Rulo şeklinde şerit filmlerden oluşan ribon, termal transfer baskı yönteminde kullanılıyor. Üç katmandan oluşan ribonun orta kısmında şerit tabakası yer alıyor. Şerit tabakanın bir yüzeyi, belirli ısıda eriyen mürekkep; diğer yüzeyi ise koruyucu ve taşıyıcı özellikler içeren tabaka ile kaplanıyor. Ürünün model ve özelliğine bağlı olarak mürekkep içerisinde belirli oranlarda bal mumu ve reçine bulunuyor. Yaklaşık yirmi yıldır kullanılan ribon, bir Japon firmasının "kanji" adı verilen yazılarının basılabilmesi için icat ediliyor. Termal transfer tekniği ile çalışan ürün, 1980’li yılların ortalarında barkod teknolojisinin kullanılması ile birlikte sanayi, ticaret ve endüstri alanında da kullanılmaya başlanıyor. Barkod ve diğer değişken bilgilerin basımına en uygun kullanım oluşturan teknik olan termal transfer tekniği, kullanım kolaylığı ile dikkat çekiyor. Ribon, tüm etiketleme işlemlerinde, barkod, raf ve kargo etiketlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Bu kullanım alanlarının yanı sıra sentetik, standart, baskılı ve daha birçok çeşit yüzeye kolaylıkla uygulanabilen ribon, ekonomik termal transfer sağlayan yapısı ile ön plana çıkıyor.

Etiket türlerine göre ribon, wax, resin ve wax resin olmak üzere üçe ayrılıyor. Ribon, anti statik özelliği ile barkod yazıcı kafa ömrünü oldukça uzatıyor.

Kâğıt bazlı etiketler için kullanılan ribon çeşidi olan wax ribonlar, uygun maliyetlerinden dolayı sıklıkla tercih ediliyor. Plastik bazlı etiketlerin dışında kalan tüm etiketlerde %90 oranında kullanılan wax ribon; genel amaçlı etiketleme işlerinde, raf ve kutu etiketlenmesinde ve tekstil ürünlerinin etiketlenmesinde yaygın olarak kullanılıyor. Çabuk erime özelliğine sahip olan wax ribon, düşük ısıda baskı almayı kolaylaştırıyor. Ancak; alkol gibi dış etkenlere karşı dayanıklılığı olmayan bu ribon çeşidi, plastik yüzeyler için pek uygun özellik göstermiyor. Özellikle vellum, opak ve kuşe kâğıtlarda uygulanan wax ribon, içerisinde %2 oranında reçine %98 oranında bal mumu barındırıyor ve içinde yer alan mürekkep de 30 dereceye kadar dayanıklılık gösteriyor.

Sentetik özelliğe sahip etiketler için özel olarak tasarlanan resin ribonlar, wax ribonlara oranla daha yüksek fiyata sahip oluyor. En dayanıklı ribon çeşitleri arasında yerini alan resin ribonlar; aşınmaya, yüksek ısıya ve kimyasallara maruz kalan etiketlerde kullanılıyor. Alkol testinde de görünmeyen resin ribon, ağır yıkama yapılan tekstil baskılarda tercih ediliyor. Polimid, polyester, polipropilen ve polietilen etiketlerde de kullanılabilen ürün, yüksek reçine oranı ile sorunsuz net baskılar yapılmasına fırsat veriyor.

Üçüncü ribon çeşidi olan wax resin ribon, wax ribon ile resin ribonun karışımından oluşuyor. Her tür kâğıt üzerinde baskı yapabilir özelliğe sahip olan ürün, çok yönlülüğü ile birçok kullanıcının tercihi oluyor. Tüm plastik ham maddelerde kullanılan ribon çeşidi, 85 dereceye kadar dayanıklı mürekkebiyle ön plana çıkıyor. %30 oranında bal mumu, %70 oranında reçine içeren wax resin ribon, tüm baskı uygulamalarında güvenle kullanılabiliyor. Fiyat açısından ise resin ribondan düşük; wax ribondan ise yüksek özellik gösteren ribon çeşidi, kullanıcların en çok tercih ettiği ribon çeşidi oluyor. Direkt termal baskının kullanıldığı uygulamalarda kullanımına gerek olmayan ribon, termal etiketlerin kullanılmadığı durumlarda tercih ediliyor. Termal etiketler; zaman içinde güneş ışığı, dış ortamlar ve nemden etkilenerek kararabiliyor ve üzerlerinde yer alan bilgiler silinebiliyor. Ayrıca, stoklanması da zor olan termal etiketler, zamanla yerlerini daha kullanışlı olan ribonlara bırakıyor. Ribon kullanımı sayesinde yazıcının kafası korunuyor ve kullanılan vellum etiketler; güneş ışığı, nem ve ısıdan etkilenmiyor. Daha sağlıklı ve kalıcı baskı işlemi sağlayan ribon; su ve kimyasal maddelerden de etkilenmiyor.

Ribon

107 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Usb
  2. Brother
  3. BARKODSARF
  4. Crea Barkod
  5. OEM
  6. Argox
  7. Zebra
  8. CAS
  9. Dymo
  10. Elba
  11. Epson
  12. Godex
  13. Mobılecomp
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013118/162/80137035
BAŞA DÖN