Elektro gitar satın alacağınız zaman pek çok marka ve model ile karşılaşabilirsiniz. Bu çok çeşitli markalar arasından seçim yapmakta zorlanabileceğinizi düşünüyorsanız markalarda sunulan farklı modellerin sahip oldukları teknik özellikleri inceleyebilirsiniz. Kullanılan ağaç türü, gövde yapısı, sap kalınlığı ve tuş profili gibi detaylar hem ortaya çıkan sesi hem çalma kolaylığını hem de müzik türüne uygunluğu direkt olarak etkiliyor. Siz de bu detaylara dikkat ederek istediğiniz tekniği en kolay şekilde icra edebileceğiniz elektro gitarı kolayca seçebilirsiniz. Aynı zamanda beğendiğiniz müzisyenlerin kullandığı teknikleri, yaptıkları müzikleri ve tercih ettikleri gitar modellerini inceleyerek de size en yakın olan gitar türünü kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz gitar türüne karar verdikten sonra buna uygun olan farklı fiyat aralıklarındaki çeşitler arasından rahatça seçim yapabilirsiniz.

Elektro Gitar Seçiminde Gövde Formu ve Kullanılan Ağaç Türü

Sapla gövdenin birleştiği yerin üstünde ve altında iki kesik bulunan modellerle yalnızca alt tarafta kesik bulunan modeller ergonomi bakımından farklı niteliklere sahip olduğu için kullanıcıların tercihi de kişisel oluyor. Bunun yanı sıra bazı modeller daha sivri kıvrımlara da sahip olabiliyor. Bu kıvrımlar sert tarzların estetiğini yansıtmaya ve yüksek perdelere erişilmesini kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu iki farklı modeli bir araya getiren modeller de bulunuyor. Bunun yanı sıra caz ve benzeri müzik türleri için kullanılan, içi az ya da tamamen oyuk olan modeller de piyasada satılıyor. Bu modeller ile kirli tonlarda ve yüksek ses seviyelerinde çalışmalar yapılabiliyor. 

Gövdesinde kızılağaç, dişbudak ve kavak gibi ağaçların kullanıldığı modeller titreşimlere iyi tepki veriyor, parlak ses uzama süresi sağlıyor ve ağırlık olarak da oldukça hafif oluyor. Ayrıca tellerdeki tüm gerilimi üstünde taşıyan ve daima kuvvete maruz kalan gitar saplarının kısa sürede eğilip bükülmemesi için sert ağaçlar kullanmak gerekiyor. Genel olarak tercih edilen ağaç tipi ise akçaağaç oluyor. Klavyelerde ise genellikle gül ağacı ve akçaağaç tercih ediliyor. Aynı zamanda gövde ve sapta kullanılan maun ağacı da koyu ve güçlü bir tona sahip olduğu için kullanılabiliyor. Özellikle müzikal bir ağaç türü olan maun, ağırlıklı olarak bas tonları üretiyor. 

Sapın Gövdeye Bağlanma Biçimine Göre Elektro Gitar Seçimi

Bazı elektro gitar modellerinde sap ile gövde birbirine vidalanırken geçme ya da yapıştırma yöntemi kullanılıyor. Geçme yöntemi uygulanan saplar daha çok sustain sağlıyor. Bir diğer yöntem ise yekpare gövdeler oluyor. Bu modelde teller iki uçlarından da aynı ağaca iliştiriliyor. Özellikle bu yöntem ile üretilen elektro gitarlar daha yüksek fiyatlara satılıyor. 

Bazı elektro gitar kullanıcıları ele oturan sapları severken bazıları ise ince sapları tercih ediyor. Bu yüzden sap kalınlığı genellikle kullanıcının tercihine göre belirleniyor. Yine de ileri seviye ve modern gitar tekniklerini uygulamak için ince saplı gitarlar çok daha konforlu oluyor.

Elektro Gitarlarda Tuş Profili

Elektro gitarlarda tuş profili de oldukça önemli bir özellik oluyor. Tuş kısımlarındaki dikey profil eğimli ya da biraz daha düz olabiliyor. Bu tuş profilinin düz olması modern solo gitar tekniklerini uygulamayı çok daha kolay bir hale getiriyor. Radius yüksek olduğunda tuş da daha düz oluyor. Bu yüzden gitar satın alırken tuş profili hakkındaki bilgiyi radius değerinden öğrenebilirsiniz. Düşük radius olan gitarlarda ise akor çalmak çok daha rahat hale geliyor. Bu bilgiler ışığında siz de beklentilerinize uygun elektro gitarı kolayca seçebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Elektro Gitar Fiyatları

457 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Cort
  2. Extreme
  3. Schecter
  4. Epiphone
  5. Ibanez
  6. SX
  7. Dean Guitars
  8. Squier
  9. Yamaha
  10. Kozmos
  11. Midex
  12. Xenon
  13. Jackson
  14. Valencia
  15. Esp
  16. Mex
  17. PEERLESS
  18. Fender
  19. Victor
  20. Waldman
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/19018196/19018199
Başa dön