Çeviri Romanlar

Çeviri romanlar Türkçe dışındaki dillerden orijinal kurgu ve hikayelere bağlı kalarak ya da bu kurguları Türkiye şartlarına adapte ederek oluşturulmuş romanlara verilen genel isimdir. Çeviri romanlar sayesinde Türkçeye birçok yeni eser kazandırılmış, bu eserlere Tanzimat Dönemi itibariyle kütüphanelerde rastlanılmıştır. Çeviri romanlar geçmişten günümüze dek Türkiye’deki edebiyat tutkunlarının eserlere ulaşmasının önünü açmış, yeni edebiyat türleri ve biçimleriyle karşılaşmalarını sağlamıştır. Günümüzde en çok çeviri romanlar polisiye türünde verilirken, uzun yıllardır aşk romanları, polisiye, edebiyat, öykü, gerilim, fantastik vb. tüm türlerde roman örnekleri Türkçeye çeviri ile kazandırılmıştır. Çeviri romanlar bu anlamda hem Türk Edebiyatını geliştiren bir yöntem, hem de yazarların yeni ilham kaynaklarından bir tanesi halini almıştır.

Tanzimat döneminden günümüze birçok farklı dilden roman Türkçeye çeviri ile kazandırılmıştır. Bu romanların ilki olarak kabul edilen eser ise 1859 yılında Yusuf Kâmil Paşa tarafından Türkçeye uyarlanarak kazandırılan Fenolon’un Telemak isimli eseridir. Telemak çevirisi ile Yusuf Kâmil Paşa; Türk Edebiyatını roman ile tanıştırmıştır. Yusuf Kâmil Paşa bu çeviride romanın tamamını değil, bir kısmını yayınlayarak özet niteliği taşıyan bir eser ortaya çıkartmıştır. Bu eserin daha sonraki tam çevirisi ise Ahmet Vefik Paşa tarafından yapılmıştır. Ayrıca Ahmet Vefik Paşa tarafından yapılan çeviri daha sade ve hafif bir dile sahiptir. Çeviri anlamında en önemli ikinci eser ise Victor Hugo tarafından yazılan Sefiller isimli romandır. Bu roman da Hikâye-i Mağdurun adıyla tam metin halinde çevrilerek çok sayıda baskı yapmıştır.

Çeviri Roman Türleri Hangileridir?

Çeviri romanlar, her edebiyat türüne ait olabilir. Günümüzde gelişen teknoloji ve artan tüketici istekleri ile birlikte hemen hemen tüm roman türlerine talep olduğu için, yapılan roman çevirileri de bu yönde gelişmiştir. En çok eser üretilen çeviri roman türü polisiye romanlardır. Okuyucuların gizem, suç ve dedektiflik hikayelerine olan ilgisi sayesinde bu türde yazılan romanların neredeyse tamamı Türkçeye çevrilmiştir. Bu romanların başında ünlü dedektiflik karakterlerinin olduğu polisiye romanlar gibi sürükleyici romanlar gelir. Bir diğer ilgi çekici çeviri roman türü ise klasik romanlardır. Özellikle Klasik Rus Edebiyatından en çok ilgi çeken eserler Türkçeye hemen hemen her sene farklı kişiler tarafından çevrilerek okuyucuların beğenisine sunulur. Bunların başında Dostoyevski, Tolstoy gibi dönemin en güçlü yazarları tarafından kaleme alınan ve yıllardır her zaman satılan kitaplar gelir. Bu iki kült isim dışında en çok romanı Türkçeye kazandırılan yazarlar ise Jack London, Franz Kafka, Stefan Zweig, Honoro de Balzac, Paul Aster gibi çok bilinen ve büyük kitleler tarafından takip edilen yazarlardır.

Çeviri Roman Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çeviri roman satın almadan önce, okumak istediğiniz roman türü ile alakalı karar vermeniz gerekir. Polisiye tutkunu bir okuyucu iseniz, çeviri polisiye romanlar kategorisinde yer alan çeviri romanları tercih etmeniz gerekir. Bunların dışında okumak istediğiniz dönemi de ayrıca düşünüyorsanız; çağdaş edebiyat, klasikler, modern edebi yapıtlar gibi seçenekler arasından kendinize en uygun olan çeviri romanı seçmenizde fayda var. Bu sayede hem kütüphanenize yeni çeviri romanlar ekleyebilir, hem takip ettiğiniz yazara ya da türe göre bir kütüphane oluşturabilir hem de zevkinize en uygun kitapları tercih ederek okurken aldığınız zevki daha yukarı çekebilirsiniz.

Her dönemin ve hemen hemen her yazarın Türkçeye kazandırılmış eserlerini çeviri romanlar kategorisinde yer alan seçenekler arasında bulabilir, size en uygun olan çeviri kitapları sepetinize ekleyerek güvenle satın alabilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çeviri Romanlar

3747 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 39 / 3747 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?