İnsan ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda teknoloji hızla gelişim gösterir. Görüntü kalitesi ve teknik donanım anlamında da monitörlerin aktif halde değiştiği söylenebilir. Bilgisayarlar, karşısında iş veya oyun gibi birçok sebeple uzun vakitler geçirebilirsiniz. Bu geçirilen vakit süresince gözler sürekli ekran ile temas halinde bulunurlar Göz sağlığı ve yüksek görüntü kalitesi hedefiyle son teknoloji ile birçok monitör kullanıcılarına sunulur. Birbirinden farklı monitörlerin ekran genişlikleri, çözünürlükleri, yenileme hızı monitör seçimlerinde önemli rol oynar. Bir monitörün kullandığı ekran teknolojisi en önemli unsurlarından biridir. Çünkü monitör ile yapılacak işleri ve hangi amaç üzerine kullanılacağının daha uygun olacağı konusunda ekran türü önemlidir. IPS monitör, bu gelişim anlamında son yeniliklerden biridir. IPS panel teknolojisi ekranı her açıdan aynı renk kalitesiyle görmeyi hedefler. IPS monitörler, renk kalitesi ve görüntü netliği isteyen kullanıcıların en çok tercih ettiği bir ekran teknolojilerinden biridir. Özellikle renk tonlarının canlılığı ve geniş izleme açıları yönünden oldukça başarılıdır. IPS monitörler sağladığı geçiş görüntü açısı özelliği ile, tam karşıdan ekrana bakma zorunluluğunun giderir. Satın alacağınız monitör türüne kullanım amaçlarınız, istekleriniz doğrultusunda karar vermeniz gerekir. Dijital içerik üreticiler, oyun oynayanlar ve ofis çalışanları monitör açısından birbirinden farklı isteklere sahiptir. Örneğin, profesyonel şekilde dijital içerik üretenler, video ve animasyon hazırlama işlemleriyle uzun vakitler geçirenler profesyonellere yönelik monitörler tercih edebilir. Panelleri itibariyle IPS LED monitör olarak adlandırılan, görüntü kalitesi artan ürünler, beklentilerini rahatlıkla karşılayabilir. Ayrıca sıkı oyuncular, oyunlarını aksatmadan çalıştıracak kapasitede olan bilgisayarlarına, görsel içeriklerinde de kalite aradıkları için IPS gaming monitör şeklinde adlandırılan monitörleri tercih edebilir. Birçok işlevsel özelliklerle geliştirilen monitörler, oyun kalitesini maksimuma çıkarmayı hedefler. IPS ekran monitör hemen hemen her ihtiyacı karşılayan üstün özellikleriyle profesyonel bir kullanım sağlar.

IPS Monitör Özellikleri

Üstün görüntü kalitesi, renk canlılığı ve çalışma konforunu sunmak üzere tasarlanan IPS monitörler, son teknoloji ile geliştirilmiş monitörler olarak bilgisayar başında geçirilen vakti verimli kılar. Profesyonel anlamda kullanıcıların vazgeçilmezi olan IPS monitörler, çok yönlü özellikleri, yüksek görüntü kaliteleri ve insana uyarlanan ergonomik tasarımlarıyla eşsiz bir kullanım sağlar. Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın görüntü kalitesi için en önemli unsurlardan biri çözünürlüktür. 2K IPS monitör normal kullanımlarda görüntü açısından yeterince iyidir. Fakat monitörleri profesyonel anlamda kullananlar için 4K IPS monitör daha çok tercih edilir. Ofis uygulamaları kullanımı, basit internet kullanımı, video izleme gibi kullanımlar için değerlendiriliyor ise ekran boyutu konusunda birbirinden farklı boyutlardaki monitörlerde kendi isteğiniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Genelde bu kullanımlar için 27 inç IPS monitör tatmin edici boyuttadır. Oyun deneyimin veriminin artırılması veya dijital içerik tasarımlarında pürüzsüz sonuç almak istenir ise daha geniş boyutlardaki ekran tercih edilmelidir. Bu anlamda da 32 inç IPS monitör önerilir . Çözünürlük ve ekranda tercih edilen boyutun yanı sıra, en önemli unsurlardan biri de ekran yenileme hızıdır. Ekran yenileme hızı, monitörlerinden yüksek verim almak isteyenlerin dikkat edeceği ve seçici özelliklerinden biridir. 60 Hz seviyesindeki yenileme hızı sağlayan monitörler, bilgisayar ile basit şekilde ilgilenenlerin ihtiyaçlarına yanıt verir ve temel kullanımlar için yeterli görülür. 144 Hz IPS monitör yenileme değeri oldukça hızlıdır ve profesyonel kullanıcılar için uygundur. 165 Hz IPS monitör ise tamamen oyuncu odaklıdır. Bu hız, sıkı oyuncular tarafından tercih edilir, kullanım ve oyun konforu sağlar. Kullanım alanını ve yapılacak işlemi iyi bilmek, doğru özelliklerde ekran seçimi için oldukça önemlidir.

