Türk Sanat Müziği’nde önemli bir yere sahip olan ve hoş sesiyle pek çok esere özel bir tını katan ud, teknik özelliklerine ve işlevlerine göre farklı modellerde sunuluyor. Ud modelleri genel olarak görünüş, ağırlık ve sağlamlık bakımından bir kategoriye, ses ile alakalı özellikler bakımından bir kategoriye ve çalma kolaylığı ile alakalı özellikler bakımından ise başka bir kategoriye ayrılıyor. Bu nitelikleri dikkate alarak siz de en uygun ud modelini kolayca seçebilirsiniz.

Görünüş, Ağırlık ve Sağlamlık Bakımından Ud Modelleri

Standart büyüklükteki udların dışında kadınlar için yapılan ve biraz daha küçük olan zenne udlar, çocuklar için yapılan küçük udlar ve normalden çok daha büyük olan Arap udları bulunuyor. Boyutta kullanıcının kendine uygun olanı seçmesi gerekirken tekne seçiminde ise yalnızca kullanıcının zevki önemli oluyor. 

İşçilik ise malzeme ile beraber bir udun fiyatına en fazla etki eden faktördür. Özellikle işçilikte icraya doğrudan etki eden kısımların kaliteli olması büyük önem taşıyor. Malzemede ise durum biraz daha farklı olabiliyor. Çünkü pahalı malzemelerden yapılmış udlar her zaman en iyi sesi vermiyor. Yapımında özel taşların kullanılmış olması enstrümanın fiyatının artmasına neden olabiliyor. Buna karşılık sese etki eden kapak tahtası, burgu ve klavye gibi elemanların mutlaka kaliteli malzemelerden yapılması gerekiyor. 

Ağırlık ise udun sesinin kaliteli ve volümlü olmasına etki eden bir faktör olduğu için mümkün mertebe hafif udlar tercih etmek gerekiyor. Ancak bu, her zaman tek ölçü olmuyor. Oldukça kaliteli olan ama epey ağır olan udlar da bulunuyor. Udun yapımından inceltilmiş pek çok madde bir araya getirildiği için sağlamlık, mutlaka aranan bir özellik oluyor. Yine de ne kadar sağlam bir ud alınsa da özenli kullanmak gerekiyor.

Ses Niteliği Bakımından Ud Modelleri

Güzel sesli udlar tamamen kişinin zevkine göre değişkenlik gösteriyor. Bu kritere göre bir standart belirlemek mümkün olmuyor. Sesin uzaması ise udda aranan önemli bir özellik. Tını zenginliği sağlayan rezonans, tel ve enstrümanın kalitesiyle orantılı olarak artıyor. 

Eğer pratik amaçlı bir ud satın almayacaksanız ve müzik sırasında udun ses kuvvetinin yeterli olması da önemli olduğu için udun volümünü de dikkate almalısınız. Ayrıca ud seçiminde balans da önemli ve gerekli detaylardan bir tanesi oluyor.

Çalma Özelliği Bakımından Ud Modelleri

Bir udun sağlam ve doğru şekilde ses sağlayabilmesi için bazı asgari niteliklere sahip olması gerekiyor. Aksi takdirde icra zorlaşıyor ve ortaya yanlış sesler çıkabiliyor. Örneğin; burguların iyi işlemesi akort tutma açısından çok önemli oluyor. Bu yüzden burguların işlerliğine özen göstermek gerekiyor. Aynı şekilde klavye düzlüğü de temiz ses çıkabilmesi için önemli faktörlerden bir tanesi. Tel yüksekliği dengesi için ise 2 mm ölçüsünü baz almak gerekiyor. 3 mm’den fazla olanlar ise baskının zorlaşacağını direkt ortaya koyuyor. 

Sap kalınlığında ise fazla incelik güç almayı zorlaştırıyor. Bu yüzden ele oturan bir yapıda olması gerekiyor. Klavye genişliği de tel hakimiyetini etkiliyor. Normal klavye ölçüsünün küçük eşik kısmında 3.80 cm olması gerekiyor. Elbette daha geniş olanları da tavsiye ediliyor. Bunların yanı sıra mızrabın vurduğu yerlerde tellerin göğse yakın olması, çalma sırasında mızrabın göğse ya da mızraplığa vurup müzik dışında istenmeyen sesler çıkmasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla mutlaka mızrap kısmının göğüs bölgesinin içeriye doğru çökük olması gerekiyor. Bu detaylara dikkat ederek siz de hem ihtiyacınıza hem de çalma alışkanlıklarınıza uygun bir ud modelini kolayca seçebilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ud Modelleri

Artemis Ud
Sultan Instruments Ud
Music Station Ud
Treydap Ud
Pyramid Ud
Ses Müzik Aletleri Ud
İstanbul Ud
Gold Müzik Market Ud
Aydın Ud
Aydın Müzik Ud
Cümbüş Ud
Doğuş Ud
Kabil Müzik Ud
RubberCase Ud
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 134 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/60001365/10784