Santur

Santur

Telli ve vurmalı çalgı özelliği taşıyan santur uzun yıllara dayanan bir tarihe sahiptir. En eski çalgılardan biri olarak kendine has tınısıyla benzersiz notalar çıkarır. Geleneksel önemi doğrultusunda çoğu orkestrada kendine yer bulur. Kökeni ise birçok farklı ülkeye dayanır. Irak, İran ve Hindistan ülkelerini ortak kökeni olarak belirler. Bugün enstrümanlar arasında birçok müzisyen tarafından çalınsa da zamanında yasaklanması nedeniyle uzun yıllar yasaklı çalgı olarak bilinir. 3500 yıllık tarihini bugünün dünyasına taşıyan müzik aleti özgün yapısıyla sizlere sunulur. Her yaş grubuna hitap etmesi onu popüler çalgılardan biri yapar. Müzik aleti üreten markalar tarafından tasarlanan santur uygun fiyatlarla satın alınabilir. Siz de santur çeşitlerini inceleyerek aradığınız özelliklere sahip bir enstrüman seçiminde bulunabilirsiniz.

Coğrafyalara Yayılan Santur Çeşitleri

Bir müzik aleti olarak santur geniş bir coğrafyaya yayılan tarihe sahiptir. İsmi itibariyle birçok müziksever santur nedir ve nasıl çalınır sorularıyla bu özel çalgı türünü keşfe çıkar. Bu noktada karşınıza birden fazla santur türü çıkabilir. En yaygın olarak çalınan çeşitleri ise şunlardır:

  • İran Santuru: En yaygın olan çeşididir. İran ülkesinin geleneksel müzik ailesine ait bir çalgı olarak bilinir. Diyatonik düzende akordu en baskın özelliklerinden biridir.
  • Hint Santuru: Kromatik ses düzenine sahip çalgı türüdür. Üç oktav ses aralığı ile çelik tellere sahiptir.
  • Yunan Santuru: Santuri olarak da bilinir. Yunanistan dışında Türkiye’de de oldukça yaygındır.
  • Macar Santuru: Tam kromatik ses düzenine ve 5 oktav ses aralığına sahiptir.
  • Çin Santuru: 4 oktav ses aralığı ile bilinir. Sert tını çıkarmasını sağlayan bambu yüzeyi dikkat çeker.

Hem vurmalı hem de telli çalgılar kategorisine giren santur her kültürde kendine yeni bir özellik ekler. Bunun nedeni ise 3500 yıllık uzun bir tarihe sahip olmasıdır. Dünyayı dolaşan ünü sayesinde coğrafyalar arasında popüler bir enstrüman türü olarak çıkar. Türkiye’de en çok kullanılan çeşidi ise İran santur çalgısıdır. Sokak müzisyenlerinin vazgeçilmez parçalarından biridir.

Santur Çalgı Özellikleri

Santur müzik aleti karakteristik özellikleriyle dikkat çeker. Yapı olarak bir kutuyu andıran formu dikdörtgen ya da kare şeklinde olabilir. Form özellikleri coğrafyalara ayrılan çeşitlerinde farklılık gösterir. Bazı yörelerde yamuk şekiller bulmak da mümkündür. Üretim materyalinde ceviz, akçaağaç, dut, abanoz ve çam ağacı kullanımı yaygındır. Egzotik ağaçlardan üretilen yapısında üretim materyaline göre renk farklılıkları gözlemlenebilir. Tel kullanımında paslanmaz çelik materyali öne çıkar. Eski zamanlarda at kılı ve pirinç kullanımının da oldukça yaygın olduğu bilinir. Türüne göre değişmekle birlikte üzerinde 72 ile 160 arasında tel yer alır. Santur çalgısı nedir sorusuna cevap olarak telli ve vurmalı özelliği öne sürülür. Benzersiz yapısıyla her iki kategoriye de ait olmayı başarır. Bu özelliği ahşaptan üretilen küçük mızrap ya da zahmeler kazandırır. Mızrapların tellere vurma yöntemiyle çalındığı müzik aleti özgün notalar çıkarır.

Geleneksel yapısı ile ilahi ve yöresel müziklerde sıklıkla kullanılır. Klasik müziğin de vazgeçilmez enstrümanlarından biri olarak önemini ve konumunu korumaya devam eder. Çalmayı isteyen herkes tarafından rahatlıkla öğrenebilir. Başlangıç için özellikle belirlenen bir yaş grubu bulunmaz. Türkiye’de eğitim veren birçok santur ustası bulunur. Manevi değeri en yüksek çalgılardan biri olarak sizlere keyifli vakitler vadeder. Köklü tarihini hissetmek ve benzersiz notalar çıkarmak için özel tasarım müzik aletini çalmaya başlayabilirsiniz. Seçim yaparken coğrafya yöresine göre hareket edilebilir. Bazıları 72 telle daha kolay bir süreç sunarken diğerleri daha büyük boyutlara sahip olabilir. Başlangıç aşamasında küçük boyutlara yönelmeniz tavsiye edilir, daha sonrasında becerilerinize uygun şekilde farklı boyutları deneyebilirsiniz.

