Cümbüş

Müzik hayatın önemli bir parçasıdır. Türk kültürü için önem taşıyan Türk müziğinin icrasında farklı müzik aletleri kullanılır. Cümbüş, zaman içinde gittikçe önem kazanan telli Türk müzik aletleri grubuna aittir. Metal bir gövde üzerinde tasarlanır. Perdesiz sapı ile kendine ait bir ses aralığına sahiptir. Cümbüş müzik aleti, Doğu ve Batı'nın bir sentezi gibidir. Yapı ve tasarım olarak banjoya, akord sistemi ile de ud çeşitlerine benzetilir. Bu telli çalgıda 6 sıra çift tel olmak üzere toplam 12 adet tel bulunur. Geniş ses skalası ile farklı pek çok bestenin çalınmasını mümkün hale getirir. Müzik kültürümüzün içinde kişiler için kendi tarzlarını da ifade eder. Cümbüş çalgısı, bu tarzlar doğrultusunda farklı gövde seçeneklerine sahip olarak üretilebilir. Bu üretimler hem görsel olarak hem de kullanımda farklılık yaratır. Cümbüşün sap kısmında da farklılıklar görmek mümkündür. Bu da yine gövdede olduğu gibi çalmayı etkileyen faktörler arasında bulunur. Kendine özgü bir tarza sahip olan bu müzik aletini öğrenmek ise oldukça kolaydır. Müzik alanında sıfırdan başlangıç yapanların nota bilgisi ile birlikte bu müzik aletinin kullanımını öğrenmek için ders alması gerekebilir. Böyle bir karara varmadan önce cümbüş çalgısı hakkında bilgi toplamakta da fayda görülür. Detaylı araştırma sonrasında bu çalgının sizin için ne kadar uygun olduğuna rahatça karar verebilirsiniz.

Cümbüş Çalgısının Geniş Kullanım Alanları

Müzik, farklı alanlarda ortamı güzelleştiren ve çoğunlukla duygulara ses olan bir olgudur. Cümbüş çalgısı da ismini ortamı şenlendirmesinden alır. Bu müzik aletlerinin farklı pek çok çeşidi bulunur. Klasik cümbüşler genellikle kısa saplı ve metal gövde özelliğindedir. Bununla birlikte tambur cümbüş, görece daha uzun sap yapısıyla dikkat çeker. Yaylı ya da mızraplı olarak kullanımları tercihe bağlı olarak şekillenebilir. Yaylı tamburlara eski dönemlerden beri rastlamak mümkündür. Yaylı cümbüş, kendine özgü ses aralığına sahiptir. Özel tasarım gövdeleri amaca uygun şekilde farklı müzik aletlerine uyumlamak olasıdır. Gitar, ses tonlamasının uyumu ile en popüler müzik aletlerinden biridir. Gitar saplı cümbüşte de standart gitar akordu kullanılır. Cümbüş gövde seçeneği ile ince sesler çıkarmak mümkün hale gelir. Cümbüş kullanımının en sık tercih edilen versiyonu ise cümbüş sazdır. Bu çalgı halk arasında çoğunlukla sazbüş olarak adlandırılır. Uzun ve kısa sap seçenekleri bulunur. Bilinen anlamdaki cümbüşe oranla gövde kısım daha küçüktür. Saz saplı cümbüşte akord sistemi karadüzen saz ile benzerlik gösterir. Üretimde farklı pek çok cümbüş modeli yer alır. Cümbüş çeşitlerini işlevsel kılan pek çok yön bulunur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kolay öğrenme olanağı, bir müzik aleti öğrenmek isteyenler için yönlendirici bir özellik olarak ortaya çıkar.
  • Geniş ses zenginliği ile farklı pek çok tarzda müzik üretmeyi mümkün kılar. Aynı zamanda herkesi hayran bırakan bir ses tınısına sahiptir.
  • Ud ve banjoya yapısal olarak benzediği için bu müzik aletlerinin yerini alabilir.
  • Üretimde genellikle metal malzeme kullanıldığı için uzun ömürlü bir seçenek olarak dikkat çeker.
  • Uygun fiyat aralıkları da bu çalgıyı tercih etme noktasında etkilidir.
Ses Tonuyla Kendine Hayran Bırakan Cümbüş

