Mey

Mey Fiyatları ve Modelleri

Nefesli bir çalgı olan ve Anadolu topraklarından çıkmış olan mey, günümüzde bu kültürün taşıyıcıları tarafından kullanılmaya devam edilmektedir. İmal malzemesi kayısı ağacı ya da erik, gürgen ve ceviz olabilen mey çalgısının farklı çeşitleri dünyanın birçok farklı ülkesinde kullanılmaktadır. Aralarında Azerbaycan, Gürcistan, Rusya ve İran’ın da bulunduğu dünya ülkelerinde mey sesi duymak mümkündür. Disiplinli çalışıldığı takdirde kısa sürede nasıl çalınacağının öğrenilebildiği mey çalgısı her yaştan kullanıcının öğrenimine açık bir çalgı olarak kendisini göstermektedir. Mey çalgısının üç farklı boyutu olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında cura, orta ve ana yer almaktadır; bu boyutlar ise sırasıyla soprano, tenor ve bas olarak ifade edilebilecek türlere tekabül etmektedir.

Mey türleri 19.5 ile 43 santimetre arasında değişen boy seçenekleri ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Farklı oktav seçenekleri bulunan mey ile etnik tınılar başarılı bir şekilde kendisini hissettirebilmektedir. Duduk ve balaban olarak çeşitlenebilen bu nefesli çalgıların Azerbaycan taraflarında çalınan çeşitleri 9 ile 10 adet ses perdesine sahiptir. Oldukça mat ve hafif bir sese sahiptir; bu özelliği ile mey çoğunlukla kapalı alanlarda, dostlar meclisinde çalınan bir çalgı olarak kendisini göstermiştir. Kamış üzerine yerleştirilen bir kamış aracılığıyla ses inceltilip kalınlaştırılabilir. Bu kamış çalgıda perdelik ses değişimlerinin meydana getirilmesine imkan sağlamaktadır. Bu nedenle mey, diğer çalgı grupları ile uyum içerisinde çalınabilmektedir. Mey çoğunlukla erik ve gürgen ağaçlarından üretiliyor olsa da en makbul olanı kayısı ağacından üretilmiş olanıdır. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan ve uzun süreli bir kullanım imkanı sağlayan mey çalgısı, sizleri yarı yolda bırakmaz. Sağladığı taşıma kolaylığı ise çalgının anılarınıza eşlik edebilmesine ve keyifli dakikalar geçirebilmenize imkan sağlamaktadır.

İçinizdeki Yeteneği Keşfedin

Günümüzde müziğin iyileştirici etkisi ve insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkisi bilinen bir gerçektir. Müzik yapmak da en az müzik dinlemek kadar insana kendisini iyi hissettirmektedir; bu yolla kişiler yaratıcılıklarını besleyerek kendilerini rehabilite etmekte, kendilerini, kendi içlerine doğru açılan bir yolculuğun içerisinde bulmaktadırlar. Müziğe yeni başlayanların sıklıkla tercih ettikleri çalgılar arasında nefesli çalgılar yer almaktadır. Ağızlığa üflenmesiyle hava sütunlarının titreşmesini sağlayan ve bu şekilde etkileyici tınılar ortaya çıkaran bu müzik aletleri, görünürde oldukça basit bir mekanizmaya sahiplermiş gibi görünseler de esasen yaptıkları iş oldukça büyüleyicidir. Çeşitli dinlendirici tınıların ortaya çıkmasına imkan sağlayan bu nefesli çalgılar arasından yerel seslere yaklaşmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği enstrümanlar arasında meyler yer almaktadır. Bu çalgılar çoğunlukla yerel ve etnik tınıların ortaya konulması konusunda oldukça başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır. Mey çalgısı ön tarafında bulunan yedi, arka tarafında bulunan bir deliği ile toplamda sekiz adet deliğe sahiptir. Bu deliklerin parmak uçları ile düzenli ve senkronize bir şekilde kapatılması ile birlikte müzik elde edilir. Ortaya çıkardığı tınılar kimi zaman büyüleyici olabilir. Öğrenmesi oldukça kolaydır; disiplinli bir çalışma ile kısa sürede mey kullanımı öğrenilebilir.