Santur Çalgısının Eşsiz Sesini Keşfedin

Santur çalgısı benzersiz ses notalarıyla uzun yıllar farklı coğrafyalarda kendine yer bulur. Zengin geçmişi içerisinde yasaklara yer vermesi onu ilgi çekici enstrümanlardan biri yapar. Santur İran’da icat edilerek tüm dünyaya yayılmaya başlar. Eşsiz tınısı sayesinde özellikle dini ve siyasi törenlerinde baş çalgı olarak yerini alır. Osmanlı döneminde hastaları tedavi etmek için kullanıldığı da öne sürülen bir başka özelliğidir. Ceviz ağacından üretilen gövdesi dayanıklı bir yapıya sahiptir. Enstrüman ustaları tarafından üretilerek çelik tellerle tamamlanır. Coğrafyalara göre farklılık gösteren teller farklı ses özelliklerine sahiptir. Müzik aleti olarak kullanılmadığı dönemlerde dekoratif amaçla bulunduğu ortamın havasını değiştirebilir. Cennet çalgısı olarak da bilinen santur, estetik açıdan göze hitap eden çalgılar arasındaki yerini alır. Dinleyen herkesi kendine mest eden çalgı sokak müzisyenleri tarafından sıklıkla icra edilir. Sokak müzisyenlerinin yanı sıra geniş orkestralarda kendine yer bulmayı başarır. Santur güçlü sesiyle çalındığı her ülkenin kültürüyle harmanlanır ve dinleyenleri mest eder.

Santur Müzik Aletinin Fiyat Seçenekleri

Enstrüman çalmak isteyenler bütçelerine ve seviyelerine uygun bir çalgı arayışına girer. Birbirinden farklı müzik markaları her çalgının üretiminde ve satışa sürülmesinde büyük bir rol oynar. Enstrüman fiyatları genellikle birbirine benzer seçenekler oluşturur. Telli çalgılar arasında yer alan gitar fiyatları her müzik severin bütçesine hitap eden seçenekler sunar. Bir diğer telli çalgı olan keman fiyatları ise gitar ve kanun gibi aletlerle benzer fiyat aralıkları taşır. Santur fiyatları ise hem vurmalı hem de telli çalgılar arasında bütçe dostu seçenekleriyle öne çıkar. Uzun yıllara dayanan tarihi ile manevi değeri yüksek bir çalgı olarak her bütçeden müzik severin ulaşabileceği fiyat aralıklarına sahiptir.

Santur müzik aleti fiyatı hem amatörlere hem de profesyonellere kazançlı bir alışveriş imkanı yaratır. Egzotik ağaçlardan üretilen yapısı kaliteli ve benzersiz notaların ortaya çıkmasına olanak verir. İstenilen bas ve tiz seslerin çıkmasını kolaylaştıran yapısı uygun fiyatlarla satın alınabilir. Coğrafyalara yayılan bir çalgı olduğu için manevi değeri yüksek bir hediye seçeneği de olabilir. İster kendinize ister sevdiklerinize santur satın alarak müzik aletinin tarihini sürdürmesini sağlayabilirsiniz. Hobi edinmek isteyenlere de birçok profesyonel müzisyen tarafından santur önerileri yapılır. Kısa sürede kavranan sistemi ile birbirinden benzersiz parçalar çalmaya başlayabilirsiniz. Sizlere yapılan santur satın al seçeneklerinden yararlanarak, uygun fiyatlarla alışveriş yapmak için farklı markaları birbiriyle kıyaslayabilirsiniz. En uygun fiyat seçeneklerini bularak avantajlı bir enstrüman alışverişi yapmak mümkündür.

Santur müzik aleti nasıl çalınır?

Kanuna benzer yapısıyla bilinen santur kendine ait tokmaklarıyla çalınır. Mızrap ya da zahme olarak bilinen küçük tokmaklar vurma yöntemiyle tellere dokunur. Çalma pozisyonunda ise bir sehpa ya da masadan yardım alınır. Kucağa alınmadan çalınan çalgılar arasındadır.

Santur nasıl muhafaza edilir?

Santur müzik aleti, çalınmadığı zamanlarda kendine ait özel kutusu içerisinde saklanmalıdır. Kutu içerisinde saklanan gövdesi kir, toz ve dış darbelerden korunmuş olur. Tel ve gövdenin temizliğinde ise bir profesyonelden yardım alınmalıdır.

Santur öğrenmek için ne kadar süre gerekir?

Santur öğrenmek diğer müzik aletlerinde olduğu gibi tamamen sabrınıza ve verdiğiniz emeğe bağlıdır. Yoğun çalışmalar sonucunda 6 ay ile 1 yıl arasında santur çalmaya başlamak mümkündür. El alışkanlığı kazanmak ve notaları doğru bir şekilde çalmak adına bol bol pratik yapılmalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Santur

11 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?