Hem keman çalmaya yeni başlayacak kişiler için hem de belirli bir uzmanlık seviyesinde olan kişiler için doğru keman çekimi büyük bir önem taşıyor. Yaşınıza, bütçenize ve beklentilerinize en uygun kemanı, bazı önemli detaylara dikkat ederek kolayca seçebilirsiniz.

Keman Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keman alırken kullanım amacınıza, profesyonellik seviyenize ve bütçenize göre seçim yapmalısınız. Kontrplak malzemelerden yapılan kemanlar her ne kadar bütçe dostu gibi görünüyor olsalar da akort ve ton bozukluğu ile karşılaşma problemi yaşatabildikleri için kaliteli keman ihtiyacını tam olarak karşılayamıyorlar. Buna karşılık ağaçtan yapılan kemanlar ise çok daha tatmin edici tonlar çıkarırken daha uzun ömürlü bir kullanım da sağlıyorlar. Bu sebeple eğer yeterli bütçeniz varsa ağaç kemanlara yönelebilirsiniz. 

Kulak ve klavye bölümünde kullanılan en kaliteli ağaç abanoz oluyor. Bu yüzden hem sesin bozuk çıkmaması hem de sağlamlık bakımından bu bölümlerde abanoz malzeme kullanılmış olan kemanları tercih edebilirsiniz. Kemanlarda kullanılan cila, görselliğin yanı sıra sese de güzellik katıyor. Eğer bütçeniz için uygunsa mobilya cilası yerine gomalak cila kullanılan kemanlara yönelebilirsiniz. 

Keman alırken fiks kontrolüne de özen göstermelisiniz. Ağaç fiksler kullanışlı ve uzun ömürlü olurken metal fiksler ise zamanla kayganlığını yitirerek sertleşiyor. Bu yüzden daha en başında keman satın alırken ağaç fiksi bulunan kemanları tercih edebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra kemanın boyutunun da size uygun olmasına özen göstermelisiniz. Keman boyutu mutlaka yaşınıza, boyunuza, kollarınızın ve parmaklarınızın durumuna uygun olmalıdır. 

Boyutuna, Yapısına ve Yapımına Göre Keman Çeşitleri

Kemanlar, boyutlarına göre yarım, çeyrek ve tam gibi ifadelerle tarif ediliyorlar. 4-6 yaş aralığı için ⅛ keman, 6-8 yaş aralığı için ¼ keman, 8-10 yaş aralığı için 2/4 keman, 10-13 yaş aralığı için ¾ keman ve 13 yaştan büyükler için 4/4 yani tam keman tercih etmek uygun oluyor. 

Kemanlar yapımlarına göre ise el yapımı ve fabrikasyon olmak üzere ikiye ayrılıyorlar. Elbette bu noktada belirleyici özellikler işleniş biçimi, cila ve ağaç oluyor. Yapımında ağırlıklı olarak yapay cila ve kontrplak kullanılan fabrikasyon kemanlarda sesin gürlüğü daha az olurken malzeme kalitesi de biraz daha düşük oluyor. Ancak üretim açısından hem işçilikten hem de zamandan tasarruf ettirdikleri için çok daha uygun fiyatlara satılıyorlar. El yapımı kemanlar ise kemanı yapan ustanın deneyim ve maharetine göre farklı özelliklere ve tekniklere sahip olabiliyor. Genellikle el yapımı kemanlarda ses çok daha gür çıkıyor ve malzemeler çok daha kaliteli oluyor. Bunlarla doğru orantılı olarak kemanlar daha yüksek fiyatlara satılabiliyor. Özellikle profesyonelleşme amacı taşıyan kişilerin el yapımı keman tercih etmesi gerekiyor.

Kemanlar yapılarına göre ise elektro keman ve standart keman olarak ikiye ayrılıyor. Nota düzeni, çalım ve tutuş bakımından tamamen aynı olan bu iki grup işleyiş bakımından değişkenlik gösteriyor. Elektro kemanları kulaklık ya da amfi ile kullanmak gerekiyor. Ancak daha ağır olan elektro kemanlar uzun süreli çalışmalar için zorlayıcı olabiliyor. Klasik kemanlar ise hem rahat bir kullanım hem de rahatlık sağlıyor. Özellikle keman çalmaya yeni başlayanlar için klasik kemanlar tavsiye ediliyor. 

Kemanın Kalitesini Artıran Keman Parçaları

Kemanlar genel olarak ön kapak, arka kapak, yanlık, çenelik, teller ve arşe, eşik, sap, salyangoz, burgu delikleri, perdelik, burgular ve klavye bölümlerinden oluşuyor. Bu bölümlerin işçiliği ve kullanılan malzemeleri, kemanın kalitesine de etki ediyor. Ön kapakta ladin ağacı kullanılırken arka kapakta ise akçaağaç kullanılıyor. Doğru malzemeler kullanılarak üretilen kemanlardan çıkan ses de çok daha gür olurken, enstrüman da çok daha sağlam oluyor. 

Yaşınıza, deneyiminize ve müzikal planlarınıza uygun olan kemanı seçmek için keman kategorisini inceleyebilir; dilediğiniz ürünü kolayca satın alabilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Keman Fiyatları

522 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Kinglos
  2. Dominguez
  3. Valencia
  4. Manuel Raymond
  5. Carlovy
  6. Cremonia
  7. Lemans
  8. Valler
  9. D'Addario
  10. Rösler
  11. Yamaha
  12. Almira
  13. Stanislava
  14. Stentor
  15. Mavis
  16. Thomastik Infeld
  17. Brahner
  18. Sevilla
  19. Bremen
  20. Rosa
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/411237/411238
Başa dön