrıca adaptörler bu cihazların sahip olduğu pilleri de şarj etme imkanına sahiptir. Hayatınızın birçok farklı alanında kullanma imkanınız bulunan led televizyon adaptör gibi adaptörler önemli anlarda büyük destekçiniz olur ve hayat kurtarıcı bir görev üstlenir. Çok geniş kullanım alanına sahip olan adaptörleri kullanacağınız elektronik cihazı özelliklerine göre inceledikten sonra buna uygun adaptör ürününü belirleyebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olan adaptörü daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Farklı kullanım alanlarında farklı şekiller üzerinden karşılaşılan adaptörler 3 farklı türde kullanılır. Bu türler; köprü tipi tam dalga doğrultucuları, tam dalga doğrultucuları ve yarım dalga doğrultucuları olarak adlandırılır. Her adaptörün farklı akım güçlerini taşıdığı ve buna göre uygun cihazlarla kullanılması gerektiği asla unutulmamalıdır. Bazı adaptör çeşitleri düşük akımı kaldırma özelliğine sahiptir. Bazı adaptör çeşitlerinde ise daha yüksek değerlerde kullanılması söz konusudur. Kısaca her adaptör türü farklı özelliklere sahip olması nedeniyle farklı cihazlar ve farklı seviyelerde kullanışlı olmaktadır. Bu yüzden cihazınızın özelliklerini iyi bilmeniz ve buna göre bir adaptör tercih etmeniz gerekmektedir. Özel tesisler tarafından üretilen elektrik enerjisi alternatif akım şeklinde üretilir. Alternatif akım elektrik sektöründe AC kısaltması ile ifade edilir. Elektronik cihazların neredeyse tamamı doğru akım yani DC ile çalıştığı için özel tesisleri üretilen bu elektriğin sahip olduğu şebeke gerilimi düşürülmelidir. Bunu gerçekleştirmek için DC akımına dönüştürmek gerekmektedir. Evlerde ve iş yerlerinde yoğun bir şekilde kullanımı gerçekleştirilen adaptörler bu görevi üstlenirler. Adaptör 12100 sayesinde şebeke gerilimi otomatik bir biçimde doğru akıma dönüştürülür. Günümüzde çok geniş teknolojik ürün çeşitlerinin olması ve bunların farklı modeller ve markalar ile geniş bir ürün yelpazesinde kullanıcılara sunulması adaptör seçimlerini de önemli bir hale getirmiştir. Böylece kullanıcılar özel çözüm çeşitlerini sunan bu adaptör türlerini sıklıkla kullanmaktadır. Bu önemli detayları göz önünde bulundurarak farklı adaptör modellerini inceleyebilir ve ihtiyaç duyduğunuz cihazlarınıza uygun adaptör çeşitlerini anında sipariş vererek satın alabilirsiniz.

Adaptör ne için kullanılır ve nasıl çalışır?

Özel üretim tesisleri tarafından üretilen ve kullanıma hazır hale getirilen elektrik enerjisi yüksek gerilim kabloları ve trafolar kullanılarak mahalleler gibi yaşam alanlarına kadar ulaştırılır. Ayrıca çalışma alanlarındaki birçok iş yeri de bu elektrik enerjisini aktif bir şekilde kullanır. Acı şebeke gerilimi alçak gerilime dönüştürüldükten sonra panolar ve iç tesisat vasıtasıyla duvarlarda yer alan prizlere kadar ulaşır ve bu sayede basit bir şekilde kullanılır. Prizlerde bulunan elektrik enerjisi incelendiğinde 220 ile 230 volt arasında bir alternatif akım formunda bulunduğu görülür. Elektronik cihazlar bulundukları özelliklere ve çalışma mekanizmalarına göre 5,12 ya da 24 volt gibi düşük seçeneklerde doğru akım formunu sağladığı enerji ile çalışmaya ve performans göstermeye başlar.

Pil kullanarak pildeki enerji ile çalışma kabiliyetine sahip olan elektronik cihazların aynı zamanda şebeke elektriği ile çalışmak için uygun bir biçimde tasarlandığı görülmektedir. Bu sayede adaptörler devreye girer ve bu amaçla kullanım gerçekleştirilmesini sağlar. Adaptörlerin bünyesinde bulunan ufak boyuttaki transformatör sayesinde adaptörleri kullanarak gerilim seviyesini düşürmek mümkün olur. Gelirim seviyesini düşüren adaptör çeşitleri bununla birlikte diyot ve diğer elektronik elemanların meydana getirdiği doğrulta AC devrelerinden faydalanır. Doğrulta AC devrelerinin yardımı sayesinde AC akımının DC akımına dönüştürülmesi mümkün hale gelmektedir. Bu sayede dalgalı halde bulunan elektrik enerjisi küçük değerlere doğru sabitlenir ve bu sayede doğru akıma dönüştürülmesi gerçekleştirilmiş olur.