IPS Monitör Avantajları

Son günlerde gelişen monitör teknolojileri kıyaslandığında IPS, kendini üstün özellikleri ile ön plana çıkarır. Özellikle işlevsellik konusundaki açık ara fark özellikleri ile çokça tercih edilen monitör seçenekleri içerisinde yer alır. Her açıdan izleme imkanı sağlar. Renk kaybı bu özellikteki ekranlarda görülmez. Yüksek kontrast özelliği sayesinde gerçeğe en yakın görüntünün elde edilmesini sağlar. Ekranda yansımalar oluşmaz bu da gözlerinizi en az derecede rahatsız eder. Yüksek parlaklık sağlar. Tepki süresi oldukça hızlıdır. Alternatif olarak görülen farklı monitör çeşitlerinin aksine göz yormadan çok daha keyifli bir çalışma imkanı sağlar. Geniş görüntü açısı ve yansımalardan uzak IPS ekran, çok parlak ışıklarda bile rahat görülebilir. Uzun ömürlü olması ise sık sık ekran değiştirmek istemeyen kullanıcılar için idealdir. Full HD IPS monitör, sunduğu üstün özellikli izleme kalitesi ile çok daha gerçekçi bir keyfi verir. Rahatına düşkün oyuncuların oyuncu koltukları kadar ekran seçimi de oldukça önemlidir. Tam karşıdan bakma zorunluluğu olmadan her açıdan aynı kalitede görüntü sağlayan IPS monitörler, aynı bağlamda, oyuncular için yüksek konfor sağlar. Bilgisayar kullanım alanınız neresi olursa olsun, ekran kalitesi çalışma sürecine ve bilgisayar kullanım deneyiminize katkı sağlar. Basit programlar kullanıp, temel seviyede internet gezintisi yapsanız dahi düşük kalitede monitörle elde edeceğiniz verim düşük seviyede kalır ve tatmin etmez. IPS monitörler ayrıcalıklı özellikleri ile kalitesini gerçek anlamda kullanıcılarının gözler önüne serer.

IPS Monitör Fiyatları

IPS monitörler, kullanıcının yapacağı işlemler ve alana göre değişkenlik gösterebilir. Bu anlamda birçok farklı özellik ve formuyla öne çıkar. Aynı işlem için kullanılabilecek monitörlerde bile kullanıcının isteğine göre IPS monitör özellikleri ve formu değişebilir. Oyun oynamak için kullanılacak bir monitörde bir oyuncu düz ekranı tercih ederken diğer bir oyuncu curved IPS monitör tercih edebilir. Curved yani kavisli IPS monitör, aynı boyuttaki düz monitörlerden daha fazla görüntü açısı ve hareketlere daha yakın hissetmenizi sağlar. Eğriliği nedeniyle de ekranda parlama hissedilmeyecek kadar minimuma indirilir. En iyi IPS monitör, bu sebeple kişiden kişiye değişir. Tamamen memnuniyete bağlı bir özelliktir. Teknik anlamda bir monitöre en iyi demek bu anlamda yanlış olabilir. Kişinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan ve işlemlerini en verimli şekilde halledebileceği monitöre en iyi demek daha doğru olur. Hemen hemen her ihtiyaca karşılık, her özellikte IPS monitör bulmak mümkündür. Üstelik bu monitörler çeşitli boyutları ile kullanım alanınızı sınırlandırmadan konforlu kullanım sağlar. Bu sayede daha büyük oyuncu masaları ya da çalışma masaları için masraf edilmesine gerek kalmaz. Uzun ömürlü olması da ekonomik anlamda cep dostu ürünler sınıfına girmesini sağlar. Teknolojik ürünlerde uzun ömürlü kullanım önemli bir etkendir. Tüm bu avantajlı özellikleri ile IPS monitörler kullanıcılara sunulur. IPS monitör tavsiyesi ve yorumlar esas alınarak insan ihtiyaçlarına uygun monitörler tasarlama ve mevcut monitörleri geliştirme işlemleri günbegün devam eder. IPS monitör fiyatları markalar tarafından en uygun şekilde belirlenir. Fiyatlar, monitör özelliklerine ve boyutlarına göre değişkenlik gösterebilir. En ucuz IPS monitör modellerine Hepsiburada aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

