Karadeniz müziği dendiğinde akla ilk gelen müzik aleti kemençedir. Kemençe horon gibi hareketli eğlencelere eşlik etmesi ile bilinir ancak bu müzik aleti, dilediğiniz her duyguyu yansıtabilir. Geçmişi de oldukça geriye giden müzik aletinin birden fazla çeşidi olmakla birlikte hemen herkes kemençe çalmak isteyecektir. Kemençenin güzellikleri Karadeniz ile sınırlı değildir; dünyanın dört bir yanında farklı kemençe türlerine tanıklık etmek mümkündür. Örneğin Türkiye'de kemençe dendiğinde akla hareketli bir müzik türü gelirken İran ve çevresinde kemençe, genellikle ağıtlarda kullanılır. 

Kemanın Tanımı ve Özellikleri

Üç telli bir müzik aleti olan kemençe, yay ile çalınır. Bu nedenle de sıklıkla kemana benzetilir. Geçmişte kullanılan ve rebap adı verilen yaylı çalgı, kemençenin atası olarak değerlendirilebilir. Rebap çalgısının tarihi 9. yüzyıla kadar uzanırken bilinen anlamdaki kemençenin geçmişi Kıpçak Türkleri ve Gagavuz Türkleri'ne kadar götürülebilir. 

Kemençe çeşitlerine bakıldığında temel 8 çeşidin olduğu görülür. Rebap bu çeşitlerin en eskilerindenken Ermenistan kemençesi, armudi kemençe, klasik kemençe, Gürcü kemençesi gibi türler de sıklıkla tercih edilen kemençe türleri arasındadır. 

Kemençe Nasıl Çalınır?

Ortalama 50-60 cm uzunluğundaki yaylı çalgının kullanımının nispeten zor olduğu ifade edilebilir. Üç telli olan kemençenin sol tarafta bulunan teli tiz sesler çıkarırken sağ taraftaki tel kalın sesleri çıkarmak için kullanılır. Kemençe hem ayakta hem de oturarak çalınabilir. Bu nedenle de iki farklı çalış biçiminden bahsedilebilir.

Kemençeyi ayakta çalacaksanız müzik aletinin baş kısmını sol elinizin üzerine koymanız, bir diğer deyişle asmanız gerekir. Avuç içine oturtulan kemençenin iyi kavranması gerekir çünkü başka bir el, parmak ya da obje ile tutulmaz. Kemençeyi oturarak çalmak için ise tıpkı ayakta çalıyormuş gibi tutup dizlerinizle de destek vermeniz gerekecektir. Genelleme yapılacak olursa hareketli müziklerde ya da dans eşliklerinde ayakta çalınan kemençe, daha hafif müziklerde ya da ağıt gibi türlerde oturarak çalınır.

Kemençenin Notaları Nasıldır?

Kemençenin notasız bir müzik aleti olduğuna dair yanlış bir kanaat vardır, kemençe de diğer pek çok müzik aleti gibi notalara sahip bir çalgıdır. Örneğin ince telin boş hali re notasına denk düşerken kalın telin birinci parmağı fa notasını verir. Orta telin parmak basılmayan hali fa notasını, kalın telin ikinci parmak kısmı sol notasını, ince telin dördüncü parmak kısmı la notasını çıkarır. Tüm notaları bilmek ve aslına uygun bir şekilde çıkarabilmek için bir uzmandan yardım alabilir ya da kendi imkanlarınızla düzenli alıştırmalar yapabilirsiniz. 

Kemençe Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kemençe modelleri oldukça zenginlik gösterir. Bu nedenle de bu müzik aletleri arasından seçim yapmak epey zor olacaktır. Kemençeyi amatör bir şekilde çalıyorsanız ya da kemençe çalmaya henüz yeni başlayacaksanız başlangıç seviyesindeki modellere yönelebilirsiniz. Genellikle fabrikasyon üretim tipi ile yapılan bu kemençeler, müzik aletini öğrenmenizde yarar sağlayacaktır. Orta seviye ya da üst seviye modellerin ise mutlaka el yapımı olması gerekir. Özellikle kemençe ustaları tarafından yapılan çalgıların tercih edilmesi önerilir. 

Her ağaçtan kemençe yapılabilir ancak her ağaç türünün vereceği ses zamanla farklılık gösterecektir. Erik ağacı başta olmak üzere kiraz ya da dut ağacından yapılan kemençeler, tavsiye edilen ilk türlerdendir. Kemençe satın alırken modellerin tümüne göz gezdirebilir, dilediğiniz kemençeyi satın alabilirsiniz. Seçim yaparken yalnızca dış görünüme önem vermemelisiniz. Çünkü bir müzik aletini diğer alternatiflerinden ayıran yegane özelliği çıkaracağı sestir. Bu nedenle de bütüncül bir değerlendirme yapmanız gerekebilir. 


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kemençeler

39 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Masterwork Kemençeler
  2. Morya Kemençeler
  3. Ses Müzik Aletleri Kemençeler
  4. Sonay Bakırcılık Kemençeler
  5. Herdem Müzik Kemençeler
  6. Vatan Kemençeler
  7. Dest Kemençeler
  8. Jazz Kemençeler
  9. Karin Kemençeler
  10. SAZ Kemençeler
  11. Sazpercussion Kemençeler
  12. Sultan Instruments Kemençeler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Renk
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/411237/411241
Başa dön