Mey küçük ebatlarda bir çalgı olması dolayısıyla kolaylıkla taşınabilmektedir. Bu da onu ölümsüz anıların arkasındaki mükemmel tınıların sahibi haline getirmektedir. Anadolu ezgilerine kendinizi yakın hissediyorsanız ve bu müzik türünün dinlendirici olduğunu düşünüyorsanız, yorgun geçen günlerin ardından ya da dostlar ile toplanıldığında çalmak üzere bir mey edinebilir, kısa sürede çalmayı öğrenebilirsiniz. Mey, sahip olduğu kıskacı dolayısıyla perdelerin ayarlanabilmesine imkan sağlamaktadır. Bu da onu diğer çalgılar içinde uyum içerisinde çalınabilecek bir çalgı haline getirmektedir. Yanında farklı çalgılar ve sözlü müzik ile icra edilebilen mey çalgısı grup halinde yapılacak etkinliklerde de kolaylıkla kullanılabilecek bir çalgıdır. Mey müzik aleti olarak sağladığı avantajlar doğrultusunda kullanıcıların yoğun ilgisini çekmektedir. Hem taşıma kolaylığı hem öğrenme sürecindeki kolaylıklar onu çekici bir enstrüman haline getirmektedir. Elbette ki her enstrümanın kendine özgü zorlukları vardır; ancak mey, evde kendi kendinize öğrenebileceğiniz ve disiplinli çalıştığınız takdirde oldukça başarılı işler ortaya koyabileceğiniz bir müzik aletidir. Bu nedenle müziğe yeni başlayanların tercih edebileceği enstrümanlar arasında yer almaktadır. Enstrümanı ilk elinize aldığınızda pek hoş olmayan seslerle karşılaşabilirsiniz; bunun üstesinden gelmek için disiplinli çalışma şarttır. Azimli bir şekilde çalışıldığı durumlarda meyiniz ile oldukça hoş tınılar ortaya koymanız mümkündür.

Müziğin Tınısına Kendinize Bırakın

Müziğin iyileştirici gücü herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde birçok akıl hastalıkları hastanesinde insanların müziğin gücü ile iyileştirildiği bilinmektedir. Bu nedenle bugün yaşadığımız bunalma ve sıkışmışlık hissinin üstünden gelebilmek için müziğe başvurmamız oldukça makuldür. Bu alanda başvurulan müziğin türleri de oldukça önemlidir. İnsanlar çoğunlukla klasik Batı müziğinin iyileştirici gücüne kendilerini teslim etseler de Anadolu kaynaklı enstrümantal müzikler de yüksek oranda dinlendirici ve iyileştirici güce sahiptir. Anadolu müziğinin ve etnik tınıların yüksek oranda dinlendirici bir etkisini keşfedenler kendilerini rehabilite etmek için bu müziğin tınılarına kendilerini teslim etmekte, kendileri için hayatta bir alan açmaktadırlar. Bu müziği dinlemek bile insana bu denli iyi gelirken, müziğin icracısı olmak insana çok daha özel duygular hissettirebilir. Kendinize zaman ayırmak ve müziğin iyileştirici gücüne kendinizi teslim etmek isterseniz nefesli çalgılara yönelebilirsiniz. Bunlar arasından mey kullanımı sizi Anadolu’nun etnik tınılarına yönlendirerek iç dünyanıza doğru gerçekleşecek bir yolculuğa sevk edebilir. Mey çalanlar bu tınıların iyileştirici gücünü her fırsatta dile getirerek memnuniyetlerini sıklıkla dile getirmektedirler. Bu çerçevede mey çalmak sizin için de dinlendirici bir yol olarak görülebilir.

Müzik aletlerinin iyileştirici etkisi uzun zamandır bilinmektedir. Bunlar arasından oryantalist tınıların öneminin anlaşılması ise Batı tarihi açısından oldukça yakın bir tarihe denk gelmektedir. Günümüzde Anadolu ezgilerinin dinlendirici etkisi birçok alanda kullanılmakta, kıymeti yeni anlaşılan bu alanda sıklıkla çalışmalar yürütülmektedir. İçinde bulunduğumuz coğrafya bu ezgilerin icrasını gerçekleştirmek için oldukça uygundur. İşi, işi ehlinden öğrenmek ve bu alanda işin ehli tarafından üretilmiş enstrümanlar ile çalışmak bir ayrıcalık olarak görülebilir. Bu ayrıcalıkların değerlendirilmesi için ise bir an önce harekete geçmek gerekir. Çeşitli mey çalgıları arasından sizin için en uygun olan ürünleri belirleyerek bir an önce çalışmalara başlamanız mümkündür. Dilerseniz kendi başınıza, dilerseniz işin ehlinden destek alarak öğrendiğiniz bu çalgıyı ister yalnız kaldığınız anlarda isterseniz dostlar meclisinde keyifli bir şekilde çalmanız mümkündür. Mey notaları birçok ezgiye uyum sağlayabilecek niteliktedir. Ayarlanabilir perde özellikleri onun kullanım alanını genişleterek dilediğiniz şekilde müziğinizi icra etmenize imkan sağlamaktadır. Bu çerçevede gerçekleştirilecek bütün icralar sizin açınızdan dinlendirici ve yenileyici bir niteliğe sahip olacaktır. Zaman içerisinde diğer insanların karşısına çıkmak için kendinizi hazır hissettiğinizde meyinizi arkadaşlarınız ile birlikte çalabilir, bu alanda otorite sahibi biri haline gelebilirsiniz.