IPS Monitörler Herkes Tarafından Kullanılabilir Mi?

IPS monitörler genellikle profesyonel kullanım ya da oyun oynayanlar için tercih edilse de yüksek görüntü kalitesi isteyenler için de isteğine bağlı olarak tercih edilebilir.

Bir Monitörün IPS Monitör Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Alınan monitörlerin her iki yanının alt ve üst kısmından bakmak monitör çeşidini anlamak için bir yön verir. Eğer baktığınız açı değişse dahi görüntü kalitesi değişmiyorsa, IPS monitördür. IPS monitör tam karşıdan bakma zorunluluğu olmadan her açıdan yüksek görüntü kalitesi sağlar.

IPS Monitörlerde Oyun Oynanır Mı?

IPS monitörleri en çok tercih edenlerden biri de sıkı oyunculardır. Birçok ayrıcalıklı yönü ile IPS monitörler, yüksek oyun konforu sağlar. Görüntü açısından yüksek kalite ve hareketleri en yakından hissettirebilme özelliklerine sahiptir. Bu açıdan oyun oynarken herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

IPS Monitör Fiyatları

395 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Monitörler
Monitörler
Led Monitörler
Led Monitörler
IPS Monitörler
IPS Monitörler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Ekran Boyutu
Toplam 38 / 395 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
MultitouchMultitouch, aynı ekranda çoklu dokunma imkânı vererek, yakınlaştırma, uzaklaştırma, büyütme ve küçültme gibi işlevlerin kolayca gerçekleşmesini sağlayan bir teknolojidir. En eski dokunmatik ekranlar, tek dokunuşla algılama oluştururken, günümüzdeki birçok akıllı telefon ve tablet ise multitouch teknolojisine sahiptir. Multitouch ile dokunmatik ekrana sahip cihazlarda aynı anda iki veya daha fazla temas noktasından gelen girişlerin algılanması kolaylaşmıştır. Multitouch algılama ise ASIC olarak adlandırılan özel entegre sensörün varlığıyla mümkün olmaktadır. Aynı zamanda çoklu dokunma teknolojisi, sanal nesne etkileşimini sağlayarak silme ve döndürme işlemlerinin de yapılmasını mümkün kılar. Multitouch teknolojisi, genellikle akıllı telefonlarda kullanılsa da daha büyük arayüze sahip cihazları da desteklemektedir. Örneğin; Microsoft Surface ve Apple iPad gibi tabletlerde çoklu dokunma sistemi kullanılmaktadır. Bununla birlikte, MacBook Pro gibi bazı laptop'larda bulunan touch pad'ler de multitouch işlevini desteklediği için bu özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlarda da multitouch teknolojisi bulunmaktadır.  Multitouch teknolojisine sahip cihazlara olan talebi karşılamak ve bu cihazların kapasitesini artırmak için daha fazla işletim sistemi arayüz desteğine ihtiyaç vardır. Windows 7, MacOS X ve Ubuntu gibi bazı masaüstü işletim sistemleri de çoklu algılama özelliğini destekler nitelikte tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra Android, iOS ve Symbian gibi mobil işletim sistemleri de multitouch teknolojisini destekler. Multitouch teknolojisininin kullanılmasından önce kullanıcılar, bir belge veya görüntüyü yakınlaştırmak için sanal veya gerçek bir düğmeye basarak bu işlevi gerçekleştirirken, çoklu dokunma teknolojisiyle belirli parmak hareketleriyle diledikleri görüntüyü yakınlaştırabilmektedir. Yine geçmişte kullanıcı nesne rotasyonunu, iki ve üçgensel simgeyle ifade edilen bir sanal düğmeye basarak gerçekleştirirken çoklu dokunma işlevine sahip ekran kullanıcıları ise saat yönünde veya saat yönünün tersine yapılan parmak hareketleriyle aynı sonuca ulaşmaktadır.
