Amfi Fiyatları ve Çeşitleri & Elektro Gitar Amfisi

Gitar amfisi seçerken, çok sayıda markanın yanı sıra ‌solid ya da valf tipi gibi farklı amfi modelleri arasından seçim yapmanız gerekir. Farklı amfi tipleri arasındaki temel farkları öğrenerek, amfi seçimini eğlenceli bir hale getirebilir, müzik tarzınız için en iyi amfi modelini kolayca seçebilirsiniz.

Amfi Çeşitleri Nelerdir?

Amfiler tasarımlarına göre ‌slod ‌state ya da valfli (tüplü) amfi olarak sınıflandırılır. Valf ampullü amfiler, gitarınızdan gelen sinyali yükseltmek için vakum tüpleri kullanır. Sesi açıldığında, amfi, tüplere daha fazla güç gönderir ve yükseltilmiş ses elde edilmesini sağlar. Öte yandan ‌solid ‌state amfi modelleri, valf yerine seslerini almak için bir transistör kombinasyonunu kullanır. ‌Solid ‌‌State, katı hal anlamına gelir ve amfide kullanılan yarı iletken birimleri ifade eder. Her iki amper çeşitli avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Bununla birlikte valf ve ‌solid ‌state amfilerin avantajlarını birleştiren ‌hibrit amfi çeşitleri ve dijital donanıma sahip modelleme amfileri de bulunur. Hangi amfinin daha iyi olduğu kişisel tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Valf (lambalı, Ampullü) Amfi Nedir?

Valf amfileri, ‌coveted analog sese sahiptir ve ‌sonik olarak ampullerin ne kadar sıcak olduğu ses kalitesini etkiler. Temel çalışma prensibi; ampule benzeyen mühürlü, cam bir tüp içerisindeki bir vakum vasıtasıyla elektrik akımını kontrol etmektir. Tüpler Isıtıldığında, içindeki ‌filament beyaz renkte yanar ve yüzeydeki elektronlar boşaltılır. Tüplerin doygun hale getirilmesiyle oluşan pürüzsüz ses, gitaristlerin Valf amfilerini seçmelerinin ana ana nedenlerinden biridir. Öte yandan valf tipi amfi, istediğiniz sesi elde etmek için yüksek çalışma voltajı gerekir. Kullanılan güç nedeniyle, çok fazla boşa harcanan enerji ve ısı vardır. Valfler ve kullanılan ağır transformatörler için gerekli alan nedeniyle valf amperleri oldukça hacimli ve ağır olabilir. Valflerin kullanıma bağlı olarak her 1-3 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Düşük kaliteli amfiler taşınırken kolayca kırılabilir. Valf ampullü amfileri açtıktan sonra en iyi şekilde ses çıkarmaları için biraz beklemeniz gerekir.

‌Solid ‌State Amfi Nedir?

‌Solid-‌State amfiler, tüp içermedikleri ve seri üretilebilmeleri nedeniyle valf amfi ‌modellerine kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Ancak bu, yüksek kaliteli olmadıkları anlamına gelmez. ‌Solid ‌state amfi, ayrıca istediğiniz sesi elde etmek için daha ‌düşük enerji gerektirdiğinden, valf amfi kadar yüksek çalışma sıcaklığına sahip değildir. Açtıktan hemen sonra ihtiyacınız olan sesi verir. Valf amfiye kıyasla çok daha hafif olması sayesinde taşınması genellikle daha kolaydır. Kırılgan cam tüpler olmadığından aynı zamanda daha sağlamdır. Her zaman aynı ses çıkarır. ‌Solid ‌State amfileri yıllar içinde gelişim gösterse de bazı kulaklara biraz daha ince ve biraz dijital gelebilir. ‌Solid ‌state amfilerin tamiri valf amfiler kadar kolay değildir ve profesyonel tamir gerektirir.  

Modelleme ve ‌Hibrit Amfilerin Avantajları Nelerdir?

Modelleme teknolojisine sahip amfiler, tonları oluşturmak için titizlikle kalibre edilmiş algoritmalar içeren bilgisayar programları kullanır. Yazılım desteği sayesinde yerleşik efektlere sahiptir. Farklı amfilerden elde edilebilecek tonlar amfi modelleme ile tek bir amfiden elde edilebilir. Modelleme amfi teknolojisi elektronik ve bilgisayar çiplerine dayandığından, diğer ‌kombo amfilere kıyasla çok hafif ve taşınması kolaydır. Hem canlı hem de stüdyo performansı için kullanılabilir. Lambalı amfi modellerindeki ses kalitesine benzer tonlar elde edilebilir. ‌Hibrit amfi modellerinde ise çok yönlü bir ürün oluşturmak için hem valf hem de katı hal devreleri bulunur. Amfinin ön bölümünde bir tüp ve güç bölümünde ise ‌solid ‌state teknolojisini kullanır. Böylece ton netliğinin yanı sıra güvenirlik ve çok yönlülük elde edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Gitar Amfisi

Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 924 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/19018196/403911