Barkod, sayıların ya da harflerin farklı genişlikteki çizgi ve boşluklara kodlanmasıdır. Barkod, bilgisayara bilgi girişinde kullanılan yollardan bir tanesidir ve içeriğinde açıklayıcı bilgi bulunmaz. İki boyutlu olan karekod ise ürün kodunun yanı sıra istenilen bilgilerin eklenebildiği barkodun daha güncel versiyonudur. Barkodun en temel kullanım alanı ürün takibidir.

Barkod Ürünleri

Barkod yazıcı ile etikete basılan barkod, ürünün kodunu taşır. Barkodun içeriği, el terminali ya da barkod okuyucu ile okunduğunda veri tabanı ile eşleşerek ürünün; özellikleri, fiyatı ve stok durumu gibi bilgileri görmesini sağlar. Barkod ürünleri; üretimde, ürünlerin taşınmasında, ürün satışında kullanılabilmektedir.

Barkod ürünlerinin kullanılması; hata payının azalmasını, varlıkların daha kolay yönetimini ve zamandan tasarruf etmeyi sağlar. Barkod sistemi, baskı ve tanımlama hatalarını en aza indirir ve elle yapılan veri girişinde yapılan hataları azaltır. Barkod okuyucu ile ürünler kolaylıkla takip edilebilir ve stok kontrolü çok daha basit hale gelir. Barkod, sistemli bir şekilde uygulandığında güvenlik, şube kontrolü, kullanılan araç ve gerecin takibi kolaylaşır. Barkod ürünlerinin kullanılması, personelin iş yükünü ve ürünler ile ilgili eğitime harcanan süreyi azaltır. Barkod kullanıldığında üretimin her aşaması kontrollü hale gelerek iş gücünün ve hammaddenin daha etkin kullanılmasını sağlanır.

İki boyutlu olan karekod kullanılarak ürün bilgileri, kampanyalar, kurumsal iletişim bilgileri gibi birçok konuda tüketiciye bilgi vermek mümkündür. Karekod okuyucuların yanı sıra akıllı cihazlara yüklenebilen uygulamalar aracılığıyla da karekodun içeriğine ulaşılabilmektedir. Yaygın olarak kullanılan karekod formatları HTML ve PNG formatında olanlardır.

Barkod Ürünleri Nelerdir?

Barkod ürünleri arasında en fazla kullanılanlar; barkod okuyucu, barkod yazıcı, el terminali ve karekod okuyucudur.

Barkod okuyucular, etiket üzerine basılan barkodun okunması için kullanılır. Yaygın olarak kullanılan barkod okuyucular; kalem tipi, lazer ve CCD okuyuculardır. Kalem tipi okuyucuların içinde LED ışık kaynağı ve foto diyot bulunmaktadır. Barkodu okumak için kalem ucunun düz bir çizgi halinde barkod üzerinde hareket ettirilmesi gerekir. Foto diyot yansıyan ışığın yoğunluğunu ölçerek barkodun okunmasını sağlar.

Kalem okuyucuların daha gelişmiş sürümü olan lazer okuyucular tarama hatalarını azaltarak daha iyi okuma sağlar. Lazer okuyucunun çalışma prensibi lazer ışınının bir ayna yardımı ile barkoda yansıtılması prensibine dayanır. Bu tip ürünler, ayna ışının kırılarak barkodun üzerinde düz bir hat izlemesini sağlar ve ışın geri yansıdığında okuyucunun içindeki diyot yansımanın seviyesini ölçer. Lazer okuyucular sabit olarak kullanılabileceği gibi taşınabilir olarak da kullanılır. LED okuyucu olarak da bilinen CCD okuyucu yüzlerce ince LED ışığı barkoda yansıtır. Okuyucu bir alıcı aracılığı ile barkoddan geri dönen ışığın direncini ölçer ve bu direnci sayısal değere dönüştürür.

Barkod yazıcılar, barkod etiketlerinin baskısında kullanılan yazıcılardır. Yazıcıların masaüstü, bileklik tipi, ticari ve mobil gibi versiyonları bulunmaktadır. Masaüstü barkod yazıcılar, etiket ihtiyacı haftalık ortalama 1000 veya daha az olan kullanıcılar için uygundur. Bu modeller, ticari etiket yazıcılarının aksine daha küçük boyutlarda üretildiği için daha az yer kaplar. Küçük boyutlarına rağmen bu tipteki yazıcılar, ticari yazıcılar ile aynı çıktı kalitesine ve hızına sahiptir.