Cümbüş çalgısı ile geniş ses aralığında çalınabilen besteler dinleyenleri kendine hayran bırakır. Bunun yanı sıra bu çalgı, farklı pek çok özelliğe de sahiptir. Cümbüş müzik aleti hakkında bilgi edinmek için araştırma yapan kişiler, ürünün sap kısmının ayrılabildiğini keşfeder. Bu özellik ürünü farklı müzik tarzlarına uygun hale getirirken aynı zamanda kullanım dışındayken saklamayı da kolaylaştırır. Cümbüş kullanımın en yaygın şekli saz cümbüşler olsa da cümbüş gitarlar da yoğun ilgi görür. Bu ürünlerin değiştirilebilen sap kısımları cümbüşleri pek çok müzik aletine göre çok daha işlevsel kılar. Elektro cümbüş, orjinal sesleri üretme konusunda yüksek bir avantaja sahiptir. Ritim müziğin olmazsa olmaz öğesidir. Cümbüş darbukalar ritimli sesler üretme konusunda ön plana çıkar. Bu da ürünü bir anlamda vurmalı çalgı alanında da etkili kılar. Cümbüş bağlamalar, klasik Türk ezgileri üretmek için idealdir. Bu ürünler, bağlama saplı cümbüş olarak da anılır. Bu müzik aleti genellikle perdesiz olarak bilinse de perdeli cümbüş seçimi yapmak da mümkündür. Cümbüşlerde farklı gövde seçeneklerine de rastlanır. İşlemeli seçenekler üzerinde Doğu esintileri taşır. Son dönemin popüler seçenekleri arasında antik modeller yer alır. Bununla birlikte kendi tarzınıza uygun şekilde renkli cümbüş seçiminde bulunmanız da mümkün olur.

Avantajlı Fiyatlarıyla Cümbüş Seçenekleri

Müzikle uğraşmanın pek çok farklı avantajı bulunur. Çoğu kişi için müzik, ruhu dinlendirici bir etkiye sahiptir. Bunun için bir müzik aleti çalmayı isteyen kişi sayısı çoktur. Bir müzik aleti çalmak kişiye birden fazla alanda kendini geliştirme imkanı tanır. Günlük hayatın yorucu temposunda edinilebilecek ideal hobilerden biridir. Bununla birlikte pek çok kişi müziği kariyer anlamında da değerlendirilebilir. Bu avantajlardan faydalanmak için farklı müzik aletleri bulunur. Cümbüş hem kolay öğrenimi hem de farklı müzik türlerine uygunluğu ile tercih sebebi olur. Bu noktada akıllara cümbüş ne kadar sorusu gelir. Cümbüş fiyatlarını etkileyen birbirinden farklı öğe bulunur. Kullanım yapmayı düşündüğünüz cümbüş türüne bağlı olarak farklı fiyat aralığı bulmak mümkündür. Elektronik cümbüş gibi farklı türlerde fiyatlar da değişkenlik gösterir. Ürünü farklı müzik aletleri yerine kullanabilme avantajı bu çalgıyı fiyat/performans anlamında başarılı kılar. Fiyat üzerinde etkisi olan bir başka madde üründe kullanılan ana malzemedir. Bu ürünlerin ahşap cümbüş gibi farklı seçenekleri bulunur. Kullanılan malzeme ve bu malzemenin kalitesi ses oluşumuna doğrudan etki ettiğinden yüksek önem taşır. Üretimde bulunan farklı markalar arasından detaylı inceleme yaparak kaliteli bir ürüne ulaşmanız mümkündür. Cümbüş alımını fiyat alanında avantajlı kılan bir özellik de çalgının aksesuar seçenekleridir. Aksesuar kullanımı gerek koruma gerek işlevselleştirme açısından önemlidir. Bu anlamda cümbüş kılıfı ve teli gibi farklı aksesuar ihtiyaçlarınızı da uygun fiyatlarla karşılamanız mümkün olur. Farklı markaların üretimlerini karşılaştırmak ve avantajlı cümbüş fiyatlarına ulaşarak güvenli alışveriş yapmak için Hepsiburada'ya göz atabilirsiniz.

Cümbüş Nasıl Bir Çalgıdır?

Genel tanımı ile cümbüş telli bir müzik aletidir. Gövde ve sap kısımlarından oluşur. Bu kısımlara ekli toplam 12 adet tel bulunur. Gövde kısmı farklı sap seçenekleri ile kullanıma uygundur.

Cümbüş Çalmayı Öğrenmek Kolay mıdır?

Cümbüş perdesiz bir müzik aletidir. Genel prensip olarak ud ile benzerlik gösterir. Bu sebeple ud çalmayı bilen kişiler kolaylıkla cümbüş öğrenebilir. Sıfırdan eğitim alacak kişiler için de kısa bir eğitim sonrası cümbüş çalmaya hakim olmak mümkündür.

Cümbüş Kılıfları Gerekli midir?

Müzik aletini bir yerden başka bir yere taşırken hasar almasını önlemek için kılıf kullanılması önerilir. Cümbüş kılıfları genellikle soft case ve hard case olarak ayrılır. Soft case modeli günlük kullanım için uygunken daha sert malzemeden üretilen hard case çeşitleri seyahat gibi durumlarda tercih edilir. Ayrıca cümbüş kılıf çeşitleri, ürünü tozdan ve kirden korumak için de idealdir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cümbüş

15 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 15 / 15 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/60001365/60005890