Müzik aletlerini kullanarak hayal ettiğiniz melodileri oluşturmak istiyorsanız metronom kullanımı kadar enstrüman üzerindeki hakimiyetiniz de önemlidir. Müzik aletlerinin, istediğiniz sesleri doğru şekilde çıkarabilmesi için nota ve çalım hızlarının da ayarlanması gerekir. Bu ayarları doğru ve detaylı bir şekilde yapabilmenizi sağlayan tuner ve metronom performans veya provalarınızdan önce kullanmanız gereken bir aletler arasındadır.

Çalmadığınız zamanlarda enstrümanların yapısı gereği akort bozulması ve değişmesi gibi sorunlar görebilirsiniz. Sahne performanslarınızda veya günlük provalarınızda istediğiniz verimi alabilmek için doğru sesleri çıkaran bir enstrümana sahip olmalısınız. Tuner-metronom çeşitleri sayesinde enstrümanlarınızın çıkarması gereken notaları rahatlıkla doğru şekilde çıkarabilirsiniz.

Tuner ile Akort Nasıl Yapılır?

Müzik aletlerinin doğru sesleri çıkarabilmesi için bir veya birkaç perde aralığındaki seslerin gereken tonlarda olması gerekir. Bu tonların ayarlanması işlemine akort etme adı verilir. Akort etme işlemini ses ve kulak ile yapabilirsiniz. Ancak uygun bir akort aleti yani tuner kullanmanız daha doğru ve hızlı sonuçlar alabilmenizi sağlar.

Tuner modelleri arasında enstrüman türlerine göre farklı çeşitler vardır. Bunlar arasında klasik, akustik, elektronik ve bas gitarlarınız için kullanabileceğiniz modeller bulabilirsiniz. Gitar akort aletlerini dikkatli şekilde kullandığınız zaman akort esnasında meydana gelebilecek tel kopması gibi ciddi sorunları da engellemiş olursunuz. Akort aletini sürekli kullanarak notaların seslerine de aşinalık kazanır ve çalmak istediğiniz parçaları daha pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Tuner üzerinde yer alan LED göstergeler veya LCD ekranlar üzerinden akort sonuçlarını da net bir şekilde görebilirsiniz.

Metronom Nedir?

Metronom, belirli aralıkta ve sıklıkta dakikada 120 defa duyulabilecek bir klik veya benzeri ses üreten cihazdır. Bu sesler ve aralıklar kullanıcıların ihtiyaçlarına göre düzenlenebilir şekildedir. Metronom modellerinin çoğunda senkronize görsel hareket yer alır. Hareket eden bir ibre, sallanan bir sarkaç veya yanıp sönen ışıklar bunlara örnektir. Müzisyenler, zamanlamalarını geliştirebilmek ve tempoya bağlı kalabilmek için her zaman metronom ile çalışırlar.

Besteciler metronomu standart bir tempo referansı olarak kullanırlar. Eserlerini de metronom çalarak veya söyleyerek dakika başına vuruşlardan bestenin ritmini çıkarırlar. Dijital yapıya sahip olan metronom modelleri, sesle senkronize olan görsel hareketi tamamen dijital ekran üzerinden elektronik olarak aktarır. Ayrıca dijital tuner ve metronomun bir arada yer aldığı ürünleri de set olarak bulabilmeniz mümkündür.

Tuner-metronom çeşitleri arasında farklı ihtiyaçlarınıza çözüm üretebilecek seçenekler vardır. Ürünlerin fiyatları marka, model ve teknik özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Dünyaca ünlü markalar tarafından tasarlanan ürünler sayesinde sizler de enstrüman hakimiyetinizi geliştirebilir ve daha pratik bir kullanım imkanı elde edebilirsiniz.

 Tuner kullanmanın avantajları nelerdir?

Gitarınızın akordunu ayarlarken, tellerinden çıkan notaları kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Kolay bir şekilde akort ettiğiniz enstrümanınız bir sonraki prova veya performansınız için hazır hale gelir. Ayrıca akort aletleri sayesinde zamandan büyük bir tasarruf elde edebilirsiniz.

Metronom kullanmanın avantajları nelerdir?

Ergonomik bir metronom seçerek akort etme işlemi sırasında rahat bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. Metronom ile akort ayarı yaptığınız sırada, çaldığınız melodilerin ritim ve notalarını hafızanızda tutabilirsiniz. Bir önceki ayarlarınızı kaydederek sonraki işlemler için bu ayarlara geri dönebilirsiniz. Ayrıca metronom kullanmak ritim kulağınızı da geliştirir.

Metronom ile nasıl çalışılır?

4/4’lük bir ölçüde metronomdan çıkan her bir tik sesi bir vuruşu temsil eder. 4/4’lük ölçüde toplam 4 vuruş olduğundan dolayı 4 vuruşta ilk ölçüyü tamamlamış olursunuz. Ufak egzersizler yaparak metronom ile çalışmaya alışabilir ve yararını görmeye başlayabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Tuner-Mentronom Çeşitleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 635 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/411138/411152