Bileklik tipi yazıcıların en önemli özelliği hareket halindeki kullanıcılar için tasarlanmış olmasıdır. Bu ürünler; eğlence parkı, yapı marketler ve spor salonu gibi yerlerde hareket halindeki çalışanların kullanımına yönelik geliştirilmiştir. Ticari barkod yazıcıları, sanayi kuruluşlarının yüksek seviyedeki etiket ihtiyacı düşünülerek tasarlanmıştır. Diğer yazıcı çeşitlerine nazaran daha farklı boyutta olan bu modeller, barkod etiketini daha hızlı ve yüksek çözünürlükte üretirler. Mobil barkod yazıcılar, kablosuz kullanım amacı ile üretilmektedir ve masaüstü yazıcılar ile aynı özelliklere sahiptir.

El terminalleri, kablosuz ağ teknolojisini kullanan el bilgisayarlarıdır. El terminali; geniş depolarda, sabit barkod okuyuculara ulaşımın zor olduğu geniş alanlarda ve ofis dışı kullanımda veri tabanına bağlanarak barkod okuyucu olarak kullanılmaktadır. Karekod okuyucular, tek boyutlu barkod okuyucuların aksine iki boyutlu olan karekodları okumak amacı ile tercih edilir. Karekod okuyucular, karekodun görüntüsünün kamera yardımı ile işlemciye gönderilmesi prensibi ile çalışır. Okuyucuların tamamı bilgi güvenliği için hata koruma algoritması kullanır.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Barkod Ürünleri

1.691 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Özsaraç Etiket Barkod Ürünleri
  2. On Roll Paper Barkod Ürünleri
  3. Zebra Barkod Ürünleri
  4. Kalite Barkod Barkod Ürünleri
  5. Ataşehir Barkod Etiket Barkod Ürünleri
  6. Barcodex Barkod Ürünleri
  7. Sena Barkod Ürünleri
  8. BARKODSARF Barkod Ürünleri
  9. Newland Barkod Ürünleri
  10. Perkon Barkod Ürünleri
  11. Kü Kaliteli Ürün Barkod Ürünleri
  12. Sunlux Barkod Ürünleri
  13. Prodijital Barkod Ürünleri
  14. Buyfun Barkod Ürünleri
  15. Argox Barkod Ürünleri
  16. Ptbarkod Barkod Ürünleri
  17. Unitech Barkod Ürünleri
  18. Usb Barkod Ürünleri
  19. Datalogic Barkod Ürünleri
  20. Crea Barkod Barkod Ürünleri
  21. Honeywell Barkod Ürünleri
  22. Hyper Barkod Ürünleri
  23. GOOJPRT Barkod Ürünleri
  24. XPrinter Barkod Ürünleri
  25. Inkanto Barkod Ürünleri
  26. PosxPower Barkod Ürünleri
  27. Afanda Barkod Ürünleri
  28. Performax Barkod Ürünleri
  29. Erpos Barkod Ürünleri
  30. Ofis Barkod Ürünleri
  31. Zebex Barkod Ürünleri
  32. OEM Barkod Ürünleri
  33. Seles Barkod Ürünleri
  34. Epson Barkod Ürünleri
  35. Godex Barkod Ürünleri
  36. Goldist Barkod Ürünleri
  37. Hoin Barkod Ürünleri
  38. Tiwox Barkod Ürünleri
  39. Viapos Barkod Ürünleri
  40. Aclas Barkod Ürünleri
  41. Dsic Barkod Ürünleri
  42. Netum Barkod Ürünleri
  43. DemirSoft Barkod Ürünleri
  44. Dijital Barkod Barkod Ürünleri
  45. Palmx Barkod Ürünleri
  46. Sewoo Barkod Ürünleri
  47. TScan Barkod Ürünleri
  48. Numa Barkod Ürünleri
  49. Rongta Barkod Ürünleri
  50. Symbol Barkod Ürünleri
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013118/162
Başa dön