Telli Çalgılar

Farklı özelliklere sahip olan pek çok enstrüman bulunur. Müzik yapmak için kullanılan enstrümanların telli ve telsiz çeşitleri vardır. Telli çalgılar, titreşen teller sayesinde ses üreten aletlerdir. Telli müzik aleti tellere müdahale edildiğinde titreşimle ses çıkarır. Bu müzik aletlerinin pek çok çeşidi bulunur. Telli çalgılar isimleriyle birbirinden ayrılır. Bu isimlerden biri kanun çalgısıdır. Kanun, oturarak kullanılan bir enstrümandır. İki elin parmağına takılan metal mızrap ile tellere dokunarak çalınan bir alettir. Kullanımı oldukça yaygındır. Elle çalınan telli çalgılar arasında bulunur. Telli enstrümanların telleri çoğunlukla metal ya da kirişten yapılır. Bu aletleri çalmak için mızrap, pena ya da yay kullanılır. Mızraplı telli çalgılar arasında bağlama, gitar, tambur ve cümbüş gibi müzik aletleri bulunur. Cümbüş çalgı aleti, Türk müzik enstrümanları arasında bulunur. Telli Türk çalgılarından biri olan cümbüşün 12 adet teli bulunur. Gövdesi metalden oluşur ve perdesiz telli çalgıları arasında bulunur. Telli çalgılar cümbüşün kendine has bir sesi bulunur ve perdesi bulunmayan sapı sayesinde farklı seslere ulaşılabilir. Telli çalgılar arasında bulunan tambur çalgı ise yaygın olarak kullanılan bir alettir. Sadece Türkiye’de kullanılan bir çalgı olma özelliğini korur. Ayrıca yaylı telli çalgılar arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir diğer model ise kopuz çalgıdır. Kopuz çalgı, bağlamanın atası olarak kabul edilmesinin yanında görüntü olarak kemana benzer. Kopuz, eski telli çalgılardan biridir.

Telli Çalgıların Çeşitleri

Telli çalgılar çeşitlerine göre birbirinden ayrılır. Bu çeşitler arasında bulunan santur çalgı geleneksel müzik aletlerinden biridir. Telli çalgılar adları arasında çok fazla bilinmeyen santur çalgı, çoğunlukla ceviz gibi ağaçlardan yapılan bir kutu şeklinde bulunur. 72 ya da 160 tele sahip olan müzik aleti, ahşap mızrap ile çalınır ve vurmalı telli çalgılar arasında yer alır. Telli çalgı aletlerinin her birinin sesi farklı olabilmekle birlikte, aynı notalara sahip olabilirler. Bazı telli çalgıların sesleri birbirine benzeyebilir ve kolay ayırt edilemeyebilir. Telli çalgı türlerinden bazıları şu şekilde bulunur:

  • Rus müzik enstrümanı olarak bilinen üç telli çalgı bir cura çeşididir. Parmakla telleri çektirerek ve vurarak çalınan bir enstrümandır.
  • Telli tezeneli çalgılar arasında bağlama, gitar, mandolin ve arp gibi aletler bulunur. Büyük telli çalgılar arasında bulunan arp, sabit sesli bir alettir. Arpta bulunan her tel farklı ses çıkarabilir özelliktedir. Büyük telli müzik aletlerinden biri de viyolonseldir. Diğer adı çello olan bu enstrüman 4 telli çalgılar arasında bulunur.
  • Telli uzun saplı çalgılar arasında bağlama ve tamburdan bahsedilebilir. Bağlama uzun telli çalgılar arasında yer aldığı gibi, kısa saplı çeşitleri de vardır.
  • Altı telli müzik aleti dendiğinde akla gitar gelebilir. Telli çalgılar gitarın çeşitleri bulunur. 6 telli çalgılardan olan gitarın klasik, akustik, elektro ve bas gitar gibi modelleri bulunur. Ayrıca perdeli ve perdesiz çeşitleri vardır.
  • Telli çalgılar saz diğer adıyla bağlama, ceviz ya da gürgenden üretildiği gibi kestane, dut ve ardıçtan yapılan modelleri de bulunur.
  • Çok telli çalgılar kanun ve kantele isimli enstrümanlardır. Çok telli çalgılardan kantele, Finlilere ait bir enstrüman olmakla birlikte diz üstünde ya da sehpa üzerinde çalınabilir.
Telli Çalgıların Özellikleri

Müzik aletleri telli, üflemeli, tuşlu, yaylı ve vurmalı çalgı olarak birbirlerinden ayrılır. Telli çalgılar nelerdir diye sorulduğunda pek çok enstrüman akla gelir. Tüm telli çalgılar, tellerin titreşimi sonucu ses çıkarır. Bu titreşim pena, mızrap ya da yay kullanılarak oluşturulur. Direkt parmakla çalınan aletlerde vardır. Telli çalgılar özellikleri arasında, her çalgı telinin farklı kalınlıkta olması bulunur. Farklı kalınlıkta olan tellerden değişik sesler türetilir. Telli sazlar olarakta anılan bu çalgı çeşitleri, çok sevilen enstrümanlar arasında bulunur. Bu nedenle profesyonellerin yanı sıra amatör olarak çalan fazla sayıda insan vardır. En kolay telli çalgılar insanların yeteneklerine göre değişebilir. Her insanın el becerisi farklıdır. Bu nedenle kolaylık kişiden kişiye göre değişir. Azeri telli çalgıları arasında kopuz, kanun, çeng, tar, ut, bağlama ve tambur sayılabilir. Bu enstrümanların her biri farklı özelliklerde bulunur. Telli çalgılar her müzik türünde kullanılabilir.

