Müzik dinlemek pek çok insanın hayatın önemli bir yer kaplıyor. Günlük hayatın streslerinden kurtulmaktan keyifli vakitler geçirmeye kadar her koşulda oldukça iyi bir aktivite olarak öne çıkıyor. Günümüzde dijital araçlar yaygın olarak müzik dinlemek için kullanılsa da kimi insanlar nostaljik öğeleri barındıran müzik araçlarından vazgeçemiyor. Nostaljik müzik araçlarından hoşlanan kişiler plaklar aracılığıyla müzik keyiflerini yaşıyor. Analog bir kayıt olan plaklar, dinleyicilerini geçmişe götürerek özel anlar yaşamasını mümkün kılıyor. Daha dolgun ve doğal seslerle müzik dinletisi imkânı sunan plaklar, dinleyicisi ile müziğin bağını daha kuvvetli hale getiriyor. Farklı bir müzik ziyafeti sunan plaklar; kapakları, ambalajları, devir özellikleriyle sevenlerine daha özel anlar yaşatıyor. Plak fiyatları ise çeşitleri, kullanım durumu gibi birçok özelliğe bağlı olarak değişim gösteriyor.

Plak Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

Plak fiyatları parçaların nadirliğine, eskiliğine ve kullanım durumuna göre değişiyor. Modası hiçbir zaman geçmeyen ve her dönem farklı müzik tatları sunan plakları toplayan ve biriktiren kişilere ise plak koleksiyoncusu adı veriliyor. Eski zamanlarda plakların bulunmasının ve ulaşımının zor olması nedeniyle plak koleksiyonculuğu oldukça masraflı bir iş olarak görünüyor iken günümüzde plaklar yeniden basılarak piyasaya sunuluyor. Aynı ses kalitesi ve hazzı dinleyicilerine sunan yeni dönem plaklarının fiyatları daha uygun olurken ulaşılabilirliği de daha kolay oluyor.

Plak Çeşitleri Nelerdir?

Plaklar, inç üzerinden çapları ve attıkları devir sayısına göre sınıflara ayrılıyor. Çap temelli sınıflar 7 ve 12 inç olmak üzere ikiye ayrılıyor. Devirleri ne olursa olsun bu iki çapa uygun olacak şekilde üretimleri yapılıyor. Devir sayısına göre ise plaklar, 4’e ayrılıyor. Halk arasında ‘taş plak’ olarak bilinen 78 devirliler ilk plaklar arasında yer alıyor. Sert malzeme ile yapılan ve ağır olmasıyla bilinen 78’lik plakların çapları 12 inç civarında iken ses izlerinin daha seyrek olmasıyla diğerlerinden ayırt ediliyor. Sert malzemeden üretildikleri için herhangi bir darbe karşısında çok çabuk kırılan taş plaklar, manuel ve elektrikle çalışan gramofon ve pikaplar da müzik zevki yaşamayı mümkün hale getiriyor. Her iki yüzünde 4 ile 9 parça kayıtlı olan 33 devir plaklar ise halk arasında uzunçalar olarak anılıyor. Uzunçalar plaklar genellikle bir sanatçının bütün albümünü içeriyor. Çap ölçüleri 12 inç olan 33’lük plaklar elektrikle çalışan pikaplarda dinleniyor. Her iki yüzünde de birer şarkı kayıt edilen ve 7 inç çapa sahip olan plaklara ise 45 devirli plaklar deniyor. 45’lik plaklar da pikaplarda çalınarak müzik keyfine ayrı bir deneyim katıyor. Ayrıca oldukça az üretilen ve piyasalarda çok rastlanılmayan 16 devirlik plaklarda devir sayısına göre sınıflandırılan plaklar içerisinde yer alıyor.

Plaklar Hangi Araçla Çalınır?

Nostaljiyi hayatınıza geri getiren plaklar, gramofon ve pikap aracılığıyla müzik dinletisi sağlıyor. Ancak pikap ile gramofonun birbirinden ayırt edilebilimesi gerekiyor. Gramofon yalnızca 78’lik plakları çalma özelliğine sahipken, pikaplar 78, 33 ve 45’lik pikapların çalınmasını mümkün hale getiriyor. Pikap tercihlerinde ise alınacak olan ürünün fiziksel durumu müzik ziyafetinizi oldukça etkiliyor. Eğer ki pikaplar sağlıklı çalışmıyorsa plaklara zarar veriyor ve kullanılamaz hale getirebiliyor. Pikaplar manuel ya da otomatik diye iki ayrılıyor. Manuel plaklarda, dinleyici pikap kolunu kendi eliyle kaldırıp dönen plağın üstüne yerleştirmesi gerekiyor. Otomatik plaklarda ise tuşa basıldığında, pikap kolu yükselir ve plağı çalmaya başlıyor. Çok çeşitli tarzlara dizaynlara sahip olan pikapların yanı sıra antika olan seçenekleri de kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Plak Fiyatları

717 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Pal
  2. Emre Müzik
  3. DMC
  4. Ada Müzik
  5. Bayar Müzik
  6. EMI
  7. Ati Müzik
  8. Esen Müzik
  9. Ossi Müzik
  10. Sony Music
  11. Avrupa Müzik
  12. Ajs Müzik
  13. Esen
  14. Kalan Müzik
  15. Seyhan Müzik
  16. Öz Müzik
  17. Laluna
  18. Yaşar Kekeva Plakçılık
  19. Ateş Müzik
  20. JET PLAK
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Müzik Türü A-Z
  1. Alternatif Müzik
  2. Arabesk
  3. Blues
  4. Club
  5. Country
  6. Dans Müzikleri
  7. Elektronik
  8. Enstrümantal Müzik
  9. Etnik Müzik
  10. Fantezi Müzik
  11. Film Müziği
  12. Folk
  13. Halk Müziği
  14. Jazz
  15. Klasik
  16. Klasik Müzik
  17. Newage
  18. Nostalji Müzik
  19. Özgün
  20. Pop
 6. Sanatçı A-Z
 7. Yayımcı A-Z
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/80371044
Başa dön