Detaylar
USBUSB, İngilizce "Universal Serial Bus" isminin kısaltmasıdır. Türkçeye "Evrensel Seri Veriyolu" olarak çevrilebilir. USB ilk olarak 1996 yılında klavye, fare, yazıcı vb. aygıt bağlantılarının tek tip hale getirilmesi ve veri akışının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu bağlamda USB temel olarak dış donanımların ana yönetici makine ile bağlantı kurmasını sağlar. En bilindik şekliyle bilgisayar ana makine olarak ele alınabilir. Bunun yanında yazıcı, akıllı televizyon ya da dijital fotoğraf baskı makinesi de ana makinelerdir. USB, çok çeşitli bağlantı tipleri sayesinde dijital kamera, akıllı telefon, güç ünitesi ve harici bellek gibi pek çok yan donanımı ana makineye bağlar ve ana makine ile yan donanım arasındaki bilgi ve elektrik akımının seri bir şekilde aktarılmasını sağlar. Bilgisayarınızın üzerinde USB bağlantı uçlarının kolaylıkla monte edilebileceği USB girişleri bulunur. Birden fazla USB bağlantı ucu çeşidi olduğundan genellikle bilgisayar üzerinde birden fazla USB girişi mevcuttur. USB 2.0 ve USB 3.0 versiyonları birbirlerine görüntü olarak çok benzer. Bu nedenle USB 3.0 girişi mavi renk ya da "Super Speed" anlamına gelen "SS" harfleri ile belirtilir. USB 3.1 ve USB 3.2 hem USB 2.0 hem de USB 3.0 girişine fiziksel olarak bağlanabilir. Bilgisayara bağlanmak istenen yan donanımın USB ucu bu girişlerden uygun olanına takılır. USB ile bilgisayarınıza bir cihaz bağladığınızda cihazın kurulumu için bilgisayarı yeniden başlatmanız ya da cihaz kurulumu için bilgisayarınıza bir yazılım yüklemeniz gerekmez. USB ile bağlanan tüm donanımlar, bağlantı kurulduğu anda kullanıma hazırdır. Veri işleme hızının yüksek olması sayesinde USB ile bağlanan cihazların eş zamanlı kullanımı da kolaydır. Örneğin direkt olarak harici bellek üzerinde çalışmak bilgisayarınızın masaüstünde çalışmaktan farklı değildir.  USB bağlantıları A, B ve C tipi olarak ayrılır. A tipi bağlantı uçları yassı dikdörtgen şeklindedir ve genel olarak hem elektrik hem de veri aktarımı için kullanılır. B tipi bağlantı uçları ise köşeleri genişletilmiş kareye benzer ve yazıcı ve hard disk bağlantılarında tercih edilir. C tipi bağlantı uçları A ve B tipilerinden daha küçüktür ve daha hızlı veri aktarımı sağlar. A tipi bağlantının teknoloji geliştikçe yeni ve hızlı bir sürümü geliştirilmiştir. İlk sürümler olan USB 1.0 ve 1.1 ile saniyede 12 MB aktarım yapmak mümkünken USB 2.0'da bu sayı saniyede 60 MB'dir. Yüksek hızlı USB 3.0 bağlantısında yakalanan 4,8 Gbps hız, saniyede 600 MB veri aktarımını mümkün kılar. USB 3.1 ise 10 Gbps, yani saniyede 1,22 GB aktarım hızına erişebilmektedir. En son sürüm olan USB 3.2, veri aktarımını 20 Gbps hıza kadar çıkarabilmektedir.
Detaylar