Cazip Fiyat Alternatifleri ile Telli Çalgılar

Kaliteli ve seçkin markaların ürettiği telli çalgıların fiyatları türlerine göre değişir. Telli enstrümanların imalatında kullanılan malzemeler ve üretim aşaması dikkate alınarak müzik aletlerinin fiyatları belirlenir. Bununla birlikte küçük telli çalgılar ile büyük ve daha işlevsel özelliklere sahip olan çalgılar arasında fiyat farklılıkları olabilir. Tecrübeli markalar, üretimlerinde kaliteli malzeme kullanarak, dayanıklı ve kullanışlı enstrümanlar imal ederler. Müzisyenlere yakışır kalitede bulunan telli çalgılar, cazip fiyatlarda bulunabilir. Ayrıca belirli zamanlarda kampanyalar yapılır. Bu kampanya dönemlerinde seçkin markaların ürettiği telli çalgıların fiyatlarında oldukça cazip indirimler meydana gelebilir. İndirimlerle birlikte telli çalgılar, bütçe dostu fiyatlarla karşınıza çıkabilir. Böylece bütçenizi sarsmadan telli çalgı sahibi olarak, büyük avantaj elde edebilirsiniz. Telli çalgılar hakkında bilgi sahibi olmadığınız durumlarda, müşteri yorumlarından destek alabilirsiniz. Telli enstrümanları alarak kullanan müşteriler, deneyimlerini yorumlarla sizlere aktarabilirler. Bu yorumlar fotoğraflar ile desteklenebilir. Ayrıca müşterilerin bu paylaşımları, hem markanın kalitesi ile ilgili hem de müzik aletinin özellikleri ile ilgili olabilir. Bu yorumları incelemeniz halinde sizin için uygun olan ve beklentilerinizi karşılayan telli çalgıyı daha kolay belirleyebilirsiniz. Böylece indirimli fiyatlar dahilinde kaliteli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. İhtiyacınız olan telli çalgıyı Hepsiburada üzerinden seçerek, güvenli ve kolay bir şekilde avantajlı alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Telli Çalgılar Arasında Bulunan Bağlama Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bağlama almayı düşündüğünüzde öncelikle beklentilerinizi belirlemeniz gerekir. Sap uzunluğunu ve tekne büyüklüğünü kafanızda belirleyerek seçim yapmanız daha kolay olabilir. Ayrıca bağlamanın kalitesi oldukça önemlidir. Bu nedenle kaliteli ve tecrübeli markaların bağlamasını almanız doğru bir tercih olabilir. Bunun yanı sıra bağlamanın hangi malzeme ile yapıldığını inceleyerek, dayanıklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Telli Çalgıların Hangi Yaşlarda Öğrenilmesi Uygundur?

Telli çalgıları çalmayı öğrenmenin yaşı yoktur. Bu çalgıları çalmak yetenekle bağlantılı olduğu kadar, öğrenilerekte olabilir. Küçük yaşlarda eğitim alarak telli çalgı çalmaya başlayan çocukların işi biraz daha kolay olabilir. Bu konuda yeteneği olan çocuk, enstrüman çalmayı daha kolay öğrenebilir. Ancak çocuklukta bunu gerçekleştirmemiş olan yetişkinler de, istemeleri halinde telli çalgı çalabilirler. Bazen tamamen kendi el becerileriyle bazen de eğitim alarak bu isteklerine ulaşabilirler.

Yaylı Telli Çalgılar Hangileridir?

Telli çalgıların çeşitleri arasında bulunan yaylı telli çalgılar, keman, viyola, çello, kontrabas, yaylı tambur, kabak kemane, viyolonsel ve kemençedir. Her biri birbirinden etkileyici sese sahip olan bu telli çalgılar, yay yardımı ile çalınır. En yaygın kullanılan yaylı telli çalgı kemandır. Kemençe ise karadeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılan bir enstrümandır. Kabak kemane çok eskiden beri kullanılan yaylı telli çalgılar arasında bulunur. Yaylı telli çalgılar ailesinde bulunan viyolonsel ise muhteşem ses özelliklerine sahiptir. Bu çalgılar arasında dilediğinizi seçerek, müzikle iç içe olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Telli Çalgılar

1730 ürün listeleniyor
Kitap Film Müzik
Kitap Film Müzik
Müzik & Müzik Aletleri
Müzik & Müzik Aletleri
Telli Çalgılar
Telli Çalgılar
Bağlama
Bağlama
Ukulele
Ukulele
Ud
Ud
Cümbüş
Cümbüş
Mandolin
Mandolin
Santur
Santur
Kanun
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 38 / 1730 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?