Bir enstrüman çalmak, insan ruhuna en iyi gelen aktivitelerden arasındadır. Enstrüman çalan kişilerin öz güvenlerinin daha yüksek olduğu, daha aktif ve girişimci bir hayat tarzına sahip oldukları da bir gerçektir. En çok tercih edilen çalgı türlerinden biri olan telli çalgılar, farklı yörelerin müzik kültürlerinde olduğu gibi Türk müziğinde de bir hayli önemli bir yere sahiptir. Türk müziğinin temel enstrümanı sayılan saz başta olmak üzere ut, kanun, cümbüş gibi enstrümanlar ülkemizde yöresel müziklerin icrası için sık sık kullanılan enstrümanlardır. Özellikle Osmanlı dönemindeki Arap ve Fars kültürleriyle olan yakınlaşmanın getirdiği enstrümanlarla beraber Batı müziği çalgılarından gitar, arp ve daha birçok müzik aleti farklı müzik anlayışlarının ülkemize kazandırdığı değerler arasında gösterilebilir.

Ruhunuzu Türk Müziği ile Besleyin

Ruhun gıdası olarak gösterilen müzik, her yerde olduğu gibi yaşadığımız coğrafyada da büyük bir öneme sahiptir. Geçmişten günümüze birçok değerli sanatçı yetiştiren Türk müziğinin en yaygın türü halk müziği olarak gösterilebilir. Halk müziğimizde ise bağlama, fazlasıyla öne çıkan bir enstrümandır. Aşık Veysel, Muharrem Ertaş, Neşat Ertaş, Karacaoğlan, Musa Eroğlu ve daha birçok saz üstadı farklı dönemlerde Türk halk müziğine damgasını vurmuştur. Sayısız ünlü ozanın yetiştiği bu topraklarda Türk halk müziğinin yanı sıra Türk sanat müziği de fazlasıyla değerli görülür. Bu alanda ise bağlama, ut, kanun ve tambur telli çalgılar sınıfında kullanılan önemli çalgılardır. Bunların yanında pop, arabesk, fantezi ve rap müzik kategorilerinde de yöresel detaylarla şarkılarını zenginleştirmek isteyen sanatçılar dijital müzik aletlerini telli enstrümanlarla birleştirebilir. Bunların yanında Zeynel Abidin Cümbüş tarafından icat edilen cümbüş enstrümanı da Türk müziğinin vazgeçilmez parçalarından bir tanesidir.

Dünyayı Müzikle Keşfedin

Ülkemizde olduğu gibi yurt dışında da telli çalgılar fazlasıyla ilgi görür. En çok tercih edilen telli enstrüman olarak ise gitar gösterilebilir. Özellikle Batı müziğinde başrol oynayan gitar, farklı çalış teknikleri sayesinde birçok şarkı ve ezgiye eşlik edebilir. İster romantik isterseniz de hareketli şarkılar çalmak isteyin, gitar her zaman sizin yanınızda olur. Gitara çok benzeyen ukulele de Batı müziğinin değerli parçalarından bir tanesidir. Hawaii'ye yerleşen Portekizli göçmenler tarafından dünyaya yayılan ukulele, Latin Amerika ülkelerinin yöresel müziklerinde sıklıkla kullanılır. Daha çok hareketli şarkılar çalınsa da farklı tekniklerle tek başına romantik bir ambiyans da yaratabilir. Mandolin, santur, buzuki, tar ve daha birçok telli çalgı ait olduğu kültürün müziğine yön veren telli çalgılar arasında sayılabilir. İnsan duygularına tercüman olan tonlarıyla telli çalgılar sayesinde birçok aşık kendini ifade edebilme şansı yakalar, yeri geldiğinde kutlamalarda oyun havalarına eşlik eder.

Telli Çalgı Satın Alırken Dikkat Edilecekler

  • Her şeyden önce enstrümanla ne çalmak istediğinize karar verin. Her enstrüman, ustaları tarafından farklı türlerde kullanılabiliyor olsa da hepsinin ait olduğu alan farklıdır.
  • Eğer telli çalgılara yeni başlayan biriyseniz, alacağınız enstrümanın orta kalitede olmasına dikkat edin. Enstrümanla düşündüğünüz uyumu yakalayamazsanız bütçe olarak kendinizi fazla zorlamamış olursunuz.
  • Alacağınız enstrümanın malzemesi, hayati önem taşır. Aklınızdaki enstrümanın en kaliteli sesi yakalamasını sağlayacak ağaç malzemeleri tercih etmeye çalışın.
  • Enstrümanınızdaki teller, çaldıkça eskiyebilir ve kalitesini kaybedebilir ancak bu durumu size olabildiğince geç yaşatacak kalitede teller tercih edin.
  • Enstrümanın doğru akort edildiğine emin olun. Özellikle yeni başlayanların enstrümanlarını bir ustaya akort ettirmesi gerekir.
  • Enstrümanın kasasında bir çatlak olup olmadığını kontrol edin. Çatlak yüzünden düşündüğünüz verimi alamayabilir, enstrümana olan ilginizi kaybedebilirsiniz.
ARA
Loading interface...
Loading interface...

Telli Çalgılar

Bağlama
Ukulele
Ud
Cümbüş
Mandolin
Santur
Kanun
Toplam 24 / 1741 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/60001365