Dokunmatik EkranÖzellikle akıllı telefonlar ile yaygınlaşan dokunmatik ekran, panel üzerinden direkt olarak giriş alabilmeye yarayan bir teknolojidir. Bu işlem ekran yüzeyine dokunmayla ya da dokunmatik ekran kalemi ile yapılabilir. Kullanıcıların daha pratik işlemler yapmasına olanak tanıyan dokunmatik ekran teknolojisi müzik çalarlarda, akıllı telefonlarda, tabletlerde, araba teyplerinde, hastane ya da bankalardaki sıramatik sistemlerinde, havalimanlarında Check-in kiosklarında, bazı bankamatiklerde, klimalarda ve hatta buzdolapları gibi birçok teknolojik cihazda karşımıza çıkar. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran dokunmatik ekranlar, birbirleri ile irtibatlı 3 sistemden oluşur. Bunlardan biri dokunmatik özellikli panel, diğeri panelden gelen sinyalleri yorumlayan ve kararlar veren kontrol sistemi ve üçüncüsü kullanıcının ekranın nerelerine dokunabileceği bilgisini veren Grafik LCD sistemidir. Dokunmatik ekranlar üretici firmaların tasarımına göre farklı çalışma mantıkları ile sunulurlar. Dokunmatik ekranlar rezistif (dirençli teknoloji), kızılötesi (IR) ve kapasitif (yüzey dalgası teknolojisi) olmak üzere 3 ana türe ayrılır. Rezistif ekranlar, bir iletkenin direnç değeri boyuyla doğru orantılıdır kuralını temel alarak çalışır. Ekrana dokunulduğunda direnç değerinde ve dolayısıyla akımda bir değişiklik meydana geliyor. Böylece dokunulan yer tespit ediliyor. Kızılötesi dokunmatik ekranlarda ise ekranın bir tarafından diğer tarafına IR ışın demeti gönderilir. Diğer tarafta ise kızılötesi ışığın gelip gelmediğini sürekli kontrol eden alıcılar bulunur. Ekrana dokunulduğunda o kısımdan ışığın karşıya geçmesi engellenmiş olur. Alıcılar kontrol sistemine ışığın gelmesi ya da gelmemesi durumuna göre 0 ya da 1 verisini gönderir. Tüm taraflardan bu işlem yapıldığında ekrana dokunulan noktanın tam koordinatları belirlenmiş olur. Kapasitif dokunmatik ekran teknolojisinde ise gerilim farkından yararlanılır. Ekranın dört bir tarafından uygulanan voltaj ile ekran yüzeyinde elektrostatik alan oluşturulur. Dokunma olayından sonra elektrostatik alandaki değişimler osilatörler ile algılanır. Böylece koordinatlar tespit edilmiş olur.
Detaylar
RGBAçılımı "Red-Green-Blue" olan RGB; kırmızı, yeşil ve mavi renklerden farklı renkler ortaya çıkarmaya yarayan bit metottur. Renk uzayı olarak da bilinir. RGB bazen bir ekranın ya da monitörün özelliklerini açıklarken kullanılır. RGB, farklı renkler oluşturmak için karıştırılabilen üç farklı tona sahip ışık anlamına gelir. Kırmızı, yeşil ve mavi ışığı birleştirmek; televizyonlar, bilgisayar monitörleri ve akıllı telefon ekranları gibi ekranlarda renkli görüntüler üretmenin standart yöntemidir. RGB teknolojisi, oyuncu ekipmanlarının popülerleşmesiyle birlikte daha da yaygınlaşmıştır. Ekranda bir renk görüntülediğiniz zaman, her piksel kendine özgü bir RGB değerine sahip olur. RGB tarafından desteklenen renk sayısı, kırmızı, yeşil ve mavi için kaç olası değerin kullanılabileceğine bağlıdır. Bu durum "renk derinliği" olarak bilinir ve bit olarak ölçülür. En yaygın renk derinliği, "gerçek renk" olarak da bilinen 24 bit renktir. 24 bit renkte, bu değer 0 ile 255 arasındadır; bu durumda 0 değeri renk ortaya koymazken, 255 tam doygunluktadır. RGB sistemi kullanılarak elde edilebilecek renk yelpazesi son derece geniştir ve CMYK adı verilen diğer sisteme kıyasla oldukça gelişmiştir. Örneğin; mor bir piksel çok sayıda kırmızı ve mavi piksel içerirken neredeyse hiç yeşil piksel içermez. Mor bir piksel oluşturmak için gereken RGB değerlerini aşağıda görebilirsiniz: Kırmızı: 132 Yeşil: 17 Mavi: 170 Son yıllarda RGB teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber, donanım üreticileri bu