Müzik aletleri arasında yer alan ve temelde tasarımsal olarak birbirine benzer olmasına rağmen iki ayrı türü olan mızıka, renkli modelleri de barındıran ürünler arasındadır. Diatonic ve Chromatic Harmonica isimlerine sahip olan mızıka türleri arasında delik sayıları açısından da birbirinden ayrılan modeller bulunur. Diatonic mızıka çeşidi genel olarak 10 deliğe sahiptir. Temel notaları da barındırır. Chromatic mızıka modelleri ise 10, 12 veya 14 deliklidir. Bazı tasarımlarda yer alan pompa adlı mekanizma ile bir oktavı oluşturan 12 sesi çıkartabilmeniz mümkündür.

Müzik Tarzına Göre Mızıka Çeşitleri

Müzik aletleri içerisindeki en zarif enstrümanlardan olarak dikkat çeken mızıkalar üflemeli çalgılar kategorisinde bulunmaktadır. Dil ve nefes ile çalabileceğiniz mızıka modellerine göz atarak sizler de beğendiğiniz bir modele sahip olabilir ve keyifli bir şekilde müzik yapmaya başlayabilirsiniz.

Temel farklılıkları sebebiyle farklı müzik türlerine dair yetkinlikleri olan mızıkalar arasından seçim yapacağınız zaman hangi tür müziği sevdiğinizi ve hangi tür müziği icra etmek istediğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Chromatic olan modeller, armoni yapılarının fazla sayıda ses ve geçiş ihtiyacını karşıladığından dolayı klasik müzik, caz ve latin müziği için uygundur. Diatonic mızıkalar ise Blues ve Rock türündeki müzikler için tercih edilir.

Mızıka Çalmanın İncelikleri

Mızıka çalma konusunda atılması gereken en önemli ilk adım türe göre icra etmeyi sevdiğiniz müziğin elverişli olduğu mızıkayı bulmaktır. Keşif sonrasında sahip olabileceğiniz mızıkayı doğru şekilde tutmayı öğrenmek, doğru performans sergileyebilmeniz için gereklidir. Sağlaklar için, sol el baş parmağı ve işaret parmağının arasına oturulan mızıkanın ağza paralel şekilde tutulması gerekir. Aynı zamanda sağ elin de ideal şekilde mızıkayı kapatması doğru olacaktır.

Mızıka notaları için önemli kısmı geride bırakmak bir sonraki detaydır. Single note şeklinde alınabilecek tek notayı çıkartabilmeniz önemlidir.Tek notaların düzgün çıkabilmesi bir delik dışındaki deliklerin kapatılması ve mızıkanın üflenmesiyle mümkün olur. Tek notaların ortaya çıkartılması çalışmaları mızıka çalmayı öğrenmenin anahtar noktasıdır. Tek nota çalmak isterseniz yuvarlama tekniğinden de yararlanabilirsiniz. Dil ile U şekli verilerek uygulanan yuvarlama tekniği, mızıka ile olan hava alışverişinde sizlere avantaj sağlar. Dilin orta kısmı sayesinde bu tekniği kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Balık dudağı veya bilinen diğer adı ile düz üfleme tekniğini uygulamak isterseniz, dudağınızı mızıkaya doğru koyduğunuz zaman hava girip çıkabilmesi için delik genişliğinde boş yer bırakmanız yeterlidir. Bu teknik diğer tekniklere göre biraz daha kolay bir tekniktir. Dil ile kaplama tekniği ile tek nota çıkartmak isterseniz deliği ağzınızın sağ tarafına bırakırken dilinizi de sol taraftaki delikleri kapatabilirsiniz.

Mızıka Fiyatları Ne Kadardır?

Ayna karşısında da bol bol pratik yaparak ve sevdiğiniz şarkılara mızıkanız ile eşlik ederek belirli bir süre içerisinde sizler de mızıka çalmayı öğrenebilir ve kendinizi geliştirerek profesyonel şekilde mızıka çalmaya başlayabilirsiniz. Kolay çalışma prensibi olan ve bol pratik ile kısa sürede istediğiniz seviyeye ulaşabileceğiniz müzik aletleri arasında yer alan mızıkalar fiyat açısından farklı seçeneklere sahiptir. Mızıka fiyatları tasarımda yer alan delik sayısı ve mızıkanın modeline göre farklılık gösterebilir.

İyi bir hobi elde etmek ve aynı zamanda sevdiğiniz şarkılara eşlik etmek isterseniz sizler de mızıkalara tercih edebilirsiniz. Renk çeşitliliği bazında da her tarza hitap edebilecek seçenekler sunan mızıkalar arasında kişisel zevkinize uygun olabilecek pek çok farklı mızıka modelini bulabilirsiniz. Kullanım pratikliği olarak üst seviyelerdeki ürünlerden olan mızıkaları seçebileceğiniz gibi dilerseniz başlangıç seviyesi olarak kabul edilen mızıka modellerini de tercih edebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Mızıka Fiyatları

241 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Hohner Mızıkalar
  2. Tombo Mızıkalar
  3. Suzuki Mızıkalar
  4. Fender Mızıkalar
  5. Harmonica Mızıkalar
  6. Honer Mızıkalar
  7. Cremonia Mızıkalar
  8. Deco Elit Mızıkalar
  9. Stagg Mızıkalar
  10. Sesenta Mızıkalar
  11. Walther Mızıkalar
  12. BMTS Mızıkalar
  13. Jwin Mızıkalar
  14. Keskin Hediyelik Mızıkalar
  15. Valencia Mızıkalar
  16. Victor Mızıkalar
  17. İmecemuzik Mızıkalar
  18. Bee Mızıkalar
  19. Easttop Mızıkalar
  20. Golden Cup Mızıkalar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483641/411209/10790
Başa dön