Adaptör çeşitleri ve özellikleri

AC adaptör modelleri, doğrudan prizlere gelen 220 ile 200 volt arası elektrik enerjisi ve 50 ile 60 hz arasındaki alternatif akımla çalışmaktadır. AC adaptörler kullanılırken tasarımları gereği üzerlerinde fiş ya da kablolu fiş bulunması mümkündür. Bu fişi kullanarak adaptörleri prize takabilirsiniz. Bu adaptör modelleri prizden aldığı enerjiyi 5, 12 ya da 24 volt olarak DC akım seviyelerine farklı şekillerde çıkış sağlayacaktır. Ayarlanabilir özelliğe sahip olan bazı 3 amper çok uçlu ayarlı kademeli adaptör benzeri olan AC adaptör modelleri şebeke elektriği ile çalışma özelliğine de sahiptir. Bu modellerin çıkış gerilimi sabit olmamakla birlikte değişken bir formdadır. Bu adaptör modellerinin üzerinde sahip olduğu özellikler nedeniyle farklı bir tasarım kullanılır. Ayar butonu olması nedeniyle bu adaptörler 3 ile 12 volt seviyeleri arasında DC gerilim üretme özelliğine de sahip olabilirler. Ayarlı olma özelliği taşıyan bu adaptör modelleri aynı zamanda esnek çıkış özelliğine de sahiptir. Esnek çıkış özelliğini kullanan bu adaptör modelleri kullanıcılarının hayatını çok daha kolay hale getirmektedir. Bunların dışında fişli adaptör modellerine alternatif olarak geliştirilen ve üretilen ürünlerde bulunmaktadır. Bu modeller pano tipi olarak adlandırılır. Nokta aynı zamanda bu modeller güç kaynağı, LED driver, power sply, LED sürücü ve LED trafosu gibi farklı isimlerle de adlandırılır. Bunlar genellikle profesyonel anlamda kullanılmaları için üretilen güç kaynaklarıdır. Bu yüzden bu güç kaynaklarında belli seviyede akım ve gerilim DC çıkış üzerinden verilir. Bunun dışında farklı amaçlar için kullanılan ama aynı görevi gören adaptör modelleri arasında slim adaptörler de yer almaktadır. Bunlar normal güç kaynakları ile karşılaştırıldığında çok daha kompakt boyutlarda olmaları nedeniyle bariz bir şekilde daha az yer kaplarlar. Böylece ince metal kasa adaptör led driver gibi ürünleri yanınızda taşımak da oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir.

Adaptör alırken nelere dikkat edilir?

Adaptör satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Adaptör satın almak istediğinizde ilk önce kullanacağınız cihaz ile birlikte aydınlatma arma türünün sahip olduğu çalışma gerilimi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Buna örnek vermek gerekirse 24 volt DC gerilim ile çalışan çubuk LED söz konusu olduğunda 12 volt üretim sağlayan 12 Volt 1 amper led adaptörü kullanmak işe yaramaz. Çünkü bu adaptör bahsedilen cihazı çalıştırma konusunda yetersiz kalacaktır. Aynı zamanda daha yüksek oranda voltaja maruz kalan elektronik cihazlar için de bozulma riski söz konusudur. Bu yüzden cihaz ile adaptörün gerilim değerleri ne birbirinden yüksek ne de birbirinden düşük olmalıdır. Cihazın çalışması ve arıza yapmaması adına sorunsuz bir işleyiş ile performans almak için cihaz ve adaptöre sahip olduğu gerilim değerleri birbirleriyle tamamen aynı olmalıdır.

Bazı güç kaynakları açısından da watt değeri belirtilmektedir. Bu değer güç kaynağının sahip olduğu gücü ifade etmek için kullanılır. Bu duruma örnek vermek gerekirse 12 volt çıkış sağlayan 120 watt değerinde gücü bulunan bir güç kaynağının sağlayabileceği akım seviyesi en fazla 10 amper olacaktır. Bu yüzden çalıştırılmak istenen DC cihazın en yüksek gücünü bilmek ve buna göre tercih yapmak gerekmektedir. Bu yapılmadığı takdirde cihazın ihtiyacı olan seviyede gerilim üretmeyi başaran adaptör alsanız bile beslenme akımı yetersiz kalacaktır. Bu yüzden cihazın çalışması sorunlu olabilir ve cihazınız bu durum nedeniyle zarar görebilir. Elektronik cihazların mevcut kullanım şekilleri aynı zamanda güç kaynağının formunu da belirlemektedir. Endüstriyel cihazlar için güç kaynağı alınması gerektiğinde bu doğrultuda büyük ihtimalle pano tipi olarak adlandırılan ray tipi bir ürün almanız gerekmektedir. Bu sayede güç kaynağını pano içerisinde bulunan raya takmak mümkün olur. Elektronik ev aletlerinde ise yapacağınız seçim fişli tipteki türler için olmalıdır.

Adaptör Ne İçin ve Hangi Amaçla Kullanılır?

Düşük voltaja sahip olan ve DC akımla çalışan cihazları beslemek amacıyla adaptörler kullanılmaktadır. Örneğin; akvaryumlarda akvaryum adaptörü kullanmak uygun olacaktır. Böylece istenilen verimi almak adaptörler üzerinden daha kolay ve etkili bir şekilde gerçekleşmektedir.

Adaptör Modellerinin Sahip Olduğu Teknik Özellikleri Nelerdir?

Adaptör modellerinin sahip olduğu teknik özelliklere göz atıldığında adaptör seçimindeki çıkış voltajı, maksimum çıkış akımı ya da güç değerinin incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca ayarlanabilir özelliğe sahip olan terazi adaptörü gibi adaptörler de kullanıcılar için farklı alternatifler arasında yer almaktadır.

LED Trafosu Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

LED trafosu seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Güç kaynağını sahip olduğu minimum 3 değeri LED armatürün sahip olduğu maksimum güç seviyesinde olmalıdır. Ayrıca bu unsurlar dikkat edilirken LED‘lerin sahip olduğu çalışma gerilimini de mutlaka hesaba katmak gerekir. Ayrıca adaptör fiyatı seçenekleri de incelenmelidir. Çünkü adaptör fiyatları 1900 ile adaptör metal kasa korumalı fanlı trafo arasında ister istemez bir fiyat farkı olacaktır.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Adaptör

5559 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 52 / 5559 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?