teknolojiyi alışık olmadığımız ürünlerde de kullanmaya başladılar. Ekran kartı, anakart, RAM, soğutma fanı gibi bilgisayar donanımları, RGB teknolojisi kullanılarak kullanıcıların kişiselleştirebileceği bir hal aldılar. Gaming ekipmanlarda sıklıkla rastlanabilecek bu durum, sıradan ve sıkıcı görünümlere sahip donanımların kullanıcılar tarafından çeşitli renklerle modifiye edilebilmesine olanak sağlıyor. RGB destekli bilgisayar donanımlarına sahip olduğunuz takdirde, favori renklerinizi seçerek kasanızı zevkinize göre biçimlendirebilirsiniz.
Detaylar
Displayport 1.4Yeni nesil ses ve görüntü aktarım standartları içinde yer alan DisplayPort 1.4, 2014 yılında sunulan DisplayPort 1.3 altyapısının gelişmiş versiyonu olarak öne çıkıyor. Veri akış stabilizasyonu, geniş bant üzerinden ses aktarımı ve hata optimizasyonları gibi iyileştirmeler ile sunulan DisplayPort 1.4 teknolojisi, ses ve görüntünün farklı birimler arasında daha hızlı ve kayıpsız bir şekilde aktarılabilmesini sağlıyor. MST özelliği, tek bir ekran arayüzünde birden fazla monitörün yüksek çözünürlüklü desteğine olanak tanıyor. MST desteği ile gelen Displayport 1.4 kablolar sayesinde eş zamanlı olarak iki farklı 4K monitöre görüntü aktarımı yapılabiliyor. Video ve ses verilerini taşımak için paket tabanlı genişletilebilir bir protokol olan DisplayPort 1.4, cihaz ile ekran arasındaki adaptasyonunu hatasız bir şekilde sağlıyor. Video Elektronik Standartları Birliği (VESA) tarafından geliştirilen yeni nesil bağlantı protokolü, genellikle daha yüksek çözünürlüklü monitörlerde tercih ediliyor. HDMI 2.0 ile benzer özelliklere sahip olan DisplayPort 1.4; 60Hz 4K ekranlarda 4 hat üzerinden 21.6 Gbps bant genişliği sağlarken, 120Hz 4K ekranlarda toplamda 32.4 Gbps bant genişliğine erişebiliyor. Bu sayede, 60Hz'de 8K veya 120Hz'de 4K çıkış sunan monitörlere ve UHD ekranlara daha kaliteli bir görüntü aktarımı yapılabiliyor. DisplayPort 1.4, her portta birden fazla bağımsız ekrana izin veren çoklu yayın taşıma teknolojisini de destekliyor. Uyumlu monitörleri bir ağ zinciri üzerinden bağlayarak veya bir Multi-Stream Transport hub'ı kullanarak, tek bir ekran çıkışı aracılığıyla çoklu monitör kurulumu yapabilmek mümkün hale geliyor. Bu format, özelikle birden fazla ekranla çalışan tüm kullanıcılar için mükemmel bir alternatif sunuyor. Yeni nesil DisplayPort 1.4 ptotokolü, NVIDIA’nın G-Sync ve AMD’nin FreeSync teknolojisini kullanan DisplayPort destekli PC oyunlarında da popüler hale geliyor. Senkronizasyon teknolojileri, bilgisayarın donanımını monitörün yenileme hızıyla eşleşecek şekilde sistemin GPU'suna hizalayarak yenileme esnasında oluşabilen görüntü kırılmalarını da önlüyor.
Detaylar
Type-CType-C bir tür bağlantı çeşididir. USB bağlantı noktasının teknolojisini ifade eden terim, USB bağlant çeşidini tanımlar. Telefon, dizüstü bilgisayar, flash bellek, fotoğraf makinesi bağlantılarında kullanılır.  Aygıtların şarj edilmesini, güç çıkışını, araçlar arasında veri aktarımını, video çıkışlarını sağlar. USB-B port yerine USB-C port ile cihazlarda yer alır. Type-C bağlantı kabloları, USB-C portlara takılarak kullanılır. Konnektör üzerinde 24 adet pin bulunur, bu sayede aktarımda üstün performans vadedilir.  