Dost Meclislerine Mey ile Canlılık Kazandırın

Mey mat ve duru bir sese sahip olması nedeniyle çoğunlukla kapalı alanlarda çalınması tercih edilen bir müzik aletidir. Bu nedenle arkadaş toplantılarında ortamın havasını değiştirmek ve keyifli zaman geçirmek için belli zamanlarda çıkarılıp çalınan mey, bir anlamda birlik ve beraberliğin sembolü haline gelmiştir. Mey çalmayı öğrendikten sonra dilerseniz siz de arkadaş toplantılarınızda mey çalarak ortamın havasını renklendirebilir, ileride yalnız kaldığınız zamanlarda da çaldığınızda arkadaşlarınız ile geçirdiğiniz zamanları yad edebilirsiniz. Mey bir bakıma kadim bir anlama sahip bir çalgı olarak görülmektedir. Bu nedenle bir ortamda çalındığında, o ortamda bulunan insanların gönül bağı ile birbirlerine yaklaşmalarına vesile olur. İnsan ilişkilerini kuvvetlendiren ve ötekiyle olan yakınlığın sağlanmasına imkan sağlayan bu çalgı aletleri, yalnızca eğlence için değil, sosyal ilişkileri düzenlemek açısından da oldukça yüksek bir işlev görmektedir. Bir zaman sonra mey manevi bir anlam kazanarak insanların kalbinde yer eder. İnsanlar, dost meclislerinde çalınan meyin sesini başka yerlerde duyduklarında dostlarını hatırlayarak onları yad ederler. Mey enstrüman vesilesi ile sosyal bağlar bu şekilde güçlendirilebilir. En sık problem edilen meselelerden biri meyin nasıl öğrenileceğidir. Kaynaklara erişimin oldukça basit olduğu bu yüzyılda bu mesele için endişe etmeye hiç gerek yoktur. Buna uygun birçok eğitici materyale piyasa üzerinden ulaşmak mümkündür.

Mey çalma geleneği zaman içerisinde unutulmuş ve terk edilmiş olsa da Anadolu’nun bazı beldelerinde hala sürdürülmektedir. Bu yerlerde çoğunlukla mey nesilden nesile aktarılarak öğrenilir. Mey öğretilecek çocuğa bir enstrüman hediye edilir ve bu enstrüman onun hayatındaki önemli sembollerden biri haline gelir. Günümüzde böyle bir gelenek içerisinden gelmiyor olmak bu geleneği devam ettiremeyeceğiniz anlamına gelmemelidir. Mey öğrenmek isteyen bir kimsenin mey eğitim seti aracılığıyla mey çalmayı öğrenmesi mümkündür. Buna uygun kurslara metropolde erişmek belki kolay olmayabilir; ancak mey öğrenimi evde kolaylıkla gerçekleştirilebilecek niteliktedir. Bu nedenle mey öğrenimi çekinmenizi gerektirecek bir mesele olmamalıdır. Evde öğreniminizi tamamladıktan sonra dilerseniz dostlarınızla buluştuğunuzda onlara mey çalarak yeni bir geleneğin başlangıç fitilini ateşleyebilirsiniz. Çocuklarınıza ya da yeğenlerinize mey çalmasını öğreterek onlarla olan manevi bağlarınızı güçlendirebilir; bu sayede nesilden nesile aktarılacak olan bir geleneğin başlatıcısı olabilirsiniz. Müziğin birleştirici gücüne kendinizi teslim etmek istiyorsanız, sahip olduğu kadim anlamlar neticesinde mey bunun için oldukça uygun bir enstrümandır. İlk defa mey alacaksanız farklı boyutlardaki meyler arasından hangisinin sizin için en uygun model olduğuna karar verebilir, mey öğrenmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