USB Type-C, harici bir cihazdan ana bilgisayara veri aktarırken yüksek hız sağlar. Dosyaların yavaş aktarımı sorunu böylelikle ortadan kalkar. Diğer USB portlarına göre ortalama 2 kat daha hızlı iletişime imkân verir. USB Type-C ile hızlı şarj yapılabilir. USB-C porta sıradan bir mikro şarj kablosu taktığınızda bile şarj hızının arttığını fark edebilirsiniz. Type-C bağlantı kabloları, ekstra hızlı güç alımını mümkün kılar. USB Power Delivery teknolojisini destekleyen bir cihaz 100 W'a kadar enerji aktarımı yapabilir. Şarj etme, veri aktarımı, video özellikleri için tek bir konnektör yeterlidir. Tek port üzerinden çoklu bağlantı yapılabilir. HDMI ve Display port bağlantıları yapabilmek, C portun avantajları arasındadır. Tüm avantajların yanında Type-C'yi ters takmanın mümkün olmaması da kullanıcılar için pratiklik sağlar.  USP Type-C portları çok daha ince ve hafiftir. Bu nedenle cihazların hem ağırlık açısından hafiflediği hem de inceldiği gözlemlenir.  Type C 2016 yılında üst segment ürünlerle piyasaya giriş yapmıştır. Özellikle Asus, Lenovo, Huawei, Samsung ve Apple gibi büyük teknoloji firmaları başta olmak üzere birçok tanınmış elektronik markası, kısa sürede cihazlarının bağlantısını Type C'ye geçirmiştir. Hızla cihazlar arasında yaygınlaşan bağlantı, günümüzde bilgisayarlardan telefonlara, powerbank'lerden iPod"lara, tabletlerden fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda yer almaktadır.
Detaylar
Ekran ÖzelliğiTelevizyon, bilgisayar, kiosk, akıllı cep telefonları, araç multimedya sistemleri, müzik çalarlar ve beyaz eşyalar gibi birçok alanda kullanılan ekranlar, kullanım alanına göre pek çok boyutta ve teknolojide olabilir. Her ekran boyutunun ideal bir izleme mesafesi mevcuttur. Bu mesafenin altına düşüldüğünde ekrandaki pikseller belirginleşir ve seyir keyfi düşer, üzerine çıkıldıkça ise detaylar kaçırılır. Parmakla dokunarak kontrol edilebilen ve dokunmatik adı verilen ekranlar da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ekran panelinin arka kısmında bir aydınlatma yer alır. Bu aydınlatma floresan lambalarla sağlanabilirken LED aydınlatma sistemi de kullanılabilir. LED arka plan aydınlatması, ekranın tamamına (Full LED) veya panel kenarlarına (LED Egde) uygulanabilir. Daha az enerji tüketen LED teknolojisi kaliteli ve uzun ömürlü bir aydınlatma sağlar. Ekran özelliği açısından önemli olan bir diğer faktör ise çözünürlüktür. Kaliteli bir görüntü için 720p HD, 1080p Full HD veya Ultra HD gibi yüksek çözünürlük değerleri kullanılır. Renklerin doğal hallerine daha yakın olması, daha keskin ve daha net bir görüntü elde edilebilmesi için renk sayısının, kontrast değerinin ve piksel değerlerinin yüksek olması gerekir. Kontrast değeri ne kadar yüksekse ekrandaki en siyah ve en beyaz nokta arasındaki fark da o kadar fazladır. Bu da zengin renklerin oluşmasını ve netlik seviyesinin yükselmesini sağlar. Kontrast değeri dinamik ve statik olmak üzere iki şekilde ifade edilir. Statik kontrast tek bir an için geçerliyken dinamik kontrast değeri belirli bir zaman aralığı için ölçülür. Bundan dolayı dinamik kontrast oranlar statikten çok daha yüksek çıkar. Aksiyon filmleri ve akıcı görüntülerde daha pürüzsüz bir seyir elde etmek için ekranda saniye başına daha çok kare gösterilmelidir. Bu da ekranın yenileme hızıyla (Hz) sağlanır.
Detaylar