Mey ile Manevi Bağlarınızı Güçlendirin

Müziğin birleştirici bir güce sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Farklı kişilik ve karakter özelliklerine sahip bireyler ortak müzik zevkleri etrafında birleşerek keyifli zaman geçirebilmektedirler. Bugün, bir konser salonunda bulunacak insanların hayat görüşleri teker teker sorulduğunda birbirinden farklı tonlarca cevap elde edebiliriz. Ancak bunca farklı fikirlere sahip insanların aynı gün, aynı saatte, aynı salonda bulunmasının ortak bir sebebi vardır: Müzik. Müziğin bu birleştirici gücü verimli bir şekilde kullanıldığında sosyal yaşamımızda olumlu etkilere sebep olabilir. Günümüz şartları aile ve sosyal bağların zayıflamasına, insanların çoğunlukla kendi kabukları içerisinde yaşamasına neden olmaktadır. Bu şartlar içerisinde bağların yeniden kuvvetlendirilmesi ve sosyal ilişkilerin başarılı bir şekilde düzenlenebilmesi için müziğin birleştirici gücüne başvurulabilir. Aile bağlarınızın kopukluğundan şikayet ediyorsanız ve birbirinize yeterince zaman ayıramadığınızı düşünüyorsanız, bunun üstesinden gelebilmek için aile toplantılarınızı renklendirecek bir yenilik ile onların karşısına çıkabilirsiniz. Sosyal yaşamda birbirleri için emek veren ve çaba harcayan insanların birbirlerine olan bağlılıkları gözle görülür seviyede artış gösterecektir. Aile ya da arkadaş toplantılarınızda, onlar için mey çalmayı öğrendiğinizi ve ufak bir performans sergilemek istediğinizi dile getirmeniz ortamda oldukça olumlu bir etkinin meydana gelmesine vesile olabilir.

Mey üflemeli çalgı olarak insanın kendi kendisine öğrenebileceği türde bir müzik aletidir. Bu nedenle sevdiklerinize bir sürpriz yapmak isterseniz tercih edeceğiniz en makul seçeneklerden biri bu olabilir. Öte yandan dinlendirici sesi ortamda gerçekten huzurlu bir havanın oluşmasına imkan sağlar. Mey çalındığı sırada ortamda sessizlik hakim olur ve herkes kendisini müziğin akışına teslim eder. Bunların yanında mey aleti sahip olduğu kadim anlam dolayısıyla da geleneklere sahip çıkılması noktasında sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok anlamda müzik aleti kullanımının birleştirici etkisi göz ardı edilemeyecek düzeydedir ve bu müzik aletinin mey olması birçok anlamda kişilere avantaj kazandırır. Hem geleneklere sahip çıkma noktasında hem de manevi bağların güçlendirilmesi konusunda sizlere imkan sağlayan mey, nesilden nesile aktarılacak bir geleneğin de başlangıcını temsil edebilir. Çocuklarınıza öğreteceğiniz mey kullanımı ile onlarla olan iletişiminizi güçlendirebilir, bu sayede birbiriniz ile daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Zaman içerisinde, araya mesafeler girse de, mey çalmayı öğrettiğiniz kişiler bu müzik aletini her çaldıklarında sizi hatırlayacaklardır. Bu anlamda müzik aleti çalmanın uzun vadeli etkilerinden de söz etmek mümkündür. Sevdiklerinize hediye olarak dilerseniz mey eğitim seti alabilir, onları farklı ve ilgi çekici bir hediye ile sevindirebilirsiniz.

Her Bütçeye Uygun Meyler

Manevi değerler ile maddi değerlerin çatışması çok uzun yıllardır karşımıza çıkan bir sorun olarak kendisini göstermektedir. İnsanlar, hayat koşuşturmacası içerisinde maneviyatın ne denli önemli olduğunu unutarak maddi değerler peşinden koşmakta, bu şekilde bir hayat geçirmektedirler. Oysa sevdiklerimiz ile olan bağlarımızın güçlenmesi maddi değerler ile ölçülemeyecek niteliktedir. Bu nedenle bu işlevi görecek herhangi bir ürünün alışverişi yapılırken ürünün ihtiyaçlarımızı karşılayıp karşılamadığı meselesine odaklanmamızda fayda vardır. Mey, sosyal bağları güçlendiren bir müzik aleti olarak karşımıza çıkmaktadır. Mat ve duru sesi ile kapalı alanlarda küçük çevremiz ile birlikteyken çalınan bir müzik aleti olarak bilinir. Bu anlamda satın alacağımız bu müzik aletinin öncelikle dostlarımızla ve ailemizle geçirdiğimiz süreyi daha kaliteli hale getireceğini aklımızda tutmamızda fayda vardır. Öte yandan mey fiyatları bütçeleri zorlayacak nitelikte değildir. Her bütçeye uygun mey çeşitleri ile karşılaşmak mümkündür. Fiyatlandırmalar üzerinde belli kriterler etki sahibidir; ancak bu kriterlerin kesin etkilerinden söz etmek mümkün değildir. Mey fiyatları geniş bir aralıkta çeşitlilik göstermektedir; benzer ürünler arasında büyük fiyat farklılıkları söz konusu olabilirken bunun tam tersi durum da piyasada görülebilmektedir. Mey alırken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır; öncelikle bu hususlara değinmek gerekebilir.

Mey üretiminde kullanılan belli malzemeler vardır; mey çoğunlukla gürgen, erik ve ceviz ağaçlarının gövdelerinden üretilir. Ancak mey üretiminde kullanılan en sağlam malzeme kayısı ağacından elde edilendir. Bu anlamda mey üretiminde kullanılan malzeme fiyatlandırmalar üzerinde etki sahibi olabilir. Bunun yanında meyin ölçüleri de bir noktada etki sahibidir. Bu kriterlerin farklı kombinasyonları farklı fiyatlandırma seçeneklerinin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda her piyasada her bütçeden insanın mey ihtiyacını karşılayacak bir ürünün mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle mey alışverişi yaparken ürün fiyatlandırmalarından ziyade ürünün ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına odaklanmanız daha yerinde olacaktır. Örneğin mey kullanımını bir aile geleneği haline getirmek istiyorsanız tercih edeceğiniz mey çeşidinin kayısı ağacından üretilmiş olmasında fayda vardır. Bu sayede uzun ömürlü ve sağlam bir kullanım imkanı sunan bu meyler ile nesilden nesile aktaracağınız bir geleneği başlatabilirsiniz. Mey kullanımını yalnızca bireysel merak çerçevesinde değerlendiriyorsanız ve başlangıç seviyesine uygun bir ürün satın almak istiyorsanız, buna göre erik ya da gürgen ağacından üretilmiş meyler de sizin için uygun seçenekler arasında yer alabilir. Son olarak farklı seçenekler arasından sizin için uygun olan ürünler arasında bir fiyat karşılaştırması yapabilir, sayfamız üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mey Nasıl Çalınır?

Mey üflemeli bir çalgıdır; ağızlığa üflenerek müzik aleti içerisinde hava sütunlarının titretilmesi aracılığıyla ses elde edilir.

Mey Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mey alırken ürünün üretildiği malzemeye ve ihtiyaca göre ölçülere uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Mey Hangi Ağaçtan Yapılır?

Mey yapımında gürgen, erik, ceviz ve kayısı ağaçları kullanılabilir. En makbulü kayısı ağacı olarak bilinir.

  • Mey seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  • Amatör ve profesyonellere yönelik olarak farklı şekillerde üretilen meyleri seçerken kullanım alanları ve seviyesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun dışında üretimde kullanılan materyallerin çeşitleri ve kalitesi de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır.
  • Mey nasıl çalınır?

  • Üflemeli çalgı olan meyi doğru şekilde çalabilmek için bol bol pratik yapmalısınız ve parmaklarınızı da geliştirmelisiniz. Bunun dışında bol bol nefes egzersizi yapmalı ve nota bilginizi de geliştirmelisiniz.
  • Mey bakımı nasıl yapılır?

  • Mey, uzun süre kapalı alanda kalmamalıdır ve nemli ortamlardan da uzak tutulmalıdır. Periyodik yağlama işlemini de doğru şekilde yaparak uzun süre boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Çalım işleminden sonra mey kamışını ıslak olarak bırakmamalı ve ağız kelepçesi ile kamışı doğru şekilde kapatmalısınız.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mey Fiyatları ve Modelleri

92 ürün listeleniyor
Ses Müzik Aletleri Mey
Gold Müzik Market Mey
Aydın Müzik Mey
Rhn Music Mey
İmecemuzik Mey
John Packer Mey
Rekor Müzik Mey
Segah Müzik Mey
Sultan Instruments Mey
Usta Müzik Mey
Özname Müzik Evi Mey
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 92 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?